Отиди на
Форум "Наука"

Exhemus

Потребител
  • Брой отговори

    1756
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    8

Отговори публикувано от Exhemus

  1. Преди 1 час, sir said:

    Какъв е смисълът и как смяташ да дискутираш конструктивно с човек, който твърди, че източните диалекти се били формирали в Албания? :)

    Той, албанският, като пласт от влашкия, стига чак до молдова.

    Но дали е така? Знаем ли албанският в Албания ли се е зародил?  

    Ако пък идва от изток, това обяснява източните диалекти  :)

    пс Може би.. в кавказка Албания са говорили ... албански?? ... И Аспарух ги е довел насам? Вижте албанския наратив за произхода: " Ние произхождаме от 4 български рода..."

  2. Преди 6 часа, makebulgar said:

    Фалшификат е

    Интересно е да видим разобличението на всяко едно негово твърдение.

    Не е ли по-добре да го наречем "сборник легенди", вместо фалшификат? А какво са древните гръцки и римски извори? (че и средновековните) 

  3. Преди 1 час, D3loFF said:

    Не е. И всичко това се е случило, колкото и да не им се иска на много хора да го приемат.

    "За управлението на империята" - Константин Багренородни - глава 3 "За русите, които пристигат с еднодръвки от Русия в Цариград" - Σαμβατας

    Хроника на Фредегар - Samonem Sclauorum Regem, regnum Samonem

    И т.н. сигурен съм че ако се порови човек ще излязат още източници. И не, не гадаем само по Джагфар Тарихи понеже, когато нещо може да бъде засечено с други източници то започва да клони към истината.

    Всичко това не пречи коренът да е "събота".  Освен това, ако лицето е съществувало, то със сигурност е приело христианско кръщение. Името го предполага. Име "Съботин го имаме и сега", а чуждестранен аналог (сегашен) има със сигурност. В моомента се сещам как Робинзон Крузо кръсти Петкан (Петък) дивака  :)

  4. Преди 10 минути, D3loFF said:

    А, много интересна тема.

    Първо не е Шамбат, а е Самбат. И това е Само, който основава Държавата на Само. Брат на Кубрат и чичо на Аспарух. Впрочем това си е исторически факт и не е някаква измишльотина. Какъв "съботко", какви глупости говорите. Това да не ви е книжка с приказки за малки деца?!

    И е Кий, защото се е отцепил/откъснал от народа си, а не защото бил "предал вярата си". Как точно достигнахте до това заключение? И тази дума е същата като корена (cae) на латинската "caedere/caesus", което също значи "отрязвам/отсичам". Впрочем "Caesar" е също от този корен.

    А за града - казвал се е Башту, после е прекръстен на Самбат(ас) от гръцките източници и след това вече става Киев или както е модерно и май че по-правилно: Кийв.

    Ш или С - въпрос на вкус на говорещият. Иначе коренът е все "събота"  :)

    Къде са гръцките източници? Засега гадаем само върху Джагфара  :)

  5. On 18.09.2023 г. at 19:20, Tomata said:

    Дулеби – славно българско племенно обедениние във Волиния, съществувало през 6 век. През 10 век вероятно се разпада и дулебите влизат в древноруската държава под името волиняни и бужани. свързвани са с българския владетелски род Дуло и основаното от Шам-бат Кий брат на кан Кубрат владение Дулоба според посоченото в Джагфар тарихъ.

    Шамбат звучи като Съботко на някакъв език от персийската група.  ( шанбе, йек шанбе, душанбе.. = събота, неделя, понеделник )

    Тези думи може да се възприети само от евреи, христиани и мюсюлмани. По това време пророкът тъкмо е сънувал аллах - значи мюсюлмани отпада. Персите могат да възприемат чужди дни на седмицата само зорлем.  Доколкото е известно евреи и христиани не са ги назорвали, но мюсюлмани - да.  От това следва, че думата Шамбат е измислена много по-късно  :) 

    Значи, или тарихистите са си го измислили, или ...!! въпросният Съботко е приел директно кръщение от византийците. Но нали Кубрат бил го приел?? Дали пък двамата не са били заложници във Византия? Или да са едно и също лице?  :) :) Но не! - Шамбат кий е предателя, а Кубрат не е. Кий е защото е предал вярата на отците.

