Отиди на
Форум "Наука"

Как да четем книгите на Тери Пратчет?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

В каква поредност трябва да се четат книгите на Тери Пратчет:

post-471-1197909294_thumb.jpg

post-471-0-02804200-1426367624_thumb.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ХА аз ги четох през 8 клас в часовете по английски-доста забавно, наистина добре е да се четат подред така резбираш кой кой е, защото връзката м-ду отделните книги е огромна, но доста е трудно да се намерят всичките посочени книги

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

AN EMBUGGERANCE

Folks,

I would have liked to keep this one quiet for a little while, but because of upcoming conventions and of course the need to keep my publishers informed, it seems to me unfair to withhold the news. I have been diagnosed with a very rare form of early-onset Alzheimer's, which lay behind this year's phantom "stroke".

We are taking it fairly philosophically down here and possibly with a mild optimism. For now work is continuing on the completion of Nation and the basic notes are already being laid down for Unseen Academicals. All other things being equal, I

expect to meet most current and, as far as possible, future commitments but will discuss things with the various organisers. Frankly, I would prefer it if people kept things cheerful, because I think there's time for at least a few more books yet :о)

PS I would just like to draw attention to everyone reading the above that this should

be interpreted as 'I am not dead'. I will, of course, be dead at some future point, as

will everybody else. For me, this maybe further off than you think - it's too soon to tell.

I know it's a very human thing to say "Is there anything I can do", but in this case I

would only entertain offers from very high-end experts in brain chemistry.

Обръщение на Пратчет излязло в сайта на Пол Кидби (http://www.paulkidby.com/news/index.html)

Аз не знам какво да кажа...

(пост на Камендил БГТФ)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ужасна новина е това, наистина много жалко, че точно този човек ще трябва да си отиде така :(

Иначе книгите въобще не е задължително да се четат в някакъв определен ред, всяка е сама за себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично аз съм ги чела по реда на излизането им и съм съгласна Warlord, че не е необходимо да се спазва определен ред. Авторът е добър и не ти се налага да се чудиш: "Този пък кой е?" :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Лично аз съм ги чела по реда на излизането им и съм съгласна Warlord, че не е необходимо да се спазва определен ред. Авторът е добър и не ти се налага да се чудиш: "Този пък кой е?" :book:

говорих за явления от рода - кой е тоз Ридкари(или както там беше)Кафявия или Диблър Самсипрерязвамгърлото :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

И как го реши това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прочетох няколко от книгите на Пратчет, за да имам и формалното право да кажа, че не струват. Освен това една от тях е сред любимите на феновете на Пратчет, която си взех, за да не каже някой, че съм попаднал само на слаби.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не те питам "Убеден ли си в това което твърдиш", а "Защо?"... Аргументи!?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не те питам "Убеден ли си в това което твърдиш", а "Защо?"... Аргументи!?!

(всъщност ме попита точно "как" съм го решил - така и ти отговорих ;) )

"Скритите" философски размишления и елитарните закачки, които той използва, не могат да впечатлят никой, който преди това е чел поне малко истинска философия или поне фикция, която преминава отвъд границата на елементарността.

"Хуморът" на Тери Пратчет е много слаб. Освен това той прекалява с него - няма страница от негова книжка, в която няма поне дузина тъпи смешки. С ръка на сърцето мога да кажа, че не повече от 1-2 на книга ми се сториха нещо повече от неумели опити да разсмее някоя баба.

Произвежда книгите си на конвейр. Затова са виновни, разбира се, феновете му, които все едно не забелязват, че се повтаря една и съща схема във всяка следваща книга - 1. Тъпи шеги във всяко изречение; 2. Препратки към митология, религия, история и пр., които биха могли да се интересни, ако се завоалират поне малко, а не както Пратчет ги поднася; 3. Прости герои - в тях аз не открих дори двупластовост, а какво остава за нещо по-сложно.

За Пратчет и слабостите му мога да говоря много. Сега обаче съм леко афектиран от мача, леко опиянен от бирите и в леко приповдигнато настроение, защото отивам на много приятно място. Ако искаш да се заформи някаква дискусия, отговори на това, което написах, обаче без да пропускаш нещата, които не ти отърват ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Казаното от теб ми напомня за романите на Карл Май.

Този описва до безкрай природата, през която се придвижват героите му. Предава безкрайни разговори. Описва дрехите на героите милиметър по милиметър. Това нямаше да е лошо, ако авторът отделяше такова внимание и на приключенията на героите си. А "приключенията" са преходи от точка А до точка Б, среща по пътя на някой индианец или каубой, сядане край лагерния огън и нова порция предълги и безсмислени разговори.

