Отиди на
Форум "Наука"

Жестокостта Към Животните


Recommended Posts

  • Потребители

В България за съжаление все още никой не санкционира хората, които нарушават ТОВА ПРАВО на животните. А такива хора има много. Има хора, които отглеждат кучета в малки клетки или вързани на вериги, има хора, които ги отглеждат за незаконни боеве и после се сърдят на ветеринарите че не могат да ги СЪЖИВЯТ, че губели пари! Има хора, които ритат, убиват, бесят, палят,хвърлят от балкона, надуват с помпа,пребиват с пръчка, дават за храна на кучето си всякакви животни! Има хора, които карат кучето си да ражда непрекъснато и по много без да му дават възможност да играе, да се движи и да живее нормално само за да изкарват пари от породисти кучета. Това всичкото става всеки ден в България. А жестокостта не прави впечатление на никого. Такива неща правят и деца! И родителите им не ги санкционират по никакъв начин!

Обаче иначе сме цивилизовани ...поне така казваме!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Здравейте :)

Хубаво е, че се направи отделна тема…

Цялата работа ми се струва излишна…всичките тези възмущения са основателни, но това не показва нищо освен, че не сте съгласни с насилието…, а аз не виждам някой да е съгласен с него…никой няма да тръгне да защитава насилието към животните и вие пропускате нещо важно, че в миналите теми, ако бяхте забелязали всичко написани е в шеговит тон…и приятелска атмосфера…споделяме с преувеличена ирония…

Аз също съм противник на насилието и не веднъж съм бил защитник на противната страна…

А това, което казва Anahronia е напълно вярно…, но мисля, че цялостната картинка е добра…

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не , Bathory мисля, че цялосната картинка не е добра. Колко кучета се регистрират в общините, колко от собствениците са чували, че има наредба касаеща отглеждането на дом. любимци? Ако някой в даден блок да речем гледа куче той е длъжен да се съобрази с останалите живущи и да има тяхното разрешение, аз не знам такъв случай. Работил съм на такова място и буквално съм молил собсвеници да си ртегистрират кучето в общината - 2 лв беше регистрацията, въпреки, че трябваше да ги санкционирам и дори са ми скачали на бой. Просто би трябвало всеки който иска да гледа куче задължително да го регистрира ( то си е така по закон де, ама...), това е и първата стъпка към решаване проблема с бездомните кучета - така собствениците ше се контролират до някаква степен. Стува ми се, че европейския съюз скоро ще се сети, че тук има такива проблеми и ще ни се наложи това което трябваше да свършим за години да го направим за месеци, а това ще се окаже болезнено за много хора. Така ме е яд като вземе да се обсъжда въпроса за бездомните кучета и все решени няма.Ами вземети, че накарайте собствениците да спазят наредбите и да си регистрират кучетата и който не може да гледа куче да не го прави, сега ромските махали са срашен развъдник - никакъв контрол е как да стане.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бездомните животни са проблем да. Моите кучета са регистрирани. Плащам им данък и плащам и за вход - при положение че старото ми 19 годишно куче 2 години не излизаше изобщо на разходка пак му плащах. Водя си голямото куче на каишка и с намордник. Но понякога се чудя дали да не си взема нож, защото когато е с намордник и му изкочи разбеснял се питбул без каишка как ли ще се защити??? Решение има - да се глобяват солено онези, които са изхвърлили кучетата си навън, да се глобяват хора, които ги пускат без каишка. Колкото и кастрирани животни да има в София от бездомните непрекъснато прииждат нови млади некастрирани - това са изхвърлени кучета. Те се размножават и проблема се възобновява. Българина си знае едно - не си кастрира домашното куче, пуска го без контрол, то забременява от неизвестно куче друга порода, ражда, не може да пласира малките и ги хвърля някъде до някоя кофа! Това е непрекъснато! Никаква отговорност нито към собствения любимец нито към останалите хора!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ще използвам тази тема да дам общ коментар и за предната тема, защото стана вече офтопик – там.

