Отиди на
Форум "Наука"

Големите експерименти във физиката


Doris

Recommended Posts

  • Потребител

Файнманови лекции по физика, т.1, стр.555 - много приятни формулки, но неудобни за изписване тук, та само на последните думи:

" ... По такъв начин се вижда, че като вземем под внимание основните квантовомеханични съотношения E=h.w и p=h.k, определящи w и k чрез класическите величини E и p и даващи само уравнението w^2 - k^2.c^2 = m^2.c^4/h^2, сега могат да се разберат също съотношенията ... , които свързват Е и р със скоростта. Разбира се, груповата скорост трябва да бъде скоростта на частиците, ако тази интерпретация въобще има някакъв смисъл. Нека, както предполагахме, в даден момент частицата да се намира на едно място, а след това, да кажем след 10 мин - на друго. Тогава, съгласно квантовата механика, разстоянието преминато от "камбаната", разделено на интервала от време, трябва да бъде равно на класическата скорост на частицата."

Тук "камбаната" е самият локализиран вълнов пакет.

А запознат ли сте защо е отхвърлен моделът с вълнов пакет, и Файнман го дава само като исторически факт?

Защото този модел не може да опише коректно нито един квантов обект, дори най-простият - фотонът. Според него поток фотони с еднаква енергия при измерване със спектрограф трябва да дава безкраен набор от честоти, докато действителността дава само една честота. Доколкото знам, вашият модел изпада в същото затруднение :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 290
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Приличат си, особено по това, че и двамата въздигат "измислянето на физ.модели" в култ, а пък "мат.моделите" ги изпълват с надменно презрение;)

В случая положението е по-тежко, измисля се и действителност която да се нагласява според модела :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като стана дума за Файнман, ето нещо, което ми направи много силно впечатление:

http://old.inrne.bas...2007/serial.pdf

В тази статия, от 363 стр. на списанието нататък, в подзаглавията "СИГНАЛИ ОТ БЪДЕЩЕТО" и "ВЕЩЕСТВО И ИНВЕРСИЯ НА ВРЕМЕТО" са описани някои от съвместните разработки на Уилър и Файнман. Искаше ми се да копирам откъса и да го постна тук, но не успях - излизат само "йероглифи":post-20645-1121105496:

ОТ

Статиите в PDF формат на списание Светът на физиката са защитени от копиране.:)

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ

Статиите в PDF формат на списание Светът на физиката са защитени от копиране.:)

Поздрави Б.

Просто некоректно са създадени PDF-ите, със софтуер който не е съобразил правилният codepage за кирилицата под Windows. От там нататък търсенето в документа и копирането на текст не работят, защото буквите не съответстван на коректните си кодове. Изглежда е недоглеждане, често се случва с PDF-и на кирилица. Но защита от копиране няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приличат си, особено по това, че и двамата въздигат "измислянето на физ.модели" в култ, а пък "мат.моделите" ги изпълват с надменно презрение;)

Здрасти, Шпага,

Правиш прибързан извод, под диктат на "авторитети". Съжалявам, че при мен, моделите ти приличат на "нематематически" модели, ама - им е рано да се показва "съответен" матмодел, още повече, че не биха се променили последствие вече известните матмодели - Още един път: Само тълкуванията са различни и ... ясни, поне според мен. :biggrin:

При това, от линка в предния ти постинг "Относно времето"- отдавна съм коментирал в хипотезата, че на "сегашната" интерпретация за "време" - не й е ясно какво е време.

Виждаш какво страхотно лутане на предположения от типа: "що е така?" :laugh: Друга тема е.

Само да спомена, щото и др. ще прочетат линка: чудното на имагинерната единица е, че "изважда" данни (закъснително инфо) от миналото на процес, когато го превръщаме в "сега", т.е., когато му предписваме реалност. Това е възможно само с вълнови процеси, понеже за ставане на събитие-явление те идват (пристигат в опитната установка-датчик със скоростта на Ссреда) винаги от миналото за наблюдател-Изследовател. А, Изследователят е: завинаги принуден да вижда само миналото и на база това наблюдение си изгражда съответните матмодели, които да описват явлението.

Принципен е въпросът: Защо и "вълните на вероятностите" съществуват като вълни?..

Ами щото се мъчат да опишат реални вълнови процеси - няма взаимодействия, които да не протичат с обмен на фотони, съответно електромагнитни вълни (така е в хипотезата), а когато тези изпитващи вълни (заложени в експеримента) са съизмерими със собствената честота на частици (честота на образуващите смущения и/или фотони за връзка ако са ансамбли от частици), ясно е, че каквото и да е инфото от събитие, то непременно първо трябва да се случи. Има вероятност да се случи и да даде нещо за наблюдаване. Матмоделите изразяват тази вероятност и доколкото се борави с вълни, то в тях се съдържа и имагинерната единица. Нищо смущаващо няма в нея - та и затова, локализирания вълнов пакет има право да съответсва на самата частица. Нищо, че е "старо" предположение - не може да се отхвърля.

