Отиди на
Форум "Наука"

Електричество в атмосферата


Doris

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Предполагам в обратния смисъл говориш

Не пожелавам никому този мал шанс. Имаш ли идея какви дефекти може да покаже удареният после? Нерите примерно.. Виене на свят, трудности в равновесието, липса на някоя емоция, загуба на тактилни усещания

Не ме карай снимки на физически увреждания да качвам

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 96
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Имам идея Жоро :) Имам идея, че може да си останеш на място. И че може да се получат тежки поражения. Но имам идея и че нищо разумно не може да се направи. Виждаш, че това се случва на улицата, на равно място, където има автомобили и дървета, които статистически е по вероятно да удари мълния. Виж няколко човека минаха съвсем нормално, а този два пъти го треска мълния. А аз какво мога да направя? Мога само да гледам и се удивлявам на явлението живот. Нито мога да спра китаеца, нито да му помогна, нито да спра мълниите...

Жоро, може да се случат увреждания. Може и да не се случат. И няма правило при тях, мълниите.

Има увреждания и от каране на колело. Който не иска да срещне мечка - да не ходи в гората. Ама то пък и както си лежим на леглото може да се гътнем.

Странно нещо е живота. И смъртта е странно нещо, към което хората имат предимно емоционално отношение. Никой не ни е питал дали искаме да се родим, а всеки ни говори колко гадно е да умрем. Моя здрав разум не може да го побере това.

__________

ПС. Чета заплахата :) със снимки... Виж, не е ли интересно, че може да се правят и показват (за пример) снимки на тежки случаи, а не може за здрави случаи. Един вид, няма никаква гаранция, че здрав и прав човек ще надживее (още повече щастливо) един с тежки поражения. Има вероятности, но нека не забравяме че това е статистика, а не закон. Закона е гарантиран, а вероятностите - не.

Страх много лесно се индуктира. (Знание и особено разбиране - трудно) И всички са загрижени за нечия безопастност. Ама подхода е повечето от към страха и правилата. А не от към знание и разбиране. Щото е много трудно.

Това всъщност е дебела философска тема, от тези, които не се приемат добре в този форум. Щото засягат много болни въпроси, които иначе скриваме зад благозвучни плакати.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

B0081, благодаря за включването. Нарочно пуснах краткото клипче, макар и да видях и това "дългото". Сега ги изгледах и ... изненада, някой е изманипулирал видеото. Всъщност и двете клипчета ми излязоха докато търсех и си помислих (грешно) че става дума за едно и също нещо. Дори и не прочетох, а набързо избрах по краткото.

Изобщо не е трудно човек да се заблуди. Вервайте ми.

ТА! Видеото, което пуснах по-горе е изманипулирано и не отговаря на истината! Човека добре го обяснява на клипчето на В0081. Аз бих допълнил и че при мълния, целия кадър би бил бял поради огромната разлика в осветеноста. Камерата няма възможност да заснеме и мълнията и детайли по човека Едновременно! Или пък изображението може да е на бели и черни участъци - осветени и сенки. Съмнява ме да има детайли.

Но според мен, не може и категорично да се отхвърли вероятноста това да се случи. Просто защото се работи с вероятности.

И да, ИЗВИНЯВАМ СЕ за това че съм се подвел по видеото и че може да съм подвел и други! Ама това е живота, внимавайте и проверявайте. Както B0081 го е направил.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И аз съм на същото мнение!

И.. Сириус, не заплашвам. Съжалявам, че погрешно си ме разбрал. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И така - предлагам малко технология, наука или каквото и да е там. Става въпрос за борба с явленията породени от атмосферното електричество или по-скоро за превенциите на неблагоприятните последици от тях.

Идеята да се отвежда мълния чрез лазер не е от вчера. Описани са в рани книги от 60-те и 70 -те години на м.в. Съществуват обаче редица трудности за да се постигне (подразбира се, че трябват мощни лазери с висока интензивност на лъчението), най-съществената от които е преодоляването на загубите които се получават при частична или пълна йонизация на газа. Колко пък да са големи тези загуби? Дотолкова, че колкото и мощен лазер да се използва, лъчът не може да премине повече от няколко метра през въздуха. Получава се лазерна искра / разряд, който поглъща енергията на лазера. Причината е самофокусирането - нелинеен оптичен ефект, които възникват при лазерен лъч с висока интензивност.

http://phys.org/news/2014-04-laser-technology-lightning.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Феноменални снимки, Сириус! Къде по-точно е това място?

