Отиди на
Форум "Наука"

Оценка на действията на немския надводен флот през В.С.В.


Recommended Posts

  • Потребители

Някъде срещнах размисли за действията на немския подводен флот и загубите на 784 подводници по време на войната.

Нека да върнем лентата на 1. IX. 1939 г. и да действаме , като немските адмирали .

Вие сте на ход !:117::hmmm:

P.S. Aз се превърнах на Пламен в отдел военни теми.:crazy_pilot:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На първо време искам да знам имало ли е някаква кординация на родовете войска или се е изпълнявало българското правило - "Всяка коза на свой крак".

Ако бихме взели стратегическите решения на флота, то той би трябвало да бъде подчинен на Върховното военно командване .

Ясно е , било желанието да се пресекат комуникациите на Великобритания и тя да бъде доведена до икономически крах и по този начин да да се сключи сепаративен мир.

Вярно е също така, че през 1939г. немците не са били толкова уверени в лесната си победа, която постигат през 1940г. , но въпреки това стратегията на флота се задава години преди да започнат самите военни действия.

Моята стратегия би била следната -

1.Съсредоточаване на флота в един юмрук и чакане на удобни действия, през това време флота подсигурява близките рубежи и не допуска десант на съюзническите войски - нещо действията на Съветския флот от годините 1945-1960г. Мисля, че за тези функции е бил сравнително готов.

2.Усилване на подводниците и развитие на успеха им , но без изключително наблягане върху тях . Примерът от П.С.В. е показателен и няма защо да ядем горещата каша втори път, ама чичко Дьониц тази поговорка не я е чувал .

Апропо , ако бях шеф на Дьониц, той щеше да е на някоя подводница на Марс или толкова далече , където да не заморочва със своите анахронистични планове ръководството на ВМС. :tooth:

Т.е. едно непълно ангажиране за завоюване господство в Атлантика, на този етап немския флот, било то подводен или надводен не е готов за това . Лудостта да се изпращат линкори и крайцери в такива точка като Ла Плата са абсурдни и недопустими.

3.Планиране, осигуряване и сериозни тренировки за взаимодействие между ВВС и ВМС. Използване на разузнавателни самолети, нови радио и електронни средства, както и средствата за радио-електронна борба, които са асиметричния отговор на по-слабите войски.

4.Внимателни и пресметливи действия на военния флот, без никакви рискови действия за началния период на войната. Добрия играч не гърми козовете си в началото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Операции с участието на Кригсмарине

1940 г.:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ех, пак почваме с мечтите за успешно прилагане на операция "Морски лъв" струва ми се. ;) Виж само с десанта в Норвегия какъв зор виждат и какви загуби понасят, тежкия крайцер Блюхер успяват да го потопят в Ослофьорд с архаични брегови батареи разполагащи с оръдия на Круп от миналия век! Излишно е да обесняваме сега колко повече и колко по-модерни са били бреговите батареи в делтата на Темза и южното крайбрежие на Албиона, както и това че немците все още не разполагат с десантни съдове и че едва ли въобще бих могли да стигнат до брега.

Всъщност години след края на войната военни специалисти на няколко пъти са правили условни симулации на една такава операция, мисля че няма да е зле първо да потърсим подробности за тях и да ги коментираме, пък после всеки да предлага своята алтернатива за успешен десант.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ех, пак почваме с мечтите за успешно прилагане на операция "Морски лъв" струва ми се. ;) Виж само с десанта в Норвегия какъв зор виждат и какви загуби понасят, тежкия крайцер Блюхер успяват да го потопят в Ослофьорд с архаични брегови батареи разполагащи с оръдия на Круп от миналия век! Излишно е да обесняваме сега колко повече и колко по-модерни са били бреговите батареи в делтата на Темза и южното крайбрежие на Албиона, както и това че немците все още не разполагат с десантни съдове и че едва ли въобще бих могли да стигнат до брега.