Anahronia Много предубедено гледаш на нещата…вече ти бе казано, че не знаеш историята на кучетата и стопаните, които критикуваш…по твоята критика ти веднага се оправда с историята на твоето животно. Това ли очакваш отсреща? Е едва ли ще ти се даде…не смятам за нужно да обяснявам причините за написването и фактите, които го следват…

Само ще кажа, че това става преди доста години…(повече от 10) – което също няма голямо значение, но моите кучета винаги са били регистрирани и съм нямал проблем с това…, а и всичките ми познати с кучета също са ги регистрирали…

А това за бездомните кучета…си е факт, но понеже аз живея в къща и нямам такива проблеми, които описа fixxxsers съдя, че общата картинка е добра, за жалост…явно не е…

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нали знаеш че регистрирано куче НЕ ОЗНАЧАВА да има САМО паспорт при ветеринаря! Това е първата стъпка - то трябва се ваксинира всяка година и този паспорт ти позволява да го регистрираш в общината и да му плащаш данък както е по закон. Похвално е че са регистрирани. Софиянци НЕ СИ регистрират кучетата поголовно обаче, не само ами не ги водят на повод и още па-рядко ги ваксинират редовно. Да не говорим в други части на България, където се налага общината безплатно да им ваксинира кучетата от БЯС щото те не се сещат - знам за такъв случай в едно село! На всичкото отгоре принципно е ЗАБРАНЕНО да се пускат кучета без КАИШКА - независимо дали денем или нощем! особено от големите породи насам натам да си се разхождат! Няма значение дали кучето напада котки или хора! Има и глоба по ПРИНЦИП. Но никой не я прилага. Най-много горкото ти куче да го завлекат кучкарите щото кожичката му е по-хубава и е по-охранено...

За това не ми казвай че е добро положението.

В България СОБСТВЕНИЦИТЕ на животни си мислят, че вързаното в двора куче е "щастливо" като му метнат някой кокал! Има много такива нещастни кучета, вярвам си ги виждал! Други си мислят, че е особено прекрасен метод за възпитание пребиването от бой и държането гладно..и какви ли още не методи. Горе е написано че по света КУЧЕТАТА и котките имат ПРАВО това да не им се случва, както и другите домашни животни пък да не говорим за дивите.

Българите обаче не бутат на понятието "права на животните"

Ако живееше в Германия и бе "посегнал" неведнъж на котка щеше да бъдеш арестуван независимо дали котката има собственик или не!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ето пак…си предубедена…естествено, че знам, че това не е само паспорт…имахме си ветеринар, а в момента имам не един такъв познат, въпреки че не гледам никакво животно…поради други причини…

Аз не съм от София и тук си го гледах много добре кучето за разлика от много хора…

И не ме интересуваха честно казано кой как си гледа кучето…аз гледах моето и не една книга специално за него прочетох…така, че моля…не слагай всички под общ знаменател и ми е пределно ясно как са нещата в страната и издевателствата с животните…

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това че ти си гледал добре животното си, аз съм гледала добре животното си не означава че като "цяло" положенето е добро. Напротив - плачевно е. Например в Дружба където живея всеки 3ти питбул се отглежда за бой - кучетата се измъчват, нахъсват, бият, карат ги да влачат гуми, дават им сурово месо със съмнителен произход за да станели по-ЗЛИ и кръвожадни. Тези хора дори не се крият. НА всичкото отгоре си пускат агресивните кучета без каишка - о "НАЛИ те не нападали хора" - кучето на съседите ми беше буквално изядено от подобен бултериер - малък пекинез на 11 години в отлично здраве за годините си! Освен това не ги васкинират, не ги обезпаразитяват, гледат ги по балконите... Е не всички стопани са такива. Има хора които полагат грижи за своите приятели -животни. Но повярвай ми поголовно цари необразованост и лошо отношение към животните - уж сме столица и ГРАЖДАНИ на цивилизована ДЪРЖАВА...

Искам да кажа, че много наглед "примитивни" общества имат много по-добро отношение към животните си от българите!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Едни мои познати ми разказаха като се върнаха от един ловджийски събор, че имало някакво състезание за ловджийски кучета…в една клетка пускат един див глиган и няколко кучета…вътре…да се справят с глигана…така половината от кучетата не оцеляват…, а ранените…се захвърлят…те са отглеждани специално за това състезание…

Можем до утре да си разправяме подобни истории, но каква е цялата работа?

За какво е всичко това…с какво ще променим и как можем да го направим…манталитета на българина…едва ли ние можем това…трябва тук по-отгоре да се спуснат…и разгледат нарушенията...

