Отиди на
Форум "Наука"

Кой е първият град, изграден по времето на Българската държава?


Recommended Posts

  • Потребител

Досега не съм срещал подобна информация, затова ще публикувам тази тема. Обикновено нашите предци наследяват стари градове - било римски, било византийски, било гръцки или тракийски. Признавам си - нищо не знам по въпроса. Как мислите - Плиска ли е първият български град (имам предвид - влязъл в границите на България), който е построен от българи и славяни, или не? Има ли друг първенец?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 130
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

А така, нововъзникнали селища в ПБЦ, това е интересна тема. Е, тук има хора, които знаят по-добре от мен, така че ще чета с интерес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Досега не съм срещал подобна информация, затова ще публикувам тази тема. Обикновено нашите предци наследяват стари градове - било римски, било византийски, било гръцки или тракийски. Признавам си - нищо не знам по въпроса. Как мислите - Плиска ли е първият български град (имам предвид - влязъл в границите на България), който е построен от българи и славяни, или не? Има ли друг първенец?

Хубаво, ама какво разбираш под "град"?

Ако селището има юрти (или "шатри", както е по хатъра на някои хора) :) , вместо сламени/тръстени полуземлянки/землянки/колиби, или пък кирпичени колиби, то наречеш ли селището "град"? Стени трябват ли ти :)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стени ли? Трябват, трябват:). Разбирам всичко, което прилича на град, тоест - не съм специалист - по византийски стандарт. Май всичко, градено от камък и кирпич:).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Стени ли? Трябват, трябват:). Разбирам всичко, което прилича на град, тоест - не съм специалист - по византийски стандарт. Май всичко, градено от камък и кирпич:).

Миче то тогава мойто момче, градове не е имало и в Западна Европа. Камък и кирпич?! А защо не злато и скъпоценни камъни?

В Аахен през 8 век, по времето на Карл Касапина, едва ли е имало повече от една каменна сграда - всичко дървения и сламени коптори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, виж, Хърс, казах в началото, че не съм специалист. Затова питам.;) Хубаво е, че ми поправяш мнението.:) Затова предлагам - изкажете си мнението по въпроса ти и другите участници във форума.:) Но, виж - може да говорим и за цялото Българско Средновековие.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ти пък избра пример - Аахен. Точно там пък има страхотна сграда и ти я знаеш. Всъщност Каролингите са строили базилики, доста подобни на преславските. И на византийските естествено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не, айде да не почваме пак за останалата част на континента, че темата е дълга. За ПБЦ. Селища с население, което не се издържа само от земеделие и скотовъдство, а и със занаяти и може би търговия, евентуално с рударство, с някакви аминистративни и военни функции - това е някакъв минимум, за да можем да говорим за град. Такъв, който да не е наследен от Античността и от Византия, а да е изцяло основан от българите? Ето това би било интересно. Вероятно има такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сигурни данни няма. Според Анонима от ΧΙ век обаче първият строен от Аспаруховите българи град е Плиска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами според БАЛ първо е направен Дръстър (Силистра), а после Плиска.

Като казвам, че Дръстър е направен тогава, нека от една страна се не разбира, че градът е основан тогава, нито, че всички известни силистренски руини са от 681г.

Значи имаме антична крепост, която се отнася към ІVв. После през V-VІв. имаме реконструкция и се появява ранно-виз. крепост. После градът е изоставен. Дръстърския епископ Дилкисим е погребан в Одесос, а мощите на св. Дазий са били евакуирани в Анкона. За разлика от доста западноевропейски селища по това време, българите заварват Силистра в руини. Но градът е заселен. Следва половин метър културен пласт с българска и славянска керамика и чак след това, вече в 9 век започват да се появяват познаните ни сгради - възстановената с квадри каменна стена, после епискапската черква и владишкия палат. В Силистра е немарен надпис, в който е споменат Крум.

Плиска се появява от нищото и като цяло тъй като районът е сравнително добре проучен в сравнение с много други обекти има някакви археологически данни, от които може да се съди за етапите на развитието му.

Първоначално има кръгла дървена постройка. След това (най-вероятно при относително спокойното управление на династията Дуло)се появяват т.нар. Крумов дворец и банята с кръглия басейн. След пожара вече са Големия и Малкия дворец.

