Отиди на
Форум "Наука"

Малоум 2

Потребител
  • Брой отговори

    4737
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    19

Отговори публикувано от Малоум 2

  1. Информацията е важна за обяснение на живота:

    От „Кръстопътища на науките“-М. В. Волкенщейн НИ, София,(1976)

    „...Хаотичното състояние е по-вероятно от подреденото. Теоретичният анализ показва, че ентропията се изразява с формулата:

    S = K.lnP, ..., където:

    K – константата на Болцман … ( 1,38.10^(-24) сal/deg),

    а Р – е броят на начините, по които може да се реализира дадено състояние....

    Като преминем към двоична система, която използвахме за пресмятане на информацията (J) ...:

    S = 0.693.K.J

    Ентропията се различава от информацията само с множителя K.ln2…

    При това на един бит информация съответства твърде малка стойност на ентропията, тъй като константата на Болцман е много малка...

    Приблизително 2,5.10^(-24) сal/deg

    ... (1 стр на темата "Ентропия енергия")

    ...

  2. Преди 1 час, Втори след княза said:

    Кои са критериите и при какви обстоятелства? Кой е цензорът, определящ кое-да и кое- не? 

    Малко трудно за определяне, защото абсолютна истина не съществува.

    Истината е винаги конкретна. Зависи от обстоятелствата на експериментална проверка на фактите - приети за истинност. Повторяемостта на обстоятелствата,  в детайли, е мисия  невъзможна. Приети са разни "средни" състояния, съответно - се работи със средни величини. Това е и една от причините да не се вярва "твърдо" в тълкуванията на резултати от научни експерименти.

    ...

    • Харесва ми! 2
  3. Преди 23 минути, Втори след княза said:

    Благодаря за пояснението. Само още минутка...

    В отворената система- хладилника или моето шкафче с чорапи. Когато подреждам чорапите или молекулите, моторът или аз изразходва енергия, която отива навън. Обаче вътре- където в камерата става студено, а в шкафчето чорапите са подредени, намалена ли е ентропията или увеличена? 

    Намалена. Но, това е идеална информация - от/за Изследовател - мозъкът "работи" с идеална информация.

    В реалността се разглежда система от целият процес и в крайна сметка, общо хаосът на системата се е увеличил. От областта на взаимодействия при процеса винаги "излитат" фотони и бягат със скоростта на светлината в средата на опита, т. е., хаосът в околните полета се увеличава.

    ...

  4. ...

    (точно обратното е - изначално физическите закони "настройват" редът и последователността на събитията - ентропията е функция на превръщанията, а информацията е пропорционална на ентропията, а еволюцията е и за неживата, и за живата природа.)

    ...

  5. On 19.11.2022 г. at 22:12, gmladenov said:

    Това е различно от от Нютоновата физика, където преобразуваната скорост ще излезе друга.
    Именно това е разликата между двете физики ... и именно това постулира Вторият постулат
    на СТО: че скоростта на светлината е еднаква във всички отправни системи.

    Като следствие от постулата, преносът на информацията също е със скоростта на светлината:

    https://www.youtube.com/watch?v=HBHg93fZuQ4

    ...

  6. На принципа на резонанс се променя пътя, защото различните образувания са от молекули, групи, кристална структура и т. н. - структурите на материала. Резонансът е с обвивките на молекулите (стъклото на прозорците е с аморфна структура -има дълги молекули), а не с отделни атоми, според мен - за отделни резонанс би разпадал веществото - стъклото ще помътнява.

    https://www.youtube.com/watch?v=KTzGBJPuJwM

    ...

    В оговор на този въпрос:

    On 30.11.2023 г. at 1:05, Exhemus said:

    А така, и понеже нищо не обясни защо стъклото не разсейва лъча, ще ти дам по-лесна квантова задачка:

     

  7. Преди 14 часа, gmladenov said:

    Щом е измсилен, как е истински?

