Отиди на
Форум "Наука"

Къде мога да потърся човешките си права?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сещам се за един адвокатски виц за българската (правна) действителност.

Влиза задъхан клиент в кантората на стар и известен адвокат и още от вратата възбудено започва:

-Господин адвокат, имам ли право...

-Имаш. -веднага и авторитетно го прекъсва адвокатът.

-А мога ли тогава... -с надежда продължава човекът.

-Не, не можеш. -отрязва го той.

:Oo::lac::dry:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако под Права на човека разбираш Европейският съд по правата на човека, първо трябва да извървиш пътя на българската съдебна система и тогава.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Всеобща декларация за правата на човека, приета от Организацията на Обединените Нации през 1948 год.

http://bgnauka.com/index.php?mod=front&fnc=pub_page&pid=10550

Задължително разгледай и това:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8073

Една образователна кампания, която променя света!

Научете правата си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

Имаше тук една рок група казваше се Illés. Бяха времено забранени от някойси цензор. После издадоха една бяла плоча. Между песните вместо пауза се слушасе текстът на човешките права. Много съзнателно бяха сложили допълнително една снимка на Анджела Девис като идол за борбата към свободнословието. Цензорите, макар и със скърцащи зъби не намериха повод за забраняването на плочата....

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще ви кажа защо питам.

Историята е следната. През лятото излязох на палатка. Бях в един много приятен район около реката на 6-7 км от родния ми град. Не съм правил нищо, живеех си сам...

Обаче там дойдоха двама рибари и, понеже се почудили какъв съм аз и какво правя там, взели, че се обадили на полицията. И полицията дойде. Осем полицая ме арестуваха. Страхувам се да доразкажа какво ми се случи след това.

И тъй - без въобще да знам какво става, полицията ме арестува?!

Сега търся помощ; да знам какво да правя и към кого да се обърна, ако пак така ме арестуват без нищо. Дайте ми съвет...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Опъвай палатка там, където е разрешено или там, където няма рибари. Не навсякъде може да си направи лагер човек. Не опъвай палатка сам, а с приятели - така ще изглеждате и по-нормални (демек няма да се плашат простаците по планините), и по-сериозни, ако някой дойде да ви говори на "въпреки". Колкото до полицейското насилие - май си изтървал момента да потърсиш моментално адвокат. Имаше ли обвинение срещу тебе? Нещо акт, глоба?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През лятото излязох на палатка. Бях в един много приятен район около реката на 6-7 км от родния ми град. Не съм правил нищо, живеех си сам...

Обаче там дойдоха двама рибари и, понеже се почудили какъв съм аз и какво правя там, взели, че се обадили на полицията. И полицията дойде. Осем полицая ме арестуваха.

1. Избираш опитен адвокат.

2. Правиш списък на евентуалните свидетели и ги молиш да свидетелстват пред съда.

3. Съдиш двете лица, подали доноса (в устен или писмен вид) в съответното РПУ за клевета (опционално, ако имаш свидетели или уличаваш документ), а полицията можеш да съдиш за превишаване на правомощията, тормоз и нарушаване на правата на личността по ратифицираните от Р. България харти и договорености.

4. Ако се определяш не от доминантния (български) етнос, а - от друг (малцинствен), шансовете ти се увеличават, в зависимост от насоката на доказателствения материал, който ще представиш.

Успех!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, като са го задържали или след това е могъл да потърси адвокат. Не му трябват засега "права на човека", освен ако не е имало нередности по време на задържането.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе не беше ли опъвана тази палатка в Франция?

Макар, че те са измислили това егалите, фратерните, либерте тъй теглят майната на свободните палаткаджийници, че хич не им пука за правата им.

:w00t: :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

3. Съдиш двете лица, подали доноса (в устен или писмен вид) в съответното РПУ за клевета (опционално, ако имаш свидетели или уличаваш документ), а полицията можеш да съдиш за превишаване на правомощията, тормоз и нарушаване на правата на личността по ратифицираните от Р. България харти и договорености.

Е аз мога ли едновременно да съдя и рибарите и МВР?

Освен това колко пари струва завеждането на едно дело?

Не трябва ли в съда да ги съдя?Как ем съдя РПУ-то (което в моя град е едно) ем подавам за клевета в него?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, като са го задържали или след това е могъл да потърси адвокат. Не му трябват засега "права на човека", освен ако не е имало нередности по време на задържането.

Имаше нередности.Сега още притежавам огромна психическа травма от всичко, а се чувствам безсилен да направя нещо.Демек те като са Полиция ще си правят квото искат ли?Гадно е.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, ти пък психическа травма. Стоял си най-много 24 часа, така като гледам нямаш някакво нарушение. Тя че полицията не се грижи за комфорта на прибраните е факт и че се бави също, но пък чак пък психическа травма... ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаше нередности.Сега още притежавам огромна психическа травма...

Как да няма нередности, когато си арестуван, отведен, задържан и разпитван от полицаите без да имат законово право за това.

