Отиди на
Форум "Наука"

Има ли българска азбука?


Recommended Posts

  • Потребител

Мда, явно хабер си нямаш от езици, щом ти е толкова лесно... Ама то си е така - колокото един човек е по-невеж в дадена област, толкова повече му се струва, че там всичко е ясно и лесно. Сори, нищо лично.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 396
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

В крайна сметка българското население по-грамотно ли е станало? По-независима ли е станала България, по-богата ли? Съседите са спрели да ни викат вулгари ли? Независимост някаква ли е извоювана - политическа, религиозна, от кого, как?

Не знам какви отговори търсиш. Имам чувството, че се опитваш да сведеш човешките взаимоотношения до прости логически оператори и математически модел който да ти даде отговор на въпросите. Идеята е привлекателна, но предварително ти казвам - няма да се получи.

Славянската литургия и книжнина (заедно с религията е ред други особености) ни е оформила такива каквито сме. Това няма как да се тълкува през категориите по-добре и по-зле, по-богати и по-бедни, по-независими и по-зависими и т.н. Просто това сме си ние. При друго стечения на обстоятелствата щеше да се получи нещо съвсем различно. То пак не е задължително да е по-добре или по-зле - достатъчно е, че нямаше да е същото.

Честит Празник!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Честит празник!

Това, че го имаме, не решава ли въпроса за азбуката?

Естествено, че да ! :)

Забележката приемам, славянските езици са много. Искал съм да кажа славянското в езика.

Сега, ако може още информация. Нечовешко е просто, не разбирате ли, нечовешко е делото на Кирил и Методий да бъде обяснено само с тази фраза, че създават славянска азбука и инициират трети културен център в България. Разтълкувайте ми го като олигофрен, какво аджеба значи това? Тези фрази вече са се превърнали в клишета, защото ги пише навсякъде и не са придружени с нищо! Затова аджеба написах тази тема, не стана ли ясно? Не искам да омаловажавам делото на солунските братя, искам да разбера проявленията на тяхната работа. В крайна сметка българското население по-грамотно ли е станало? По-независима ли е станала България, по-богата ли? Съседите са спрели да ни викат вулгари ли? Независимост някаква ли е извоювана - политическа, религиозна, от кого, как?

Честит празник!

Никакъв респект не ми вдъхваш с това, че някой може да разграничи 30 звука в ползвания от него роден език, сори. Лингвистични познания грънци. Познания са нужни баш в графичната част, да кръстиш с буква "о" звука при който си отваряш устата и да използваш всичкият свършен труд по налични за момента азбуки, защото Кирил Философ и Климент Охридски вероятно нито са можели да създадат азбука от нулата, нито основателно са виждали смисъл и читав резултат в поемането на едно такова начинание.

Обяснявам:

1. не са клишета, а точно отразяват историческата и културна ситуация;

2. да, по-грамотно е станало и дори е придобило обичая да празнува специален празник на знанието и буквите, а това както каза Йончев само по себе си е нещо велико; Тоя празник не е от 1857 година, както се смяташе, защото най-ранното засега сведение за него е от първите години на 19 век, ще рече, имат го българите отпреди. Няма да се учудя да въведен много, много по-рано за да бъде в традицията им.

3. съседите са се УЧЕЛИ от нас - сърби, руснаци, хървати, румънци.

4. да, по-богата е станала, направо империя е станала България и е станала културен център на православния славянски свят. Именно тя, заедно и паралелно с Византия.

5. кой как ни бил викал на юг от нас е малозначително. Къде са имали основания, къде са немали.

6. въпросът за независимостта направо ме изумява - естествено, че е! Българският език точно с тази азбука става четвъртия християнски официален език в света. Четвъртият от четири, и първият, 500 години след първите три . (Арменския не знам да го включа ли или не, може би с него - петият).

Може да ви се вижда странно, но е имало дни, в които България е била велика и на днешний денъ се празнува точно това й величие (sic!), което е много специфично.

:)

7. защо е нужно да изобретяваш изцяло нова графична система на езика, когато имаш две перфектни и готови, при това доста сходни една с друга. Просто създаваш трета такава като тях.