    Вече го казах: наблюдава се обща склонност празното пространство на космоса да не се брои за
    празно. Вместо това му се придават чудодейни свойства, които решават най-различни проблеми.
    Ама хайде без етер да видим как ще се обясни света. 😎

    Както всичко друго - по логическа обяснимост на предположени следствия - светът ни се представя вероятностно, а Изследовател трябва да има "топки" за да го разбере.

    Или, на принципа на афоризма: Заменям безразличие за ... кво да е!

    https://www.youtube.com/watch?v=BU8Lg_R2DL0

    ...

    • Харесва ми! 1
  8. On 28.11.2023 г. at 17:07, scaner said:

    Ти имаш ли идея какво е това, което са търсили под името "етер" и не са намерили? И защо мешаш манджи с това име за неща, които нямат общо с него?

    Факт - този етер, чийто етерен вятър са търсили, го няма. Нарича се "светоносен етер". Няма светоносен етер. Може да има друго нещо, на което да се лепне това име. Но трябва да се обясни подробно разликата с това дето вече е установено, че го няма. А най-добре да се измисли друго име - тогава и ти няма да се оправдаваш, че учените щото са отрекли онзи етер дето го нямало, ти бъркат в публицистиката ("обясненията") :)

    Е, вашият светоносен етере може и да го няма, ама "моят" етер* го има, в смисъл не отпада от мисленето, тъй като обяснява защо "го няма" и вашият етер и... голяма част от проблемите на науката.

    On 28.11.2023 г. at 17:07, scaner said:

    И не използвай "ненаучно отречен". Науката изучава наблюдаеми същности, и отрича ненаблюдаемите. Е, онзи етер е ненаблюдаем, дори Поанкаре в 1904 г. се оплаква от това. А ти фантазираш именно с ненаблюдаеми същности, и се оплакваш, че науката ги отрича? Сигурен ли си че си наясно за какво говориш?

    Не науката, а физиката. Признава факт от експеримент. Но резултатът - трябва да се тълкува. Факт е, че етерен вятър не е открила, а не, че етер не би трябвало да съществува. Ако бъде измислен правилно, в смисъл, че обяснява чрез тълкувания особеностите. Обяснява всички физични свойства на частиците, силите, съответно взаимодействията и предсказва Пето взаимодействие - по подобие.

    ...

    • Харесва ми! 1
  9. Преди 3 часа, Шпага said:

    Сканер, а при т. нар. "геони" не става ли дума именно за взаимодействие между фотони? Имам предвид че въпросното гравитационно електромагнитно образувание  /"gravitational electromagnetic entity"/ не би било възможно, ако няма взаимодействие между фотоните🙄

    https://en.wikipedia.org/wiki/Geon_(physics)

    Да, това е опит да се смени основата, щото етерът ненаучно е отречен - търсили етерен вятър, ама нямало?!, значи и етер няма. (Твърдят хипотеза за  ГВ, ама се оказва, че има галактики които трябва да са се пръкнали много преди това, което наричат ГВ ... това било нормално?!, разбираш ли. ) Тъмната материя трябва да "прави" същите неща като етер*, ама ... нали не е измислен от физик, значи ... няма нищо общо с физиката. От отдавна не им обръщам внимание на хапливите забележки, освен, ако питат нещо. Е, питат - що се джавкат тогава не  е ясно. Затова само понякога коментирам към научни статии, за възможни обяснения на чуденките в тях. Пък и съм казал - като не ви харесват обясненията - не четете и ... толкоз.

    ...

     

    • Харесва ми! 2
  10. Преди 3 часа, Станислав Янков said:

    Това не обяснява онова, което аз те питам

    Ети още информация, за която питаше в ... дългите опити за формулиране на въпрос😉

    https://bg.wikipedia.org/wiki/Парамагнетизъм

    Преди 3 часа, Станислав Янков said:

    - защо фотони/електромагнитни вълни, които не влияят на останалите фотони/електромагнитни вълни в Космоса и това е доказано от практиката, влияят на фотони/електромагнитни форми, каквито според теб представляват елементарните частици,

    Нищо подобно не е доказано на практика. Чувал си за суперпозиция на вълни - при определени условия могат да се "наслагват" . Предполагам ти е известно, че от два гама-фотона, в определена ситуация, може да се родят електрон и позитрон.

