Отиди на
Форум "Наука"

Молекулярна биология


invictus07

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте. Извинявам се, ако не съм уцелил точния отдел, но имам няколко въпроса, свързани с молекулярната биология. Обмислям да кандидатствам тази специалност, но съм слаб в химията и искам да попитам има ли смисъл да се захващам с това, при положение, че химията не ми върви на 100 процента, т.е., разбирам теорията, но със задачите съм зле. Какви са възможностите за реализация с тази специалност? Вече имам едно висше в сферата на хуманитарните науки, но ми се иска да се занимавам с истинска наука.

Благодаря ви предварително :)

Редактирано от invictus07
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здравейте. Извинявам се, ако не съм уцелил точния отдел, но имам няколко въпроса, свързани с молекулярната биология. Обмислям да кандидатствам тази специалност, но съм слаб в химията и искам да попитам има ли смисъл да се захващам с това, при положение, че химията не ми върви на 100 процента, т.е., разбирам теорията, но със задачите съм зле. Какви са възможностите за реализация с тази специалност? Вече имам едно висше в сферата на хуманитарните науки, но ми се иска да се занимавам с истинска наука.

Благодаря ви предварително :)

Молекулярната биология си е предимно генетика и биохимия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Познавам доста хора които завършиха медицина и след това се насочиха към научна дейност (главно молекулярна биология), разбира се извън България.

Молекулярна биология е много широко понятие. Най много средства се дават за изследвания свързани с най-разпространените заболявания.

Със сигурност изисква способност за запаметяване на много голямо количество информация. Що се отнася до нивото на анализ мисля че е най-различно.

Някои раздели на генетиката са си предимно математика (при това тежка).

Все пак съм с впечатлението че голямата част е обозрима за средно интелигентен човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами мен ме интересува конкретно молекулярната биология в ПУ. С органичната химия горе-долу се оправям, а биологията ми е приятна за четене. Но не знам какви шансове за реализация бих имал след това. Можете ли да ми препоръчате някакъв учебник, освен гимназиалните, от който малко да си разширя знанията по органична химия?

Редактирано от invictus07
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами мен ме интересува конкретно молекулярната биология в ПУ. С органичната химия горе-долу се оправям, а биологията ми е приятна за четене. Но не знам какви шансове за реализация бих имал след това. Можете ли да ми препоръчате някакъв учебник, освен гимназиалните, от който малко да си разширя знанията по органична химия?

Ето информация от страницата на факултета:

http://bio.uni-plovdiv.bg/?p=445

А учебници по органична има в книжарницата на ректората. За съвет относно кандидатстването може да се обърнеш и към инспекторката...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте. Извинявам се, ако не съм уцелил точния отдел, но имам няколко въпроса, свързани с молекулярната биология. Обмислям да кандидатствам тази специалност, но съм слаб в химията и искам да попитам има ли смисъл да се захващам с това, при положение, че химията не ми върви на 100 процента, т.е., разбирам теорията, но със задачите съм зле. Какви са възможностите за реализация с тази специалност? Вече имам едно висше в сферата на хуманитарните науки, но ми се иска да се занимавам с истинска наука.

Благодаря ви предварително :)

Зависи на какъв етап си. А задачите не са толкова сложни (по химия де), че да не успеят да се разберат (т.е. ако тепърва ще почваш да учиш няма да минеш без задачи ;)). Но щом е молекулярна (според мен) без химия няма да минеш. Добре е че разбираш теорията, а неорганичната можеш да я ползваш на справочни начала (имах една професорка преподавателка (и светило де) в СУ по Неорганична, тя като стигаше до нещо свързано с органичната, махаше с ръка презрително: "Органика, няма какво да обяснявам" ;)).

Ми за реализация точно тук само...чужбина :(.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Влизаш в http://library.nu/. Пишеш Molecular Biology Textbook. Има малко прехвърляне през други сайтове, накрая достигаш но някакъв download, обикновено архив. Сваляш, разархивираш и четеш. Досега не съм попадал на вируси.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...