Най-сетне - в края на книгата - устройване на засада на "противниците" в някой планински каньон или проход, там се произвежда някой и друг изстрел, някой може да падне убит и... "плеснали с ръце и се прегърнали".

Примери за хубави романи, в които има и приключения, и екшън, и хумор, и загадки, и препратки към исторически приоди и личности (стига да имаш очи, да ги видиш), които мога да дам, са поредиците:

- Сага за войната на разлома (Реймънд Фийст)

http://www.bard.bg/categories/?cid=43

http://www.citadelata.com/info/ritwar.htm

- Войната на студенокръвните (Реймънд Фийст) - продължение на горната поредица

- Песен за огън и лед (Джордж Р. Мартин)

http://www.citadelata.com/info/icefire.htm

post-471-1223797521_thumb.jpg

post-471-1223797531_thumb.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не виждам връзка с казаното от мен. Не съм казал, че Карл Май също не е слаб автор. Всъщност той дори е по-неприятен за четене от Пратчет.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не си ме разбрал правилно значи - аз нямам нищо против твоето мнение да е такова, просто ме подразни репликата, че книгите му "въобще не трябва да се четат". То е все едно на мен например да не ми харесва да ходя на театър и да заявя тука, че и другите не трябва да ходят!

За изкуство по принцип е малко безцелно да се спори, но ако желаеш може да има дискусия за книгите на Пратчет. Те по принцип не претендират, че са философски (поне тези от Света на Диска, отпреди това - може да се каже, но те пък на мен не ми харесват особено) стилът се води фентъзи, макар да представлява смесица от пародии и иронии.

По-голямата част от шегите действително са малко плоски, но това е нормално след като в почти всяко изречение се съдържат такива. В това отношение Пратчет не може да се сравнява с Дъглас Адамс примерно, но неговите книги си имат собствен чар, просто не на всеки му допада. Това е.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дай му още един шанс на човека :book: Струва ми се, че си бил малко предубеден преди да посегнеш към книгите му. Не е задължително всички да харесват Пратчет. Мен ме забавлява и разтоварва. Не търся отговори, но и автора няма претенции за дълбоки и оригинални философски и етични прозрения. Книгите му са пълен миш-маш, но аз обичяам селски гозби :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители

Забавен си е бай Пратчет. Нищо повече - просто е забавен. Предполагам, че е от хората,за които при Стария режим се е казвало, че умеят да създават разговор.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

Я кажете, какви науки се изучават в света на диска (The science of Discworld - I-ви, II-ри и III-ти том)?

Трите книги преведени ли са на български език?

Ето карта на света на диска... Дано е достоверна...

post-471-052247600 1312296467_thumb.jpg

post-471-049427100 1312296489_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Аз подкрепям нещата казани по адрес на Пратчет като писател от Преслав Ганев. Нищо интересно не видях в него за себе си, нищо забавно дори. Е, аз съм си повече фен на Дж. Толкин, Ф. Хърбърт, Д. Адамс... та може би затова е така.

Забелязвал съм и друго. С хора, които са фенове на Пратчет, имам различия от житейски характер, възгледи за състоянието и развитието на света, обществото, науката и прочие. Не че пък с не-феновете на Пратчет се съгласявам по всички тези, изказани от тях. Може би едно от най-забавните и същевремено интересни неща които съм чел са "Пътешествията на Ийон Тихи" на Ст. Лем. Него мога да дам като контра-пример за философски-забавен автор, а и доста научни разработки вкарва във фантастиката си.

Да си призная Дж. Толкин е и единствения фентъзи-автор, когото харесвам. Имаше някакъв Р. Джордан с поредицата "Колелото на времето"... еми то само като видя обема на тази поредица и ми беше ясен, ама нали...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм... Това - за различията в характера, във възгледите, в образованието (ако щеш) и така нататък - между почитателите на един или друг фентъзи писател е едно много интересно наблюдение.

Не се бях замислял за това... Аз харесвам стила на изразяване на трима фентъзи писатели и това са:

- Реймънд Фийст (Сага за войната на разлома, Крондор, Войната на студенокръвните...)

- Джордж Мартин (Песен за огън и лед)

- Джон Толкин

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • Потребител

Ето един цитат на Толкин който е подходящ  " Имам простовато чувство за хумор, което уморява критиците ми" 

А това е за феновет на фентъзи поредиците ( истинските) 

"Не се бъркай в делата на магьосниците, защото те са коварни и лесно се ядосват" 🙂

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...