Всъщност години след края на войната военни специалисти на няколко пъти са правили условни симулации на една такава операция, мисля че няма да е зле първо да потърсим подробности за тях и да ги коментираме, пък после всеки да предлага своята алтернатива за успешен десант.

Самия флот е разпилян в буквалния и преносния смисъл дълго преди Сий Лайън. А това не биваше да се проиграва по такъв начин.

Десанта в Норвегия е направен много нескопосано. Аз мисля, обаче да го отдам на друг момент.

И той е психологически момент - немците си мислят, че техните братя арийци , само като видят гордо веещото се на корабите арийско знаме в дружен хор ще вдигнат бялото знаме или направо ще се присъединят към храбрите арийски редици на Вермахта. Но не би ....

Изтрещяват анахронистичните оръдия, които може да са стари, но са си напълно боеспособни и то със своите 30 сантиметрови гърла.

Нещо като братушките, които ни вземаха Добруджа и си мислеха ,че през ПСВ ще ги посрещаме с хляб и сол.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами в операцията срещу Норвегия почти целия надводен боен и търговски флот на райха е в действие, не е разпилян, но понася много тежки загуби, нанесени само от част от британския флот и норвежките брегови батареи. Така че смятай...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вижте бреговата линия на Норвегия-с каква дължина и разчлененост е, няма как да мине всичко по мед и масло.

Това е така - над 1000км.

Аз мисля, че не е трябвало да се играе ва банк . Но Хитлер все така прави. Да помислим малко. За колко време би се осъществила сухоземна операция , без морска поддръжка ???

Спрямо подаването на желязна руда през Нарвик. Ако се замислим , че не трябва заради 1месечна загуба на желязо да се губи аналагочен тонаж готова продукция състояща се при това от най-добрите кораби на Крингсмарине.

През юли Франция капитулира. Тогава франсетата в Норвегия щяха са троянски конник, англичаните щяха да се чудят какво да правят и най-вероятно впредвид на победоносно настъпващите части на Вермахта ,щяха да са принудени да напуснат Нарвик и цяла Северна Норвегия през глава, заради усложнената обстановка. Тогава Севера щеше да падне сам в немски ръце без излишно дадените жертви.

Въпроса е стиска ли му на някой срещу нещо да загуби нещо . Да, явно , че флота и през тази война е бил агнецът на отпущението за немците ,след като толкова лекомислено се е допуснало неговото унищожение.

Уорлорд, аз не говоря ,че разпилян само при Норвегия. Ами какви са тия самостоятелни ловци чак в Уругвай , ами в Исландия и там където попиляват Бисмарк.

Немския флот през първата световна война е действал стратегически правилно- опитвал се е да бие на части англичаните. И това е било единственото решение!

През Първата не се е осъществило, англичаните са се сетили и не са го допуснали , но сега самите немци допуснаха грешката , с която мислеха да победят.

Вместо отново това да бъде главния коз, англичаните бавно и методично разпердушиниха поединично немските кораби .

А след юли особенно, когато английския флот се е разделил и му е изтръгната стратегическата инициатива , се създава уникален случай за световнат история - английския флот да бъде попилян и бит тотално и на части , то ти нямаш нищо .

Флота е трябвало да бъде запазен и използван с целия му арсенал.

Англичаните , след падането на Франция е нямало да могат да изпратят целия флот, където си поискат ,тогава е трябвало да се осъществи операция Цербер , само ,че в обратна посока, целия флот е щял да излезе на Атлантика ,но през Па дьо Кале с мощната и безжалостна поддръжка на Луфтвафе .

Ха да ги видим какво ще направят томитата , ще тръгнат да ми бият флота - бой с цялата бомбандировъчно-щурмова мощ на Луфтвафе по тях. Дали щяха да рискуват , тъпите томита. Едва ли флота им щеше да се скрие в дън море.

Оттам бой по когото свариш.

Едно на ръка , че можеш да получиш и половината френски флот непотопен от томитата.

