Отиди на
Форум "Наука"

Кой е Джулиън Асанж - старомоден анархист или радикален демократ?


Recommended Posts

  • Потребител

Наскоро сп. “Форбс” нареди Джулиън Асанж на 70-то място в класацията на най-могъщите в света, обаче 39-годишният австралиец явно ще се качи още в листата, доминирана от държавни лидери и милиардери.

За четирите години, през които работи сайтът му “Уикилийкс” в интернет, Асанж успя да се превърне в един от най-големите врагове на суперсилата САЩ. Даже радикалната републиканка Сара Пейлин го сравни с лидера на “Ал Каида” Осама бен Ладен.

“Уикилийкс” постепенно навлизаше в публичното пространство с все по-дръзки разкрития като ръководството за действията на американските войници в затвора за терористи в Гуантанамо, съдържанието на кореспонденцията на Пейлин в “Яху” и признанията на водещи климатолози, че теорията за глобалното затопляне може и да не е вярна.

На върха на славата обаче се изстреля през април 2010 г., когато обнародва видеозапис за масово убийство на иракски цивилни от американски войници в Багдад през юли 2007 г.

Последва публикуването на стотици хиляди тайни документи на Пентагона за войните в Афганистан и Ирак, съответно през юли и октомври т. г. Те съдържаха множество разкрития за убийства на цивилни и тайни разузнавателни операции.

Бунтовник по рождение

Асанж е роден на 3 юли 1971 г. в градчето Таунсвил, Североизточна Австралия, и сам твърди, че бунтът му е в кръвта. Родителите му се запознали на демонстрация против войната във Виетнам.

Баща му си падал по мотоциклетите и бил архитект. Научил го, че щедрият и способен човек защитава жертвите, а не създава такива. А майка му, когато била още малка, нахлула на кон в кметството на градчето, в което живеела, за да протестира против отмяната на състезание с понита. По-късно отишла в Сидни и оцелявала като художник, актриса и модел.

Като тийнейджър Асанж показал математически гений и страхотен интерес към интернет. Формира хакерска банда. Властите дълго време не успяват да го пипнат, защото не могат да се сравняват с нивото му. Чак през 1995 г. им пада в ръцете.

Повдигнати са му 30 обвинения в хакерство. Той твърди, че го прави само за удоволствие, а не да нанася вреди. Но се признава за виновен и е осъден да плати 2100 австралийски долара глоба.

Номад

До 14-годишна възраст Асанж е водил истински номадски живот. Родителите му се развеждат рано и майка му се омъжва повторно. Тя и пастрокът му имат пътуващ театър, заради който малкият Джулиън сменя 37 училища.

Изглежда не е разчитал много на образователната система, защото майка му предпочитала да го обучава в домашни условия. Причината - системата щяла да му набие в главата нездравословен респект към властите.

На 18 години се жени и веднага му се ражда син. Развежда се почти веднага с жена си и води дълга и ялова битка за правата върху детето. Вини несправедливата съдебна система за неуспеха си.

След хакерския период през 1995 г. се пробва в науката. Колегите му от математическия факултет на университета в Мелбърн го описват като много способен в това поприще.

Обяснява пред сп. “Ню Йоркър”, че е осъзнал несправедливостта в продаването на научни постижения на военните и на разузнаването.

От научния му период идва и идеята му да открие как освобождаването на малко количество енергия може да доведе до още по-голямо освобождаване на енергия. И решава задачата чрез “Уикилийкс” - с него увеличава максимално потока от информация, а това увеличава максимално действията, които могат да доведат до “положителна промяна в света”.

Какъв е всъщност, си остава мистерия...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 87
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Изглежда не е разчитал много на образователната система, защото майка му предпочитала да го обучава в домашни условия. Причината - системата щяла да му набие в главата нездравословен респект към властите.