    А, ако прочетеш в много от по-раншни постинги съм обяснявал като как се случват подредбите на фотони от неподвижното ЕМПоле, та кривината на пренос на разликата в импулсите да е пространствена крива, която сама се връща в началната точка на предизвикалото я смущение, предизвикано от флуктуациите на физ. вакуум. Това е началото на вещева частица - импулс със собствен център - демек и с характеристика маса. Виждал си и картинки на вълнов процес около център - няколко вълнички като листенца от "съцветие" на растение. И в тези околни трептения, може да се насложи кратна на трептенето вълна - и вместо да кажем са три трептения да станат четири - това оприличавам на поглъщане на фотон в обвивка - щото фигурата се повтаря милиарди пъти в секунда, все с "ново" направление за всеки цикъл на новото състояние. Това отделно (за Изследовател са едновременни тези събития) не го виждаме заради огромната честота на образуване на обвивката, но това е място около център, с което "се съобразяват" други подобни образувания - място на "поглъщане-престой и излъчване" на погълнат фотон -  кратен по честота в някакво състояние..., като се променя и формата докато има престой.

    Повече не е нужно да те "образовам" за измисленото - ясно, не харесваш хипотезата, чети си учебниците - там всичко  е първично ясно.

    ...

    ...

    • Харесва ми! 1
  11. Преди 13 часа, Станислав Янков said:

    Идеално! Сега остава да демонстрираш, как чрез магнит/електромагнит или ако щеш и чрез колайдера, купчина малки диаманти ще бъдат преместени от точка А, до точка Б, по същия начин, по който със същия магнит се местят железни топчета със същата маса и подобни размери и форми...

    Макар и извън основната тема, ето ти "сегашно" обяснение:

    https://www.youtube.com/watch?v=s7ndBIL402Q

    ...

  12. Преди 5 часа, Станислав Янков said:

    Посочи ми поне един случай да се насочва нанякъде си поток от неутрино посредством електромагнитни полета! Не съществува такова нещо!

    Не си наясно с електромагнитните полета. Да не би в Колайдера да няма такива. Ето няколко статии:

    https://nauka.offnews.bg/fizika/parvoto-nabliudenie-na-neulovimite-chastitci-neutrino-v-golemia-adro-199510.html

    Първото наблюдение на "неуловимите" частици неутрино в Големия адронен колайдер

     

    Преди 5 часа, Станислав Янков said:

    А по твоите представяния неутриното, като съвсем пълноценна и легитимна елементарна частица, също трябва да е с електромагнитно естество, както всички останали елементарни частици и трябва да се влияе (пак по теб) от електромагнетизма на околната среда по същия начин, както тях (минимум - и на неутриното трябва да се забавя инертната скорост в силно електромагнитно поле, какъвто ефект не съществува)!

    Къде видя мои представяния на неутрино..., като не си чел хипотезата.

    Наясно ли си, че фотон в празното - не се вижда. Само като взаимодейства с масова частица дава нишан, че нещо се е променило. Неутриното наподобява фотон, но е от една от обвивките при разпад на неутрон. И пак да спомена - щом е пълно с полета и то от много къси фотони, всички наблюдаеми изменения в Колайдера с в резултат от Полета - промяна в полетата, също. Неутриното няма маса, но тъй като е цялостна обвивка, се държи като масов обект и в баланса на масите при разпад. Но - всяка промяна в обвивката на частицата, например по форма (рождена) - по-нататък се манипулира при преминаването през филтри и  датчици - и така са отчетени няколко вида неутрина - значи, полетата на установката влияят върху физ. параметри на масаподобното тяло. И ако се опитат да видят колко е масата на неутриното - тц, няма да може - то по-скоро е "пакет"-фотон, нещо ... мини-мини- мини по маса и т. н. Самата промяна на формата отговорна за "маса" е "забавяне-забързване"  на обекта.

