Отиди на
Форум "Наука"

Илиада


Recommended Posts

  • Потребител

Искам просто да видя на кой симпатизирате повече от Илиада на Ахил или Хектор :) Благодаря ви предварително

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На Ахил.

А на Патрокъл съчувствам.:sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хектор. Ахил ми е меко казано противен. Агресивен, жесток, с лабилна психика, циклофреник, политически неориентиран, самомнителен, недисциплиниран... Образец за пират или башибозук, но не и на войн.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е стига бе! Не можеш да обвиниш Ахил, че не е воин. Можеш да се обосновеш, че той не воюва за правилната кауза според теб най-много. Аз също съм фен на Хектор нема как да си изкривя душата :) мача е уреден от боговете (еврофутбол - все тая) и Хектор е обречен и няма шанс, но също така и Ахил има уважителна причина да се бие и победи без значение какви са обстоятелствата!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бе Одисей е най-смисленият от всички. Ахил е неуравновесен, Хектор е мрачен тип, Аякс Теламонид е откровено луд, Патрокъл е безинтересен, Диомед е светотатствено нагъл, Агамемнон е властолюбив, Менелай е рогоносец, а "Александър" ( ;) ) краде чужди жени. Остава Одисей. Който изръшква цялото Средиземноморие, работи не само с ръцете, а и с акъла си - без да е страхливец - и оцелява.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Одисей постъпва много гадно, като скача на щита си на троянска земя и друг войн е убит вместо него. Абе гадно ко**ле е този "най-умен сред умните"...

И кое му е умното - За се забърква с боговете и като резултат от това 10 години да не може да се върне при Пенелопа?

Другото - да слуша музика, докато другарите му яко се чанчат на греблата - голяям егоист!

Е тва не ми харесва в него.

Вижте аз бих гласувал за Еней. Поне е родоначалник на велика римска династия по-късно...

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е стига бе! Не можеш да обвиниш Ахил, че не е воин. Можеш да се обосновеш, че той не воюва за правилната кауза според теб най-много. Аз също съм фен на Хектор нема как да си изкривя душата :) мача е уреден от боговете (еврофутбол - все тая) и Хектор е обречен и няма шанс, но също така и Ахил има уважителна причина да се бие и победи без значение какви са обстоятелствата!

Катил, не войн. Изоставя другарите си и се скатава в палатката докато те мрат. Превръща войната в лично отмъщение. Никакво уважение към противника и към съюзниците. Вълнува го само личния интерес и съдбата на шайката главорези които предвожда.

Много ясно, че е непобедим и прочие, но когато казвам войн имам предвид неща като лоялност, чест, дисциплина, изпълняване на поставените заповеди, спазване на субординацията и тактическите указания, следване на общите цели и подчиняване на личните качества на общия интерес. Надмогване на егоизма, честолюбието и дори вътрешните убеждения в името на Родината. Всичко това го има при Хектор и липсва при Ахил.

Одисей също ми е симпатичен, защото въпреки, че не му се воюва започнели веднъж няма колебания, няма увъртания, а преследва победата докрай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За мое най-голямо съжаление любимият ми Одисей също има нещастна съдба. Синът му от Кирка (или от Калипсо беше) Телегон го убива случайно двайсетина години след връщането на героя в Итака. Сетне Телегон взима Пенелопа, а Телемах - Кирка (или Калипсо) и се разделят по живо, по здраво.

Инак Одисей среща Навсикая е любима сцена.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Винаги съм се чудел - тази житейската страна на историята, като оставим боговете и пр., дали е измислена? Звучи изключително реалистично...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма как да научим, но можем да се надяваме :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хектор или Ахил - това си е дилема, която би разкъсала всяко автохонно сърце. Защото според една интерполация към Малала Ахил е българин. Троянците пък са доста гъсти с траките и най-вече с фригите (малоазийските траки-бриги). Ще рече, че изборът няма как да стане на принципа "Изберете българското". :tooth:

Иначе на мен Хектор ми е най-симпатичен. Предполагам, че Омир е имал някакъв проблем с превземане на града в който живее от враговете, макар това да не е хитов момент за тези, дето са му съчинявали биографии. Но практиката е, че никой не критикува победителите. А Омир се изказва доста положително за троянци и съюзниците, а към гърците е доста враждебен. Приам е баща на народа, Хектор е защитник на отечеството, Парис е едва ли не жертва на боговете, които първо му предопределят да отмъкне Елена, а после даже в неудобен момент го измъкват от бойното поле (сиреч, той самия не е офейкал за да си отърве животеца). Но що се отнася до гърците - Агамемнон е тиранин, Менелай не само е рогоносец, ами му трябва цяла Гърция да си прибере жената, Ахил за да отърве военната служба дори си е бил навлякъл женски дрехи ... Разбира се заслугата за тази трактовка може да не е на Омир, а на Дарет. Но той си заслужава отделна тема.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Ами честно казано не мога да съпоставя двамата и да избера един от тях. И двамата имат своите, както хубави така и лоши черти и като войни са длъжни да се бият, а в една война все някой трябва да победи. Така, че и двамата ми допадат по равно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Омир е подозрително благосклонен към троянците и поразително ехиден към "ахейците" на моменти - за грък. И въбще, не е ясно кой воюва с кого и дори коя от двете враждуващи групи са гърците. Хектор.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Одисей!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Конят, защото е най-"поучителен" :glare: Много често даровете са по-опасни от оръжията - дават възможност градът /или човекът/ да бъде завладян отвътре...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.... 10 години да не може да се върне при Пенелопа?

А дали е искал да се върне :happy:

Миналия месец имах удоволствието да пообиколя из Йонийските острови. Не са кой знае какво/ като изключим Скорпио - частният остров на Онанис, който сега внучката му даде под наем за 40 г на руския олигарх Дмитрий Риболовлев. От всички тях, най-зле откъм природни дадености е именно Итака. И след като ги пообиколихме, местният гид ни попита риторично - Е как да си "намери" острова Одисей, като е видял какви други острови и места има. Хич не му се е връщало на тази скала :grin: Друг е въпросът че там са едни от най-хубавите "диви" плажове ама едно време хич не им е било до плаж :happy:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, преди 3000 г. островите едва ли са били същите голи чукари...

Дневникът на Шлиман съдържа доста интересни описания на Итака от 19 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, преди 3000 г. островите едва ли са били същите голи чукари...

Дневникът на Шлиман съдържа доста интересни описания на Итака от 19 век.

Били са голи чукари.

Например Корфу е залесен от французите, хъм или бяха венецианците /малко ми изневерява паметта, но съм сигурен, че е изкуствено създаден "рай"/. Маса гръцки острови са ненаселени голи чукари.

Та като казах Корфу... До него има едно малко островче - Островът на мишките. Една от легендите го посочва за потъналия кораб на Одисей.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...