Само този факт е достатъчен, за да привлече вниманието към него. Явно не са успели да му промият мозъка. Системата обаче е доста по- страшна от нашето ДС и КГБ, ще намерят как да го неутрализират съвсем скоро.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, този бунтар обаче засяга главно САЩ. Изглежда, че причините за бунтовете са все в САЩ. Или пък май, ако засегне Русия или Китай, неутрализацията май ще е много по-ефикасна ;) То е лесно да се бунтуваш срещу американците. Я се разбунтувай срещу другите да те видим "къв си майстор".

http://mediapool.bg/show/?storyid=173434&srcpos=7

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Ако говорим за нецивилизована, неутрализация май води Северна Корея. Но модерна неутрализация с финес само САЩ, даже после правят и игрални филми !:good:

Вече има и доказателство на моите думи - БЛУДСТВО и то със шведки да паднеш от смях!

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

КГ учудваш ме , при тази любов към модерните неща. Имам в предвид, че те са толкова отворени и навити, че не знам какво действие биха обявили за блудство. Нямаш ли по-подробна информация?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз прочетох коментар, че Дж. Асандж (или Асанж) изнася "тайни", които са изгодни на САЩ.

Примерно - споделя кои обекти по света са важни за САЩ. Като подтекстът е: "Правителствата на тези държави, на чиято територия се намират тези обекти, МОЛЯ да си ги опазват от терористични атаки!" (примерно).

Действа се на принципа "Думам ти, дъще, ама сещай се и ти, снахо!" и "Бий самара, за да се сеща магарето!".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ учудваш ме , при тази любов към модерните неща. Имам в предвид, че те са толкова отворени и навити, че не знам какво действие биха обявили за блудство. Нямаш ли по-подробна информация?

Това, че шведките са по-навити от българките са градски митове и легенди. Когато човек поживее там и опознае културата им се убеждава в това.

Не виждам причина, Асанж да не бъде обвинен в сексуални престъпления. А доколкото познавам Швеция и народа им, а аз имам някаква идея за тях от личен опит ... много ми е трудно да повярвам, че шведите са склони да вършат мръсната работа на щатите. Пък кой знае?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По отношение на секс скандала, благодаря, че го вметнахте, защото имам да си прибера едни 10 долара от един бас по въпроса. Беше ясно, че веднага, ще се забърка някой холивудски сценарии по отношение на личния живот на Асанж - аз бях единствената, която заложи на секс-скандал - боже, колко предвидим е станал този свят :doh:

Всъщност, аз съм на мнение, че Wikileaks (освен всичко останало) е пример за това, как трябва да изглежда съвременната журналистика. Медията (принципно), не трябва да е политически пристрастна организация, която да преработва, сдъвква и пречупва всяко парченце информация през своята си собствена призма на политически пристрастия. Напротив. Тези от нас, които четем новини и се интересуваме от случващото се в този свят, смятам, сме достатъчно грамотни да сформираме свое собствено мнение, стига да имаме достъп до съответната фактология. Нямаме нужда, някой да го прави вместо нас.

Wikileaks ги следя, още от както се появиха през 2006. На няколко пъти бях неприятно шокирана от изтекла вътрешна информация, но май вече претръпнах. Свалила съм си контента на сайта и си чета, без да разчитам на мейнстрийм медиите да ми предъвкват информацията и да ми я изплюват в 10 реда. От четене, никой не е умрял. Смея да твърдя, че до сега, това, което съм прочела, не ме е хвърлило в шок и потрес, тъй като повечето неща, малко или много си се знаеха или поне се предполагаха. Разбира се, друго е чувството да се види черно на бяло, пък и световните политически лидери ми станаха още по-жалки, в оправданията си и опитите си да ни убедят, че подобно изтичане на информация е терористична атака.

Колкото до самия Асанж, със всичките ми уважения спрямо него, не го смятам нито за герой, нито за анархист, нито за радикален демократ. Той е spokesman за Wikileaks - зад тази организация има безброй други, анонимни лица, който вършат не малко работа. Асанж, със всичките си постижения (не умаловажавам нищо), си е лицето на организацията и сега обира пешкира на световния политически гняв.

На времето, Айнщайн беше казал, че не знае с какви оръжия ще се води третата световна война, но четвъртата световна война ще се води със стрели и камъни. Като гледам, третата е започнала в Интернет пространството :v:

Това, че шведките са по-навити от българките са градски митове и легенди. Когато човек поживее там и опознае културата им се убеждава в това.