Второ, че можеш да превземеш Гибралтар, Малта и каквото си поискаш и

трето , че вече пряко можеш да прекъснеш комуникациите към острова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз бях пуснал тема в БС, че англичаните побеждават немските кораби само при преобладаващо превъзходство, при равни или по-малки сили, загубите им са жестоки. За Бисмарк например събират всичко от Северното полукълбо /без Средиземно море/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз бях пуснал тема в БС, че англичаните побеждават немските кораби само при преобладаващо превъзходство, при равни или по-малки сили, загубите им са жестоки. За Бисмарк например събират всичко от Северното полукълбо /без Средиземно море/.

Можеш ли да ми дадеш препратка , Крамер ???

Напълно съм съгласен , само за оная тъпа загуба в Уругвай ме е яд , цял джобен линкор (при всички случаи-тежък крайцер за 1 тежко и 2 леко повредени леки крайцери ).

Съгласен съм защото да си припомним само Бисмарк какво помилаше след себе си, а беше сам , ако имаше няколко подводници и пет-шест есминеца , това нямаше да се случи. Най-малко на дъното щяха да отидат още един самолетоносач и линкор.

Бисмарк не е трябвало да тръгва наникъде и още по-малко на свободен лов - звучи ми като на лов за катерички със слон. :laugh:

Бисмарк и Тирпиц са могли да се прехвърлят през Па дьо Кале , охранявани от катери, есминци, цялото Луфтвафе във Франция и оттам да спукат от бой нагличаните, които се напъват да бият френския флот. Щеше да се запази поне френския флот.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=11353

Някои пъти и късметът е изневерявал на германците. През 1939 немска подводница улучва "Нелсън", но торпедата не се взривяват. Точно тогава на кораба е бил Чърчил-по това време първи лорд на Адмиралтейството /министър на флота/.

Иначе съществени успехи доста. Да вземем само интервала ноември-декември 41-ва:

На 13 ноември U-81 на Хугенбергер потопява самолетоносача Арк Роял, пращащ изтребители на Малта. На 25 ноември 1941 Тизенхаузен с U-331 праща на дъното Бархъм в Средиземно море. Преди Бархъм начело на колоната се движи Куин Елизабет с командващия флота Кънингъм. Та адмиралът както си пиел портвайна в салона, чува три взрива и изхвърча на палубата, само за да види как следващия го Бархъм се преобръща. Интересното е, че ескортът от есминци на линейните кораби не си свършва работата по охрана от подводници. На 19 декември 1941 италианските диверсанти взривяват Куин Елизабет и Велиант в Александрия. Точно това е времето когато англичаните са доста зле в Средиземно море и тогава е трябвало да се възползват германците за Малта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://forum.boinasl...ead.php?t=11353

Някои пъти и късметът е изневерявал на германците. През 1939 немска подводница улучва "Нелсън", но торпедата не се взривяват. Точно тогава на кораба е бил Чърчил-по това време първи лорд на Адмиралтейството /министър на флота/.

Иначе съществени успехи доста. Да вземем само интервала ноември-декември 41-ва:

На 13 ноември U-81 на Хугенбергер потопява самолетоносача Арк Роял, пращащ изтребители на Малта. На 25 ноември 1941 Тизенхаузен с U-331 праща на дъното Бархъм в Средиземно море. Преди Бархъм начело на колоната се движи Куин Елизабет с командващия флота Кънингъм. Та адмиралът както си пиел портвайна в салона, чува три взрива и изхвърча на палубата, само за да види как следващия го Бархъм се преобръща. Интересното е, че ескортът от есминци на линейните кораби не си свършва работата по охрана от подводници. На 19 декември 1941 италианските диверсанти взривяват Куин Елизабет и Велиант в Александрия. Точно това е времето когато англичаните са доста зле в Средиземно море и тогава е трябвало да се възползват германците за Малта.

Ако не са потрошени Бисмарк, Адмирал Шпее и някои други кораби през 1941 г. щеше да последва джаджмънт на анлийския кралски флот.