Така, като съчетаем нашия извор и археологическите данни, може да се каже, че първият възстановен град е Силистра, а първият новопостроен град е Плиска.

По-раншен лагер е Никулцел, ама както се казваше в един филм - няма да обявя този стан за столица. :tooth::biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Никифор и Теофан са категоични - така наречената Варна близо до Одесос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никифор и Теофан са категоични - така наречената Варна близо до Одесос.

Интересно. Бихте ли ни предоставили въпросните цитати по казуса от Никифор и Теофан?

За река или област става въпрос?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Св. Теофан и св. Никифор само казват, че Българите стигнали до Варна, а не че са развили града. Но Варна, както и Балчик започват да се възстановяват с идването на българите. Но варненци май са скарани с археологията и много не им се рови та да се види какво има. Поразчистили са което е стърчало, че даже бутнали и цитаделата на града.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дочух варианти, че Плиска не е първата столица. Не знам , до колко ще излезе вярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дочух варианти, че Плиска не е първата столица. Не знам , до колко ще излезе вярно.

По презумция всеки стан (укрепен аул) в който се установява канската свита е своего рода столица за конния народ на Аспарух.

Превземането и пустошаването на омразните християнски поселения и храмове на византийците е бил бавен процес, свързан с придвижване на аулите на юг към Хемус.

За ожесточението срещу християнството свидетелства заканителния надпис на кан Пресиян от Бога владетел на многото българи:

Българите направиха много добрини на християните и християните ги забравиха, но Бог вижда.

Кабиюк е била една от тези временни столици - кански езически център с землен насип и дървени укрепления на 12 км, западно от Плиска (Абоба).

В могила № 4 е открит първият и единствен засега гроб на прабългарски боил -аристократ, погребан със сабята си, конска амуниция, колан със сребърни украшения и кожа от кон в краката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Св. Теофан и св. Никифор само казват, че Българите стигнали до Варна, а не че са развили града.

В някой извори Варна е описана като област с гъсти гори и планини с пещери:

"По времето на този император (Константин IV) българският народ, след като преминал (земите на север от устието на Дунав) и се отделил от съплеменниците си, установил лагер от шатрите си във Варните (sic! мн. ч.), в някакви гъсти гори и планини с пещери."

Из "Летопис" на Симеон Логотет (средата на Х в.)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По презумция всеки стан (укрепен аул) в който се установява канската свита е своего рода столица за конния народ на Аспарух.

Превземането и пустошаването на омразните християнски поселения и храмове на византийците е бил бавен процес, свързан с придвижване на аулите на юг към Хемус.

За ожесточението срещу християнството свидетелства заканителния надпис на кан Пресиян от Бога владетел на многото българи:

Българите направиха много добрини на християните и християните ги забравиха, но Бог вижда.

Кабиюк е била една от тези временни столици - кански езически център с землен насип и дървени укрепления на 12 км, западно от Плиска (Абоба).

В могила № 4 е открит първият и единствен засега гроб на прабългарски боил -аристократ, погребан със сабята си, конска амуниция, колан със сребърни украшения и кожа от кон в краката.

Какво общо има текстът, очертан от мен с наклонен шрифт, с темата? ????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво общо има текстът, очертан от мен с наклонен шрифт, с темата? ????

Отговарям на някой твърдения че видите ли "първо е направен Дръстър (Силистра), а после Плиска".

Такова твърдение звучи меко казано несериозно във форум Наука, понеже в историческия период, който се разисква в темата не съществува все още името "Дръстър". Града по времето на българските канове до покръстването все още се е наричал Дуросторум.

А относно Кабиюк не виждам в какво ви е притеснението?

Кабиюк е била една от тези временни столици, за които се интересува автора на темата. Материалите от разкопките са показателни...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Аспарухчо Кабиюк е част от Плиска.А би ли ми обяснил какво е това животно "временна столица"?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ето още няколко града, които са част от България - Судак, Кашан (Кишинев), Киев! Sudak.jpg

Какво общо имат тези генуезки укрепления с българите. И кога Киев е бил български, освен в измислената фентъзи вселена на писателя Нурутдинов?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...