  6. Преди 3 часа, Skubi said:

    https://bg.wikipedia.org/wiki/Термодинамична_система

    Хммм. Преди 100 години бях чел за експериментен чип в който бяха направили в микроскопичен размер електронни туби/триода, пентода и тнт/.220px-Triody_var.jpg Една електонна туба в действителност беше една вакуум стъклена тръба. Същото направиха в силициева основа където....Но биполарните транзистори, FET транзистори пометоха всичко....

    И сега термодинамика? 

    Интересно...

    Ако има експерименти с интегрално-схемно-вакум технология, те не са за изхвърляне. Ще бъдат от полза за астронавтите, покорители на други светове. Поне като за начало ... , понеже тази технология никак не е капризна, както силициевата.

    ........

    Абе няма ли едно свясно обяснение? Трябва да гадая - Може би ашладисват D-ware технологията за квантово анелиране, която е се смята за квантов аналогов компютър - по-лесен за реализация от квантовия цифров. 

    Обаче,

    да кажем ще докарат анелирането до невронни мрежи, но трябва да има и помнене на успеха/неуспеха за конфигуриране на мрежата и съответно за натрупване на багажа от знания. Та, какво е нещото, което ще помни?

     

     

    • Харесва ми! 1
  7. Преди 1 час, scaner said:

    Но за по-сложни програмки с толкова малко обяснения няма да минеш.

    Даже не е за вярване какъв интелект!  Да съобрази че: мигане е: последователно включване и изключване; че светодиод би трябвало да е пин 13; че честотата трябва да се представи чрез периоди !!!

    На пръв поглед суперинтелект! Обаче има нещо гнило: Би трябвало да се сети, че зададената честота може да се произведе от множество различни периоди, за изчерпателност.  В случая: стъпи на стандартния пример (който явно ИИ е запаметил) и не се опита да търси други решения.   Конфигурирането на ардуиното  би трябвало да е супер-неявно знание (т.е. знание извлечено чрез много логически разсъждения), освен ако не е от запаметен пример.  (подробността, че пинът рябва да се направи изход, тройкаджиите ще я изпуснат  :)  )

    ПС Ако искаш да се опитаме да го измамим:  Да формулираме логически и синтактически правилно задание, което да използва ключовите думи от стандартен пример, но да е съвсем друг алгоритъм?

    Ако ИИ наистина вниква в логиката, ще произведе правилна програма, ако не - ще се върти около стандартния пример, защото просто ще го извлече по ключовите думи.

  8. Преди 5 минути, Втори след княза said:

    Как би отговорил на въпроса 

    Преди 1 час, Втори след княза said:

    Моля, вярно ли е следното твърдение? "В шакафчето ми с чоорапи ентропията е еднаква, независимо дали са подредени или неподредени"

     

    Не е!  По определение: Ентропията е по-голяма, когато микросъстоянията (на едно състояние) са повече.

    Състоянието "подредени" е  от микросъстояния "отгоре :червен, зелен, син"  или "отгоре: зелен, син, червен" или  и т.н.

    Състоянието неподредени: микросъстояние " вдъното вляво: червен, отгоре му:  син, отпред посредата: зелен" и т.н.

    В кой случай микросъстоянията са повече?

     

  9. Преди 1 час, Втори след княза said:

    Не, твърдението не е вярно. В термодинамиката идеята за ентропията касае се на разпределението на енергията или разпределението на молекулите в системата. Ако чорапите в шкафчето са подредени, те имат по-ниска ентропия, защото състоянието им е уредено и предсказуемо. Ако са неподредени и разхвърляни, те имат по-голяма ентропия, тъй като това състояние е по-хаотично и непредсказуемо. Така че, в ежедневния смисъл, ентропията на чорапите в шкафчето може да зависи от това дали са подредени или не.

     

    Сега се чудя на кого да вярвам.

     
     
     

    Аз бих го формулирал: Подреденото състояние е едно, а разхвърляните състояния са много. Ако всички състояния са равновероятни и преходите от състовние в състояние са равновероятни, значи чорапите да са в разхвърлено състояние е най-вероятно!