При фотоните не е така, защото те не взаимодействат - могат да интерферират.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имах лекциите на Файнман на руски, но след срив на компа ми ги изгубих. Ще ги потърся отново, за да прочета по-подробно за какво става дума, защото от това, което ти си цитирал, нищо не се разбира.

А ето и един цитат от тук:

http://www.google.bg...y1HCQfPXYEEvM_g

Здрасти, Шпага,

Едва ли е при мен вината за срив на компа ти, ама по теория на невероятностите - възможно е! :biggrin:

Поглеждам пак към линка откъдето е цитата и ... доколкото разбирам, има проблеми с т.нар. брой измерения.

Ние имаме сетива за усет на три пространствени измерения (три параметъра по трите координатни оси). Осъзнавайки, че времето не е абсолютно, се въвежда четвърто измерение (c.t), което е корекция на наблюдавана "дължина" до действителната й стойност (обикновено: квадрат на дължината на интервала между две събития - инвариант в четиримерното пространство-време). Това, като че ли е достатъчно като точност, която Изследовател може да приложи в експериментите си.

В матмоделите, обаче, е възможно да се въвеждат още и още параметри, които се броят като "измерения", но принципно, а не като конкретна "дължина на нещо". Това обогатява математиката. Но същата, употребена във физически проблеми, си иска тълкувания. Само матмоделите са недостатъчни - вж Струнната хипотеза: заради многото измерения става неприложима, дори и за описание на физическия свят, уж за който е създадена - в смисъл на непредставима. Не си знае границите, поради липса на физическа същност, която би трябвало да се опише.

Не считам, че е особен проблем да се въвеждат повече от четири измерения, но това не донажда яснота на физическата картина. Матмоделите са помощни конструкти за съкратен запис на това, което се изрича с думички и се нарича закони и/или правила. Баш многото "правила" за работа с матмоделите скрива част от възможните разсъждения при физични тълкувания, както казват: Зад думичките "очевидно е ..." се крият поне три страници сметки, най-често :biggrin:

Нямам нищо против така да си "говорят" специалистите, ама в един популярен форум с участие и на любители е нужно и повечко обяснения с думички. Така мисля. :biggrin:

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Относителната едновременност , Айнщайн я е изсмукал от пръстите си , за да оправдае и принципа на относителността и принципа за постоянството на скоростта на светлината , Тоест светлинната скорост нито се вади нито се сумира нито се нулира , тя е абсолютна скорост която естественно е характеристика на абсолютно движение , защото скоростта е характеристика на движението . А от принципа на относителността следва че абсолютно движение не съществува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относителната едновременност , Айнщайн я е изсмукал от пръстите си...

Е, дай Боже всекиму такива "пръсти":v: Ти обаче си ярък пример за това, че Бог не винаги чува молитвите ни...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, дай Боже всекиму такива "пръсти":v: Ти обаче си ярък пример за това, че Бог не винаги чува молитвите ни...

Кво каза , или и ти не знаеш вече накъде си тръгнала , много мъка има по този свят:biggrin:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Търся информация за опити за забавяне на скоростта на светлината до почти нерелативистични скорости.

Знам само, че в датска лаборатория имат постигнати успехи в тази посока. Ръководител е една датчанка, но не мога да се сетя името и.

Опитите са нещо подобно:

Лазарен лъч минава през свръх охладени кристали. Скоростта на светлината намалява драстично.

Интересното е, кристалите колко близо се намират до състояние на БАК /Бозе-Айнщайнов кондензат/. Могат ли да се наблюдават квантовите ефекти и т.н. Изобщо търся подробности около опитите и изводите.

През 1995 в среда на свръх охладени рубидиеви пари БАК е наблюдаван експериментално - опит на Ерик Корнел и Карл Уиман. Колко ли могат да бъдат охладени кристали по тази технология?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лазарен лъч минава през свръх охладени кристали. Скоростта на светлината намалява драстично.

Уха, тва дето си съм си го мислил, значи някой вече го е пробвал експериментално. Добре че са датчани и швейцарци и имат пари за такива експериметни. Ние тук разчитаме на въобразжение, за жалост. :(

Къде е тази статия, Богданов? искам да видя дали са търсили други "странични" ефекти, макар и в познатите ни физични явления само.

Редактирано от adXok
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Уха, тва дето си съм си го мислил, значи някой вече го е пробвал експериментално. Добре че са датчани и швейцарци и имат пари за такива експериметни. Ние тук разчитаме на въобразжение, за жалост. :(

Къде е тази статия, Богданов? искам да видя дали са търсили други "странични" ефекти, макар и в познатите ни физични явления само.

Не съм виждал нищо публикувано на тази тема.

Гледал съм работен филм и интервю с р-л екипа на лаба преди няколко години.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не съм виждал нищо публикувано на тази тема.

Гледал съм работен филм и интервю с р-л екипа на лаба преди няколко години.

Не бяха ли цезиеви атом (пари)..?

