Отиди на
Форум "Наука"

nikolay

Потребител
  • Брой отговори

    44
  • Регистрация

  • Последен вход

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ nikolay

  1. Да, интересно е да разберем какво търси "Силата". Нека "Силата да бъде с нас" за да разберем. Разбира се, нелепо е да се говори за клониране на микроорганизми. Но искам малко да допълня - специално бактериите се размножават чрез делене, което обаче се предхожда от репликация на ДНК (бактериите са хаплоидни прокариотни клетки - имат само една хромозома, респективно една молекула ДНК). При тях не протича митоза - тя е при диплоидните еукариотни клетки. Но при бактериите протичат и своеобразни полови процеси, водещи до промяна на генетичната им информация и естествено до промяна на признаците им, или възникване на нови такива. Тези своеобразни полови процеси се наричат "рекомбинации" и се свеждат до пренасянето на фрагменти ДНК от една бактериална клетка (донор) към друга бактериална клетка (реципиент). Тези рекомбинации се извършват за сметка на три механизма: 1. Конюгация - прехвърляне на фрагмент ДНК от донор към реципиент в резултат на контакт между двете бактерии. 2. Трансформация - преминаване на свободна ДНК (екстрахирана от донорни бактерии) в реципиента. 3. Трансдукция - пренасяне на фрагмент ДНК от донор към реципиент с участието на вирус (бактериофаг).
  2. Ето ти в резюме основните положения на учението на Жан Батист Ламарк: Жан Батист Ламарк (1744 - 1829) ● Предлага първата цялостна научна теория за раз- витието на организмовия свят - "Философия на зоологията" (1809 г.) ● Според Ламарк видът не съществува реално в природата и границите между видовете не могат да се забележат сравнява организмовия свят със стълба, подобно на Аристотел ● Градация - стремеж за усъвършенстване, Ламарк посочва и фактите, които влияят в тази градация ● Формулира 2 закона: 1. По-честото и продължително упражняване на даден орган на животното в млада възраст укреп- ва, развива и увеличава този орган, неупражня- ването му го отслабва и води до изчезването му. 2. Придобитите под влияние на външните условия изменения на организмите се предават по наслед- ство в поколенията. По тези точки все ще намериш подробности в Google. A ето и някои илюстрации към законите му:
  3. Аз съвсем накратко ще предтавя няколкото хипотези за извънземния произход на живота (бях ги писал във форума за еволюцията). 1. Хипотеза за литопанспермията - според нея на Земята са попаднали органични съединения с падналите космически тела. 2. Хипотеза за панспермията - (неин автор е Сванте Арениус) - според нея на Земята са попаднали прости клетъчни организми, движещи се в космоса под натиска на светлината. Това е напълно възможно, защото е известно, че спорите на някои микроорганизми (като например бактериите) са устойчиви на температури близки до абсолютната "0" и на убийствените космически лъчи. 3. Хипотеза за направляваната панспермия - според нея на Земята е "доставен" живот от извънземни цивилизации. Един от привържениците на хипотезата за панспермията е известният английски учен Франсис Крик (един от откривателите на структурата на ДНК). Заедно с американския учен Лесли Оргел публикуват статията "Направляваната панспермия". Според тях "някаква примитивна форма на живот е била съзнателно донесена на Земята от друга цивилизация". За това свое допускане те привеждат следните аргументи: 1. На борда на космическия кораб на извънзенмата цивилизация "трябва да е имало" микроорганизми от много видове. Радиусът на нашата Галактика е около 1000000 светлинни години, така че космически кораб движещ се със скорост 0.001 от скоростта на светлината е могъл да разнесе живот на всички планети от нашата Галактика. 2. Универсалният характер на генетичния код - единия механизъм за предаване на наследствените белези при всички живи организми. 3. Присъствието на крайно редки елементи в земните организми означава, че те биха могли да имат извънземен произход. Например молибденът се съдържа в земната кора в незначителни количества, а ролята му в метаболизма на земните организми е значителна. Необходимо е обаче да се подчертае, че дори и да бъде доказана, панспермията не решава по същество проблема за произхода на живота, тъй като той все някъде се е появил и въпросът за неговото възникване остава открит. Аз ще добавя, че хипотезите за панспермията не са лишени от смисъл и реално погледнато животът на Земята би могъл да бъде пренесен по този начин. Но засега аз приемам теорията на Опарин и Холдейн за биохимичния произход на живота върху Земята - за нея има приведени доста доказателства, някои от които и експериментално добити в лабораторни условия - например опитната постановка на Стенли Милър и Харолд Юри от Чикагския университет с която пресъздават условията на Земята отпреди 3.5 милиарда години и синтезират органични съединения, опитът на Бутлеров за полимеризация и т.н.