    А ентропия (по Болцман)  е = к*лог(броя състояния) :)  - Струва ми се, че ИИ обяснява малко като зубрач - смята постиженията на науката за даденост и че не е нужно да се вниква в тяхното фабрикуване :) Т.е. казва само това, което е достатъчно за шестица. - назубреното.

  10. Преди 31 минути, scaner said:

    За сега прост непрограмист не може да си получи програмата :) Освен в няколко явно проиграни случая, например ако си поискаш сайт, ще ти го напише и даже ще тръгне без нищо да правиш освен общи насоки.

    Значи, ако обясня, че "ардуиното трябва да мига светодиод 13 с честота 2 херца", няма да ми напише програмата? Така ли?

    Преди 33 минути, scaner said:

    Много е ценен ИИ, ако искаш програма от един език да я преведеш на друг. Супер е, защото даже нищо не му се налага да измисля, само топологически преобразования.

    От всеки на всеки език ли го може? Само това иска адски багаж от знания. Кога са успяли да го натъпчат? Да не говорим, че ИИ е енциклопедист! 

    ПС Ти за платената версия ли говориш?

  11. Преди 7 часа, scaner said:

    Не знам как си стигнал до тези изводи. То си има и учене, как да го попиташ за да получиш това което искаш. Ако го питаш с къси отвлечени въпроси, нищо няма да получиш. Освен че отговаря на въпроси, може да го ползваш за много други неща. Например аз зареждам големи парчета текст или статии, и после го разпитвам за тях - да ми даде главните идеи, резюме, да намери нещо което смятам че трябва да е в текста но не искам да го изчитам изцяло и да губя време. Може да го ползваш като планировчик на задачи, стига да му обясниш задачата - прави много смислени планове, и по всяка точка от плана с твоя помощ прави допълнителни детайлизации, докато стигнеш целта си. Така хората пишат книги и романи вече. Ако нахвърляш основните положения на някаква статя, това може да ти я развие напълно, и после само да минеш да я ошлайфаш с някои нподробности. Може да му дадеш текст, разпознат с speech-to-text, с всякакви неточности и липса на препинателни знаци, и да го инструктираш да го оправи. Даже се сеща някои от шумовете как звуково са достигнали до това положение и ги регенерира. Много е добро.

    А аз си пиша кода с него :) Не само пише код, ако му заредиш готов код може да го реорганизира много елегантно. От една задача с цикли да ти я превърне в красива рекурсивна програмка например.

    Ако се научиш да го ползваш, дори при сегашните възможности човек може да вдигне производителността си в пъти. Но за целта трябва да се престрашиш и да пребориш скептицизма.

    Това, което в романите е свобода на фантазията, в програмирането е грешка. А ти твърдиш, че пише или подрежда програми (което е все едно) със строгостта на компилатор? Не греши ли, присъщо за обучените (винаги недообучени) невронни мрежи?

  12. Преди 5 часа, Р. Теодосиев said:

    Хюбърт и Ава също така отбелязват, че "изкуственият интелект, за разлика от хората, няма самостоятелност" и е "зависим от помощта на човешки потребител. Следователно, творческият потенциал на изкуствения интелект е в постоянно състояние на застой, освен ако не бъде подтикнат."

    Значи ИИ е един най-обикновен зубрач? :) 

    • Харесва ми! 1
  13. Преди 10 часа, miroki said:

    Не, но и не съм заплес от село, да си седя зад дувара.  :) То и на такъв му "дреме" за лева, понеже още ползва стоково обменната търговия, а в магазина тетрадката и от Европа-та току му преведат пари да оправи версиите.

    Обиколим съм по-голямата част от Европа и помня каква идиотия беше да сменям на марки, на лири за щастие лесни сметки в магазина (поради кратността на тези 2 валути) и франкове и песети, където хич не беше лесна калкулацията.

    Само на идиот би му харесало да си обменя парите. И тъкмо решил да ги свърши, понеже напуска страната и хоп затрябвали му за още нещо и хайде пак на обменно бюро, не дай боже на уличен автомат, че там е страшно до 30-40% удръжка.

