Отиди на
Форум "Наука"

Компас


astrologa

Recommended Posts

  • Потребител

в сайта има информация за компаса, но интересното е че компаса не сочи на север, а най-голямото магнитно поле. Компасите сочат към парче скала западно от о-в Елскир, Канада. Това е магнитният северен полюс.

Магнитното поле е създадено от сили във вътрешността на планетата.

Магнитните полета се създават от движещите се потоци, а Земята е един голям движещ се потоп, Земята се върти, а вътрешността й е разтопена. Разтопеното желязо в ядрото се върти и генерира магнитното поле.

Посоката на компаса зависи от вътренето на земното ядро, ако то смени посоката си на двужение, вместо на север, компаса ще сочи на юг, това се е случило преди 780 000 години, а 50 000 години преди това са щели да сочат на север.

Информация в БГ Наука за компаса: http://nauka.bg/index.php?mod=front&fnc=pub_page&pid=11492

post-5946-002837400 1285840092_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно..., ако започне да се върти на другата посока ядрото на Земята, какво би довело това? А ако спре да се върти...и това също е някаква такава хипотеза...за някакви бъдещи планове на вселената :crazy_pilot:

Ей тук описах някои неща...

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10075

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В няколко документални филма съм гледал за това...всички казват, че не се знае точно как става това, но се знае, че това са датите...и се набляга как са изминали много повече от предното обръщане и не се знае кога ще стане това...

Лично аз нямам идея как става...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...

В няколко документални филма съм гледал за това...всички казват, че не се знае точно как става това, но се знае, че това са датите...и се набляга как са изминали много повече от предното обръщане и не се знае кога ще стане това...

Лично аз нямам идея как става...

Магнитното поле на Земята, което отчитаме с компас, се дължи на външно обдухване на Земята от север на юг във височина и завръщане на потока близо до земната повърхност от юг към север с поток елементарни частици и няма връзка със земното ядро. Поради наклона на земната ос от 23 градуса и въртене на Земята, това поле идва перпендикулярно на еклиптиката, което прави 1/2 от наклона на земната ос или 11,5 градуса. Но това е друга тема, която не бих искал да зачевам.

Обръщане на посоката на въртене на ядрото никога не е ставало на Земята и не може да стане. Извършва се завъртане на земната кора на 45 градуса около земното ядро при всяко преминаване на планетата Нибиру. За лост служи гравитационната връзка на Луната със Земята. Подобно събитие предстои да наблюдаваме в близките 1-2 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Магнитното поле на Земята, което отчитаме с компас, се дължи на външно обдухване на Земята от север на юг във височина и завръщане на потока близо до земната повърхност от юг към север с поток елементарни частици и няма връзка със земното ядро. Поради наклона на земната ос от 23 градуса и въртене на Земята, това поле идва перпендикулярно на еклиптиката, което прави 1/2 от наклона на земната ос или 11,5 градуса. Но това е друга тема, която не бих искал да зачевам.

Обръщане на посоката на въртене на ядрото никога не е ставало на Земята и не може да стане. Извършва се завъртане на земната кора на 45 градуса около земното ядро при всяко преминаване на планетата Нибиру. За лост служи гравитационната връзка на Луната със Земята. Подобно събитие предстои да наблюдаваме в близките 1-2 години.

ОФФ

Тя и твоята и другите глави ги обдухват външно, ама само на тебе ти се върти кората без лостове :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

преди да развивате големи теории, пробвайте се с нещо просто, като например: всяко желязо се привлича от магнит, но защо не става за компас? защо земното магнитно поле отказва да привлича желязо, а само друг магнит? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен защото земното магнитно поле е много слабо за да може да привлича и придвижва макротела - железни или магнитни. Може само да завърти магнит, ако е окачен по подходящ начин - с минимално съпротивление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

преди да развивате големи теории, пробвайте се с нещо просто, като например: всяко желязо се привлича от магнит, но защо не става за компас? защо земното магнитно поле отказва да привлича желязо, а само друг магнит? ;)

Парче желязо няма положителен и отрицателен полюс. Докато магнит има.