  4. ОК. Как мислите, възможно ли е животът на Земята да е с извънземен произход? Запознат съм с всички хипотези по въпроса, но по-интересни и интригуващи са мненията на колегите от форума.
  5. Лангерхансовите острови сa eндокринната част на панкреаса, представляващи струпвания от клетки. Всеки човек има поне един милион такива острови. Те представляват по-светла област от клетки всред тъмната ендокринна материя. В Лангерхансовите острови се помещават три основни типа клетки, всеки от които синтезира различен ендокринен хормон.
  6. Ами на биологичен език: "изкуствен отбор" и "комбинативна изменчивост" - предпоствки за еволюционния процес.
  7. nikolay

    Europe

    Hi. I have been in England, Italy and Germany. It was fantastic. I can say that everywhere in Europe is very good if you have enough money
  8. Уважаема Тонка, защо те дразнят толкова тези карикатури ? Те са просто опит да се представи шеговитата страна на този спор. Човек с чувство на хумор би ги възприел с усмивка, за разведряване и би продължил със сериозния спор. Малко по малко се оформя и твоят психологичен профил. Твояата вяра достига до фанатизъм. Ти много четеш, имаш много знания, от различни области. Но тези знания са повърхостни и не достатъчно задълбочени. Но по-важното е че сляпо пречупваш всичко през своите разбирания, своята вяра. Във своята вяра и схващания ти се смяташ за абсолютно права във всичко. Не възприемаш други мнения, дразниш се от позиции, различаващи се от твоите. Дори ставаш нападателна - пращаш Last Roman на психоанализа, а на мен ми сложи жълто на устата и ме прати да уча психология и да ме заплашваш с възмедие. Твоите изказвания са противоречиви, объркани, привеждаш неподходящи сравнения, даваш неуместни аргументи, които често граничат с наивност. Ето например: Ако някой "невежа" прочете това ще се възхити, но ако го прочете някой, който не е "невежа" ще се учуди, тъй като няма да го разбере. Предложих ти да запазим коректен тон и да продължим интересните дебати. Но ти явно не си го прочела, защото четеш избирателно (в което обвиняваш другите). Аз съм по-възрастен от теб със 17 години и затова мога да си позволя да те посъветвам - по-добре да си признаеш, че не знаеш и не разбираш нещо, отколкото да маскираш това с нападки и обиди. Виж колко са ти дълги постовете, но са пълни с цитати от "Уикипедия" и различни други статии от интернет. И така - въздържай се да бъдеш агресивна и нападателна, не обиждай, уважавай другите мнения и се постарай да водиш аргументиран, научен и цивилизован спор. Надявам се да продължим нормално да спорим по тази интересна тема.
