Отиди на
Форум "Наука"

Можете ли да помогнете с въпросите?


ditko

Recommended Posts

Здравейте, можете ли да напишете нещо по въпросите от всяка снимка. Ако има по въпросите из форума може да сложите линка.

Благодаря Ви предварително много.

Ако съм объркал раздела моля модераторите да я преместят.

Image0924.jpg

Image0925.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Препиши ги по-добре, защото снимките излизат много големи и неудобни като кликне човек на тях.

Link to comment
Share on other sites

Снимка 1:

1. Посочете онези факти от решения в конгреса в Берлин, които гарантират интересите на великите сили в Османската империя и на Балканите.

2. Изяснете по какъв начин клаузите в Берлинския договр ограничава суверенитета на Княжество България ?

3. Като конкретизирате имперските интересни на Русия , обяснете защо тя допуска създаването на сравнително либерално настроена местна администрация в освободените български територии.

4. Докажете, че чрез Временното руско управление се полагат основите на възстановената блъгарска държавност. За целта систематезирайте мерките в областта на държавното и административно управление, на силовите структури, правораздаването и на просветното дело.

Снимка 2:

1. Обяснете защо руското правителство внася промени в либерален дух в първоначалния конституционен проект на Сергей Лукиянов.

2. Изяснете същността на спора между либерали и консерватори в Учредителното събрание.

3. Докажете, че Търновската конституция задава модела на демократичната държава.

4. Представете във вид на схема политическото устройство на Княжество България. Напрваете заключение за баланса между трите власти. Обосновете в хипотетичен план възможности за неговото нарушаване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мерси. така, да пробваме. Въпросите са малко кофти зададени. Но във форума ще се намерят достатъчно историци, та ако аз сбъркам някъде, има кой да ме поправи.

По снимка 1:

1. Самото затваряне на Българското княжество в по-тесни граници и връщането на част от европейските територии на Османската империя гарантира, че европейските подстъпи към Проливите остават извън достъпа на България (респективно на Русия) Русия, следователно отворени за Великобритания и Франция.

2. Въпросът е изцяло погрешно зададен. Още Санстефанският договор предвижда, че България ще бъде трибутарно (тоест зависимо, а не суверенно) княжество. Берлинският договор дори предвижда по-широко вътрешното самоуправление на княжеството.

3. Руската империя се стреми да увеличи влиянието си на Балканите, за да постави в бъдеще под своя власт Проливите - Босфора и Дарданелите. Либерална българска администрация означава по-малка концентрация на власт в страната у едно лице или партия и повече възможности за влияние над българите.

4. Ами организиране на съд, полиция, насрочване на избори за ВНС, пускане на първите парични знаци (първоначално във франкова равностойност), пощенски марки...

По снимка 2:

1. Това е отговор 3 от предишната снимка.

2. Сещам се за един пример: консерваторите искат двукамарно Народно събрание, за да може горната камара да внася духа на един "благороден консерватизъм". Либералите определено са против, защото България на практика няма аристокрация, която да заеме местата в горната камара.

3. Ами, на първо място изобщо е Конституция и предвижда парламентарна законодателна дейност и изборност на парламентарното тяло. Самото наличие на такъв основен закон вече е предпоставка за демократизъм.

А така... тоя въпрос е малко гаден. Значи, тук трябва да разгледаш правомощията на Княза, Народното събрание, Министерския съвет и съда. Като пример за ранна злоупотреба потърси нещо за "режима на пълномощията" и измененията в Конституцията от 1911.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Говори на "ти", не ползвай пълния член без да е в подложна функция или сказуемно-определителна и не, няма да напиша цяла тема, седни си, браво, четири и петдесет ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това учебният материал за шести клас ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чудя се да се ядосвам или да се радвам на такива ученици? От една страна тунеядството и мързела нашата социалистическа школовка не ги търпи, но от друга страна радващо е, все пак, че някой се сеща поне да попита като не му се чете. Демек вродена хитрост и оправност и гарантирано оцеляване в образователната джунгла на мъгляви цели и безмислени въпроси. Еволюцията в действие- оцеляват не най-умните, а най-досетливите. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А защо 20 дена след началото на учебната година все още нямаш учебник? При условие, че учебниците са удобрени и избрани още в края на предишната учебна година и са изнесени под формата на списъци на достъпни за ученици и родители места. Вероятно са качени в сайта на съответното училище. Учебника на "Просвета" за 11 кл. може да се намери на цена от 12 до 20 лева според това дали е нов или на старо. Ако в дадена книжарница го няма просто трябва да се направи заявка и в рамките на 2 до 5 дена го доставят. Може да се поръча от някоя онлайн книжарница. Та пак да попитам, ти защо нямаш още учебник? :)