Така, че - живей спокойно -

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разтълкувайте ми го като олигофрен, какво аджеба значи това? Тези фрази вече са се превърнали в клишета, защото ги пише навсякъде и не са придружени с нищо! Затова аджеба написах тази тема, не стана ли ясно? Не искам да омаловажавам делото на солунските братя, искам да разбера проявленията на тяхната работа. В крайна сметка българското население по-грамотно ли е станало? По-независима ли е станала България, по-богата ли? Съседите са спрели да ни викат вулгари ли? Независимост някаква ли е извоювана - политическа, религиозна, от кого, как?

На тези въпроси най-коректно би ти отговорил някой, който се занимава с Геополитика.

Моето мнение е, че е било време на преразпределение на сферите на влияние между двата центъра( Рим и Константинопол).

ИРИ е получила своето, като е спечелила борбата за признаването и въвеждане на четвърти богослужебен език - "славянският", чрез епископ Методий.

До тогава сякаш е съществувал патент върху богослужебен език и съответната графична с-ма( еврейски - евр. азбука, латински - лат. азбука, гръцки - гр. азбука)

Та, може да се каже, че е извоювана религиозна независимост по отношение на богослужението -> имаш азбука >> използвай и съответния език за нея. Това се е случило със славяногласните, поне на Балканите, в частност в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мда, явно хабер си нямаш от езици, щом ти е толкова лесно... Ама то си е така - колокото един човек е по-невеж в дадена област, толкова повече му се струва, че там всичко е ясно и лесно. Сори, нищо лично.

Аз предлагам да не се обаждаш, защото даже не си разбрал темата. Никой не говори за езици!

Славянската литургия и книжнина (заедно с религията е ред други особености) ни е оформила такива каквито сме. Това няма как да се тълкува през категориите по-добре и по-зле, по-богати и по-бедни, по-независими и по-зависими и т.н. Просто това сме си ние.

Значи ролята на азбуките е била и обособяването и разграничаването от други култури. Това само по себе си важно ли е или с него парадираме (без лош вложен смисъл), че сме способни да го направим?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз предлагам да не се обаждаш, защото даже не си разбрал темата. Никой не говори за езици!

Значи ролята на азбуките е била и обособяването и разграничаването от други култури. Това само по себе си важно ли е или с него парадираме (без лош вложен смисъл), че сме способни да го направим?

Аз говоря и за езици, а на теб предлагам да изоставиш тоя тон.

Важно е, защото малцина в историята са се оказали са способни да го направят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз говоря и за езици, а на теб предлагам да изоставиш тоя тон.

DendroaspisP не прави разлика между език и азбука и отправя упреци към мен приписвайки ми думи, които не съм казал, за да ме нарича невеж. При положение, че не е писал нищо по темата ми, предложението ми да не се обажда си е на мястото.

Естествено, че да ! :)

Обяснявам:

1. не са клишета, а точно отразяват историческата и културна ситуация;

2. да, по-грамотно е станало и дори е придобило обичая да празнува специален празник на знанието и буквите, а това както каза Йончев само по себе си е нещо велико; Тоя празник не е от 1857 година, както се смяташе, защото най-ранното засега сведение за него е от първите години на 19 век, ще рече, имат го българите отпреди. Няма да се учудя да въведен много, много по-рано за да бъде в традицията им.

3. съседите са се УЧЕЛИ от нас - сърби, руснаци, хървати, румънци.

4. да, по-богата е станала, направо империя е станала България и е станала културен център на православния славянски свят. Именно тя, заедно и паралелно с Византия.

5. кой как ни бил викал на юг от нас е малозначително. Къде са имали основания, къде са немали.

6. въпросът за независимостта направо ме изумява - естествено, че е! Българският език точно с тази азбука става четвъртия християнски официален език в света. Четвъртият от четири, и първият, 500 години след първите три . (Арменския не знам да го включа ли или не, може би с него - петият).

Може да ви се вижда странно, но е имало дни, в които България е била велика и на днешний денъ се празнува точно това й величие (sic!), което е много специфично.

:)

7. защо е нужно да изобретяваш изцяло нова графична система на езика, когато имаш две перфектни и готови, при това доста сходни една с друга. Просто създаваш трета такава като тях.

Така, че - живей спокойно -

1. Клише се превръща не защото не е вярно, а защото се повтаря без да се осмисля. Това е като фразите на миските по конкурси за красота, които желаят световен мир и да няма гладни деца. Та и така в родината ни празнуваме, че Кирил и Методий са създали азбука, ама как аджеба е станало това и какви са последствията се подминава.

2. За 10 века закъснение, интересно че посочваш празнуването като фактор за важност или принос. Аз всъщност не разбрах кое от двете. Било "велико". Но кое е велико не става ясно.