Именно тогава бездействащия флот, трябваше да се прехвърли в Средиземно море и да се опукат слабите томита.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За надводния флот няколко думи.

Въпреки първоначалните си успехи (потопяването на британските линейни крайцери „Глориъс”, „Хууд”, лекия крайцер „Сидней”, а по-късно и операция „Цербер“), немският надводен флот не би могъл да противодейства успешно на Royal Navy, просто няма английските ресурси за водене на морска война.

По-късно след намесата на САЩ във войната и нарастването на материалните загуби на флота, Райхът правилно се отказва от надводните рейдове. Няма как – подводниците остават единственият немски ресурс за далечните морски комуникации, а катерите и авиацията - за близките.

В сравнение с подводния флот, надводният е дал незначители резултати. Големите кораби от различните класове не са оправдали надеждите на флотското ръководство, а и загубите са били непопълними. Надводният германски флот е действал по-успешно в Арктика и в Южния Атлантик.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За надводния флот няколко думи.

Въпреки първоначалните си успехи (потопяването на британските линейни крайцери „Глориъс”, „Хууд”, лекия крайцер „Сидней”, а по-късно и операция „Цербер“), немският надводен флот не би могъл да противодейства успешно на Royal Navy, просто няма английските ресурси за водене на морска война.

По-късно след намесата на САЩ във войната и нарастването на материалните загуби на флота, Райхът правилно се отказва от надводните рейдове. Няма как – подводниците остават единственият немски ресурс за далечните морски комуникации, а катерите и авиацията - за близките.

В сравнение с подводния флот, надводният е дал незначители резултати. Големите кораби от различните класове не са оправдали надеждите на флотското ръководство, а и загубите са били непопълними. Надводният германски флот е действал по-успешно в Арктика и в Южния Атлантик.

Няколко провикирани отговора.

След първоначалните успехи ,трябваше да се осигури стратегически, а не погледа на глутницата.

1.Да се вземат мерки за биенето на английския флот , на части, за което се създаде подходяща обстановка след юли 1940.

2.Да се коригира цялостното управление на флота , авиацията , а заедно с тях и на италианските сили , след молбата за помощ от Мусолини след разгрома на италианските войски в Африка

3.Оправданието , че Хитлер е бързал за война с СССР тук не върши работата , защото пред немския флот имаше все още бляскави перспективи

Пак продължавам да настоявам , след падането на Франция , Хитлер трябваше да осигури предмостията и да затвори първо южните комуникации на англичаните , това можеше да се постигне чрез овладяване на Гибралтар , прехвърляне на 1/2 немски флот в Средиземно море, после превземане на Малта и нанасяне ,ако не унищожителен ,то сериозен удар върху английския средиземноморски флот и фактическото му елиминиране ,чрез натикването му в Александрия и Кайро. В това отношение , много щеше да помогне Луфтвафе, което освен това демонстрира своята сила при разгромяването на английската ескадра край о. Крит.

При остров Крит , може би немците дадоха много жертви, но те послужиха да се разберат слабите места в английската отбрана, което можеше да се използва за евентуално осъществяване на операцията Морски лъв.

Италианския флот , тук можеше да се използва за логистичен и особенно за помощ при десант на Гибралтар, Малта, Крит и др.

Ако средиземноморския флот беше добит, при това положение, можеше вече да се прегрупира флота и да се върне в Атлантика.

За италианците и евентуално един немски крайцер (Лютцов) например , щеше да остане по-лесното. С превъзходството на Луфтвафе можеше да се осъществи и изненадващ немско-италиански десант в тила на томитата, които се бяха разгърнали прекалено нашироко в Либия и да се разгромят на части. Тогава томитата щяха панически да отстъпят и пред Африкански корпус би се открила перспективата с минимални загуби да се преодолеят защитните линии към Суецкия канал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За Морски лъв няколко думи -

Немците дори не са опипали почвата . Чърчил поне веднъж опита , показно.

