Отиди на
Форум "Наука"

Преместване от едно училище в друго


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Хрумна ми друго, което можеш да направиш.

Ако училището, в което учиш, има профил, различен от профила на онова, в което искаш да се преместиш...

Ти ще можеш да се преместиш в новото и то да ти стане основното, а да завършиш и първото, явявайки се само на специфичните, профилиращи го, изпити. Например, ако основното ти училище е спортно, музикално или художествено, си го завършваш нормално, като ОСНОВНО. Допълнително можеш да завършиш и втора гимназия, примерно - езикова, като ще се явяваш само на изпити по езика, който искаш да учиш.

Накрая ти ще имаш две дипломи за средно образование, повече знания, а и майка ти ще бъде доволна.

Не зная какво или кого в старото си училище не харесваш, но защо да губиш знанията, които то може да ти даде?!

(Разбира се, съвсем друга ситуация се получава, ако тези знания не ти трябват, няма да кандидатстваш с тях и само си губиш времето в това училище.)

Да, ще ти трябва повече воля и повече време за учене, но си помисли, кое би било най-добре за теб!

Все пак, сам(а) трябва да избереш бъдещето си, а не - някой да го решава вместо теб. Например - дали да учиш нещо, което ще ти носи пари в бъдеще, или нещо, което няма да ти бъде финансова опора, но пък ще ти носи морално и духовно удовлетворение. Или - нещо трето, което едновременно ще ти носи и финансовата стабилност, и духовно ще те удовлетворява.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 55
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

И, да, изчакай края на първия срок, изкарай си хубави оценки, понеже ще ти формират годишния бал.

Другият вариант е, ако вече не можеш да търпиш атмосферата в старото си училище, да се преместиш в другото възможно най-скоро. Първо иди да поговориш с класния си р-л и с директорите на двете училища. Вероятно ще се наложи да посетиш и местния инспекторат на МОН.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В 11. клас много ученици вече са пълнолетни.

:) Интересно тогава дали се правят родителски срещи в 12-ти клас...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравейте! Надявам се, че тази тема не е умряла напълно, защото имам конкретен въпрос, на когото така и не можах да си отговоря: Сега съм 11. клас (по средата на 1. срок)и уча в Джон Атанасов. Знам че като общо го водят за много хубаво училище, но аз още в 9. клас разбрах, че не е за мен и исках да се преместя, но майка ми не ми позволи. Та въпросът ми е дали мога сега да се преместя доброволно, понеже вече не го понасям, или трябва да чакам, да правя отсъствия и тем подобни?

Благодаря, предварително! :help:

Искрено ти съчувствам!

Преди 28 години завърших един от най-престижните техникуми /както се наричаха тогава професионалните гимназии/ и все още зверски съжалявам!

От средата на девети клас започнах да мрънкам на родителите си да ме преместят, но уви - това не се случи... А да уча в трета сменна гимназия, позната още и като четвърта работническа - просто ми беше мечта! Те това е училище! Както и да е...

. . .

Сега по темата.

Вероятно може да се преместиш, но в избраното от теб училище не трябва да се изучават дисциплини, които не си изучавал, или ще ти се наложи да държиш изпити.. при това ... при това върху целия материал.

Имаше подобни условия в правилника, но вероятно има направени промени. Трябва да се проверят условията за прием в желаното от теб учебно заведение... най-добре на място.

С пожелания за успех ... поздрави, Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на всички отговорили и че толкова бързо се отзовахте! Майка ми и баща ми ме подкрепят. Решихме, че ще изчакам да свърши срока и ще се преместя.

Иначе за другото - аз искам да се преместя по възможност в някое СОУ. Знам че най-вероятно много хора че си кажат, че СОУ не е като професионална гимназия и може би не е толкова добър избор, но смятам че за мен така е най-добре. Единственото, което ме притеснява са приравнителните изпити. Вече доколкото знам всички училища имат 2 чужди езика. Аз сега съм с немски, но нито ми е приятен, нито имам желание да го уча. Бил съм в Испания и се надявам да вляза в паралелка с испански език при положение, че с него имам най-добър шанс да се справя на приравнителните. От утре почвам да разпитвам в моето училище и ще отида до едно-две други да видя как стоят нещата и да получа някаква по-реална информация. :crazy_pilot:

Отново благодаря на всички!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Аз искам да преместя дъщеря си от един град в друг но се оказа че не може от профилирана паралелка информационни технологии да се премести в друга а трябва да е точно същата.Тя завършва 8ми клас и се оказва много сложно.Ако някой знае някакъв вариянт моля да пише!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй като никой друг не отговори, ще се опитам да бъда полезен. И на мен ми се случи подобно нещо. Бях в профилирана паралелка с интензивно изучаване на чужди езици, но след няколко учебни години реших да се преместя от училището си в друго. Казаха ми, че може да стане единствено ако и в другото има такава паралелка. Което, разбира се е евтин трик за задържане на ученици в дадено училище, на който тогава се хванах и останах.