3. Не разбирам във връзка с какво посочваш това. Вече уточнихме, че вероятно българи имат участие в преработка на съществуващи азбуки. Те не са създатели, а преносители на знанието.

4. За Златният век:

Симеоновото царуване е и период на културен разцвет, тъй като тогава процъфтяват книжнината, архитектурата и изкуствата. Българският историк Спиридон Палаузов през XIX век (10 века по-късно) нарича периода Златен век на българската култура. Създадената през 870 г. Българска православна църква става първата нова патриаршия извън Пентархията, а българските глаголически преводи на християнски текстове се разпространяват из целия славянски свят.

Това е нещо, което повтарям, но не мога да формулирам хубаво, а и никой не ми помага. За някаква независимост на църквата иде реч. Моля да ме поправите, но до този момент църковните служби и прочие се изнасят на гръцки. И тъкмо това българската държава иска да преустанови и тъкмо това, че преработените до славянски вид азбуки са славянски е мотива те да бъдат възприети и доразвивани. Не, че неграмотното население е имало нужда от нова азбука или че до този момент е нямало как да се пише.

И тъкмо това е истинската цена на азбуката създадена в българските предели - че е била алтернатива, която отрича чуждото вмешателство в църквата, а това са времена в които църквата и държавата до голяма степен се припокриват:

В Пространното житие (869/ 882 г.) на Константин-Кирил Философ ще срещнем още една задължителна за нашата Държава на духа характерна черта. Разпространението на духовността там е описана като задължение на мъдрия, на Константин-Кирил Философ в частност - "учете на мъдрост своите съплеменници и другоземците" ("учити философии своя земця и странныа"). Добре известно е, че България не само приюти учениците на двамата братя, но също и спаси буквите, създадени за да бъдат славянските народи самостойни в развитието си, опази писмената и ги разпространи по целия славянски свят. Това беше историческата роля, която бе възложена на Имперска България, никой няма да може да ни упрекне, историческата си задача българският народ изпълни с чест.

На тези въпроси най-коректно би ти отговорил някой, който се занимава с Геополитика.

Моето мнение е, че е било време на преразпределение на сферите на влияние между двата центъра( Рим и Константинопол).

ИРИ е получила своето, като е спечелила борбата за признаването и въвеждане на четвърти богослужебен език - "славянският", чрез епископ Методий.

До тогава сякаш е съществувал патент върху богослужебен език и съответната графична с-ма( еврейски - евр. азбука, латински - лат. азбука, гръцки - гр. азбука)

Та, може да се каже, че е извоювана религиозна независимост по отношение на богослужението -> имаш азбука >> използвай и съответния език за нея. Това се е случило със славяногласните, поне на Балканите, в частност в България.

Точно това си спомням от уроците по история в училище. :notworthy:

Извоюваното право е извоювано и с реални битки с Византия. Златният век на България е бил възможен единствено в една силна и богата държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Златният век на България е бил възможен единствено в една силна и богата държава.

Не е точно така. Поне през Средните векове възходящото развитие на духовната култура не е непременно свързано с политически и икономически възход. Пример: Палеологовият ренесанс.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1. Клише се превръща не защото не е вярно, а защото се повтаря без да се осмисля. Това е като фразите на миските по конкурси за красота, които желаят световен мир и да няма гладни деца. Та и така в родината ни празнуваме, че Кирил и Методий са създали азбука, ама как аджеба е станало това и какви са последствията се подминава.

2. За 10 века закъснение, интересно че посочваш празнуването като фактор за важност или принос. Аз всъщност не разбрах кое от двете. Било "велико". Но кое е велико не става ясно.

3. Не разбирам във връзка с какво посочваш това. Вече уточнихме, че вероятно българи имат участие в преработка на съществуващи азбуки. Те не са създатели, а преносители на знанието.

.

След като е вярно, кое не е ясно? Обясни ти се много подбробно, а и историята и изворите са ясни как е станало това. Така, че никой не повтаря никакви клишета, ами ти май не знаеш какво точно искаш.

Не са 10 века закъснение - българите дотолкова ценят това, което са направили в 10 век, че си имат специален празник за това - този ден е установен през 1801 и през 1857, но видимо е много, много по-стар.

