Отиди на
Форум "Наука"

Находка от Ирак


Flavius

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте! Представям ви няколко снимки на две находки, които са били открити (или по-сигурно откраднати :) ) от наш войник в Ирак. Не познавам човека, който ги притежава. При мен са само тези снимки, които преди около две години един участник в друг форум ми изпрати. Някой може ли да каже какво точно представляват? А дали в България има някой който да може да разчете клинописното им писмо?

post-7320-091682800 1285333360_thumb.jpg

post-7320-037984400 1285333367_thumb.jpg

post-7320-092451900 1285333371_thumb.jpg

post-7320-075353400 1285333378_thumb.jpg

post-7320-012825300 1285333383_thumb.jpg

post-7320-080829900 1285333387_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Можеш, да потърсиш списък на открадното от музея в Багдад, за съжаление аз не открих. Бих се обзаложил, че героя е купил откраднати от музея артефакти, но може, да се е здобил и с фалшификати :) Бих посъветвал войника, да пита за тези обекти тук: http://www.baghdadmuseum.org/index2.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Можеш, да потърсиш списък на открадното от музея в Багдад, за съжаление аз не открих. Бих се обзаложил, че героя е купил откраднати от музея артефакти, но може, да се е здобил и с фалшификати :) Бих посъветвал войника, да пита за тези обекти тук: http://www.baghdadmu....org/index2.htm

http://www.unesco.org/new/ru/unesco/

Probvaj tuk.

Ako e original 10-15 000 US struvat....

Spored Walter Sommerfeld amerikancite razbivali vratite i vikali

„Go in, Ali Baba, it’s yours” :lac: :lac: :lac:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравейте! Представям ви няколко снимки на две находки, които са били открити (или по-сигурно откраднати :) ) от наш войник в Ирак. Не познавам човека, който ги притежава. При мен са само тези снимки, които преди около две години един участник в друг форум ми изпрати. Някой може ли да каже какво точно представляват? А дали в България има някой който да може да разчете клинописното им писмо?

Ето къде можеш да докладваш за откраднатите предмети:

http://www.baghdadmuseum.org/Report.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! Представям ви няколко снимки на две находки, които са били открити (или по-сигурно откраднати от наш войник в Ирак. Не познавам човека, който ги притежава. При мен са само тези снимки, които преди около две години един участник в друг форум ми изпрати. Някой може ли да каже какво точно представляват? А дали в България има някой който да може да разчете клинописното им писмо?

Нима е възможно сред българските окупационни пехотни батальони в Ирак да е имало хора със наклонност към мародерство?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нима е невъзможно?

Не забравей, Глишев, че нашите непобедими рейнджъри са там като наемници. А наемниците покрай редовната плата, която получават, са склонни и да прихлеберят по нещо. Човешко е. Пък и кой знае, може би въпросният наемник има влечение към историята като мен и теб, и е купил статуетките като сувенири. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравейте! Представям ви няколко снимки на две находки, които са били открити (или по-сигурно откраднати :) ) от наш войник в Ирак. Не познавам човека, който ги притежава. При мен са само тези снимки, които преди около две години един участник в друг форум ми изпрати. Някой може ли да каже какво точно представляват? А дали в България има някой който да може да разчете клинописното им писмо?

Като гледам статуетката, клинописа по нея и самата й стилизация, това не е шумерска статуетка, мисля че не е и акадска, а най-вероятно вавилонска. Тоест бих сложил горна граница 1500-1600 г. пр.Хр., а за долна - всяка възможна дата до 500 г. пр.Хр. Най-вероятно е статуетка на божество, стояла в дом, а не в храм.

В СУ има в Центъра за източни езици и култури катедра по "Арабистика и семитология". Евентуално там някой би могъл да се опита да разчете надписите.

Можеш, да потърсиш списък на открадното от музея в Багдад, за съжаление аз не открих. Бих се обзаложил, че героя е купил откраднати от музея артефакти, но може, да се е здобил и с фалшификати :)

Това изобщо не е сигурно. Още през 80-те години по Саддамово време клинописни плочки са стояли на купчини в руините на древните месопотамски градове, без да са прибрани в хранилище, каталогизирани и разчетени. Без проблем който е имал желание по време на екскурзия е можел да свие нещо. Проблемът е било минаването на границата, но ако си с дипломатически статут, изнасянето е било без проблем. След 2003 г. в Ирак е пълен хаос, така че на нашия войник изобщо не чу се е налагало да краде от музей, просто се е навел и е взел каквото му е харесало.

Именно, човещинка. Но пак не е редно.

Зависи. По-добре откраднато и изнесено в чужбина, отколкото натрошено от някой ислямски фундаменталистки талибан.smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбира се. И все пак - това с плочките ми прозвуча ужасно. Кой знае дали някъде в прахоляка не се валя още нещо, равностойно на "Гилгамеш".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С такова изнасяне са спасени например Лондонското евенгелие и колко много неща. Само си представете съдържанието на Берлинския музей в османски ръце. Въпросът е сложничък..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С такова изнасяне са спасени например Лондонското евенгелие и колко много неща. Само си представете съдържанието на Берлинския музей в османски ръце. Въпросът е сложничък..