Не виждам причина, Асанж да не бъде обвинен в сексуални престъпления. А доколкото познавам Швеция и народа им, а аз имам някаква идея за тях от личен опит ... много ми е трудно да повярвам, че шведите са склони да вършат мръсната работа на щатите. Пък кой знае?

Хмм, тук за съжаление, няма да се съглася с теб. :)

Поживяла съм със шведи, за не кратък период от време и смея да твърдя, че след определеното количество алкохол и те не знаят с кого се събуждат на следващата сутрин. Със собствените си очи съм виждала подобен случай, но е прекалено голяма оргия, за да тръгна да я разказвам в подобна тема.

Сега, не казвам, че цялата шведска кутлура се гради върху шведската тройка, но както аз съм попаднала на шведки, който след 3 бири и 4 шота водка...на'ли тука това ще го спестя. Така и не се учудвам, ако и Асанж е бил попаднал в подобна ситуация.

Но за Швеция си прав - и аз бях шокирана, че точно от там се разнесе този секс скандал. Но пък прекалено шоубизнес изценирано ми се види.

Ще почакаме, ще видим.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ учудваш ме , при тази любов към модерните неща. Имам в предвид, че те са толкова отворени и навити, че не знам какво действие биха обявили за блудство. Нямаш ли по-подробна информация?

Отворени да, ама когато са затворени? Или смяташ всяка шведка за съгласна? :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

Хмм, тук за съжаление, няма да се съглася с теб. :)

Поживяла съм със шведи, за не кратък период от време и смея да твърдя, че след определеното количество алкохол и те не знаят с кого се събуждат на следващата сутрин. Със собствените си очи съм виждала подобен случай, но е прекалено голяма оргия, за да тръгна да я разказвам в подобна тема.

Сега, не казвам, че цялата шведска кутлура се гради върху шведската тройка, но както аз съм попаднала на шведки, който след 3 бири и 4 шота водка...на'ли тука това ще го спестя. Така и не се учудвам, ако и Асанж е бил попаднал в подобна ситуация.

Но за Швеция си прав - и аз бях шокирана, че точно от там се разнесе този секс скандал. Но пък прекалено шоубизнес изценирано ми се види.

Ще почакаме, ще видим.

Аз също съм живял в къщата на двойка живееща на семейни начала. Запознах се с тях в барче в Дания. След двучасов разговор ме поканиха в Швеция, където прекарах две седмици.

Коментирали сме така наречената "Шведска тройка". Това е вид лечение при викингите. Раненият войн лежи между две млади жени докато не му се възвърнат силите.

Аз бях леко настинал в Швеция и когато помолих да ме лекуват по древен скандинавски маниер, моята датска приятелка искаше да ме удари с конска юзда. и т.н. Но да не влизам в лични преживявания, които с нищо не допринасят за развитие на темата. :bigwink:

Само исках да кажа, че имам добра представа какво представлява съвременната им култура и смятам, че в много голяма степен слуховете в България за шведските е мит .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

хем са мит, хем не са ...

мит са дотолкова, че на трезво не правят много много такива работи ...

и не са мит дотолкова, че един куп народ по тия държави се наковава жестоко петък и събота и прави кво ли не, включително и оргии ...

освен това за една шведка е нормално, особено като си е пийнала, да дойде и да си те посика директно ... нещо, което не е толкова често срещано по нашите краища ... т.ч. поне в този аспект са по разкрепостени ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Богданов, всичко е относително :bigwink:

Докато живеех и пътувах из Скандинавия съм се нагледала на всякакви манталитети и ценностни системи. За съжаление, не можем да мерим всички с един ашир, хора всякакви, пък това, че са обединени, покрай една националност, не е особено голям критерии.

Няма да забравя, на един съквартирант, как една шведка му разби сърцето на горкото момче :bigwink: Тъкмо беше пристигнал в Дания и още на първата вечер излезе на бар, залюби се с една шведка, преспаха заедно, но тя просто спря да му отговаря на обажданията и смс-те веднага след това (демек, изтрезняла е вече). :whistling: Така, че случки и хора - всякакви.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Шведска тройка". Това е вид лечение при викингите. Раненият войн лежи между две млади жени докато не му се възвърнат силите.

