Отиди на
Форум "Наука"

Проблем с компас.


delio_sm

Recommended Posts

  • Потребител

Моля,ако може някой да ми обясни какво се случва с компаса ми?В рамките на 1 кв.метър в три различни точки компаса ми дава отклонения.В едната от тях стрелката се обръща и сменя севера с юга.Извън този квадрат компаса си работи съвсем нормално .Това се случва в дома ми !Разтворих една карта на "Родопите" върху дивана в хола си.Сложих върху нея компас за да я осеверя.Направо се сащисах.Стрелката се завъртя и показа север там където би трябвало да е юг.Извън този квадрат компаса си показва точно вярната посока север!В другите две точки компаса се отклонява в посока исток - запад.Благодаря ВИ предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно се влияе от нещо метално, някакъв магнит... Ако нищо метално няма на очебийните места в един дом може да е нещо в пода или стените. Няма нищо необичайно един компас да "откача" и винаги става дума за магнит или метал. Друго обяснение нямам. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е освен ако компаса не е "детски"

Иначе всяко магнитно поле може да отклони компаса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моля,ако може някой да ми обясни какво се случва с компаса ми?В рамките на 1 кв.метър в три различни точки компаса ми дава отклонения.В едната от тях стрелката се обръща и сменя севера с юга.Извън този квадрат компаса си работи съвсем нормално .Това се случва в дома ми !Разтворих една карта на "Родопите" върху дивана в хола си.Сложих върху нея компас за да я осеверя.Направо се сащисах.Стрелката се завъртя и показа север там където би трябвало да е юг.Извън този квадрат компаса си показва точно вярната посока север!В другите две точки компаса се отклонява в посока исток - запад.Благодаря ВИ предварително!

Вероятно картата ти има магнитни свойстваbiggrin.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има и хубави китайски компаси, все пак китайците са изобретили тази чудесия.

За отклонението на стрелката на компаса вкъщи най-вероятна е ролята на включени електроуреди, защото електрическият ток също отклонява магнитите.

moving-magnet-past-wire-to-make-current.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вземи на заем детекор за метал, например има малки които показват, електически кабели, водни тръби в стената, или по-големичък с които златни пръстени търсят по плажа и разгледай този 1 м2 под дивана. Па може и да е в дивана....

може гърне с злато да е закопано под пода.....Ако е така прати ми една пендара......

:crazy_pilot: :crazy_pilot: :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Китайски ли е компасът? :biggrin:

Картографски компас с течност - http://www.safari.bg/product/b/bg/997/

Ще се наложи да изтърбуша матрака на дивана. В помещението ,под него ,над него и в разстояние на 2-3метра наоколо няма тръби и кабели!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...