  9. Това ли ти е обяснението ? Това ли са ти ясните и точни аргументи ? Ти също четеш избирателно: Опитай се да осмислиш това. Ще го кажа по-просто: Трябва да имаш знания от всички области на научното познание, които да послужат като основа на това, което искам да ти обясня. А и това не може да стане с писане във форума, а най-добре е в директен диалог. Иронията и ехидността са неуместни !! Няма нужда непрекъснато да повтаряш, че съм учител. Не ме познаваш, за да провокираш, че не мога да отговоря на въпроси, чиито отговори са в учебника. Нека да запазим коректен тон и да продължим интересните дебати.
  10. От гореказаното излиза, че Земята се е образувала (или създадена) преди Слънцето и че още тогава е имало живот върху нея !!!! Всеки знае, че Слънцето се е образувало първо. А всички процеси на промени и развитие на планетите са предизвикани и се влияят от Слънцето. А така също и живота върху Земята възниква и се развива благодарение на енергията на Слънцето. Тонка, любими ти са фразите "аргументи, факти, точно, ясно" и непрекъснато настояваш да получиш такива отговори. При цялото ми желание, обаче това е невъзможно. Да, ние тук поднасяме само крайни резултати. За да се обяснят процесите в мозъка трябва да се обхванат широки области от биологията, физиката и химията. А толкова обширни знания не се получават за ден-два, ползвайки "Укипедия". Аз също ще предявя към теб такива изисквания. Ти не си съгласна с много от нашите твърдения. Опитай се тогава да се аргументираш и да преставиш неоспорими факти.
  11. Ама Тонка, пак говориш глупости. Не само за фотосинтезата, ами и за всички процеси на Земята и живите организми е необходима светлината. Тя е единствения източник на енергия за Земята. Всички други източници на енергия на Земята са вторични - резултат от светлинната енергия на слънцето. Някои микроорганизми могат да извършват "хемосинтеза" - това процес на синтезиране на органични вещества в организмите от неорганични, като се използва енергията от окислението на неорганични вещества в околната среда. Но и тази енергия, която се получава при окислението е светлинната енергия, акумулирана в химичните вещества. "Фотосинтеза" - нарича се така защото тези организми използват за своите синтези енергията на светлината. Така, че не може фотосинтеза да протече без светлина. И пак ще повторя: една малка част от микроорганизмите могат да извършват "хемосинтеза" - нарича се така защото за своите синтези използват химичната енергия, акумулирана в ковалентните връзки на химичните вещества. Но и тази химична енергия е "акумулирана светлинна". Така, че и "хемосинтезата" не може да протече без светлината. Много преди да се появят растенията, преди около 3 милиарда години, възникват фотосинтезиращи клетки. За тяхното възникване има две хипотези: - Първа хипотеза - Клетъчните органели (едни от които са хлоропластите) са се образували чрез вгъване на клетъчната мембрана и откъсване на части от нея. - Втора хипотеза - Клетъчните органели се образуват в резултат на симбиоза на клетки с различни функции. Като предпоставка за тази хипотеза се сочи факта, че хлоропластите (а така също и митохондриите) имат собствена ДНК и могат да се делят. Това значи, че първоначално са били самостоятелни прокариотни клетки, които са могли да фотосинтезират, а в хода на еволюцията вторично преминават в еукариотната клетка и се обособяват като клетъчни органели със специфична функция. Хе, хе - Мойсей основополoжник на палеонтологията
  12. Вие бихте казали: От душата ! От наша гледна точка: резултат от сложните биохимични процеси, протичащи в кората на големите полукълба на мозъка. Да точно "малките кванти", колкото и да е неточен този израз. Разбира се тези процеси все още не са изучени напълно, нооо, живи и здрави ако е рекъл Бог ще доживеем и този ден .