Дай боже всекиму.biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По отношение на Асанж и очевАдно абсурдните обвинения в сексуален тормоз, аз лично не се притеснявам.

И като гледам и той не се е притеснил много.

В края на крайщата, защо да се притеснява, при положение, че човека е достатъчно интелигентен, за да си направи застраховка, която в случая е криптиран архив пуснат по торенти и куп други сайтове из целия свят, който, веднъж отключен и разпространен на широката публика, би накарал косите на бая политически лидери и корпоративни CEO'та да побелеят.

Ето още малко информация по въпроса

Не знам, до колко сте забелязали/обърнали внимание, но в момента, сме свидетели на първата масивна, открита кибер война от random потребители на Интернет. И преди е имало подобни войни, но те са били предимно между-държавни (напр. Русия и Естония 2007).

Нещата стават все по-интересни. Аз принципно съм "за" малко анархия и сътресения, че май масово сме забравили, на коя планета живеем.

Иначе, си приказвайте за шведските тройки, don't mind me, аз само си бъбря, за нещата, които намирам за по-важни :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но ти не знаеш конкретиката на обвиненията? Може да са си напълно нормални, какво значи абсурдни? Я му виж физиономията :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз бях леко настинал в Швеция и когато помолих да ме лекуват по древен скандинавски маниер, моята датска приятелка искаше да ме удари с конска юзда. и т.н.

:laugh: то това добре, ами един познат има коне; конете имат юзди, юздите седят в една кухня закачени, че трябва да ги носят на сарач. Един канадец им идва на гости и възкликва: "А, чудесно, жена ти пада ли си по тия работи?" :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

фактът, че САЩ надигнаха вой до небесата и полагат огромни усилия да опандизят и дискредитират един ... хаха ... просто посредник ... между изтичането на информацията и интернет ... показва, че работата при тях е много гнила ... и искат да уплашат всички, които може за в бъдеще да опитат подобно нещо ...

тук в УК ... вчера полицията е нахълтала в дома на един 17г. младеж, щото хакнал софтуера на една игра и пречил на потребителите да се връзват онлайн към сървърите ... това са съвременните 'кап' страни ... наркоман се боцка пред нас ... викам полиция никой не идва ... когато обаче са застрашени печалбите на една софтуерна компания ... цялата полиция се впряга и нахълтва вкъщи а после се прави показен съдебен процес ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, уви. Тая тенденция ще трябва да се изживее, както много други.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но ти не знаеш конкретиката на обвиненията? Може да са си напълно нормални, какво значи абсурдни? Я му виж физиономията :sneaky2:

Да, секси е :bigwink:

Много прозрачно ми изглежда всичко - кога точно се е случило това? И защо не е подадено оплакване и повдигнато обвинение, веднага след въпросното сексуално насилие? Как изведнъж, точно в такива моменти, се забъркват такива драми?

Много въпроси, никакви отговори.

Ще изчакаме и ще видим. Не вярвам на нищо, което чуя, без да бъдат представени адекватни доказателства. Не съм на мнението "виновен, до доказване на противното", а именно обратното.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, уви. Тая тенденция ще трябва да се изживее, както много други.

Сигурно...smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може. Мисля, че това със секса ще му е най-малкия проблем, като гледам.

Ще се оправи, не е толкова глупав, за да тръгне да плува сред акули с отворена рана.

Сигурна съм, че си има план Б. :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По отношение на целия секс скандал и обвиненията за изнасилване, досега се рових да чета за какво точно става на въпрос.

Ана Ардин, която е подала жалба в полицията с обвинения в изнасилване, се оказала с феминистични убеждения. Ето какво пише в блога си и интересно е, каква снимка е подбрала за целта:

Jag har funderat en del over haamnd de senaste dagarna och kom over en sida

som fritt oversatt bestar av denna sju punkters hamndinstruktion.

