Отиди на
Форум "Наука"

Една забравена песен на Булат Окуджава


КГ125

Recommended Posts

  • Потребител

Аз тази песен я знам защото Булат Окуджава ми е от любимите поети. Неговите стихове са една от причините да поназнайвам малко руски.

А мы с тобой, брат, из пехоты,

А летом лучше, чем зимой.

С войной покончили мы счеты...

Бери шинель - пошли домой.

Война нас гнула и косила.

Пришел конец и ей самой.

Четыре года мать без сына...

Бери шинель - пошли домой.

К золе и пеплу наших улиц

Опять, опять, товарищ мой,

Скворцы пропавшие вернулись...

Бери шинель - пошли домой.

А ты с закрытыми очами

Спишь под фанерною звездой.

Вставай, вставай, однополчанин,

Бери шинель - пошли домой.

Что я скажу твоим домашним,

Как встану я перед вдовой?

Неужто клясться днем вчерашним?

Бери шинель - пошли домой.

Мы все - войны шальные дети,

И генерал, и рядовой

Опять весна на белом свете...

Бери шинель - пошли домой.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Простичък е, като повечето руски, но и на мен ми харесва :good: събитията които възпява сами натоварват с емоционалната тежест семплите стихове.

Link to comment
Share on other sites

Между Булат Окуджава и Оскар Бентън прилика няма, но между Миролюбив и Петков - очевидно има :haha: :haha: :biggrin:

Намираме се в клуб музика и аз намерих тема в която може да се разшири като позабраверна музика.

Това с нищо не би навредило на никому.

Бихте ли обяснили какъв Ви е проблемът ?. С нещо наруших Вашето достойнство или пък Ви обидих ?.

Какво всъщност Ви е нужно?

Ако търсите с някого да се скарате , то опитайте при друг юзър, аз съм Миролюбив .

А песента която е мото на настоящата тема е пята от стотици изпълнители в стотици варианти:

и още :

и още :

а ето и още много :

Много изпълнения на песента по стихове на Булат Окуджава

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Простичък е, като повечето руски, но и на мен ми харесва :good: събитията които възпява сами натоварват с емоционалната тежест семплите стихове.

Да, има простота. Обаче мелодиите са всъщност много, много сериозни и богати, а текстовете... Гениално.

Онова време, колкото и трудно да е, е създавало хора. С убит от НКВД баща и майка, прекарала в лагер от 1938 до 1956 г., от 13 до 28 годишен Булат Окуджава не я вижда, но изкарва като редник на фронта цялата Втора световна война.

Какво има да се чудим, такъв творец е над всяка форма и претенциозност и простотата и повече от естествена...

ПП

Като се замисля, такъв жанр май няма сега, не се сещам за такива "поети с китара".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз тази песен я знам защото Булат Окуджава ми е от любимите поети. Неговите стихове са една от причините да поназнайвам малко руски.

Да, то неизбежно се научава с такива учебници :):good:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...