  13. Хипотеза за божественото начало Тази хипотеза стои в основата на почти всички най-разпространени религиозни учения, които приемат, че животът възниква в резултат на някакво свръхматериално начало или жизнена сила (vis vitalis). Според повечето от тях създател на живота е Творец, Бог или Дух, който въздействал на неживата природа и сътворил живите същества от пръст и кал. Според написаното в Библията сътворението на света е станало за 6 дни, всеки с продължителност от 24 часа. Вярата признава неща, които нямат доказателство от научна гледна точка. Това означава, че логично може да има противоречие между научното и богословското обяснение за сътворението на света, тъй като тези две сфери на мисленето взаимно се изключват. Според хипотезата за божествения произход на света сътворението е процес, който е протекъл еднократно, бил е недостъпен за наблюдение, което го поставя извън рамките на научните изследвания. Науката изучава само тези явления, които подлежат на наблюдение и изследване, поради което тя никога няма да бъде в състояние нито да докаже, нито да отхвърли тази хипотеза.
  14. Ама Тонка, ти анализираш ли си това, което пишеш ? (или с други думи - чуваш ли се какво приказваш). Ама аз за първи път чувам понятията "атеистични" и "религиозни" хипотези. Такива понятия може би има само във вашите "писания". А в учебниците по биология, в раздела "Произход на живота" се разглеждат следните хипотези: 1. Хипотеза за божественото начало. 2. Хипотеза за произволното самозараждане. 3. Хипотеза за стационарното състояние. 4. Хипотези за космическия произход: - Хипотеза за литопанспермията. - Хипотеза за панспермията. - Хипотеза за направляваната панспермия. 5. Хипотези за биохимичния произход. - Хипотеза за коацервацията. - Хипотеза за адсорбцията. - Хипотеза за нуклеобелтъчните комплекси, ограничени с мембрана. Направи справка: Учебник по биология и здравно образование - профилирана подготовка за 12 клас. Издателство "Просвета". Автори - Георги Марков и колектив. И за какви манипулации говориш. Според теб излиза, че в целия прогресивен свят образователните системи са манипулативни, защото отдават предпочитание на науката. А каква е според теб причината да бъдат така манипулативни ? Интересно, защо след като религията дава "точни" и "ясни" отговори на всичко все пак се предпочитат "научните" хипотези. Май, че религията е най-манипулативната философия. ДЗВЕР е прав - така хората се държат в неведение и подчинение. Ами от най-дълбока древност човекът, неговия живот и неговата дейност до голяма степен зависят от природните сили. Изправен пред могъществото на природата, той векове наред се стреми да опознае и открие закономерностите в нея, да долови и осмисли причините за целия природен кръговрат. Процесът на изясняване на връзката между човек и природа е продължителен. Но често природата е по-силна от него и затова той я обожествява. Така всъщност възникват и различните религии. А и те също "еволюират" - от първоначалните представи за "белобрадия дядо Господ седнал върху облаците" до "вселенския разум" в днешни времена. Днес хората поддържащи креационизма с увъртане и неверни данни искат да убедят не достатъчно запознатите с наука хора, прочели писанията им че са прави. А в нашия случай винаги се опитват да доведат въпроса до еволюция срещу вяра, и така да подведат вярващите хора на своя страна. Въпросите за възникването на живота, същността на живота и еволюцията не са въпроси, на които с днешните познания има еднозначен отговор, най малко аз или участващите във форума могат да го дадат. Аз например, като тебе мога да кажа че Бог е в началото на всичко, но след това не "Го" пъхам да определя "лично" кода на превод ген-белтък. Наистина е загадка как е възникнал този код, но това е обект на науката. Един ден ще се разбере. Никой не може да докаже че няма начин да се разбере това по научен път.
  15. Ако няма "мъртва материя" от какво ще произлезе "живата материя" ? Браво на дядо Господ ! От нищото е създал живи организми !