Мисля че ще успея да го намеря, но подробности за експериманта..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ще излезеш прав май, но аз си спомням нещо от по-отдавна...

http://www.nature.com/news/1998/030324/full/news030324-4.html

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще излезеш прав май, но аз си спомням нещо от по-отдавна...

http://www.nature.co...ws030324-4.html

Хронологично, опитът с цезиеви пари е проведен преди опитът с рубидиеви атоми /около 2000 броя/ , ако не ме лъже паметта.

. . .

Благодаря за съдействието, Жоро!

Поздрави, Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

А, за нищо... То в тези новинки няма много инфо. Като се прибера довечера може да видя още нещо, че тука съм леко ограничен

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много ти благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Богданов, виж това...

Само текст е, на EN, но още ще пускам като излезе нещо..

И тези

http://www.news.harvard.edu/gazette/1999/02.18/light.html

http://photonics.anu.edu.au/qoptics/Past%20projects/eit.html - Тук повечето линкове в текста си струва да се видят, а и сайта като цяло

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

чудя се как тази новина ни е убягнала:

Нов рекорд за квантова телепортация

Само ден след като физици в Китай разбиха рекорда за квантова телепортация през открито пространство чрез пращането на квантови частици на разстояние 97 километра през едно езеро, европейски екип направи нов пробив в квантовата телепортация.

Този път, екип воден от Антон Цайлингер (Anton Zeilinger ) от Виенският университет удължи това разстояние до 143 км. чрез телепортацията на квантови тела между два от Канарските острови. Екипът заявява, че успехът им прави все по-възможна квантовата телепортация посредством сателитни системи.

Квантовата телепортация включва изпращането на квантова маса между две страни - нека ги наречем Яна и Иван - без обаче да се изпраща всъщност частица към дадената страна. Процесът включва един квантов комуникационен канал между двете страни, посредством който едната половина от заплетена двойка фотони се изпраща от Яна до Иван. Процесът изисква също и наличието на конвенционален комуникационен канал, посредством който Яна да изпрати на Иван информация за измерването, която тя е провела върху частицата в квантово състояние, която иска да прати на Иван. След като стане това, Иван използва тази информация, за да може да направи нужната манипулация със своя свързан фотон, така че той да е в телепортационно състояние.

Цайлингер и колегите му са телепортирали квантови единици от Лас Палмас до Тенерифе, а за да осъществят това, те са успели да развият няколко нови технологии - откриване на нов източник за заплетени фотонни двойки и "ултра нискошумови" детектори за единични фотони (“ultra-low-noise” single-photon detectors). Нужното време също е било едно от предизвикателствата, тъй като десетте наносекунди допустимо колебание в времевите сигнали на GPS-системата се е оказало пречка за качественото осъществяване на телепортацията. За тази цел, на екипа се е наложило създаването на специална технология, наречена "свързано-подпомогната синхронизация на часовника" (“entanglement-assisted clock synchronization” ), която се основава на детекцията на свързаните фотони от Яна и Иван.

Освен чисто техническите предизвикателства пред екипа, то те е трябвало да се борят и с климатичните капризи на времето от месеците май до юли 2011, което е включвало всичко - от пясъчни бури до снеговалеж.

Фактът, че екипът се е справил с тези технически и метеорологически особености дава надежди за постигането на крайната цел на изследването - телепортацията на квантови масиви от и към сателити разположени в ниските части на орбитата. Въпреки, че тези сателити са позиционирани на близо тройно по-голямо разстояние от Тенерифе и Лас Палмас, въздухът там е доста по-разреден и следователно може да се очаква значително по-малко разкъсване на връзката. В резултат на това, там телепортацията между сателите може да се окаже много по-лесна.

http://www.kaldata.com/70147/Рекордът-за-квантова-телепортация-бе-счупенотново.html

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мярна ми се тогава, но.. Дори не я прочетох. Интересно ми е особено за свързано-подпомогнатата синхронизация..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

чудя се как тази новина ни е убягнала:

Нов рекорд за квантова телепортация

.....

Рекордите са хубаво нещо, но още на втората страница от тази тема страва въпрос за експериментите на Аспе и Цейлингер и за това, че терминът "квантова телепортация" е по-скоро вестникарски, отколкото научен. Проблемите на "Яна и Иван" също сме ги обсъждали на едно доста по-високо ниво, отколкото в статията от Калдата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

много хубаво, че сте обсъждали този интересен експеримент, но аз такава тема не видях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Големият експеримент, този , който прави пробив в науката е експериментът на Аспе. След него се правят технически улеснения и подобрения, вариации и рекорди, като един водещ екип е този на Цейлингер. В голяма част от тази тема , както написах вече се разисква проблемът за пренос на информация с използване на частици в сплетени състояния, също и в темата за квантовите компютри и в една друга.

За да се увериш, че няма "телепортация на квантови тела " или "Квантовата телепортация включва изпращането на квантова маса между две страни" по-добре виж какво казва самият Цейлингер:

http://bnt.bg/bg/news/view/56839/prof_anton_cajlinger_i_negovata_teleportacija

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...