Отиди на
Форум "Наука"

Щеше ли Уелингтън да победи без Блюхер?


Warlord

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

От край време, да не казвам винаги, като стане въпрос за Ватерло и почти всички се сещат за Уелингтън и неговата победа над Наполеоновите войски, всякаш заслугата му е изцяло едностранна и по никакъв начин не е повлияна от участието на пруските войски в кампанията.

Така че без да успорвам несъмнените качества на британския фелдмаршал Артър Уелсли ми се ще да отдадем дължимото и на командващия пруските войски Гебхард фон Блюхер.

Всъщност според мен без неговото участие войските на антинаполеоновата коалиция щяха да увиснат и нещата да останат в най-добрия случай на кантар. Това в критичния момент на битката към 14:30 часа, когато черните униформи неочаквано се появяват в десния фланг на французите и го пробиват – от там нататък изхода вече е ясен.

Но не е и само това – още преди да се стигне до боя при Ватерло Блюхер съумява да изиграе и Ней и Груши. Маршал Ней си мисли че окончателно го е отблъснал, а впусналия се да го преследва 30 000 корпус на маршал Груши е откъснат от основните сили на Наполеон и ловко финтиран, така че с подходящата маневра Блюхер отново да се върне на бойното поле където вече битката е започнала без силите на Груши. Демек ако Блюхер беше решил да зареже кампанията и да си тръгне англо-холандските войски нямаха шанс срещу Наполеон.

Какво е вашето мнение по въпроса?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История

Никакъв шанс за Уелингтън без прусаците.То и след пристигането на Блюхер Наполен почти побеждава.Друг е въпросът дали Наполеон има шанс да спечели цялата кампания.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е само за Ватерло имам предвид, ако трябва да обсъждаме продължението на цялата кампания при победа за Наполеон ще се изстреляме прекалено на дълбоко в алтернативната история. Но с едно изречение само мога да кажа, че най-вероятно щеше да се сформира нова и нова антинаполеонова коалиция в Европа докато накрая наистина не го победят.

Иначе наистина дори и с включването на прусите първоначално положението е доста напечено и е можело и тогава французите да вземат превес въпреки всичко. Но има няколко грешки, които прецакват работата. Безмисленото съсредоточаване на сили при фермата Угомон и понесените загуби там, както и заблудата на Ней че центъра на Уелингтън се готви за отстъпване и последвалия юруш на кавалерията му без ескорт от пехотни части. И накрая се пропилява и последния шанс на единствените останали резерви в лицето на Императорската гвардия и нескопосания й опит да разсече съединяването между частите на Блюхер и Уелингтън. Което ми се струва че пак можем да го пишем на сметката на маршал Неи, до някъде и на настъпилия хаос и свръхнапрежение и на не добре разбрани или подадени заповеди от страна на Наполеон.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Старият дявол" се появява точно в критичния и решаващ момент, а Груши закъснява. Без него изходът никак, ама никак не би бил ясен.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Аз лично не бих оценил високо действията на Уелингтън при Ватерло.Една пасивна отбрана и удържаане на позициите до последния възможен моментТова добре но ако Блюхер не дойде?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не знам, мен действията на Ней в тази битка ме шашват. Как може така да си загробваш кавалерията!

Но и евентуален успех на французите нямаше да доведе до нищо. През 1815 дори и да са превъзхождали тактически коалиционните войски, то незначително, а численото превъзходство на съюзниците вече е смазващо. Точ в точ ситуацията в началото на 1945!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да руската армия вече е била стигнала Прусия а и австрийците не са казали тежката си дума.Освен това френската армия от 1815 г. е била доста далеч това което представлява "Великата армия" пет - десет години по рано.Наполеон е трябвало да си стои на Елба - все пак е далеч по приятно от Света Елена.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Груши може и да не идва.Просто трябва да неурализира Блюхер.

Да, в такъв смисъл имах предвид под "идва".

Да руската армия вече е била стигнала Прусия а и австрийците не са казали тежката си дума.Освен това френската армия от 1815 г. е била доста далеч това което представлява "Великата армия" пет - десет години по рано.Наполеон е трябвало да си стои на Елба - все пак е далеч по приятно от Света Елена.

Никога не се възползват от шанса си тези. Време му е било за пенсия, ама а де....

Не знам, мен действията на Ней в тази битка ме шашват. Как може така да си загробваш кавалерията!