И повярвай…още не може да се осъзнае това…като проблем това всичкото си е едно нормално развитие на нещата…да обесиш котката на съседа…е нещо…като геройство дори от колкото или камо ли…престъпление.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Това че ти си гледал добре животното си, аз съм гледала добре животното си не означава че като "цяло" положенето е добро. Напротив - плачевно е. Например в Дружба където живея всеки 3ти питбул се отглежда за бой - кучетата се измъчват, нахъсват, бият, карат ги да влачат гуми, дават им сурово месо със съмнителен произход за да станели по-ЗЛИ и кръвожадни. Тези хора дори не се крият. НА всичкото отгоре си пускат агресивните кучета без каишка - о "НАЛИ те не нападали хора" - кучето на съседите ми беше буквално изядено от подобен бултериер - малък пекинез на 11 години в отлично здраве за годините си! Освен това не ги васкинират, не ги обезпаразитяват, гледат ги по балконите... Е не всички стопани са такива. Има хора които полагат грижи за своите приятели -животни. Но повярвай ми поголовно цари необразованост и лошо отношение към животните - уж сме столица и ГРАЖДАНИ на цивилизована ДЪРЖАВА...

Искам да кажа, че много наглед "примитивни" общества имат много по-добро отношение към животните си от българите!

има ги такива за съжаление, но и ние трябва да не стоим със скъстени ръце, най добре подай жалба в общината срещу такива и там ще им се наложи да се размърдат, когато вече го има на хартия няма как

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има начини - с нормативна уредба, наредби и спазване на наредбите и геройството ще стане престъпление! Ако има кой да приложи наредбата манталитета бързо ще се промени. Въпроса е че ние живеем в България нали - ние сме гражданското общество, трябва непрекъснато да изискваме НАРЕДБИТЕ да се въвеждат и СПАЗВАТ...Но къде ти, на кого ли му пука?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
има ги такива за съжаление, но и ние трябва да не стоим със скъстени ръце, най добре подай жалба в общината срещу такива и там ще им се наложи да се размърдат, когато вече го има на хартия няма как
за какви ли не зверства подавах жалба, самите ВЕТЕРИНАРИ, които лекуват кучетата след боевете подават жалби и са потресени..

Никой нищо не прави. Тия са "приятели" на полицаите... Някои от тях са полицаи... Някои от тях са военни. Някои от тях вероятно работят в общината..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

трябва всеки да си търси правата. Аз лично съм го правил срещу бившия си работодател...дълга история, но хората ми обърнаха внимание и проблема се разреши

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще ти разкажа следното - имаме един невероятно неуравновесен човек в квартала, пълен комплексар. Той има две кучета - едно мелез като мойто подобно на немска овчарка и един ротвайлер. Непрекъснато се СТРЕМИ да ги направи зли. Веднъж насъска своето подобното на немска овчарка куче срещу моето както си го разхождах. Уви двете госпожици започнаха да си играят! Моята беше малка тогава - на 6 месеца. Тогава от яд че не става боя тоя човек взе че преби горкото си кученце и ИЗРИТА МОЕТО. Съответно моето му изръмжа страшно нищо че беше бебе. След това беше преследвал майка ми и непрекъснато риташе кучето, майка ми падна веднъж с кучето и се контузи доста тежко точно заради него, защото кучето ми се озлобяваше все повече и повече срещу му. Накрая ме пресрещна в гората и насочи пистолет срещу кучето ми! Не знам дали беше зареден, но този индивид е висш военен - това поне знам. Аз се оплаках в полицията и не получих никакъв отзвук. Накрая баща ми го беше заплашил че ще заведе гражданско дело за тормоз и посегателство върху собствеността - кучето ни и той спря. Факт е обаче, че неговото куче страда - и двете страдат. Той не понесе никакви санкции за това а кучето ми порастна и вече не смее да се доближава, поне не без пистолет! Но как мога да се чувствам комфортно, когато човекът не е защитен в България камо ли кучето!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Обикновено бягам от такива теми, понеже толкова злоба, колкото у хората, свързани финансово с NGO-тата дето се занимават с бездомните кучета, аз не съм срещал у никого. Но сега ще се опитам да обърна внимание на някои неща.

Първо, нека да се разберем - ще спазваме законите винаги, или само когато ни харесват?