Единственият вариант да не съумееш да осъдиш МВР е, ако не си носил в теб документ за самоличност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаше нередности.Сега още притежавам огромна психическа травма от всичко, а се чувствам безсилен да направя нещо.Демек те като са Полиция ще си правят квото искат ли?Гадно е.

Здрасти!

Абре тези хора си имат началник. Първо при него можеш да се оплачеш и да изкаш облекчение на щетите (скъсана дреха, загубени джапанки, психическа травма от арестуването и тнт).

Ако не те задоволи можеш при неговият началник. Па ако се хваниш да ги съдиш в такива случаи съдиш министерството на вътрешните работи. И ако изкаш да изхраниш, ограмотиш, задомиш чедата поне едно (ако не две)поколение на адвокати, съди и плащай. И накрая когато загубиш (99%) плащай и сметката на съда......

:smokeing: :smokeing: :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как да няма нередности, когато си арестуван, отведен, задържан и разпитван от полицаите без да имат законово право за това.

Единственият вариант да не съумееш да осъдиш МВР е, ако не си носил в теб документ за самоличност.

Кой ти каза, че не са имали законово основание?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кой ти каза, че не са имали законово основание?

Според заявеното от пострадалия от полицейско насилие и произвол не е извършил нищо противозаконно.

Жертва е на полицейски произвол, като полицаите използват за свое правдание донос на гражданин, копие от който адвоката ще изиска от МВР и ще представи пред съда като в последствие ще предяви граждански иск за клевета и ще поиска парична компенсация ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупости. Не си ли чувал за отвеждане в поделенията на МВР?

Отвеждане? Няма такъв термин в закона касаещ случая.

Нарича се задържане.

Чл. 63. (4) Задържаното лице има право да обжалва пред съда законността на задържането. Съдът се произнася по жалбата незабавно.

(5) От момента на задържането си лицето има право на защитник...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1. за което има данни, че е извършило престъпление;

2. което след надлежно предупреждение съзнателно пречи на полицейски орган да изпълни задължението си по служба;

3. което показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;

4. малолетен нарушител, който е напуснал своя дом, настойник, попечител или специализирана институция, където е бил настанен;

5. при невъзможност да се установи самоличността му в случаите и по начините, посочени в чл. 61, ал. 2;

6. което се е отклонило от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или от местата, където е било задържано като обвиняем в изпълнение на разпореждане на полицейски орган или на орган на съдебната власт;

7. обявено за международно издирване по искане на друга държава във връзка с неговата екстрадиция или в изпълнение на Европейската заповед за арест;

8. в други случаи, определени със закон.

(2) В случаите по ал. 1 лицето може да бъде настанено в специално помещение и спрямо него могат да бъдат взети мерки за лична сигурност, ако поведението му и целите на задържането налагат това.

(3) Когато задържаното лице не владее български език, то незабавно се информира за основанията за задържането му на разбираем за него език.

(4) Задържаното лице има право да обжалва пред съда законността на задържането. Съдът се произнася по жалбата незабавно.

(5) От момента на задържането си лицето има право на защитник.

(6) За задържането съответният орган е длъжен незабавно да уведоми лице, посочено от задържания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. за което има данни, че е извършило престъпление;

2. което след надлежно предупреждение съзнателно пречи на полицейски орган да изпълни задължението си по служба;

3. което показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;

4. малолетен нарушител, който е напуснал своя дом, настойник, попечител или специализирана институция, където е бил настанен;

5. при невъзможност да се установи самоличността му в случаите и по начините, посочени в чл. 61, ал. 2;

6. което се е отклонило от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или от местата, където е било задържано като обвиняем в изпълнение на разпореждане на полицейски орган или на орган на съдебната власт;

7. обявено за международно издирване по искане на друга държава във връзка с неговата екстрадиция или в изпълнение на Европейската заповед за арест;

8. в други случаи, определени със закон.

(2) В случаите по ал. 1 лицето може да бъде настанено в специално помещение и спрямо него могат да бъдат взети мерки за лична сигурност, ако поведението му и целите на задържането налагат това.

(3) Когато задържаното лице не владее български език, то незабавно се информира за основанията за задържането му на разбираем за него език.

(4) Задържаното лице има право да обжалва пред съда законността на задържането. Съдът се произнася по жалбата незабавно.

(5) От момента на задържането си лицето има право на защитник.

(6) За задържането съответният орган е длъжен незабавно да уведоми лице, посочено от задържания.

Е, видя ли, никъде няма "отвеждане".

Пострадалия не е извършил нищо противозаконно, легитимирал се е документ за самоличчност и до тук.

Всички действия оттук нататък са си полицейски произвол и извършителите трябва да отговарят пред съда.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само че това ли е целият случай? Седи си той на палатката и идат 8 човека. За една палатка? И какво се случва после в полицията? Колко време е стоял, има ли заповед, връчена ли му е?

ПП

И от какво е пострадал, та така смело го наричаш с това качество?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...