Инетересен въпрос засягаш.....

Виж има два вида музеи. В едните повечето експонати са купувани или от дарения, сътрудничество. В другите са крадени, конфискувани, плячкосвани...

Много пъти така ти се обяснява, защо даденият експонат е при тях и не ти го връщат. Те по ще ти го опазят....

:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами излиза, че някои държави в историята са опазили нещата по-добре от други. Кой знае колко колони щяха да са сега в основите на истанбулските къщи, както впрочем са в софийските....

Е, днес вече всички си пазят експонатите, но пък като стане гражданско вълнение виждаме, че белите са налице пак.

Историческите артефакти имат странен път... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С такова изнасяне са спасени например Лондонското евенгелие и колко много неща. Само си представете съдържанието на Берлинския музей в османски ръце. Въпросът е сложничък..

Тези думи ме накараха да се замисля за Египет и че въпросът е наистина сложен. Десетилетия египетските власти и археолози водеха борба да се върнат в техните музеи, неща взети (не казвам откраднати) на времето, отнесени и пазени на Запад. Част от нещата бяха "върнати на египетския народ", но какво ще стане сега с тези неща? Особено ако местните талибани вземат властта в тази страна? Да не забравяме как турските артилеристи са се упражнявали в стрелба по носа на Сфинкса...

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези думи ме накараха да се замисля за Египет и че въпросът е наистина сложен. Десетилетия египетските власти и археолози водеха борба да се върнат в техните музеи, неща взети (не казвам откраднати) на времето, отнесени и пазени на Запад. Част от нещата бяха "върнати на египетския народ", но какво ще стане сега с тези неща? Особено ако местните талибани вземат властта в тази страна? Да не забравяме как турските артилеристи са се упражнявали в стрелба по носа на Сфинкса...

Наполеон. Аз така знам, че войниците на Наполеон са се "упражнявали" в стрелба. Но според най-новите проучвания носът е бил тогава вече близо 50 години по-рано отчупен...

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:post-5590-065765500 1298448726_thumb.jpg

post-5590-048256800 1298448750_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние не сме по-добри в опазването на антиките си. Пропускам цялото бездействие и само ще посоча, че в недалечно минало, крепостта до Русокастро, не веднъж е била цел на артилерииски обстрел.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наполеон. Аз така знам, че войниците на Наполеон са се "упражнявали" в стрелба. Но според най-новите проучвания носът е бил тогава вече близо 50 години по-рано отчупен...

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:post-5590-065765500 1298448726_thumb.jpg

post-5590-048256800 1298448750_thumb.jpg

Носът е бил отчупен през 1378 г. от някакъв суфитски фанатик, който не могъл да допусне, че населението на Египет още почита Сфинкса, за да бъдат разливите на Нил плодородни /поне така пише арабският историк Ал-Макризи/. Разбира се, последствията за нещастника били доста неприятни - озверялата тълпа го разкъсала. Но виж пълна загадка е къде се е дянала брадата на Сфинкса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Носът е бил отчупен през 1378 г. от някакъв суфитски фанатик, който не могъл да допусне, че населението на Египет още почита Сфинкса, за да бъдат разливите на Нил плодородни /поне така пише арабският историк Ал-Макризи/. Разбира се, последствията за нещастника били доста неприятни - озверялата тълпа го разкъсала. Но виж пълна загадка е къде се е дянала брадата на Сфинкса.

Каква ирония... тъкмо погледнах в другата тема :doh:

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Носът е бил отчупен през 1378 г. от някакъв суфитски фанатик, който не могъл да допусне, че населението на Египет още почита Сфинкса, за да бъдат разливите на Нил плодородни /поне така пише арабският историк Ал-Макризи/. Разбира се, последствията за нещастника били доста неприятни - озверялата тълпа го разкъсала. Но виж пълна загадка е къде се е дянала брадата на Сфинкса.

Според някои Сфинкса е много по-стар от предполагаемото....

И така оригинално е бил лъв. Като гледа към това съзвездие...

И много по късно дали заради повреда или поредба на някой фараон бил предялан на лице...И тогава е логично, че няма брада...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всеки Сфинкс си има брада. Но явно за нашия герой тя е била отделно издялана и прикрепена /и впоследствие най-лесно отделилата се част/.

tutmos_II.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не всеки...

post-5590-092424300 1298483255_thumb.jpg

Всеки Сфинкс си има брада. Но явно за нашия герой тя е била отделно издялана и прикрепена /и впоследствие най-лесно отделилата се част/.

tutmos_II.jpg

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не всеки...

post-5590-092424300 1298483255_thumb.jpg

Извинявай, ама ти ми сравняваш виенски сфинкс /модерен/ с египетски /античен/ такъв.

Барем един гръцки да беше дал:

Greek+female+Sphinx-Boston.jpg

Мислех, че обсъждаме Египет, не Европа.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...