Но и евентуален успех на французите нямаше да доведе до нищо. През 1815 дори и да са превъзхождали тактически коалиционните войски, то незначително, а численото превъзходство на съюзниците вече е смазващо. Точ в точ ситуацията в началото на 1945!

Съгласен съм - точно както 1945 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Дори в 1813 г. Наполеон няма реален шанс за успех.Тогава печели грандиозни победи при Бауцен и Дрезден но не и кампанията.Коалицията срещу него просто е прекалено силна.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Идва един момент, в който ресурсното превъзходство (схванато в най-широк смисъл) е такова, че противопоставянето не би трябвало да продължава.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Във военно отношение Наполеон може и да гений но като политик не става.Да тръгне да се връща във Франция когато противниците му са събрани на конгрес във Виена е абсолютно непростима детинска грешка.Единственото което може да обедини протинците на Наполеон /което към март 1815г ще рече цяла Европа/ е страхът от самия Наполеон.И той га прави по най левашки начин.Не му е ли било ясно че това автоматически означава да се изправи срещу:Русия,Великоритания,Прусия,Австрия,Нидерландия,Испания,Швеция/извинявам се ако пропускам някой/.И то с една Франция безкрайно изтощена и обезкървена от едни непрекъснати войни водещи се още от 1789 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Той просто се е предоверявал на силата на новите идеи, които носи със себе си. Египет и да го е научил на нещо, победата на европейските монархии му помага да го забрави.

Впрочем, ако руснаците го бяха последвали, нещата щяха да изглеждат може би по друг начин..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не не мисля! Наполеон е дошъл с нови идеи. Ако Блюхер и Груши бяха дошли почти едновременно, или Груши преди Блюхер, разгрома щеше да е сигурен. С което се елеминират Англия и Прусия, е не окончателно, но за дълго време. Това му е грешката на Бони, новите идеи, подходил е страхливо ;). Надали руснаците биха тръгнали сами. Знаете развоя на битката, знаете и защо Груши се е подвел ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, може би, но би ли имал ресурс при една победа тогава да парира следващата и следващата инвазия? Срещу му са всички.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По отношение на "Новите идеи" (тези преди и по време на похода на Великата армия), ясно е, че руснаците няма да го подкрепят, то и испанците не го подкрепят. Идеите са си идеи, но не и на чужд щик ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Той сам се е уплашил от новите си идеи. Велик генерал, но политически е едно джудже. Ебати и жалките напъни да става монарх, да произвежда аристокрация и да се сродява с австрийците. Както и да присъединява когото му падне към Франция и да прави родата си крале.Жалко падение след висотата на революцията.

Иначе е приличен, но нищо повече администратор, чиято основна заслуга, е че е позволил на юристите да си свършат работата.

Не е ли супер жалка картинката - на мен ми се драйфа от нея.

73929_or.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дали тук няма нещо друго? След ексцесиите на революцията, "термидорщината" и масовото клане по площадите, дали тези политически форми и легитимация не са единствената оферта за нова легитимност, което Европа може да преглътне?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Той сам се е уплашил от новите си идеи. Велик генерал, но политически е едно джудже. Ебати и жалките напъни да става монарх, да произвежда аристокрация и да се сродява с австрийците. Както и да присъединява когото му падне към Франция и да прави родата си крале.Жалко падение след висотата на революцията.

Иначе е приличен, но нищо повече администратор, чиято основна заслуга, е че е позволил на юристите да си свършат работата.

Не е ли супер жалка картинката - на мен ми се драйфа от нея.

73929_or.jpg

Торн не забрявай че се касае за момче пристигнало от дълбоката провинция във високомерния Париж.Това донякъде обяснява пищността и тези церемонии и целият кич.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, лично той си вярва и е властолюбив. Неслучайно след него в психиатрията се появява наполеоновият комплекс.

Иначе е приличен, но нищо повече администратор, чиято основна заслуга, е че е позволил на юристите да си свършат работата.

73929_or.jpg

Това обаче не е просто добро администриране, това е държавнически акт с много голямо значение за запада - поставяне на основата на капиталистическото право, защо не и на бъдещата правова държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Много ярко се усеща при Ватерло отсъствието на Даву,Бертие,Мюра - водещите маршали на Наполеон.Аз не мога да си представя Бертие като началник щаб да направи такъв гаф като Султ и да не осигури корпуса на Груши за битката.Или пък един Даву да позволи Блюхер да му се измъкне.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

А всъщност неаполитанският крал къде се е мотаел по това време?

Ресавски - абсолютно съм съгласен за провинциализма и кича.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...