Магнитът и с двата си полюса успешно се привлича към желязото. Стига желязото да не е вече намагнитезирано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не е нито в полюса проблема, нито че полето е слабо. ако беше заради слабо поле, проблема се оправя с добро лагеруване, ако беше заради полюсите, желязото щеше да дава две решения (като квадратно уравнение), но пак щеше да се ориентира по магнитното поле :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Всички негови частици изпитват еднаки и много слаби сили на привличане.

ами да го виснем тогава на конец и да видим :) ще се отклони към...?

не,желязото не изпитва практически никаква сила от земното магнитно поле. и разликата между земята и малките магнити които привличат желязото не е в силата на магнитното поле, а във формата му. желязото се привлича от *градиента* на магнитното поле, не от самото поле. земното магнитно поле е хомогенно за човешките мащаби, поради които желязото не изпитва никаква измерима сила.

Link to comment
Share on other sites

Здравей градски,

ами да го виснем тогава на конец и да видим :) ще се отклони към...?

не,желязото не изпитва практически никаква сила от земното магнитно поле. и разликата между земята и малките магнити които привличат желязото не е в силата на магнитното поле, а във формата му. желязото се привлича от *градиента* на магнитното поле, не от самото поле. земното магнитно поле е хомогенно за човешките мащаби, поради които желязото не изпитва никаква измерима сила.

Добре дошъл отново във БГ-наука ! Радвам се да те срещна тук . Мен ме знаеш кой съм .Шпага си е все със същият ник и тука, и ти си така. Но ха пробвай да различиш под какъв ник се е маскирал Гери тук в клубовете на БГ-паранаука ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

....желязото се привлича от *градиента* на магнитното поле, не от самото поле. земното магнитно поле е хомогенно за човешките мащаби, поради които желязото не изпитва никаква измерима сила.

Това не е вярно. И хомогенно магнитно поле въздейства на железни предмети, но може само да ги отмести, а не да ги завърти. Ти пропускаш един съществен момент при въздействието на магнитното поле върху железни предмети - намагнитването. То е причина за въздействието на магнитното поле върху някои материали.

Тъй като посоката на намагнитването се определя от посоката на външното поле, завъртане няма, създава се един магнит, ориентиран по направлението на външното поле .

Постоянният магнит обаче, ако не е ориентиран по направлението на външното поле ще се завърти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И хомогенно магнитно поле въздейства на железни предмети, но може само да ги отмести, а не да ги завърти.

хубаво, щом твърдиш че хомогенно магнитно поле създава сила върху желязо, отговори ми на нещо просто - накъде? :)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

хубаво, щом твърдиш че хомогенно магнитно поле създава сила върху желязо, отговори ми на нещо просто - накъде? :)

В едната от двете посоки по направление на силовите линии. Защото железният предмет е в неустойчиво равновесие и веднъж попаднал в магнитно поле той става магнит - желязото придобива остатъчна намагнитеност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и друг опит да се направи.

Взимаме една игла,търкаме я в "козина на котката" :biggrin: , и след това я поставяме на едно малко сухо листенце от бреза.А листенцето с иглата го поместваме във вода за по добро лагеруване. И да видим дали ще се завирти иглата.

Това съм го чувал от някаде,не помня от каде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаш предвид наистина да я търкаш в някаква козина, най-много да я наелектризираш. По-добре я прекарай около някой силен магнит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаш предвид наистина да я търкаш в някаква козина, най-много да я наелектризираш. По-добре я прекарай около някой силен магнит.

Това е целта, да се наелектрилизира. Понеже това е свързано със случай, ако някой се изгуби в гората,и под ръка има игла и водоем. :biggrin: . Аз не съм го пробвал този метод,не знам дали работи.

Обаче се сетих за едни мои малки опити с магнити.

Установих :) , че при допир м/у магнит и метал (пак беше игла),намагнитването е много по пързо отколкото ако се намира в полето на този магнит.