Не ми отговаряй, а направо ми сложи едно минусче и карай да върви! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ставаш нагъл.Не стига, че glishev си е играл да отговаря на тия въпросчета, че ти искаш и по-дълги отговори.А тоя номер нямам 20 лв не минава.Втора ръка,ксерокопие,назаем от съученик са все варианти.Сигурно досега 10 пъти си ги дал за цигари и алкохол тия пари.Да не говорим колко неграмотно пишеш и убиваш всякакво желание за помощ.

Link to comment
Share on other sites

Пиша неграмотно? Щом така мислите ... ! Първо не ме познаваш, че да ми казваш, че ги давам тея пари за алкохол и цигари. Първо не пуша цигари и алкохол пия само по празници в ограничени количества, така че ти не ми казвай аз за какво съм ги дал и за какво не. Щом пиша въпросите във форума това означава, че нещо ме спира да не си науча урока от учебника, а щом си играя да пускам теми и да се интересувам значи имам желание да прочета нещо.

Аз повече във форума няма да пиша, то това е пределно ясно, но така ли трябвахте да постъпите ...!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нямам против ученици да пишат по въпросите си, ама някак по-творчески, така.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ех, че хубава тема :)

Напомня ми за едно старо време, в което и аз исках да науча повече, но нито на учител сполучих нито на учебник...за това пък много хубави библиотекарки имаше...в библиотеката има много литература...и е много евтино, а получаваш вагони с книги...Също така тук може да питаш за някаква насока, но никой няма да седне да развие цяла тема просто защото ти искаш...

Може би въпроса ти трябваше да бъде, не дали може повече да се даде по въпросите, а в кои книги има засегнати тези въпроси..., за да ги потърсиш там :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мастър Теодосиефф, по една щастлива случайност никой от нас не е хубава библиотекарка :happy:

Link to comment
Share on other sites

Аз написах още в първият си пост, че ако има по темата в други теми да сложите линк, а то това е нещо подобно и за книгите. Можеше да кажете примерно в тази книга можеш да научиш това, което ти трябва и готово :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Я, че аз дори съм ти написал "режим на пълномощията" и "промяна на Конституцията в 1911". Това са си достатъчни ключови думи. Имаш и други, напимер "Берлински договор". Деца, деца, така ви мързи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бар "При хубавата библиотекарка" :tooth:

barmaid.jpg

Librarian.jpg

Само защо ли се сещам за страховитата мис Арделия Лорц от "Библиотечна полиция"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пиша неграмотно? Щом така мислите ... ! Първо не ме познаваш, че да ми казваш, че ги давам тея пари за алкохол и цигари. Първо не пуша цигари и алкохол пия само по празници в ограничени количества, така че ти не ми казвай аз за какво съм ги дал и за какво не. Щом пиша въпросите във форума това означава, че нещо ме спира да не си науча урока от учебника, а щом си играя да пускам теми и да се интересувам значи имам желание да прочета нещо.

Аз повече във форума няма да пиша, то това е пределно ясно, но така ли трябвахте да постъпите ...!

Е, като имаш желание да прочетеш нещо си купи учебника като за начало.Поне си признай-мързи ме,помогнете.Затова време, където си игра да пишеш въпросите, щеще да ги прочетеш 100 пъти и да ги научиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Няма отърване после от науката :D Абе то и в БАН старци, старци, ама такива колежки имат тея старци, че...за 300 лв седят хората...

А всеки иска да знае, но не иска да чете...както по време на семинара в БАН един предложи, да се направи хапче за знание...гълташ хапче за някакво знание и го знаеш, искаш да знаеш друго нещо, хоп друго хапче...

А истинският стимул е в това да знаеш защо учиш, ако не знаеш...не ти се учи...ако знаеш какво искаш да станеш...то тогава е много по лесно...имаш причина да седнеш и да прочетеш..., а може и да се решиш да отидеш до библиотеката :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тоест, става дума за мотивацията.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...