Има вариант писмено да се откаже от профила си и да се запише в което и да е училище след това, но в обикновен клас. Същото щях да направя и аз, но реших в крайна сметка да си завърша в профилираната паралелка и сега имам средно специално.

Друг вариант е, да остане в това училище, но тъй като се мести в друг град да запише задочна форма на обучение(мисля че така се казваше или беше дистанционна), при която да пътува на края на всяка учебна година до въпросния град и да държи изпити по предметите. Това ако все пак държи да си запази профила и не може да намери същия в друго училище. Дано съм бил полезен и успех с казуса.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

"Ако ученик харесва профила на училището си, но иска да придобие и друга специалност, би могъл да кандидатства и в друго училище и да се сдобие с ДВЕ дипломи. Едното училище трябва да му бъде основно (от това училище ще са и общите оценки по основните учебни предмети), а във второто - допълнително ще се явява на изпити, за да придобие специалност. Примерно - изучава френски във френска езикова гимназия, но иска да изучава също така някакъв спорт или изобразително изкуство или нещо друго. Френската гимназия е основното, а в другото ще полага изпити по предмети, отнасящи се до избраната специалност - друг чужд език, математика, история, изобразителни изкуства (графика, живопис, скулптура), готварство, двигатели, джудо, шахмат и така нататък - според желанията, знанията и уменията. За съжаление, не може да се изучават две средни образования (две гимназии) едно след друго, а това трябва да става паралелно, едновременно. Свързано е с по-малко свободно време, но - с повече учене, повече труд, повече задължения. Не е лесно, но познавам ученици, които са завършили и двете училища с отлични, почти отлични или много добри оценки. Трябва да се подаде молба до директорите и на двете училища, евентуално да се положи приемен изпит и да се държат приравнителни изпити във второто училище."

Мога ли да те помоля за малко повече информация, относно това дали се прибавя и хорариума от второто училище и въобще от кой закон да се просветя. Идеята допада на дъщеря ми, която учи в езикова гимназия и иска да вземе диплома и от математическа гимназия. Твоята публикация я прочетохме преди доста време.Днес бях в нейното училище...разговарях със замесник директорката и въобще не знаеше какво и говоря. Даже една близкостояща учителка ми се поусмихна ехидно. Та много те моля ако можеш да ми помогнеш. И за да не пропусна отговора моля те пиши ми го на мейла: unicat_engineering@abv.bg

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Отгворих на лично съобщение.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
Преди 20 часа, Дария said:

Мога ли вторият срок на 9 клас да се преместя в училище с паралелка корейски?

Не знам как е по новия закон, но по рано можеше. Просто държиш приравнителни изпити. Потърси на сайта на МОН закона, може би е качен.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте , моля ви някой да ми каже дали мога да се преместя от едно професионално в друго училище и какви изпити ще държа.

Те ще ми дадат някакъв материал ли да науча и ще ме изпитват върху него ли ?

Може ли някой да ми обясни нищо не разбирам .

Сега съм 11 клас, но искам 2-ри срок да се преместя в Благоевград

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Maya99 said:

Здравейте , моля ви някой да ми каже дали мога да се преместя от едно професионално в друго училище и какви изпити ще държа.

Те ще ми дадат някакъв материал ли да науча и ще ме изпитват върху него ли ?

Може ли някой да ми обясни нищо не разбирам .

Сега съм 11 клас, но искам 2-ри срок да се преместя в Благоевград

Ако в новото училище нямаш дисциплини, каквито в настоящото, тогава няма да имаш приравнителни изпити. Текущите ти оценки ще бъдат пренесени, все едно са изкарани в новото училище. Ако все пак искаш 100% да си сигурна, че не греша, най-логично е да питаш класната си, да не изземвам функциите ѝ :boxing:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Твоят класен ръководител ще ти направи препис-извлечение на картона (досието) - с оценките по учебни предмети, години и срокове и отсъствията - извинени и неизвинени. От първото ти училище ще ти дадат и документ за преместване в новото училище. Ще ти дадат и здравния картон.