Събират се 50 -100 малки шхуни френски, холандски , немски и се префасонират елегантно в баржи или катери, в способностите на инжинерните части въобще не се съмнявам. Към тях ще сложим 1-2 есминци и няколко торпедни катери. Дори не есминеца, а някои стари бронерки или монитори или по-големи търговски кораби с монтирани изкуствени от дърво и брезент оръдия.

Ще опривлечем достатъчно сили от Луфтвафе и ще пуснем напред , по избор в даден периметър мнимата флотилия .

При всички положения не повече от 2000 души цивилни и военни ще са отвличащата част .Зад тях ще разположим една силна ескадра от Тирпиц , Шарнхорст и още 1-2 леки крайцери и 2-3 есминци.

Ами да видим какво ще стане -

как ще бъдат задействани РАФ, батарейните команди от колко километра ще почнат да стрелят , кой ще ги види, да се види дали ще се вземе решение Кралския флот да се намеси и т.н. Много неща ще се разберат. Нека да видим колко самолета ще вдигнат томитата във въздуха , флот ще има ли.

Луфтвафе си поема работата , ако излезе голяма ескадра английски кораби , ще се опитаме да ги локализираме и унищожим съвместно с флот и бомбандировъчно-торпедоносна авиация.

Така нещо ще мръдне напред, инъче какво тръгва някакъв си крайцер да оперира под носа на целия английски флот. А един друг стига чак в Ла Плата , за какъв чеп, до момента на унищожаването , той от своя страна е извадил от строя всичко на всичко - 7-8 кораба на неутрални и противникови страни.

И така опериращи са унищожени всички кораби на Крингсмарине. Без Крингсмарине да има стратегия и мисъл за действия. Нашите есминци щяха да свършат повече работа от този безидеен немски флот.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми то да вземем за пример "Цербериус", информирани са англичаните, следят ескадрата, правят опити за атака. В крайна сметка немците с перфектна организация форсират канала под носа им. Между другото и през ПСВ е имало голямо шоу от немските леки сили при Дувърския бараж.

Мисля си че едно немско съединение от 2-3 единици плюс есминци и подводници под командата на Лютенс да кажем, сериозно би дало кураж на италианския флот, така както Ромел е давал зор на италианската армия.

Проблем би било преминаването през Гибралтар. Но тука не Хитлер да се оплаква пред обкръжението си, че срещата му с Франко била по-кофти от посещение при зъболекар, а да се е бил взел в ръце.

Не е можел да релаксира, вегитарианец, не пие, не пуши, как да се възстановява психически, трябвало е да вземе пример от колегите си пияници и пушачи-Сталин и Чърчил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми то да вземем за пример "Цербериус", информирани са англичаните, следят ескадрата, правят опити за атака. В крайна сметка немците с перфектна организация форсират канала под носа им. Между другото и през ПСВ е имало голямо шоу от немските леки сили при Дувърския бараж.

Мисля си че едно немско съединение от 2-3 единици плюс есминци и подводници под командата на Лютенс да кажем, сериозно би дало кураж на италианския флот, така както Ромел е давал зор на италианската армия.

Проблем би било преминаването през Гибралтар. Но тука не Хитлер да се оплаква пред обкръжението си, че срещата му с Франко била по-кофти от посещение при зъболекар, а да се е бил взел в ръце.

Не е можел да релаксира, вегитарианец, не пие, не пуши, как да се възстановява психически, трябвало е да вземе пример от колегите си пияници и пушачи-Сталин и Чърчил.

Гибралтар в даден момент щяхме да го превземем и без Испания, но по-добре с нея ,заради неминуемите жертви.

Тази въздушна битка над Англия е взела акъла на немците, а колко неща можеха да се свършат през това време. Междувпрочем абсолютно си прав за зъоблекаря, трябавло е Франко неблагодарника , да бъде привлечен по силово с демонстрационно навлизане на няколко девизии във Френска Гаскония..

А освен това и Виши е щял да помогне поне със самолети.