Всички на тоя свят, освен може би Господ, са преносители на знанието, като над него надграждат по нещо. Това, което България е направила преди това е направено само от еврейския и гръцките народи и от Рим и Армения. Толкоз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е точно така. Поне през Средните векове възходящото развитие на духовната култура не е непременно свързано с политически и икономически възход. Пример: Палеологовият ренесанс.

Вероятно е така. Все пак богатството на България в този период е позволило значими строежи, развитие на архитектурата и книжнината. Самото издействане на правото на собствена азбука, признанието и, е издействано с успешни военни действия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не са 10 века закъснение - българите дотолкова ценят това, което са направили в 10 век, че си имат специален празник за това - този ден е установен през 1801 и през 1857, но видимо е много, много по-стар.

Не е 10 века, ами 9,5 века, добре. Първите сведения за кирилицата са в началото на 9 век (882 или 886 г. срещах, но сега не мога да го открия).

Не може нещо да е важно защото се празнува! Това звучи толкова тъпо. Ако кирилицата е важна, то тя ще си е важна независимо дали се празнува или не се празнува.

Благодаря за обясненията. Аз вече писах, че разпознах думите, които учителката ми по история ми е казвала, написани тук.

Просто не харесвам зомбираното каране по инерция на празници, без да отдаваме дължимата почит и уважение към изворите на българското ни самосъзнание. И това знание нека не се бърка с болното преекспониране на историята в полза на разказващия. Аз поне не искам да си създавам национално самочувствие по този начин.

Това, което България е направила преди това е направено само от еврейския и гръцките народи и от Рим и Армения. Толкоз.

Това е грубо преиначаване на историята. Обясних защо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е 10 века, ами 9,5 века, добре. Първите сведения за кирилицата са в началото на 9 век (882 или 886 г. срещах, но сега не мога да го открия).

Не може нещо да е важно защото се празнува! Това звучи толкова тъпо. Ако кирилицата е важна, то тя ще си е важна независимо дали се празнува или не се празнува.

Благодаря за обясненията. Аз вече писах, че разпознах думите, които учителката ми по история ми е казвала, написани тук.

Просто не харесвам зомбираното каране по инерция на празници, без да отдаваме дължимата почит и уважение към изворите на българското ни самосъзнание. И това знание нека не се бърка с болното преекспониране на историята в полза на разказващия. Аз поне не искам да си създавам национално самочувствие по този начин.

Това е грубо преиначаване на историята. Обясних защо.

Всъщност, защо?

А ако е важно - що па да не се отбелязва и празнува, като си е част от традицията на нацията от векове? Странни въпроси задаваш и странни тези имаш. Предлагаш да заличим нещо, защото ако то е важно, то ще си е важно?!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не е точно така. Поне през Средните векове възходящото развитие на духовната култура не е непременно свързано с политически и икономически възход. Пример: Палеологовият ренесанс.

Или пък културният възход на България по времето на Иван Александър.Който не еобвързан с политически такъв.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност, защо?

А ако е важно - що па да не се отбелязва и празнува, като си е част от традицията на нацията от векове? Странни въпроси задаваш и странни тези имаш. Предлагаш да заличим нещо, защото ако то е важно, то ще си е важно?!

Не си ме разбрал. Защо, когато някой попита защо нещо е важно, то първосигнално се приема, че той не го цени? В темата бяха написани доста неща, които по мои наблюдения, поне в Интернет, дават доста яснота защо славянските азбуки са важни. Ако влезете в Уикипедия там не става ясно. Ако тръгнете по статии и блогове - пак. Ти каза, че е важна (или ценена, всъщност не става ясно) защото се празнува. Аз те поправих, че се празнува, защото е важна.

А на въпросът ти, защо това, което казваш е преиначаване на историята най-просто може да се отговори с това, че кирилицата е колективна работа. Ако в един етап от развитието си бяхме пипнали латинската азбука, сега псевдо патриоти щяха да претендират и че тя е българска. Но не стават така работите.

Ето въпросите ми, които останаха без отговор:

1. Защо азбуката е "велика", по твоите думи.

2. Връщам се със закъснение към нещо, което не коментирах:

Кирил и Методий, заедно с техните ученици (т.н. седмочисленици) са едни от първите светци канонизирани от българската църква. Култът към тях е широко разпространен още през средновековието и е останал в българската родова памет. Ако подобно нещо се беше случило с Джордж Вашингтон или Томас Едисън не виждам причина да няма ордени и на тяхно име.

От думите ти става ясно, че светците се отбелязват по църковен календар.