Благодаря Дорис! Това е "squamish chief", някъде между Ванкувър и Вислър (предната зимна олимпиада). Известно място за скално катерене. И други дебелоглави спортове. Една мацка бе супер превъзбудена от преживяното косоизправяне, голям майтап. А аз пък документирах явлението. Сякаш всички пънкари решихме да се съберем отгоре хи хи.

Интересно че явно се предава електричество, протича ток, за да наелектризира косата, да я изправи и държи изправена, но не е достатъчно за лавинна йонизация и пърлене.

И друго, понеже съм сигурен че мократа коса провежда поне малко ток, то явно че градиента на потенциал е як за да подържа мокра(е не съвсем) коса вертикално. Т.е. тока през косата и тялото към земята не е по-голям от постъпващия. Щото веднага като започнахме да слизаме косата си спомни на къде да виси.

Трябваше да си взема мултимера хи хи. Ето и лазерни гръмоотводи се мислят. Може да имам джобен следващия път и ще цепя мълниите на части хи хи. Като Хари потър ще посочвам на кой по желание да се откърти мълния. Голяма смехоза ме тресе нещо.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Щастливец

Ванкувар е едно прекрасно място. И за живеене, и за туризъм. Ще се върна там.

Относно лавинната йонизация - изправи ли ти се косата, вече остава малко. А при вас както разбрах и недотам сухи коси се изправят, което вече е сериозно опасно. Във ванкувър останах с впечатлението, че хората са спортяги, но и внимават за безопасността и спазват правилата :)

Изправянето не значи протичане на ток, това го прави полето. Ако обаче чуваш свистене или пращене - по-сериозно е - значи коронираш и на по-тъмно може да се види как сияеш... Около тези огвьве на Св. Елм трябва да се чува нещо такова и да мирише а озон.


Лазерния гръмоотвод в ръката не е добра идея. Може ви ако го заступориш за змята и го задействаш с необходимото закъснение докато изчезнеш..

Всичко това след като направят компактни такива лазери разбира се...


Между другото този лазерен гръмоотвод (от линка и снимката) е интересен, но смятам, че е за отдена тема в "Инженерни науки", която ще я пусна като се видя с време. Не знам дали да описвам и сега използваните методи за защита...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
внимават за безопасността и спазват правилата

щото ако са виновни ще им се разпори зад....ния джоб да ми плащат лечение, профилактики и масажи. Огромната маса от народа очаква някой да ги пази.... и си ползват главата само да помнят правила. Ако взема да кацна с парапланера в нечий чифлик (от немай къде) трябва да се моля собственика като на поп и да вадя стотачка да не вземе да се оплаква и приложат още рестрикции на парапланеристите. Да живеят правилата. България пък е друга крайност. Пълно щастие няма :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря Дорис! Това е "squamish chief", някъде между Ванкувър и Вислър (предната зимна олимпиада). Известно място за скално катерене. И други дебелоглави спортове. Една мацка бе супер превъзбудена от преживяното косоизправяне, голям майтап. А аз пък документирах явлението. Сякаш всички пънкари решихме да се съберем отгоре хи хи.

Интересно че явно се предава електричество, протича ток, за да наелектризира косата, да я изправи и държи изправена, но не е достатъчно за лавинна йонизация и пърлене.

И друго, понеже съм сигурен че мократа коса провежда поне малко ток, то явно че градиента на потенциал е як за да подържа мокра(е не съвсем) коса вертикално. Т.е. тока през косата и тялото към земята не е по-голям от постъпващия. Щото веднага като започнахме да слизаме косата си спомни на къде да виси.

Трябваше да си взема мултимера хи хи. Ето и лазерни гръмоотводи се мислят. Може да имам джобен следващия път и ще цепя мълниите на части хи хи. Като Хари потър ще посочвам на кой по желание да се откърти мълния. Голяма смехоза ме тресе нещо.

Според мен, механизмът е такъв: Буреносните облаци предизвикват локално наелектризиране на земната повърхност, колкото по-стърчащи форми - върхове, скали, хора, толкова по-силно. Влажността на повърхността на хората ги свързва електрически със земната повърхност и те също се наелектризират. Зарядите са разпределени според локалната потенциална разлика, така че токове не протичат. Щом косата се изправя, тази потенциална разлика е много голяма и вероятно близка до критичната , при която става пробив в атмосферата и разряд - мълния, така че Жоро е прав, че заснетата ситуация е много опасна. Разликата с изкуствено наелектризиране на косата - от гребен, балон е в това, че тук причинителят - облакът е с огромен капацитет , за това и възможният разряд би бил на порядъци по-мощен.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Инженерни науки

И една статия за спрайтовете:

Спрaйтовете са известни от почти век, но произходът им е неизвестен. Сега екип изследователи доказа, че се формират при плазмени нееднородности в ниската йоносфера и могат да са полезни за дистанционно наблюдение на йоносферата

Много ново няма що

Нататък:

http://phys.org/news/2014-05-sprites-plasma-irregularities-ionosphere.html


spritesforma.jpg1-spritesforma.jpg2-spritesforma.jpg


Нататък пише че се образуват над гръмотевични бури в т.нат D регион на йоносферата, приличали на червеникаво оранжеви медузи, че с високоскоротно видео са ги проучвали и им изучават динамиката на образуване, че са ги моделирали /цифрово процесите/ и са установили, че няма доказателства за съществуването на нееднородности в плазмата /нужните условия/ и съответно такива могат да се породят от предишен спрайт или метеорит...


Тук има интересни неща за магнитосферата

http://phys.org/news/2014-05-cluster-earth-mysterious-magnetosphere.html

Руският учен Николай Циганенко е разработил модел на базата на данни от спътниците Клъстер на Европейската космическа агенция


Магнитосферата според мен трябва да се разглежда неразделно от електричеството в атмосферата

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки

Слънчевият вятър увеличава мълниеносната активност http://spectrum.ieee.org/tech-talk/aerospace/astrophysics/solar-winds-spark-extra-lightning-strikes-on-earth

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки

И пак - че слънцето причинява мълниите

https://www.youtube.com/watch?v=NqI2T2f5mnE


Абе ще стигнат те до предположениято ми (излжено по-рано в темата) че слънчевият вятър и земята са МХД генератор, (или поне такъв с електростатична индукция) ама да видим


https://www.youtube.com/watch?v=8jRYuZ1mAQM


https://www.youtube.com/watch?v=nryCPK1_zWU

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Необясними облаци от анти-електрони в гръмотевична буря (видео)

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8_1/%D0%9D%D0%B5%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8-%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8-%D0%B2-%D0%B3%D1%80%D1%8A%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%83%D1%80%D1%8F-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE_10814.html

"Учени в изследователски самолет, попаднал в горната част на ужасна гръмотевична буря, правят неочаквано откритие, което ще помогне да се обясни на тайната как възникват мълниите във вътрешността на гръмотевичните бури.

...

"Това, че сякаш от нищото, количеството позитрони около нас изведнъж се увеличиха повече от 10 пъти и че се образува облак около самолета е много трудно да се разбере. Наистина нямам добро обяснение за това", казва Дуайър.

Известно е, че бурите понякога се срещат гама лъчи, произведени от взаимодействието на двойки електрони и позитрони. Но появата на позитрони би трябвало да съвпада с голямо увеличение на количеството гама лъчи.

"Ние сме наблюдавали ярки емисии на гама лъчи заедно с позитрони," - казва Дуайър. "Но за първи път видяхме един облак от позитрони, а после още един позитронен облак около седем километра и чак след това наблюдавахме ярка излъчване на гама лъчи. А това няма като цяло много смисъл."

Физическият свят е изпълнен с нормалната материя и антиматерия. За всека "нормална" частица има античастица, както електрона и свързаната с него анти-частица, наречена позитрон, които когато се съберат, се анихилират взаимно и излъчват гама-лъчи.

Едно възможно обяснение за внезапната поява на позитроните е, че самия самолет драстично е повлиял на електрическата среда на гръмотевичната буря, но това, казва Дуайър, би било много изненадващо.

...

Тъмната мълния е екзотичен вид електрически разряд в гръмотевичните бури и е алтернатива на нормалната мълния. В тъмната мълния високоенергийни частици се ускоряват и произвеждат позитрони, които създават електрическо поле.

"Ние наистина не познаваме електрическата среда на гръмотевичните бури. Това позитронно явление може да ни разкаже нещо ново за това как се зареждат бурите и се създават мълниите, но нашето откритие определено усложнява нещата, защото не се вписва в картинката." - завършва Дуайър."

(пп Позитроните са антивещество, а не антиматерия. При анихилация: вещеви обекти се разпадат на полеви обекти, от които са създадени - в случая - на гама-фотони. Това са различни форми на превръщания на Материята. Е, явно - имало е условия при които да се образуват позитрони от Полета - а не, от разпад на неутрони. Посоката на излъчване при взаимодействие-анихилация има "прожекторен" ефект и ... не във всяка посока ще се хващат гама-фотони... Опасно е било!.., и е! :help: )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Модератор Инженерни науки
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребители
Преди 22 часа, nik1 said:

PS

Процесите са малко по-сложни, горната илюстрация е опростена.  В действителност в резултат на анихилацията на позитрони и електрони (вижте илюстрацията по-долу) се генерира отново gama-радиация.
Това го уточнявам във връзка с написаното в статията, цитирана от Малоум, в която авторите казват че "в бурите се срещат гама лъчи, произведени от взаимодействието на двойки електрони и позитрони"

 

 

lightningwit.jpg

 

 

https://phys.org/news/2017-11-lightning-chance-antimatter.html

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Kalbovidnata-malniia-ima-novo-iznenadvashto-obiasnenie-video_130185.html

Кълбовидната мълния има ново изненадващо обяснение (видео)

1559283419_4_559x*.jpg

От всички загадки на природата, кълбовидната мълния е една от най-объркващите. Въпреки десетилетията голям интерес, учените все още не са установили как точно се появява този феномен.

Една от по-странните хипотези твърди, че тези светещи топки не са нищо повече от светлина, уловена в сфера от разреден въздух. Ново изследване добавя още подробности към предположението, като определя физически параметри за това, какъв би бил подобен балон от светлина.

Векове се разпространяват разкази за движещи се бавно над земята светещи топки с размер от няколко милиметра до няколко метра, често появяващи се по време на буря, но за разлика от обикновените мълнии кълбовидните може да се задържат много по-дълго – от няколко секунди до 2-3 часа. В редки случаи се срещат и при хубаво време.

Понякога има допълнителни ефекти. Някои разказват, че могат да преминават през стъклото на затворен прозорец. Други излизат с гръм и трясък и дори оставят миризма на сяра, след като изчезнат.

Преди повече от десетилетие Владимир Торчигин от Руската академия на науките стига до заключението, че атмосферното явление, което наричаме кълбовидна мълния, изобщо няма връзка със светкавиците, а представлява по-скоро фотони, рикоширащи във въздушния мехур, произведен от самите тях.  

1559280727_1_559x*.jpgКартина на кълбовидна мълния от 19 век. Кредит: Wikimedia Commons

Разделянето на митовете от фактите обаче не е лесно, а в миналото към реалността на това явление са се отнасяли с известна доза скептицизъм. Днес изследователите са предпазливи в оценките си и приемат, че вероятно има нещо в многобройните наблюдения.

През 70-те години изследователят на кълбовидната мълния Стенли Сингър (Stanley Singer) предполага, че има три съществени характеристики за успешен модел, обясняващ явлението - продължителността на кълбовидната мълния, нейното плаващо движение и внезапното ѝ изчезване.

На 23 юли 2012 на тибетското плато кълбовидна мълния попада в полезрението на два спектрометъра, с които китайски учени изследват спектрите на обикновени мълнии. В резултат е регистрирано 1.64-секундно сияние на кълбовидна мълния и подробна разбивка на електромагнитния ѝ спектър. За разлика от спектрите на обикновените мълнии, които съдържат предимно линии на йонизиран азот, спектърът на кълбовидната мълния е изпълнен с линии на желязо, силиций и калций, които са основни съставки на почвата.

1470998701_2_559x*.jpgЕмисионен спектър на кълбовидна мълния и върхове на емисиите на силиций, желязо, калций, азот и кислород. Вертикалната ос е интензитета (%), хоризонталната ос -  дължината на вълната (nm). Данните са от Cen, Jianyong; Yuan, Ping; Xue, Simin (17 January 2014). "Observation of the Optical and Spectral Characteristics of Ball Lightning". Physical Review Letters (American Physical Society) 112 (035001).

Изследването подкрепя обяснението на инженера от Университета на Кентърбъри Джон Абрахамсон (John Abrahamson), който предполага, че светещият въздух може да е резултат от изпаренията на материал от почвата, изтласкан от ударната вълна на въздуха.

1559282528_5_559x*.jpg
Кадри, улавили създаването на кълбовидна мълния. Кредит: USAF

Други хипотези предполагат, че облаци от отблъскващи се заредени йони се събират върху изолатор например прозоречно стъкло, заради което е дългият живот, както и дрейфуващите и „подскачащи“ движения на кълбовидната мълния.

Идеята на Торчигин няма нищо общо с заредените йони, а е свързана с интензивния поток от фотони, който излиза от ярките светкавици в нашата атмосфера.


В продължение на минута и 12 секунди Роман Трегубов е снимал кълбовидна мълния. Записът е направен на 7 август и публикуван в фейсбук страницата Cyclone Of Rhodes

Според Торчигин кълбовидната мълния е некохерентен оптичен пространствен солитон с ненулева кривина. Казано по-просто кълбовидната мълния представлява тънък слой от силно сгъстен въздух, в който обикновена интензивна бяла светлина циркулира във всички възможни посоки. Тази светлина заради създаденото от нея електростриктивно* налягане, създава компресия на въздуха. На свой ред, сгъстеният въздух действа като светлинен водач, който предотвратява излъчването на светлина в свободното пространство. Може да се каже, че кълбовидната мълния е самоограничаваща се интензивна светлина или светлинен балон, възникваща от обикновената линейна светкавица.