След падането на Франция, наглите томита унищожават френския флот в Алжир и Мароко, Петен отвръща като бомбандира Гибралтар. Франсетата пилоти обаче се оказали лигльовци и изсипали бомбите в морето. А 1500 убити френски моряци и капитани ????

Хитлер е трябвало да употреби цялата си маниашка диалектика да спечели Виши и Франко.

Разбирате ли Гибралтар е основния рупор на английската политика 4-века. Това е един непотопяем самолетоносач, който ако е бил взет е щял да нанесе ужасяващ ефект върху честолюбивия английски авторитет.

Какво ще им бае по арийски Хитлеровата дипломация не знам , но това е много изгубен ценен момент.

Франсетата са победени и унижени от Хитлер, но все пак им е оставена половината страна. А наглите томита започват да бомбандират собствените си съюзници. Виши е полудял.

Започнала е пълноценна война между англичани и франсета, по цял свят с основни фронтове Африка, Сирия и Ливан, Индокитай и т.н.

Големия е проблем е бил Мароко , и Испания го е искала и Франция. Ами испанците не са могли да го овладеят по времето на Магелан, после французите ,чак към началото на 20-ти век го вземат. Испанците да се сърдят на себе си.

Дай им обаче цяла Френска Западна Африка, а франсетата ги овъзмезди с Белгийско Конго и Британска централна Африка , ако искат да отидат да си вземат и южната. На франсетата можеш да им обещаеш и части в Източна Африка дори. При добро желание и поведение ще им бъде върнат и Париж, но само ако са с Оста, където би трябвало междувпрочем да им бъде мястото, а не при таласократите от англо-саксонската клика.

Реално за операция на Гибралтар са можели да вземат участие -

Германия

пехотен полк Großdeutschland ;

98-ия полк на първа планинска дивизия

26 средни и тежки артилерийски батальони,

три разузнавателни батальона, три инженер батальона и димни батальона,

една чета от 150 Brandenburgers , и до 150 превозни средства с дистанционно управление, разрушаване ( Голиатите ), пълен с бризантни взривни вещества.

+ 1 джобен линкор (Лютцов или Гнайзенхау ) + 2 леки крайцера + 5 подводници + 2-3 есминеца

Германските военновъздушни сили биха допринесли с участието на Ju-88 , Щуки,, прикриващи Месершмити - общо около 200-300 самолета ; както и десантни самолети

Вишистка Франция

-120 -150 самолета бомбандировачи и прикриващи изстребители( 64към то 80-100) ;

-1 девзия мароканци (резерв)

Италия

-От Сардиния ще атакуват около 50 италиански бомбардировачи Piaggo 108

-2-3 подводници, като едната ще е съоражена със специалните леководолазни сили за подривни действия

План - рано сутринта на 1 януари 1941г. немските подводници и флот се придвижват към районите за атака. Най-рано започват италианските спецчасти - взривяват един два кораба .

След това на вълни минават немския , италиански и френски въздушен флот и смазват ПВО пунктовете и опорните отбранителни точки.

Ако английския флот се появи немските подводници , ще се опитат да го разставят. Могат да се заделят и специални сили на немски торпедоносци за атака по флота. Със сигурност обаче действията на немско-италианските подводничари ще предизвикат проблеми във флота и той няма да може да се намеси адекватно. Ще трябва да се жертват 2-3 подводници , които неминуемо ще бъдат унищожени . Английския флот може да претърпи загуба от 2 крайцера и 1 есминец.

Започва приближаването на немския надводен флот и унищожителен обстрел над останалите опорни точки. След обяд започва въздушния десант на немските специални полкове. Той ще включва специални тежки инжинерни батальони , които съоражени с взривни боеприпаси, мини и гранати ще превземат последните тежкозащитени отбранителни места в отбраната на томитата.