    ...

    ...

     

     

  13. Преди 1 час, Станислав Янков said:

    Пак даваш примери с електрически заредени частици (електронно лъчевата тръба и електроните в нея) и изпускаш, че има и диелектрици, които не се поддават на въздействие на електромагнитни полета (споменатия въглерод под формата на диамант, но не само, както и куп други химически елементи и вещества)

    Това не е вярно. Прочети за магнити - и колко видове магнетизъм има или считаш, че магнитната сила не е от "електромагнетизъм". Дадох ти и пример със сребърни атоми. Отклоняват се в нехомогенно (силно) магнитно поле, проявявайки спин зависимост. (спинът там ли е бил или само се е проявил? - е дълго време задаваният въпрос сред изследователите😉)

    Да донадя - виж как става така, че протон (+ заряд) и електрон (-заряд), като се свържат във водороден атом престават да се идентифицират като заредени частици. Тоест - силата от техните електромагнитни полета, липсва! (става неизмеримо малка). Водородният атом е електронеутрален, т. е.,  ЕМВълни, ако не са на точната честота на слой от атома, не могат да го йонизират и му действат с неизмеримо малки сили. Йонизиран атом се държи като дипол в ЕМПоле и обикновено е неравновесно състояние на атома. При отпадане на полето, от атома се излъчва фотон с енергия равна на погълнатия преди. При това вече е променена посоката и скоростта на движение - все физически характеристики - спрямо същите преди йонизация.

    (Ако си гледал филма "Пепел от диаманти", щеше да знаеш - диамантите стават на "пепел" (друга модификация на въглерода - графит) при 800 градуса Ц. И не знам кой ти е казал, че диамантът не се влияе от ЕМПоле, щото бил диамагнит - точно с промените които настъпват с него в ЕМПоле, получаваме, че е ... диамагнит, т. е. има някакво различно свойство-проявление от други хим. елементи и вещества при същите външни условия. Въобще, знаеш ли условията при които се получават диаманти от въглерод. Кое нещо им казва да се "подредят" по този "корав" начин?!  Или под висока Т не разбираш атака с къси ИЧВълни. Именно, задаването на такава среда-подложка от ЕМПоле - напр. лазер, прави възможна подредбата, та при високо налягане локално да се насити с достатъчно свързващи фотони, правещи подреждане атомите в хексагонална решетка (или някаква геометрия, стериометрия), а останалите фотони да напуснат мястото на събитието - прави се с внезапно-бързо охлаждане.)

    ...

    • Харесва ми! 1
  14. Преди 13 часа, Станислав Янков said:

    Тук ти описваш електромагнитни въздействия върху електрически заредени обекти (елементарните частици не са само електромагнитни форми, техния електрически заряд, когато го имат, е само една от техните над двадесетина основни характеристики).

    Приказваш на едро, че и надълго.🙂 Може би знаеш за електронно лъчева тръба, наречена кинескоп (на по-старите телевизори). Там  със силно електрическо поле се ускоряват електрони, а се отклоняват със силни магнитни полета. Така "на практика - на телевизора" се вижда, че полетата действат на движенията на  заряди... силно!.. За многото други характеристики на частиците се говори от отдавна, без обяснения за "произход" на свойствата им, но се свеждат до няколко основни (сега, официално, стандартен модел). Именно за изясняване произхода на свойствата им съм възприел хипотеза за непрестанното образуване на частиците (без окултизмът в тях).

    (да припомня: Самата мисъл за непрекъснато образуване не е съвсем нова. Известна е „теория за реновацията“ на Лайбниц 1669:

    „Аз доказах, че всичко което се движи, непрекъснато се създава и телата във всеки миг на дадено движение са нещо, а през всяко време между миговете движение са нищо – идея, нечувана досега, но съвсем необходима“

    Впоследствие Лайбниц се отказал от принципа на реновацията.