Това като експеримент може да се види по следен начин:

Взимаме игла с конец, и един магнит . Хващаме конеца на който виси иглата,и го поднасяме към магнита.Магнитът ще притегли иглата и ще я залепи до себеси.След това разделяме магнита и иглата,и обръщаме магнита с друг полюс.И пак поднасяме иглата към магнита .Този път иглата ще бяга от магнита,до момента в който не накараме иглата да се допре до магнита,в този момент иглата ще смени бързо полюса си.И историята се повтаря. :biggrin:

Сетих се за един въпрос.След като бъде намагнитизирана иглата от даден магнит, силата на превличане м/у иглата и магнита ще стане ли по голяма от преди да бъде намагнитизирана ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е целта, да се наелектрилизира. Понеже това е свързано със случай, ако някой се изгуби в гората,и под ръка има игла и водоем. :biggrin: . Аз не съм го пробвал този метод,не знам дали работи.

Обаче се сетих за едни мои малки опити с магнити.

Установих :) , че при допир м/у магнит и метал (пак беше игла),намагнитването е много по пързо отколкото ако се намира в полето на този магнит.

Това като експеримент може да се види по следен начин:

Взимаме игла с конец, и един магнит . Хващаме конеца на който виси иглата,и го поднасяме към магнита.Магнитът ще притегли иглата и ще я залепи до себеси.След това разделяме магнита и иглата,и обръщаме магнита с друг полюс.И пак поднасяме иглата към магнита .Този път иглата ще бяга от магнита,до момента в който не накараме иглата да се допре до магнита,в този момент иглата ще смени бързо полюса си.И историята се повтаря. :biggrin:

Сетих се за един въпрос.След като бъде намагнитизирана иглата от даден магнит, силата на превличане м/у иглата и магнита ще стане ли по голяма от преди да бъде намагнитизирана ? :)

Слабо наелектризиране и слабо намагнетизиране са две страни на едно и също нещо.

Целта на търкането в козината е омасляване на повърхността на иглата.

Така мазна игла не се умокря от водата и повърхностното напрежение я държи на повърхността при внимателно поставяне. Тогава - е възможно тя да се държи като стрелката на компас и да се ориентира по посоката на магнитното поле на Земята в този район.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В едната от двете посоки по направление на силовите линии. Защото железният предмет е в неустойчиво равновесие и веднъж попаднал в магнитно поле той става магнит - желязото придобива остатъчна намагнитеност.

е и какво от това, магнита също не изпитва желание да се движи в някоя от посоките, само се завърта. можеш да пробваш с окачен на конец магнит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

е и какво от това, магнита също не изпитва желание да се движи в някоя от посоките, само се завърта. можеш да пробваш с окачен на конец магнит.

Там е работата, че магнитното поле на Земята не е особено хомогенно, но със сигурност е около 1000 пъти по-слабо от това на обикновен магнит.http://www.wisegeek.com/how-strong-is-the-earths-magnetic-field.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Там е работата, че магнитното поле на Земята не е особено хомогенно, но със сигурност е около 1000 пъти по-слабо от това на обикновен магнит.http://www.wisegeek.com/how-strong-is-the-earths-magnetic-field.htm

Бих искал да допълня поста на Дорис...

Магнитното поле на Земята, не само, че не е хомогенно, но има няколко места с много екзотични проявления /аномалии/ на магнитното поле.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нали сте чували вица че крокодила е по-дълъг отколкото зелен :)

та да го кажем така - магнитното поле на земята е по-хомогенно отколкото слабо :)

тоест, магнитното поле е само около 1000 пъти по-слабо от това на магнит, което не е никак слабо, обикновен магнит си държи кило желязо без проблем, значи земното магнитно поле трябва да оказва сила към един грам? ами айде пробвайте, окачете една гайка на конец, да видим дали ще мръдне и милиметър от центъра. ако имаме наистина един грам сила, трябва на 10 грама гайка окачена на конец 1 метър отклонението да е 10см! да ама няма да мръдне ни най-малко, понеже полето е милиарди пъти по-хомогенно от това на магнит. и не е нужно човек да е чел и учил за да се досети че ще е така :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нали сте чували вица че крокодила е по-дълъг отколкото зелен :)