Ако се завоюва господство по море, може да се прехвърли една френско-мароканска девизия , която да доогризе останките от съпротивата.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

На немците в още през 1939г. им е ясно ,че не могат да достигнат дори половината от тонажа на англииския надводен флот. Така че решават да направят военно-морска блокада с подводници защото им е ясно ,че Британия като доминион внася повечето от храните и суровините си.Адм. Дьониц изчислява бройката от 300 оперативни подводници за да постигне ефективна блокада.

Но 300 подводници в бойна готовност той така и не получава или ако ги получева в някакъв момент към 43г е твърде късно.Второ -към 43 г немските тип 7 и тип 9 остаряват морално спрямо противолодъчните средства.Германските тип 21 и 23 постъпват едва края на 44 началото на 45 в твърде недостатъчно количество.Трето-пренебрегват взаимодействието с авиацията.Немските FW Condor сравнително малко като бройки и не могат да съперничат на съюзническата авиация.Немските капитани на подводници се оплакват в мемоарите си ,че не са имали изтребително прикритие дори и в близост до базите си,а да не говорим за открито море.Трето -фаталната убеденост в неразбиваемостта на кодовете си и то въпреки че англичаните печелят 1вата световна война четейки немските кодирани съобщения.Независимо от всичко в 41 година са буквално на крачка от успеха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Немските капитани на подводници се оплакват в мемоарите си ,че не са имали изтребително прикритие дори и в близост до базите си,а да не говорим за открито море.

Как да имат като заради Гьоринг не са имали морска авиация. С изключение само на екипажите на "Арадото" по корабите май. Въобще дебелия Херман е довел Луфтвафе до колапс - нито стратегическа авиация, нито морска, грешна тактика при битката за Англия, грешна кадрова политика - хора като наркомана Удет и интриганта Милх са начело на авиацията, грандоматщина и помпозност, Манщайн го оприличава на оперетъчен латиноамерикански адмирал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Как да имат като заради Гьоринг не са имали морска авиация. С изключение само на екипажите на "Арадото" по корабите май. Въобще дебелия Херман е довел Луфтвафе до колапс - нито стратегическа авиация, нито морска, грешна тактика при битката за Англия, грешна кадрова политика - хора като наркомана Удет и интриганта Милх са начело на авиацията, грандоматщина и помпозност, Манщайн го оприличава на оперетъчен латиноамерикански адмирал.

Като си мисля, че това е Германия .... :head_hurts_kr:

Тия хора въобще не са имали модерно мислене . Ако изключим Гудериан , Манщайн и Ромел в Генщаба на немците са пълни нещастници. Ако имаха българските генерали на нашия щаб от Балканските и Първата световна войни щяха да спечелят войната. Модерно мислене.

Гюринг след провала в Британия е трябвало да бъде пратен на някое австрийско резервно летище да търка хангарите ...

Този Доьниц-мьониц с неговите калпави подводни теорийки е трябвало да бъде пратен да пише романи за КГБ...

Немците не са си поставяли важни задачи, затова не са имали и правилни решения, цялта им философия е объркана още от Кант и Хегел , с тях не можеш да завладееш света.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като си мисля, че това е Германия .... :head_hurts_kr:

Тия хора въобще не са имали модерно мислене . Ако изключим Гудериан , Манщайн и Ромел в Генщаба на немците са пълни нещастници. Ако имаха българските генерали на нашия щаб от Балканските и Първата световна войни щяха да спечелят войната. Модерно мислене.

Гюринг след провала в Британия е трябвало да бъде пратен на някое австрийско резервно летище да търка хангарите ...

Този Доьниц-мьониц с неговите калпави подводни теорийки е трябвало да бъде пратен да пише романи за КГБ...

Немците не са си поставяли важни задачи, затова не са имали и правилни решения, цялта им философия е объркана още от Кант и Хегел , с тях не можеш да завладееш света.