  16. Тонка, мнооого трябва наваксваш с естествените науки. Не се сърди, но не можеш да схванеш основната идея в нашите изказвания. Не, че ние сме големи капацитети, но доста сме се задълбочавали в изучаването на естествените науки. Пак ще повторя: Химичната еволюция, предхождаща биологичната еволюция, не е просто еволюция на химията. Това е еволюция на химичните съединения. Нали го написах: "Атоми - Прости съединения - Прости органични съединения - Макромолекули - Организирани системи". Физиката (от гръцки: φυσικός (фисикос) — естествен, φύσις (фисис) — Природа) е наука изучаваща свойствата на света във всички мащаби от елементарните частици до свойствата на цялата Вселена (космология). А живота е едно от свойствата на материята (Вселената). Да спорим по-нататък е излишно. Ако искаш да опонираш то трябва да познаваш из основи материята на противника. А на тебе доста неща не са ти ясни от естствените науки. Аз например не бих спорил с тебе на богословска тема, тъй като нямам достатъчно познания.
  17. Ей, два дни ме нямаше и ...... як спор сте спретнали . Тонка, ще се опитам да отговоря на въпросите ти според моите разбирания - е, като резултат на това, което съм чел и съм приел като реалност. Не зная защо споделяш мнението, че еволюцията започва с появата на живота. Доста коментирахме хипотезите за произхода на живота върху Земята. Повечето от участниците във форума приемаме хипотезата за естествения произход на живота върху Земята. Според тази хипотеза животът се е появил на определен етап от развитието на планетата Земя и то след дълга еволюция на материята. Тази еволюция може да се представи в следния обобщен вид: Атоми - Прости съединения - Прости органични съединения - Макромолекули - Организирани системи. Или по-просто казано: биологичната еволюция се предхожда от химична. И тъй като Земята е космическо тяло трябва да се вземе предвид и еволюцията на Вселената. Мисля, че някъде из горните си постове спомена, че Вселената не еволюира. Не, еволюира и още как ! Така, че като за начало на еволюцията може да приемем Големия взрив, след който се появяват галактиките, слънчевите системи и т.н. А доколкото за края на еволюцията !!!!! Еднозначно може да се отговори така: Никога няма край ! Вселената е вечна и основно свойство на нейните атрибути - материята и енергията и пространството е еволюцията. А еволюцията на живота върху Земята е продължение на еволюцията на Вселената. А иначе процесите във Вселената са предвидими. Със сигурност нашата галактика ще загине, а с това и живота. Но еволюцията няма да спре, защото след новия Голям взрив, отново ще възникне живот в някоя галактика. Така че май няма и начало ! Не. Погрешно е да се смята, че усъвършенстване непременно означава усложняване. D3BEP много хубаво го е обяснил. Да, това е адаптацията (проспособяването) на организмите към непрекъснато променящите се условия на средата. Ами разбира се, че в повечето случаи това приспособяване е резултат от усъвършенстване на организмите (структурата им, процесите протичащи в тях и т.н.). Лесно е да се разбере - в резултат на натрупването на изменения, получени от непрекъснатите мутации. Обаче успешното приспособяване може да бъде и като резултат на опростяване, например на устройството на организмите. Нарича се "регресия". Това също е усъвършенстване, защото като резултат видът успешно се приспособява към променените условия, оцелява и така продължава живота и еволюцията. Цел на еволюцията ? Какво е това ? Цел мога да имам аз - например да те убедя в моите виждания . Няма цел в еволюцията. Тя се движи от физичните закони на материята и Вселената. Ти твърдиш, че биологията е точна наука. Какво значи точна наука ? Може ли в биологията да кажеш, както в математиката 2+2=4 ? И ти очакваш от биологията, като точна наука всичките й твърдения да са абсолютно точни и ясни. Да, обаче не е така. Биологията, както и всички други естествени науки е развиваща се наука. Не можем да говорим за "твърдения" в биологията. Говорим за "постижения". А постиженията в биологията зависят от човешкото познание, чието ниво е резултат от натрупваните с вековете знания, развитието на технологиите, развитието на астрономията, физиката и химията. Така, че с основание можем в бъдеще да очакваме по-големи постижения. А на основата на тези постижения се правят и предположенията. Е как могат да бъдат "точни" ? С течение на времето те могат да стават все по-големи и даващи по-ясни насоки в търсенията ни.