В Царство България най-високото отличие е „Св. Св. равноапостоли Кирил и Методий“ - династически орден, който Фердинанд въвежда при обявяване независимостта на България. Орденът символизира суверенитета на страната и авторитета на монарха. Изглежда спомените ми за издействане на независима българска църква са едно от най-важните следствия от въвеждането на глаголицата и нейната преработка кирилицата. Ето това е нещо, което от началото на темата наблягам, че не е популярно, а е в основата и на канонизирането на Солунските братя.

В НРБългария имаме орден „Кирил и Методий" „за дейност в областта на науката, просветата и културата и за големи заслуги за възпитанието на българския народ“.

Моят въпрос беше защо си нямаме орден Томас Едисон. Звучи абсурдно? Да видим. Византийците са ни дали азбука, която даже вече не ползваме в оригинал. Англичанина Томас Едисън пък е дал светлина в домовете ни измисляйки електрическата крушка и е променил целият свят. Какви права имаме над имената на чужди поданици, че да кръщаваме родни ордени на тях?

3. Щльокавицата българска азбука ли е?

Мисля, че останахме единодушни по това, че кирилицата не е българска азбука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нищо чудно, че младите хора, които черпят информация предимно от интернет са така объркани. От една страна българското образование е в криза и не осигурява необходимите фундаментални научни знания за ориентиране с сложната съвременност. От друга страна политизираната псевдонаука не спира да работи:

.........

И това ако не са несериозни фантазии, здраве му кажи. Но било от незнание, било от толерантност, подобни изпълнения продължават да се появяват и да се посрещат безкритично.

Някой разбра ли вчера, тези които бяха пред Народната библиотека, какво точно честваха: светите гръцки братя, славянските ли или българските букви и кои точно – ония засуканите или тези, дето повечето са взети от гърците?

Аз от голямото говорене напоследък, останах с впечатление, че първите славянски ли, български ли книги, били преводи от гръцки език на езика на солунските славяни. А те били български славяни, защото българите, които не били славяни, говорели език като солунските славяни. И на езика на солунските славяни светите гръцки братя учили моравските славяни.

Вие не знам на какво мнение сте, но не става дума за това. В живота на човека идва момент, когато той разбира, че не трябва да се възприема чак толкова на сериозно. Пък нали по-умната част от човечеството са мъжете, та за това и те се нуждаят от такова забавление, като амазонките.

............

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=16743

Защо обръщам внимание на това, защото и Ворфакс повтаря, че Кирил и Методий били гърци, като че етносът тук има някакво значение, и като че средновековна Византия и днешна Гърция са едно и също. Друг е и въпросът, че никакви източници не ги посочват като гърци. Даже самите днешни гърци ги представят като византийски дипломати , славянски просветители и общохристиянски светци. Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в ИРИ етническият произход няма значение. Само самосъзнанието и религията. В този смисъл Кирил и Методий са си ромеи и действат като такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честит празник и от мен с малко закъснение!

Естествено, че да ! :)


Обяснявам:


6. въпросът за независимостта направо ме изумява - естествено, че е! Българският език точно с тази азбука става четвъртия християнски официален език в света. Четвъртият от четири, и първият, 500 години след първите три . (Арменския не знам да го включа ли или не, може би с него - петият).

Горното е абсолютно невярно. Християнски преводни текстове (преводи на евангелието и псалтира) са правени по-рано на коптски, етиопски, грузински, средноперсийски, согдийски.

Иначе в Европа (не броя Грузия и Армения) старобългарският език е първият, който едновременно получава собствена писменост и превод на евангелието. Останалите езици (без арменски и грузински) разполагат с предхристиянска писменост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Божидар Димитров: Кирил и Методий са българи и са направили българска азбука. http://www.tvevropa.com/bg/news/interviews/view/53656

Това ми попадна най-напред. Казано е по телевизията, написано е и в интернет.

Цитат от Гербов: Но било от незнание, било от толерантност, подобни изпълнения продължават да се появяват и да се посрещат безкритично. Някой разбра ли вчера, тези които бяха пред Народната библиотека, какво точно честваха: светите гръцки братя, славянските ли или българските букви и кои точно – ония засуканите или тези, дето повечето са взети от гърците?

Значи да обясня сега какво е искал да каже Гербов, защото като се цитира, след това се коментира некоректно. Гербов казва, че пред Народната библиотека е имало и хора, които почитат Кирил и Методий като българи, защото не знаят, че са гърци.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...