та да го кажем така - магнитното поле на земята е по-хомогенно отколкото слабо :)

тоест, магнитното поле е само около 1000 пъти по-слабо от това на магнит, което не е никак слабо, обикновен магнит си държи кило желязо без проблем, значи земното магнитно поле трябва да оказва сила към един грам? ами айде пробвайте, окачете една гайка на конец, да видим дали ще мръдне и милиметър от центъра. ако имаме наистина един грам сила, трябва на 10 грама гайка окачена на конец 1 метър отклонението да е 10см! да ама няма да мръдне ни най-малко, понеже полето е милиарди пъти по-хомогенно от това на магнит. и не е нужно човек да е чел и учил за да се досети че ще е така :)

Ако прочетеш това-онова ще научиш, че има доста проблеми при използване на компаса за ориентиране и причина за това са точно нехомогенности. Обикновените магнити са тези, които почти всички имаме в дома си и те удржат обикновено около десетина грама. А за задържане на 1кг желязо ти трябва не обикновен, а електромагнит и тук разликата вече става 10 6, а не "само" 103. Така че - сметките ти са грешни. А каква големина има магнитното поле и доколко е хомогенно на конкретни места е нещо, което ми се иска да мога да измеря, защото предполагам, че има връзка с добрите и лошите места за живеене - местата, на които се чувстваме комфортно или напротив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А за задържане на 1кг желязо ти трябва не обикновен, а електромагнит и тук разликата вече става 10 6, а не "само" 103. Така че - сметките ти са грешни.

айде сега, магнит не сме виждали. обикновен магнит от тонколона държи кило желязо без никакъв проблем, най-силните които съм виждал държат над 10 кила. но да оставим това, ключовия момент тука е генералната разлика в подхода - ти гледаш на физиката като на купчина знание, а то не е баш така. ето ти си чел че магнитното поле на земята е нехомогенно и това пречи на компаса, имаш знанието и какво? не ти помага. спориш тука колко е силата на "обикновен магнит", все едно е еталон. а земното магнитно поле си има сила - 60 микро тесли. и всички тия неща дето с философски разсъждения тука се мъчиш да ми ги докараш се смятат, но не със знания, физиката не е купчина формули за всяка една ситуация. ако все пак предпочиташ подхода със знанието, няма проблем, просто потърси в интернет. ето аз го направихи отворих първия линк пред очите ми. какво четем вътре: "Now, the point is that there will be no net force on the iron, no matter how strong the field. A sphere has perfect symmetry, so rotation will not change the picture in any way. If there is translational movement then all that can happen if the sphere were to move is that the distortion of the field around the original position of the sphere will disappear and the same distortion will be re-established around the new position; the total system energy will remain unchanged.

OK, instead of the sphere let's try an iron rod. This is different because we've lost symmetry. What happens is that the axis of the rod will be drawn into alignment with the field - like a compass needle. The flux lines prefer the iron to the air because of the higher permeability. Equation EFB has μ on the denominator so the field energy is lower here than in the air, and the further the flux can go through the iron the lower the energy. Think of current flow through a resistor; the current has an easier time going through a low resistance than a high resistance. Flux goes easier through high permeability than through low. When the rod is aligned with the field the flux can go further through a high permeability region. Note that we still don't have a translational force (provided that the field is uniform on the scale of the rod).

"

ето, и с четене става, но да ти кажа нещо - аз никога не го бях чел, единственото което съм чел са фундаменталните физични принципи, от които мога да се досетя за всичко от типа на това горното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Радвам се, че има толкова умни хора сред нас, макар че написаното не ми е от особена полза, защото ме интересуват не планетарните мащаби, а отделни участъци от земната повърхност.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...