  18. Тонка, това че съм учител по билогия не ме прави всезнаещ в областта на биологията. Днес, като всички други науки и биологията изключително бързо се развива и е много трудно да бъдат следени и анализирани всички новости. Ние учителите преподаваме съгласно държавните образователни изисквания за предмета биология, но това не означава, че не можем да имаме и свои малко по-различни схващания. Да алелите са структурни състояния на гените, защото те са част ( и особеност) от структурата на хромозомите (респективно на ДНК). Те също се наричат и алтернативни състояния на гените. Това понятие е въведено от Мендел в средата на 19 век. Той установява, че признаците имат две или повече алтернативни състояния. Тогава той проявява гениална прозорливост и предполага, че в организма съществуват така наречените от него "наследствени фактори", които обуславят проявяването на признаците. Той ги нарича "наследствени фактори", тъй като по това време не се е знаело за съществуването на гените. Е, по-късно в началото на 20 век Морган полага основите на хромозомната теория на наследствеността и тогава става ясно, че предположените от Мендел "наследствени фактори" са всъшност гените и техните алели. Та тогава Мендел предполага, че щом признаците имат алтернативни състояния, то и "наследствените фактори" (гените), които обуславят проявяването им ще имат алтернативни състояния по простото правило - колкото алтернативни състояния има признака, толкова има и "наследствения фактор" (т.е. алелите). Аз не съм срещал досега еднозначно определение за еволюцията. Срещат се много формулировки за същността на този процес, но общо взето всички се свеждат до простото и кратко определение: " Еволюцията е процес на непрекъснато изменение и усъвършенстване на живата природа". Всъщност термина еволюция произлиза от латинската дума "evolutio - развитие". Ето например и една формулировка на съвременната еволюционна теория, която се разлежда като синтез на Дарвиновото учение и съвременната генетика - "Еволюцията е единство на два процеса - микроеволюция и макроеволюция. Микроеволюцията обхваща процесите, водещи до възникването на изменения във вида и до възникването на нови видове, а макроеволюцията обхваща процесите на възникване и развитие на надвидовите систематични единици."
  19. Тонка, ти прочете ли последния ми пост ? Цитирам определението за генни мутации на стр. 23 от учебника "Биология и здравно образование" - 10 клас на издателство "Просвета" от 2004 год. "В един и същи ген може да настъпят различни промени в нуклеотидната последователност и това води до появата на различни алели на този ген. Явлението се нарича множествен алелизъм." Аз съм учител по биология и преподавам по този учебник. Запознат съм и с другите учебници по биология. Прочел съм и доста биологична литература. Но никъде не съм срещал твърдението, че един ген може да мутира в определен брой алели. Виждам, че няма правилно разбиране за същността на алелите. Нека се опитам да дам малко пояснение. Алелите са структурни състояния на гените. Те си взаимодействат и определят проявата на съответния признак. Всеки ген може да има два или повече алела, но в генотипа могат да присъстват само два от тях. Това е така защото двата алела се разполагат в хомоложни локуси (участъци) на двете хромозоми в хомоложната двойка. Да ви припомня - клетките на човека имат 46 хромозоми, групирани в 23 хомоложни двойки. Във всяка една двойка едната хромозома е бащина, а другата майчина. По принцип колкото гени има по протежението на бащината хромозома, толкова и в същия ред са и в майчината хромозома. ( по принцип, защото в действителност двете хромозоми не са абсолютно еднакви. По време на мейозата в резултат на кросиговър и други промени, последователността и структурата на някои гени може да се промени. И затова те се наричат хомоложни хромозоми - сходни са в устройството си, но не напълно еднакви). Ето долу на картинката - една хомоложна двойка хромозоми. Със сините точки са показани двата алела на един ген. Това явление при което един ген може