(Мислила си за отмъщение тези дни и случайно попаднала на страница, описваща седемтте стъпки на легалното отмъщение)

otrohet.gif

Aug 23 2010 – Sweden’s Anna Ardin is the alleged woman who accused Julian Assange of rape or assault. Anna Ardin is the secretary and press spokeswoman for Brotherhood Movement, a group in Sweden.

Ardin’s group had invited Assange to Stockholm, Sweden to give a talk earlier in August. Ardin was a travel co-ordinater for Assange, as she tried to get places for Assange to stay, as he had to remain secretive, while on the run from the authorities who wish to apprehend him.

Anna Ardin has gone into hiding since she was identified by the Swedish press as a possible plaintiff in the police report. Ardin was a former university research assistant.

What is the story behind Anna Ardin, “Jessica” and Julian Assange?

Ardin was described as a pretty blond with radical feminist opinions. Ardin was a seasoned traveler and activist in some causes.

Ardin worked at the University as a research assistant. She enjoyed a high post and power as the protégée of a militant feminist academic. Ardin was also a fervent fighter against male discrimination, specializing in sexual harassment.

Ardin allegedly told Assange he could stay at her apartment in Stockholm, as she would be away, until the day of the seminar, when Assange was scheduled to give a talk. Assange arrived in Stockholm on August 11, 2010.

Ardin returned home to Stockholm 24 hours ealier than she had told Assange. She met him at her apartment, and allowed him to continue staying there.

Ardin and Assange went out for dinner. Later that night, they shared intimacy. Ardin allegedly claimed his condom broke. The following day was Saturday.

Assange went to his seminar at the Swedish trade union headquarters. He met a woman in a pink sweater. She was a council employee from Enkoping. She is nicknamed Jessica.

Assange and Jessica shared lunch with a group of his friends. Later, he returned to Ardin’s flat.

Assange and Jessica arranged to meet on Monday. They went to her apartment in Enkoping and slept together. Monday night, he used a condom for protection. On Tuesday morning, he allegedly refused to wear a rubber.

Jessica called up Ardin on the phone and disclosed to her she ahd sex with Assange. Ardin shared some details with her and confided in her that she had also had sex with Assange.

Ardin and Jessica mulled over for some time until they decided to file a police complaint against Assange on Friday, Aug 20, 2010. The female police officer thought that a sabotaged condom that broke and another incident of a refusal to wear a condom was suspicious. There were some doubts as to whether a sexual assault and a rape had taken place.

Anna Ardin used to share her writings on her website online but after her name was mentioned in the initial press reports, she went “underground”. She removed and restricted access to her writings.

It seemed the women were afraid of contacting HIV and wanted Assange to submit himself for a test.

Both women were friendly with Assange even after their sexual intimacies. Would a woman be on good terms with her rapist after the fact? That was when people shot holes in the story of rape and sex assault.

Интересно е, как веднага след като са я идентифицирали, мацката се е загубила някъде.

Както и да е. Грешката на Асанж е в това, че е приел мита за шведките прекалено на сериозно и си е позволил два one night stand, един след друг.

Другият му проблем е, че е преспал с жена, която е явна феминистка.

А третият проблем е, че явно жените все още не са разбрали, че секса за една нощ не означава брак.

Какъв беше китайският знак за нещастие? Две жени под един покрив!

За това повече от две-три жени на едно място - не! Иначе става змиярник.

П.П.: Със или без презарватив, почти съм сигурна, че ги е докарал до оргазъм, за това да вземат да си покажат носовете и да кажат какво точно е станало, че аман от зле написани сценарии и още по-кофти режисура.

На който му се чете - на мен вече ми е скучно...

Редактирано от AciDBurn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Раненият войн лежи между две млади жени докато не му се възвърнат силите.

Направо по Ботев,а после нямали сме нищо общо... :lac:

Денем му сянка пази орлица

и вълк му кротко раната ближе;

над него сокол, юнашка птица,

и тя се за брат, за юнак грижи!

.......................

И самодиви в бяла премена,

чудни, прекрасни, песен поемнат, -

тихо нагазят в трева зелена

и при юнакът дойдат та седнат.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...