Ако в другото училище се изучават същите неща като в първото, няма да държиш приравнителни изпити там. Ако сменяш специалността си, ще се наложи да държиш изпити по учебните предмети, които не си учила до момента на преместването ти в съответния клас. 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Моля ви много ми е спешно.Един месец преди завършването на годината ме преместиха в друго училище в което съм седял един ден и не ми хареса.След това казах намайка ми и тя ми взе документите от новото училище. След това звънна на директора на старото училище и искаше да ме запише там пак и те и отказаха да ма запишат.Също разбрах ,че имам срок до вторник да се запиша някъде. И искам да знам като мине вторник какво ще стане и дали ще трябва да повтарям годината ако не се запиша някъде до вторник.И дали ще ме върнат в старото училище след вторник ,защото аз не съм бил записан никъде освен в него.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Иди в районния образователен инспекторат (РУО) и попитай там. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Би трябвало да няма пречка да те приемат в старото ти училище. Нещо се скатават от работа, защото парите за образованието ти вече са взети, но мисля, че нямат право да ти откажат. Иначе ISTORIK правилно те насочва да се убедиш в това като попиташ в РУО.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, ISTORIK said:

Иди в районния образователен инспекторат (РУО) и попитай там. 

Тук нещо не ми пасва......обикновено и не отстраняват ученици преди 1-2 месеца преди кончването на годината....И новото след един ден да не ми "харесва"??????

Нещо много- много вони в тази история.....:animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз не мога да коментирам този неясен казус. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Skubi said:

Тук нещо не ми пасва......обикновено и не отстраняват ученици преди 1-2 месеца преди кончването на годината....

По всяко време могат да те изключат и да те приемат (ако до момента си учил) и да напуснеш (издаване на удостоверение за преместване).

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Неясно е в кой клас е и какво е учил младежът като основен учебен предмет (или - осн. уч. предмети) в старото си училище и какво - в новото. Защо се е наложило да се премести в друго училище? И какво не му е харесало в новото училище, че още на втория ден е решил да го напусне? Казусът е прелюбопитен. Дано да ни разкаже. (Разбира се, без да споменава имената на училищата; тук не е мястото, на което да им правим безплатна реклама, нали!)

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво означава "ме преместиха"? Решение на семейството или има наложена санкция?

Защото санкцията „преместване в друго училище", наложена до 30 учебни дни преди края на втория учебен срок, влиза в сила от началото на следващата учебна година - чл. 56. ал. 3 от Наредбата за приобщаващото образование.

Директорът задължително писмено уведомява не само родителя, но и съответните териториални структури за закрила на детето - чл. 58. ал. 1 от същата наредба, както и началника на регионалното управление на образованието - чл. 61, ал. 3. 

А според чл. 62. ал. 2 ученикът продължава обучението си в друго училище при условия и по ред, определени със
заповед на началника на РУО.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, vorfax said:

По всяко време могат да те изключат и да те приемат (ако до момента си учил) и да напуснеш (издаване на удостоверение за преместване).

Да ако изнасилиш учителката на катедрата по време на час.....Но реално казано някой, преди да завърши годината да го третират по този начин....Никой не обиша излишни комплименти. Обикновенно се договарват, ще завърши годината и догодина да си отива където ще. Това за законите, членовете, параграфите сигурно е право.....От туй живуркат онези които се кефят на разните ин правила. Но реално казано в едно училище преди завършване на годината когато се кулминират редица административвни и други работи още допълнително да се занимават с един ученик, трябва да е много-моного обосновано.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прав си, че компромисите от училището са безброй, но ако родител дойде и рече, че ще ходят в чужбина, са длъжни да му дадат удостоверението за преместване. Пък дали наистина ще отидат в чужбина е отделен въпрос...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vorfax said:

Прав си, че компромисите от училището са безброй, но ако родител дойде и рече, че ще ходят в чужбина, са длъжни да му дадат удостоверението за преместване. Пък дали наистина ще отидат в чужбина е отделен въпрос...

Работодателите обикновенно се съобразяват, във връзка с децата на подчинените. Или единият родител, баба дядо остават да пазят. В много екстремен случай самостоятелна майка, веднага в командировка....Но тук не става за това дума. 

Само за пример.

Тук законът задължава да се учиш до 16 тодишна възраст. До тогава държавата дава така наречените майчени пари. Ако ученикът до такава степен се провинява, че го отстраняват от даденото училище, бива препращан в едно от няколкото централни училища. За такива има определени 1-2 училища в столицата където с други методи биват обучавани/възпитавани децата събрани от други училища с подобни провинения/кражби, пиене, сексулна хиперактивност, агресивност, пушене на наркотици и други граничещи престъпноста/. Само в този случай продължават да получават родителите държавните субсиди и така са заинтересовани да издържат до 16. г. въздраст детето в училище.

Може би затова не се е харесало на нашият пример новото школо и желае да се върне в старата кокошарка, защото тук не той доминира над другите, ами той е най-долу.:564da112d749c_wink(1):

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...