    Колегите всеки понеделник се връщат от някоя страна. Вече не се седи тук. Вече сме отвързани.

    А еврото не е чужда валута. Тя не е на никого, тя е обща за всички европейски страни, нали за това я измислиха, да няма обидени, че вземат нещо чуждо. Както стана с английският. Есперантото не сработи.

    Тъй тъй, колко сте вие отвързаните колеги? Добре, че заплесите от село не знаят английски, че да има поне някакво население в Територията  :)

    • Харесва ми! 1
    • ХаХа 1
  14. Преди 4 часа, miroki said:

    А еврото е за да можем аз и ти като идем в Румъния /или която и да е страна в Европейския/ да си ползваме парите от джоба. Не на чейнч бюро да ни дерат кожата. И за това ще е по-удобно на всички.

    Ти мургав брат ли си, че ти е толкоз важно? Аз много не ходя по Румъния и Европа  :)  

    Страх лозе пази! Муравей си знаеше какви сме разбирачи, та хубаво ни върза за марката. Това не попречи идиотът (или суперхитрец) Милен да ни оскубе с няколко милиарда от превалутирането по никое време. Сега, види се Асен има хитри идеи, но борда го спъва. :) Усещам го, че бие малко на кейнсианство и с това ми харесва. Но да видим?  Естествно, ако тръгне с идиотизмите на Киро - слънчасали акумулатори, албански електромобил и т.н. ще заслужи ритник. Тошо знаеше, че е прост и питаше учените. Друг е въпросът, че много от тях бяха работническо-селски учени с тапии от.. Тошо. Бойко, като негов възпитаник, и той си знаеше, че е прост, но не вярваше и на учените. Зер, и той е писал дисертация (зная по себе си какви сме). Та реши, че разбира само от асфалт  :)Но и това е грешка  :)

  15. Преди 52 минути, miroki said:

    В България има голяма инфлация. Само, че не сме приели еврото. А в Хърватия минимална, а са го приели. И какво излиза, че левът е виновен!?

    Хора, разберете, че инфлацията не зависи от името на валутата.

    Ако бяхме приели еврото миналата година при тази инфлация, всички щяха да си оплюят брадите да лянкат, че еврото е виновно. Да, но не го приехме.

    Инфлацията си зависи от много други фактори. И ако има за цел да се повишават заплатите, както става в последно време. Инфлацията ще расте и тя. Няма как хлебарят да си вдигне и той заплатата, за да се изравни с останалите и да му стигат парите, за същите услуги, които е ползвал, ако и той не вдигне цената на хляба. Това важи за всички стоки и услуги на които себестойността влияе процентно върху заплата на всеки работещ. Не касае вноса на продукти и суровини, а производството и принадената стойност и върху вноса (печалбата от търговията).  И ще засегне всички сектори, на които държавата не помогне.

    Еврото обаче е сериозен инструмент с който можем да си "купим" по-лесно Шенген. И ако не го изтъргуваме заедно, ще сме много тъпи.

    Ние приемаме еврото за да станем пълноценни европейци, нали? Щом сме пълноценни, значи и заплатите ни трябва да са европейски. Станат ли европейски ей така с писалката, те ще предизвикат инфлация.  За да не стане това държавата (преди приемането) трябва да вдигне средната производителност на труда, чрез стимулиране на ключови производства и/или овладяване износа на природни ресурси. (най-добре е максимално принаждане на стойност към природните ресурси)

        Пояснявам: Не да изнасяме медна руда, да изнасяме електролитна мед. Защо да не изнасяме изолирани проводници? Защо пък само тях, нека изнасяме кабели и кабелни форми? А не може ли да изнасяме ел.двигатели за електромобили?  За всяко от тези неща ще сме конкурентоспособни, защото не купуваме мед (и ток) на борсови цени и чрез посредници. Така правят свободните и независими (не поробени) държави.  Когато този сектор дръпне нагоре (със заплати), тогава и хлебарят може да вдигне цената на хляба без да предизвика инфлация. Тогава ще се появи и платежоспособно търсене на стоки на лукса, за които се дават пари колкото се поискат. Те от своя страна ще задвижат нископроизводителните отрасли. А пък те ще се замогнат и могат да станат високопроизводителни.  Проста работа! За управници със топки, обаче  :)

     

    • Харесва ми! 2
  16. Преди 21 часа, gmladenov said:
    Управителят на хърватската банка ни посочи четирите основни ползи от еврото

    Четири са основните ползи от приемането на еврото. Това каза управителят на Хърватската народна
    банка Борис Вуйчич пред депутатите от парламентарната комисия по въпросите на Европейския съюз,
    Шенгенското пространство и Еврозоната.