    Друго, казано от Х.Вайл:

    „Строго погледнато, в различни моменти се появяват и изчезват различни обекти. Усредненият ефект от тяхното появяване и изчезване ние възприемаме като непрекъснато съществуване на частица. Тези обекти се наричат фантоми.

    Между фантомите, които, „образуват“ дадена частица има връзка.“

    Да се превърнат, обаче, тези идеи в работни хипотези е нямало достатъчно основания, независимо, че сами по себе си, водят до квантов принцип при строеж на материята.

    Както се вижда в  ХИПОТЕЗАТА няма моменти на „изчезване“ на обекти. Има моменти на съществуване в друго състояние при взаимодействия, но не и изчезване или несъществуване на обекти. И също, не е достатъчно да кажем, че съществува етер със специфични свойства – физически вакуум-поле, а и как от тези свойства, да получим останалата част от Света! Да „получим“ и самия Изследовател – наблюдател с Разум!)

    ...

    • Харесва ми! 1
  15. Преди 3 часа, Станислав Янков said:

    При това положение, много мощни електро-магнитни лъчения без проблеми щяха да променят скоростта по инерция дори на масивни обекти

    Променят я. Общо казано съществуват: сили на привличане (разноименни заряди), сили на отблъскване (едноименни заряди), въртяща сила (въртящ момент). Електрическата сила е огромна в сравнение със силата на привличане на гравитацията. На електрически неутрални образувания могат да действат осезаемо магнитни сили, напр. опитите на Щерн-Герлах с атоми от сребро.

    Понятието за сила при мен е: Принудително образуване на масов обект извън геодезичните на подложката, върху която се реализира обектът цялостно. Някакво външно за обекта изменение на полетата измества мястото на образуване на масовия център на частиците и заради закъснения на образуване, се появяват:  ускорение - изменения на инерцията, съпротива на ускорението - "инертна маса"- може да се отчете сила. Казваме, че на обекта действат външни сили. Дали забързват или забавят - зависи от вида и свойствата на частиците.

    Въобще всички изменения на практика се осъществяват посредством действия на сили.

    ...

    • Харесва ми! 1
  16. Преди 2 часа, Станислав Янков said:

    не трябваше ли многократно по-високата електромагнитна интензивност в единия спрямо другия случай да води да промяна в инерционните скорости на двете тела едно спрямо друго, което не се наблюдава на практика?

    Вълните се създават от ускорителни движения на заредени частици в неподвижното ЕМП. А на практика, заредените частици в ЕМПоле се ускоряват почти до скоростта на светлината във вакуум, при неговата промяна в околната среда:

    https://nauka.offnews.bg/kosmos/nabliudavan-e-svrahmoshten-kosmicheski-lach-idvasht-otvad-nashata-gal-199808.html

    "Наблюдаван е свръхмощен космически лъч, идващ отвъд нашата галактика

    ..."

    • Харесва ми! 1
  17. Е, да де, ама в науката теориите не са факти - вярва се на факти, а останалото подлежи на съмнение - така обяснителните теории са хипотези, докато следствията от тях, не се проверят експериментално. При невъзможност за проверка се приема парадигма с консенсус, но съмненията остават. Това пак не е безусловна вяра. За "развитие" служи не вярата, а съмнението.

    (така е и с постулатите: например, движението по инерция е "усреднен" резултат от малко моментно ускорение и обратно въздействие на "маса"-коефициент на съпротива, с по-продължително проявление, което като че ли елиминира моментното ускорение. Дължи се на непрестанното образуване на частицата: върху външният й слой (електромагнитен) действат фотони от наличното околно поле, което деформира формата на слоя, но честотата на образуване на центъра е много по-голяма, от честотата на образуване на слоя - така центърът издърпва на ново място на образуване (движение) на частицата, а началната рождена скорост при образуване на частицата остава същата. Тоест - "вида" на движението на частицата зависи от вакуумната подложка, върху която се реализира. Ако се движи по геодезична не й действат странични външни сили движението е по инерция. В момент в който опитаме измерване - действат странични фотони (нова подложка за себеобразуване на частицата) - втория закон на Нютон се проявява: чрез масата, силата и ускорението. Така постулат "движение по инерция" има хипотетично обяснение.)