Законодателното решение на проблема с бездомните кучета е толкова ясно разписано, че повече няма накъде - те се убиват след двуседмичен престой в изолатор. В действащото законодателство няма и най-слаб намек за т.нар. "осиновяване" с връщане по местата, където кучето е заловено (т.е., може да си го вземеш вкъщи - не и да го връщаш на улицата). И всички общини (вклч. Столична), които осъществяват такава дейност нарушават закона и местните власти би трябвало да бъдат санкционирани от НВМС.

Също на чиновниците от НВМС е отредена основната роля в решаването и на почти всички други повдигнати в темата проблеми. Тяхна работа е да организират принуждаването на собствениците на кучета да си ги регистрират; това може да стане изключително лесно - като плъзне мълвата, че наистина са започнали да глобяват и собствениците веднага ще хукнат да се редят на опашки. Между другото, за почти всички кучета регистрацията е безплатна - т.е. не се плаща такса по ЗМДТ. Нека ги изброя - кучета на инвалиди, служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка, кучета, използвани за опитни цели, кучета, използвани от Българския червен кръст, кастрирани кучета, ловни кучета. Тъй като в Закона липсва дефиниця за "ловно куче", почти всяко може да мине по последния ред; освен това, много интересно ми е, как ще се доказва, че женските са кастрирани; но, както и да е, недомислията във ветеринарното законодателство са безброй, да продължим нататък - основната ми идея в случая е, че чиновниците от НВМС не си вършат работата. Това е един социалистически динозавър, в който имаше страшно много промени, но не и реформа (дотолкова, доколкото под "реформа" трябва да се приема единствено движението към нещо по-добро от това, което е било). И на никаквъв европейски контрол не можем да се надяваме - европейският контрол е по документи, а по документи всичко е наред.

Аз самият на 17.02 т.г. бях ухапан от бездомно куче (смятам, излишно е да казвам, че по никакъв начин не съм го предизвиквал) и не виждам какво успокоително има, ако то е било кастрирано (беше вече тъмно и изобщо не видях даже пола му) - ще повторя известния лаф - ние искаме те да не ни хапят, а не да не ни изнасилват.

Друго нещо, което винаги страшно много ме възмущава е продължаващата практика да се режат уши и опашки; при положение, че това е забранено със Закон у нас вече почти цяло десетилетие! (чл.177, ал.1, т.1, б. а и б от новия ЗВМД) Като започнат разни суперспециалисти по кучетата да ми обясняват как еди-коя си порода изглеждала отвратително ако не им се режат уши или опашки и подивявам. Честна дума, наистина това ума ми не го побира - да режеш живо месо у живо същество, само защото си решил, че така е по-красиво! И при това да тръбиш колко много обичаш кучетата!

Наскоро се появи в нашия вход един питбул и малко по-късно захапа жестоко едно много кротко бретон-шпаньолче. Като се опитаха стопаните му да им кажат да не го пускат без намордник, онзи им рекъл - като ухапе човек, тогава ще му сложа намордник. А то е въпрос на време - особено стопанката му като го изкарва на разходка - направо онова чудовище я влачи след себе си. Сега ще кажете - оплачете се - бих отишъл да се оплаквам, ако знам, че ще имам хора пред себе си. Имах подобен опит преди време - казаха ми - ама, чакайте сега, Вие самият пострадал ли сте? - Не сте - ами чао тогава! Добре, попитах - ако пострадалият (тогава ставаше въпрос не за бездомно, а за куче-пазач, пуснато да се разхожда свободно, ухапало човек на улицата) се оплаче, ще го евтаназирате ли - не, казват - трябва още един човек да се оплаче че го е ухапало и тогава ще напишем предписание - Е, защо да пиша жалби, като те ще се разглеждат от такива идиоти?

Много ми е смешно и като кажат - ама то не хапе - отговорът ми винаги е - всяко нещо си има първи път - очевидно ти хлопа дъската, щом пускаш свободно между жилищните блокове разни 30-40-килограмови чудовища. Такива стопани могат (и трябва!) да бъдат санкционирани както от чиновниците от НВМС, така и от общинските (за вторите съществува ограничението да е през работното им време, за първите такова ограничение няма). на тях, обаче, им е по-лесно да си киснат по кабинетите. Не виждам каква гражданска позиция е да се обръщаш с жалби и сигнали към такива хора. Гражданска позиция е да ги разстреляш. Или за по-евтино - обесиш или заколиш - ето подходящо занимание за тези, дето обичат да бесят котки.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Жестокостта не е само към кучета, но и най-вече към котки, включително от кучкари.