да има повече от два алела се нарича множествен алелизъм. Ето един пример, който илюстрира проявата на даден признак, като резултат от взаимодейсвието на алелите. Например признака - кръвна група при човека. Генът за кръвна група при човека има три алела, но в генотипа могат да присъстват само два от тях и от тяхното взаимодействие се определя типа на кръвната група. А ето и как става това: Алелите са: алел "0", алел "А" и алел "В". Алелите "А" и "В" са доминантни. Ето и възможните комбинации: Алели 00 - кръвна група 0. Алели А0, или 0А - кръвна група А. Алели АА - кръвна група А. Алели 0В, или В0 - кръвна група В. Алели ВВ - кръвна група В. Алели АВ - кръвна група АВ. И няколко думи за значението на мутациите за еволюциония процес. Мутациите са източник на непрекъсната генетична изменчивост в популацията. Те водят до появата на нови белези, което е предпоставка за протичане на еволюционния процес. Без тях еволюцията е немислима. Мутациите се обозначават като елементарен еволюционен материал поради следните причини: 1. Те възникват постоянно и се срещат с определена честота в територията на дадена популация. 2. Те засягат всички свойства на на живите организми, като предизвикват определени отклонения в различни направления от изходната форма ( "неопределена изменчивост" по Дарвин). 3. Засягат биологично важни свойства на индивидите - жизнеспособност, способност за кръстосване, скорост на развитие и т.н. 4. Част от тези изменения се разпространяват в ареал, който включва една или повече популации.
  20. Цитирам определението за генни мутации на стр. 23 от учебника "Биология и здравно образование" - 10 клас на издателство "Просвета" от 2004 год. "В един и същи ген може да настъпят различни промени в нуклеотидната последователност и това води до появата на различни алели на този ген. Явлението се нарича множествен алелизъм." И по-нататък: "Повечето от генните мутации са рецесивни и се проявяват фенотипно само когато са в хомозиготни генотипове. При диплоидните организми те се появяват рядко, защото остават скрити в хетерозиготните генотипове."
  21. Да tonka, D3BEP е абсолютно прав. Всъщност този форум е "Теория за еволюцията". Повечето участници приемаме и вярваме в тази теория. Ако сме успели да те вербуваме на наша страна , то можеш да се включиш в дискусията ни. Ето например, вместо да губим време да доказваме, че биологичната еволюция се предхожда от химична, то по-добре е да насочим вниманието си върху различните хипотези за възникване на праклетката. А те са: 1. Хипотеза на А. Опарин за коацервацията. 2. Хипотеза на Дж. Бернал за адсорбцията. 3. Хипотеза на М. Айген за нуклеобелтъчните комплекси, ограничени с мембрана. И така нататък ..........
  22. Моля да ме извините. В горната схема на експеримента на Милър и Юри в бързината съм допуснал досадна грешка. Не се синтезират прости пептиди, а прости органични съединения - мономери, които после полимеризират до прости пептиди, нуклеинови киселини и други полимери. Макар, че в този опит да не може точно да се възпроизведат условията, съществували в ранната Земя, те показват, че органичните молекули се образуват удивително лесно. Освен това реално тези процеси ще се експериментират на огромна територия и при разнообразни условия. Възможността за абиогенен синтез на органични съединения се потвърждава и от това, че те са намерени и в космическото пространство, и в някои метеорити. Коацерватите все още не са живи организми - те са етап до появяването на протобионтите. Коацерватите са способни да адсорбират химични съединения от окръжаващата ги среда и отделят в нея продукти, както и да растат с последващ разпад на части. По този начин коацерватите представляват открити системи, техните свойства ги сближават с най-простите живи организми. Обаче това сходство е външно, защото коацерватите нямат най- важното свойство - способността за самовъзпроизвеждане. С теорията на Опарин/Холдейн можете да се запознаете на адрес: http://www.zapiski.info/printer.php?id=146

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...