Ха, то пък английският гененерален щаб е бил развъдник на гении сигурно....tooth.gif Освен колоритният и често обвиняван в авантюризъм Монтгомъри не се сещам за друг от плеядата добросъвестни сивушковци там. Или пък американският щаб, където слагат посредственост като Айзенхауер за началник на Макартър и Патън. Да не говорим за френския генерален щаб, където например болният от сифилис Гамлен след пробива (отново при Седан) на немските моторизирани войски, седи на бюрото си и с часове гледа втренчен картата явно в очакване тя да спре германците.tooth.gif

На немците Кант и Хегел на им пречат. Пречи им, че са в средата на Европа и че трябва да делят ресурсите си за сухопътни и морски сили, защото искат да са на добро ниво и в двете. При англичаните и руснаците няма такава дилема - първите имат приоритет морето, вторите - сушата. Само САЩ, и то от 1943 г. насетне, могат да си позволят да са могъщи и по суша и по море едновременно. През 1944 г. вече са разгърнали такава колосална военна индустрия, че пускат на вода по един кораб (10 000 тона) от класа "Либърти" на всеки 72 часа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ха, то пък английският гененерален щаб е бил развъдник на гении сигурно....:tooth: Освен колоритният и често обвиняван в авантюризъм Монтгомъри не се сещам за друг от плеядата добросъвестни сивушковци там. Или пък американският щаб, където слагат посредственост като Айзенхауер за началник на Макартър и Патън. Да не говорим за френския генерален щаб, където например болният от сифилис Гамлен след пробива (отново при Седан) на немските моторизирани войски, седи на бюрото си и с часове гледа втренчен картата явно в очакване тя да спре германците.:tooth:

На немците Кант и Хегел на им пречат. Пречи им, че са в средата на Европа и че трябва да делят ресурсите си за сухопътни и морски сили, защото искат да са на добро ниво и в двете. При :tooth:англичаните и руснаците няма такава дилема - първите имат приоритет морето, вторите - сушата. Само САЩ, и то от 1943 г. насетне, могат да си позволят да са могъщи и по суша и по море едновременно. През 1944 г. вече са разгърнали такава колосална военна индустрия, че пускат на вода по един кораб (10 000 тона) от класа "Либърти" на всеки 72 часа.

Много точни примери ! Забрави само да добавиш италианците :tooth:....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не подценявайте Дьониц,той е доста кадърен морски офицер.Почти успява да осъществи невъзможна задача-как с боен флот няколко пъти по-малък от врага да осъществи морска блокада.Успява да организира и координира действията на подводния флот при битка нещо което поради спецификата на подводниците е доста по-трудно от надводен кораб. Действията и тактиката са си правилни.Просто поради лудия Хитлер се започва война със СССР и той получава твърде малко технологична и логистична подкрепа.Германците имат грешки но те не са в тактиката на подводната война,а в допуснатото по финансови причини технологично изоставане в един много важен аспект-борбата на подвидниците с вражи надводни кораби както и самолети както и сляпата вяра в енигма.Технологичните въведения въпреки че са немалко се оказват доста груби и са суров вид.Например поява през края на 42г на звуконасочващо се торпедо,но недостатъчно бързо и бързо му намират противодействие.Германците въпреки че имат технология за насочване по кабел на противосамолетни ракети,а не се сещат да я приложат за торпеда.Въвеждат радар ,радарен пеленгатор, гуменото покритие и патроните създаващи фалшив образ на екрана на сонара са тяхно нововъведение.Съюзниците печелят със чисто числено превъзходство и успяват да надяздят загубите.И едно лично мнение -процесът срещу Дьониц в Нюрнберг е косвено признание за правилността на подхода му.Просто не можете с 300 войника да победите 3000,дори и да можете то това се удава много,много трудно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те не се опитват да победят 3 000 неприятели с 300 свой, а искат да победят с 30 свой - 3 000 неприятели! Там е проблема. Що за военна доктрина? Един полк отбанява Македония! Разделен е на две - една част при Струмица, а другата при Кочани. Срещу него две дивизии, една бригада и други части, плюс партизаните на Тито! Те не само, че са топ, а са направо магьосници.

И в морската война е било същата простотия.

Редактирано от eMGeto
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...