    Първата е елиминирането риска при обмяна на валута. В България той вече е снижен до голяма степен,
    тъй като имате валутен борд, подчерта Вуйчич. Все пак, рискът от отмяната на борда винаги съществува,
    ако не се приеме еврото, подчерта той.

    Втората полза е драстичното намаляване на разходите за транзакции. В Хърватия след приемането на
    еврото са спестени 160 млн. евро от такива такси, посочи банкерът.

    Трето, лихвените проценти са много по-ниски, както за държавните облигации, така и за кредитите за
    домакинствата и бизнеса. Вуйчич даде пример, че в страни като Унгария, Чехия и Полша, които не планират
    приемане на еврото, лихвите са много по-високи от тези в България и Хърватия.

    Четвърто, еврото дава много по-голяма устойчивост при финансови кризи - такива като като световната
    икономическа криза, пандемията или войната в Украйна.

    Цените

    Вуйчич обясни, че търговците са били задължени да публикуват цените и в куни и в евро. А 60% от парите
    кеш в куни са били предадени в търговските банки още преди 1 януари 2023 г.

    Що се отнася до цените - отчетена е едва 0.2% инфлация за Хърватия през октомври 2023г, след приемането
    на еврото.

    Вуйчич посочи, че цените са се повишили предимно при услугите - кафенета, малки магазини, фризьорски
    салони. Там имаше леко закръгляне нагоре, призна той. За некоректните търговци е имало строги санкции
    от държавния инспекторат - в размер до 5000 евро.

    Анкета е показала, че 72 % от хората смятат, че цените са се повишили, но инфлацията е висока и без еврото,
    така е и в другите държави, каза още управителят на Хърватската централна банка.

    Вуйчич посочи, че спекулациите с високите цени, свързани с присъединяването към еврозоната, идват от
    т.нар. "възприятие за инфлацията", което произлиза от новините и отразяването на цените по отделни стоки,
    но статистическото измерване на отражението върху цялата потребителска кошница идва по-късно и показва
    по-ниска инфлация.

    Подкрепа за еврото

    Като цяло 2/3 от хората подкрепят еврото, а след въвеждането тази подкрепа не намаля, добави Вуйчич.

    https://www.actualno.com/finance/upraviteljat-na-hyrvatskata-banka-ni-posochi-chetirite-osnovni-polzi-ot-evroto-news_2167156.html

    Да видим:  поевтиняване на банковите услуги и стабилност. Така е.

    Но, какво ще стане с паритета на покупателната способност? - Цените на много стоки у нас са съобразени с ниските ни доходи. Минаването към евро ще дръпне към изравняване на цените с Европа и кошницата на българина ще се изпразни, ...

    Да кажем това е преходно явление? Дали е така?  Секторите с висока норма на печалба могат да я споделят с работниците и трябва да го направят. Проблемът ни е с масата нископроизводителни фирми. Какво остава тогава? Работниците им да станат гастарбайтери и те да фалират. Туристическият сектор - казват, че работел с ниска печалба и ако трябва да вдига заплатите на персонала, ще фалира.   Секторите, в които в момента дават "европейски" заплати няма да бъдат засегнати! Дали? След като икономиката започне да се срутва, лавиците на магазините ще опустеят и тези високоплатени работници ще трябва да се научат да ядат банкноти  :) като не могат да си купят нищо. Какво им остава - да се разкарат от България. И ще го направят много бързо, защото имат достатъчно заделени пари за черни дни. 

       Ако нашите цени си останат и не се изравнят с европейските, считайте горенаписаното за глупост.