    ...

    • Харесва ми! 1
  18. Ето и едно филмче, което отразява "мъките" за обяснения без гравитони:

    ...

    (Да припомня по хипотезата, че гравитони се излъчват с огромна честота от центъра на Вещеви частици - бързината на това излъчване е пропорционална на масата на частицата (масата е коефициент на съпротива на сърфирането на частицата по етер*частиците). Известно е, че тези частици са недосегами за експериментална проверка - няма вещеви обект с "размер" като обем, който да е по-дребен от тях. Етер*частиците са стационарна основа с непрестанно променящ се по големина и посока вектор импулс на частица, с огромна честота. Часовник са - времето "започва" от там.😉 Всички по-нататъшни образувания от подреждания на частиците с маса - големи частици се образуват непрестанно цялостно с много по-малка честота на образуване, т. е. - към по-големи обеми направата на обвивките се Забавя. )

    ...

    • Харесва ми! 1
  19. Преди 7 часа, gmladenov said:

    защо движението забавя часовници.

    Защото го гледаш и търсиш какво да правиш, или не.

    Първата задачка която ни разясняваха - едно време, когато се учеше ЕИТ (електронно изчислителна техника),  че на техниката трябва да й казваме каква следваща стъпка да прави за "по-нататък". Тезей трябва да стигне до "клетката" от лабиринта, където е Минотавъра и да го убие. Какво трябва да направи, когато стигне до клетката?.. казвахме: Вади меча и убива животинчето!.. Не, разбира се - първо трябва да СПРЕ... и да се огледа.

    Та - първо - за да "видим" движението, което ни интересува, трябва да се спрем - неподвижна гледна точка. И тогава да разкостим какво се вижда от разни събития на това, което се движи. Разбира се - това е наша гледна точка  и тези знания ще са относителни за тамошните явления. Мислено, защото знаем, че не се движим със скоростта на светлината във вакуум. Като спрем, си правим координатна система и ... пресмятаме видяното. И обратно - ако искаме да знаем какво вижда Минотавъра - ще трябва да го яхнем и да гледаме към Тезей... (второто е по-трудно за изпълнение, но ... мислено, може!)

    ...

    (за да има движение с различни относителни скорости, това означава, че някоя от ИС е претърпяла ускорявания - тогава са се променяли условията за "ново" виждане на нещата в нея, за тамошния наблюдател - и той е променен!, макар че го възприемаме за наблюдател, като "нас")

    ...

  20. Връщат се на изпитване на ЕМ-драйв. Според мен - Унру е теоретично правилен. Но, на инерциалното движение се съпротивлява характеристиката "маса", а устройствата-ракети, са вещеви обекти и притежават маса. Така тласкащата сила на инерциалното движение е сравнително изключително малка спрямо масовата съпротива - осъществява се: полево дърпане напред-полево дърпане назад - равномерно движение на "тежък" обект... Не следва само с малка промяна "вътрешна" енергия на обект, да се наруши Нютон

    https://nauka.offnews.bg/fizika/testva-se-v-kosmosa-kvantov-dvigatel-kojto-se-protivopostavia-na-zak-199798.html

    "Тества се в космоса квантов двигател, който се противопоставя на законите на Нютон

    Току-що бе изстрелян в космоса - така че предстои да разберем дали това наистина е вярно

    ..."

    ...

    • Харесва ми! 1
  21. Преди 2 минути, gmladenov said:

    Абсолютно същото важи и за произведението ct, върху което почива геометрията на Минковкси:
    то има пространствена размерност ... но не е пространствено измерение.

    Не е ли дължина на вълна, примерно...😉

    ...

    • Харесва ми! 1

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...