*Електростриктивният ефект представлява промяна в размера на диелектрика (изолатора) при промяна в напрежението на електрическото поле. Електрострикционният ефект в известен смисъл е обратен на пиезоелектричния ефект. Промяната в размера на диелектрика, дължаща се на електрострикция, обикновено е малка.

При електромагнитното излъчване се появява реакция, наречена на Авраам-Лоренц или радиационно триене. На теория, светлината, която се излъчва от мълнията, разклаща въздушните частици, докато те абсорбират и предават електромагнитното излъчване.

Тази сила обикновено не е толкова впечатляваща, както признава Торчигин: „тези сили са изключително малки за конвенционалните интензивности на светлината и тяхното действие правилно е пренебрегвано“.

1559233028_2_559x*.jpgКълбовидна мълния, Кредит: theparadigmshifter/Flickr

Но мълнията има изключителна интензивност. Нещо повече, тези оптични сили потенциално биха могли да бъдат значително увеличени при подходящите условия.

Тези „подходящи условия“, според Торчигин, включват генерирането на тънък слой въздух, който пречупва светлината обратно към себе си.

Един тънък слой въздух, който не се отличава от филма на балон, може ефективно да фокусира светлината като обектив, усилвайки достатъчно светлината, за да изтласка въздушните частици на границата и да произведе дълготраен балон, концентрирайки фотоните за секунди.

1559283034_3_559x*.jpgStudy on the luminous characteristics of a natural ball lightning, Applied Physics Letters, Hao Wang et al.

Не всички „зародиши“ на кълбовидна мълния успяват да станат истински кълбовидни мълнии, избледнявайки моментално при липса на светлина или недостатъчно затворена обвивка. Но онези, които успяват изглеждат зрелищно,  прекосявайки почти всяка прозрачна среда.

Идеята е изритана от Владимир и неговия колега от Руската академия на науките Александър Торчигин в десетки статии през годините.

Владимир Торчигин съчетава множество предположения с физически модели, за да се определи плътността на светлината и налягането на въздуха, необходими за получаване на подходящ индекс на пречупване.

Тази хипотеза обаче не би могла да обясни някои от по-странните характеристики на кълбовидната мълния, като спектроскопичните наблюдения в Китай или миризмата на сяра.

Но тя дава някои параметри, които биха могли да доведат до необходимите експерименти, които или да изключат хипотезата, или да ѝ дадат експериментална подкрепа.

Напълно е възможно идеята на Торчигин да се окаже „въздух под налягане”, разбира се. Но докато не постигнем консенсус за това какво представляват тези призрачни, светещи сфери, тя ще остане една от най-интересните претенденти обяснение на кълбовидната мълния.

Изследването е публикувано в Optik.

..."

...

Според мен: Кълбовидната мълния е макро-квантов обект.😎

Структурира се цялостен обект, от излъчванията на веществата на "прашинка", ударена със силен ток и изпаряващи се вещества - близко до повърхността от  "връщането на енергията по лидера" - (лидерът е тъмен, не свети и е насочен надолу) - йонизират се веществата и прашинката  "светва" във видимия спектър. Но, синхронно излъчване на съставките на веществата, успява да си направи обвивка - собствено ЕМполе, която да е условно и временно устойчива в полетата на околността. Затова, при движението си, кълбото като цяло следва еквипотенциалните повърхнини  на местността - "копира" кривината на местността. При "заземяване" на собственото си поле - се разпада, а енергията в нея може да "загрява мястото на допир, да удря ток и да подпалва" - все "токови" особености.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

След няколкогодишно прекъсване към електрическите явления в атмосферата можем да добавим забележителното червено сияние, което наблюдавахме на 5 ноември, в нощта преди втория тур на местните избори. След първоначалния спор дали е полярно сияние или HAARP / за резил на академичната общност/, се оказа, че научното обяснение е съвсем друуго - SAR  и STEVE - предизвикани от токове в горните части на атмосферата .

Това е статията,която беше преведена от  общоинформационните канали:

https://www.iflscience.com/earths-ring-current-has-sprung-a-leak-sparking-an-eerie-red-glow-71453

Още една с допълнителни данни:

https://watchers.news/2023/11/08/global-sar-arc-outbreak-geomagnetic-storm-leads-to-rare-sar-arc-sightings-across-the-globe/

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...