Отиди на
Форум "Наука"

Flystar

Потребител
  • Брой отговори

    7
  • Регистрация

  • Последен вход

Отговори публикувано от Flystar

  1. Всички знаем, че по зоомагазините се предлагат много видове храни за кучета...

    Напоследък излезнаха и някакви специялни "шоколади за кучета", които уж били много полезни - съдържали страшно много витамини и един куп други минерали.... До колкото знам и съм чел обаче шоколадът (изобщо сладкото) е вреден за кучетата, а наскоро разбрах че май е вреден въобще за животните (в това число и човека). Но специялно за кучетата знам че е вреден (тук не става въпрос за някакво допустимо количество) понеже не може да се усвоява от организма им поради липсата на някакъв орган..., който го има у човека.

    Аз лично си взех от този "шоколад за кучета" за моята болонка, но като го отворих не видях някаква особенна разлика между него и един обикновен шоколад..., та сега се чудя какво да го правя: да и го дам ли?, да го изхвърля ли?...., или аз да го изям :biggrin:

    Съвсем сериозно,... може ли да е полезен един шоколад за едно куче?

  2. Атмосферата е смес от въздух (дим, сажди, прах, газове, аерозоли...), водни пари, твърди примеси, микроорганизми и други непостоянни съставки.

    Това се дължи, както на естествения и състав, така и на природни (естествени) и изкуствени замърсители, като например транспортът в населените места.

    Освен това долния слой на атмосферата е в непрекъснато движение хоризонтално и вертикално (причина за което е енергията, получена от слънцето), наблюдава се и турбуленция на въздуха. Така се образуват слоеве с различно атмосферно налягане.

    Всичко това обуславя една променлива и нееднородна среда (с различно специфично съпротивление във всяка една част на атмосферата) за разпространение на мълнията.

    За повече подробности относно състава на атмосферата виж темата: Как се раждат вятърът и облаците? ;)

  3. Не случайно в градовете много рядко падат мълнии - там всички сгради са с гръмоотводи (или поне би трябвало да бъдат). Докато в открити пространства - планини, полета, гори и т.н. риска е по-голям.

    ....факт е, че гръмоотводите водят наистина до това!!! :good:

    Но това, къде точно ще удари мълнията... дали върху гръмоотвод или - не, е доста относително и зависи от много фактори. Основно обаче зависи от три неща.

    От "закона на Ом" знаем, че тока I е функция на напрежението U (в случая потенциалната разлика между "облака" и "земята") и съпротивлението R, което зависи най-вече от специфичното съпротивление на средата (то не е еднакво във всяка една част на атмосферата) и разстоянието между "облака" и "земята": I=U/R

    С други думи мълнията ще се развие в тая посока, в която потенциалната разлика е най-голяма (при всички случаи това няма да е към гръмоотвода), средата предразполага за това и разстоянието до там е най-малко. :w00t::w00t::w00t:

  4. Мерси Spirit за категоричния ти отговор относно примерчето ми с двата пръта. Да си призная и моята логика ме отвежда до това заключение, а и информацията, която даваш след това ми е много полезна :good: , както и това което написа cracking. :good:

    От всичко написано до момента стигам до извода, че по-горните ми разсъждения (като се има в предвид, че не чух никакви възражения по тях) са верни!

    Въпреки това, ако има други мнения по въпроса или случки, които да разкажете с удоволствие ще ги изслушам. :)

  5. Здравейте, отново.

    Мерси на Bathory, че ми припомни за видовете заземители, но аз се интересувам от самите процеси при възникването на мълния, иначе информация за заземители има достатъчно в интернет, а и аз съм ги изучавал предостатъчно. ;) И не съм съгласен с: "Няма как да се разтопи при условие, че метала е голям проводник и той веднага изпраща електричеството в земята и там се разсейва.". Това дали ще се разтопи или не зависи от големината на тока през него. Приблизително сметнах, че при напрежения от порядъка на: U=10^7V, ток: I=200000A (тези стойности за мълнията са приблизителни и съм ги извадил от интернет), специфично съпротивление на метала: q=90Ωm и дължина на проводника L=1m за да издържи на мълнията ще ни е необходим проводник със сечение S=I.q.L/U=1,8m^2. Е, някой да е виждал гръмоотвод с такова сечение...? :Oo:

    А относно това, което написа Spirit - Емпайър стейт билдинг го удрят по няколко светкавици годишно не за друго, ами защото просто е най-високата понастоящем сграда в Ню Йорк и в случая не потенциала играе основна роля, а разстоянието между него и облака... :)

    Всъщност,... тази тема доста ме развълнува...., вече втори ден търся информация по въпроса, :book: изчетох страшно много литература на тема физика и по-точно електростатика и ето до какво заключение стигнах: :!!!:

    Поради това, че металните остри предмети имат свойството да разреждат потенциала през краищата си, а кръглите - да го натрупват по повърхността си, то за гръмоотвод се използува метален остър прът, който има малко електрическо съпротивление (голяма електропроводимост). По този начин още когато започне процеса на образуване на мълниеносен облак, гръмоотвода намалява потенциалната разлика между себе си и облака, чрез "изсмукване" (отвеждане) на потенциала около себе си в земята. От тук и идва името му - гръмоотвод. Но да не се бъркаме с това, че отвежда мълнията (въпреки, че и това става при определени условия, но не това е основната му цел). Ето и защо може би, когато мълния удари гръмоотвод тока не е толкова голям, че да разтопи гръмоотвода - защото потенциалната разлика (т.е. напрежението) не е вече толкова голяма.

    С други думи: ролята на гръмоотвода е не да привлича мълнии, а да разсейва натрупвания електричен заряд около себе си. По този начин намалява потенциалната разлика между него и облака, както и вероятността от попадение на мълния в близост до защитавания обект.

    След всичко това как да се съглася с думите на Spirit, че: гръмоотводите не намаляват риска от светкавици (между другото по правилно - мълнии). Виж, за тоталното премахване от риска - съм съгласен. :good:

    ...ето до това заключение стигам аз. Мислите ли, че то е правилно ...., ако не - моля за по-подробни обяснения и по-точно къде ми куца логиката.

    И още нещо (щях да забравя) :doh: - върти ми се следния пример в главата: :lightbulb:

    Два пръта с еднаква височина "H" разположени на разстояние помежду им "H" са вертикално забити насред полето. Единия прът е метален, другият - дървен. Точно между тях отгоре се намира мълниеносен облак. Потенциалната разлика между него и земята започва да расте и идва момент в който се достига критичното напрежение за възникване на мълния. Къде ще удари тя?

    На базата на по-горните ми разсъждения имам отговор на този въпрос, но ми е по-интересно какво мислите ВИЕ. Сами разбирате, че се съмнявам в отговора си, иначе не бих ви питал. :)

    Благодаря предварително на всички, които се осмелят да пишат по темата. :):):)

  6. Може ли някой да ми опише по подробно как така става, че гръмоотвода предпазва от гръмотевици? :hmmm:

    Чувал съм, че гръм е трудно да удари гръмоотвод,....но защо? Знам, че потенциала, който се създава при възникването на мълния е от порядъка на няколко милиона волта, а тока който би протекъл през гръмоотвода ще е няколко хиляди ампера. Т.е при един такъв евентуален удар гръмоотвод с дебелина няколко милиметра не само ще се стопи, ами направо ще се изпари (в участъка с най-малко съпротивление). Как тогава до сега не съм чул от никъде за изгорял или стопен гръмоотвод...

    Lightning Rod

    Lightning

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...