Въобще не е така!

Тази жестокост не е определена към котки или кучета…тя е просто жестокост…и се гледа уязвимостта…котката е по малка и към нея се изпитва по малък страх от колкото към кучето…

Аз не съм видял котка с 3 крака или с едно око…, а такива кучета има много, че и по зле…

А относно това, което разказа Куртенков и Anahronia…имам познати на които им са се случвали подобни неща…директно се убива кучето…, но вече това са хора с малко по лабилна психика и не им пука много много за последствията…та мисълта ми бе, че също съществува и другата страна…

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Относно бездомните кучета в София - в квартала ми бяха брутално отровени със стрихнин от родолюбив гражданин, при което кьопна на земята и лудо количество гълъби - около 50 трупа на гълъби и 15-16 кучета, плюс много домашни, включително и любимото куче на кварталния полицай- но то падна при следващото тровене на този родолюбец! Беше геноцит! беше страшно сутринта навсякъде бял прах, хлебчета и трупове наптици и кучета. Аз алармирах свои познати от природозащитни дружества и питах дали да взема проба от белия прах но ми казаха да не рискувам, защото ако е стрихнин е опасиен дори при вдишване. Докато изляза да снимам събитието (все пак го снимах де) съседите повикаха "Гражданска защита" защото ги беше страх да изведат децата си на разходка. Децата между другото плачеха за 3те ни "бездомни" кучета от пред входа, с които бяха израстнали. Това едно на ръка. Второ дойде гражданска защита, взе някакви проби и изхвърли отровените трупове на гълъби и кучета в камиона с ОБЩИЯ боклук, който отива на сметището... НЕ в специален камион и да ги закара към място за горене на опасни отпадъци. Представете си после на сметището колко диви птици са се отровили и как се е разнесъл геноцита!!! Никой не обезопаси почвата! Не напръска и прочие. Заваля дъжд следобяда и разми отровата...Беше 6 май 2004 и си спомням че районните инспектори по околната среда и водите бяха в почивка и не дигаха телефона! Аз писах майл на Господари на ефира тогава и получих следния отговор, който и до ден днешен ме изумява: http://www.balkani.org/news.php?makevarz=o...ge=bg&id=18

Та така след това още цяла година отровителят си вилнееше щом се появи някое приходящо бездомно куче от Горубляне или от близките квартали. Докато не отрови кучето на кварталня полицай и той не поде разследване! След този последен случай се скри. Не го откриха... Така или иначе умряха доста домашни кучета - просто бяха вдишали стрихнина, не съм убедена че дори са го яли. А стресът който преживяха дечурулигата, които по цял ден бяха с "пумиярите" няма да ви го описвам...

Това е .. Не ми говори за НВМС - знаеш ли инспекторите им в каква мизерия работят и колко им се обръща внимание! Да стреляш и да избиваш животни не е изобщо решение! Това че парите за евтаназия на бездомните кучета отиват в нечий джоб и бяха убивани с лопати е по вина на висши чиновници тук и там, а и убиването изобщо не е решение - Лондон се е спасил от бездомните кучета с кастрация на популацията! Въпросът е че при повечето "операции" от страна на държавните органи се стига до зверства спрямо животните, и защото българинът е агресивен, неконтролируем и е способен да стане ловец на кучета само за да си изкара комплексите върху ТЯХ!!!!!! Аз живея в София откакто съм се родила, в момента бездомните кучета са много и подложени на непрекъснат тормоз. И ако трябва да мислим трезво те не са виновни, че ние сме създали тези условия. Когато човекът направи грешка, трябва отговорно да я поправи! Законът е стар, не е съобразен с новите настроения на обществото и с тенденциите в ЕС! Но и дори за почне да се прилага трябва да се прилага цивилизовано, животните трябва да се отглеждат в нормални условия през 2 та месеца и да бъдат евтаназирани без допълнетелен стрес. За това обаче трябвали пари, които били излишно ХАРЧЕНЕ...беше казал едно време един заместник кмет на София... дали и сега просто някой не му се ще да харчи излишно пари вече отпуснати от международни проекти и си ги слага в джоба??

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...