    Още. Доколкото знам попадайки в еврозоната, нашето правителство се задължава да спазва доста рестрикции. То не може да интервенира в икономиката извън някакъв нищожен процент, спуснат от Европа и съобразен с оценките за нашата надеждност и акъл, които са занижени (за сигурност  :))  Абсурд е да се стимулират индустрии и селскостопански сектори. Много от стимулите, ценовата политика на държавните предприятия и т.н. Европа ги следи зорко и бие през пръстите за "неправомерна държавна помощ".  (то да си траем за хубост... , ама Европа за тая помощ има двоен аршин - само нас бие през пръстите)

    -Поправете м, ако греша?

    • ХаХа 1
  17. Да оставим клюките настрана.. Гледам двигателния отсек как е оформен? - Готов е за многократно използване сякаш? Крепи се на някакви обтегачи, които може да се прекъснат по команда и да се осъществи парашутно спускане и ловене с хеликоптер, например. Това се е коментирало преди. 

  18. Преди 16 часа, Марин Йорданов said:

    Сарматизмът е етнокултурна концепция с политически оттенък за влиянието на сарматите при формирането на Полша в рамките на Полско-литовската държава.[59] Това е доминиращата барокова култура и идеология на полската аристокрация (шляхта) във времената на Ренесанса и до XVIII век.[59] Заедно с друга концепция за „Златна свобода“ той формира централен аспект от културата и обществото на Жечпосполита. В основата му е обединяващото вярване, че хората в Жечпосполита произхождат от древните ирански сармати, легендарни нашественици в славянските земи.

    Бих казал, че поляците имат основание. И бих конкретизирал, че тези сармати са българи във връзка с последните находки - генетична близост на старите поляци със съвременните българи и не със съвременните поляци !

       Лингвистично (за нас) везните клонят също към иранската група.   Въпреки, че някои имена бият на тюркски като Омуртаг, заради този -таг. Но неговият храненик Негавон си е иранец!

    За бърза справка пускам транслатето:  неумел --> таджикски: нотавон. Пожелателните имена с Не- отпред са широко разпространени в сарматския свят.    Не- На- Но- А-  отрицателен префикс. 

    ПС За да не виси иранския на тънък косъм в древността, пускам нещо останало чак до нас:

      Мургаш  таджикски: маргзор --> ливада . Оттам е Маргиана. Тя заедно с Трансоксиана са приютили Гръко-Бактрийското царство.  Това обяснява защо надписите са на гръцки? - защото българите са свикнали още от средна Азия, че за писмено общуване официално се ползва гръцки.

     

  19. Преди 7 минути, Евристей said:

    Еми тогава защо приемаш сказките на Втори, че траките са научили оногундурите да правят вино ?  По политическо другарство ли ? Излагаш се

    Трябвало е да уточня коя част от поста му приемам :(

  20. Преди 5 минути, Евристей said:

    Явно си другия близнак ( който е срам за фамилията 🤣).  Аз не убивам тракийците - романизираните жители на Полуострова, или трако-римляните (плаши ли те този термин ? ) те са си там през 681 г. - вярно силно редуцирани от 3 века нападения и опустошения особено северно от Ст. планина, но все пак има ,   "убивам" ония античните траки на Рез, на Херодот като втори по многобройност народ в СВЕТА, убивам траките на Ситалк, на Котис, на Севт.  Щото такива през 681 г. особено в Мизия - няма !  Има техни романизирани и елинизирани потомци, които колкото са траки, толкова са и малоазийци, арменци, гали, сирийци, остатъчни готи от V век и кой знае още какви. В какво съотношение също не се наемам да коментирам, нека потомците на Реметалк да са повече от половината и то на юг от Балкана, щото на Север нещата драги ми Exhemus ... са мамата си трака още обитателите им  гети и сармати са неотличими един друг маейки с потури, с ужасен външен вид, говорейки неприятно няколко думи на развален гръцки и най-важното : коренно различни от траките южно от Ст. Планина. Които вече са ...друга бира. Според Овидий не според мен и теб 

    Отделно 681 г. обаче докато България започва да докопва земи южно от Балкана при това трайно за да има възможност за интегриране за "оригинално" тракийско население ще мине бая време (краткотрайното даване на Загоре не е достатъчно) 

    А през това време Компроним ще докара стотици хиляди анадолци в Тракия, да не говорим за преди и след това.  А честито с древните ти траки  🍷

     

    Дяволът е в процентите.  :)  Народите се измитат (генетично). Табиетите остават :)  И ако гледаме по табиет, населението си остава тракийско. Не знам какъв е бил по ген велможата от пръстеновидната гробница Поморие, но е натъртил, че е трак в надписа. Тя е късно-римска.

    • Харесва ми! 2
  21. Преди 58 минути, Евристей said:

    Значи одобряваш глупостите които изсипва Втория, дори те кефят ? 

    Траките доживяват до светлата за тях 681 г. 

    Тоест предисторията е следната :  траките упорито бранят идентичност, род и традиции през 6-те века черно римско робство, но когато най-сетне пристигат "освободителите на Паро" с радост "се вляли в българския народ" .

    С други думи тракийките дотогава пазени зорко да не кръшнат с някой развратен римлянин или женоподобен грък и да развалят нацията, при появата на левентите от Оногундурия  получават благословия от жреци, бащи и братя да ....вдигнат фустите...Момите и не чакали втора покана и ето резултата : в избите на Крум има тракийско вино. А е тракийско щото други не могат да отглеждат лози и да правят вино. 

    Ти от политическа колегиалност ли приемаш глупотевините на Втория или наистина смяташ, че са резонни ? 

    Ако е първото - разбирам. Но, ако е второто - то тогава май има двама Еxhemus 

     

     

    Хиперболите ти са неуместни.  Упорито искаш да убиеш траките преди 681.  И пак няма да сполучиш, защото трябва да изкорениш и лозята.  А те новопристигналите левенти оногундури са имали афинитет към виното. Не случайно другарите (по чашка) са си подарявали посуда с посвещение "тагроги ициги боила багатур ..."  :)  На Кавказ вино-традицията е яка. Кангюйците не са оставали без винце в мазето (пише). Естествено е местните производители да бъдат поощрени от новодошлите, защото последните не са се отаврязвали през целия си път от Азия насам  :)

    ПС .. и със сигурност грешиш, че не са знаели как се прави вино.

    ... Бъчвата, подобно на колесницата със спици, учудващ бързо завладява античния свят  :)

    Това е за урок на тези, дето смятат, че ще удържат високите технологии само за себе си  :)

    • Харесва ми! 1
  22. Преди 1 час, Втори след княза said:

      

    Малко с недоверие се отнасям. Примерно не съм съгласен, че лозята са непознати. По- скоро са само за лични нужди. Впечатлен съм, от познанията, че главно гърци са правели вино в Тракия. Предполагам от сериозен източник е научено. За шоплука, допускам, че е така. Само името на Лозенска планина малко ме прави предпазлив. 

    Да не забравяме, че мюсюлманинът Омар Хайям е възпял в много рубаи виното.

    3

    Ще дойде краят, но кога — кой знае?

    Да пием вино — истината май в това е.

    Не си лоза, глупако: от пръстта —

    едва ли някой ще те откопае!

    4

    И все пак истина е, вдъхновено

    в ума ми всичко беше прояснено,

    но въпреки това ще ви повторя аз:

    от виното не срещнах по-блажено.

    17

    Освен грънчарския чекрък бих разменил изцяло

    за чаша вино моя плащ, чалмата си и шала.

    Как ще живея утре? Всичко на виночерпеца ще дам.

    Нали това светата майка не ми го е тъкала!

    18

    Залъгват ни: ще има в рая небесно хубави жени.

    И много вино ще се лее сред вечерните механи.

    Жени и вино! Но защо ли това неизмеримо благо —

    кой и защо, тук на земята, за нас жестоко забрани!?

    Но, поезията е излишна. Исках да кажа, че винарството по нашите земи не е прекъсвало, а най- важно, че траките, които са го владеели, са доживели до 681 г. и са се вляли в българския народ.

    Аферим! Но той нали е математик и астроном? ... Последната строфа показва, че мюсюлманството съвсем не се е било вкоренило в селджукската държава... тогава. Ама той е малко българин ... почти е до Бактрия :)

     

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...