Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

"— Какво е бумел? — попита Джордж.

— Бумел — обясних аз — според мен е пътуване, дълго или късо, без край; единственото, което му придава определен вид, е необходимостта да се върнеш в определен срок в точката, от която си тръгнал. Понякога този бумел е из оживени улици, понякога — през полета и пътеки; понякога можем да отделим за него часове, понякога — дни. Но дали е дълъг или къс, дали е тук или там, ние все мислим за наближаващия край. Кимваме и се усмихваме на мнозина по пътя си, с някои се спираме да поприказваме, а с малцина вървим за кратко заедно. Било ни е много интересно, често сме били и малко уморени. Но, общо взето, сме прекарали приятно и съжаляваме, че бумелът е свършил. "

( "Трима на бумел" , Джеръом К. Джером )

"Зад мъката има още мъка. А зад нея има душа. А да се подиграваме на душа, раздирана от мъка, е ужасно!"

"Истинското съвършенство не е в това, което човек притежава, а в това, което човек е."

( "De Profundis", Оскар Уайлд )

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 69
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • 1 месец по късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • Администратор

Сега обаче знам, че съм прав. Лъкът и стрелата са доказателство за това. Някога си мислех, че Човекът в зората на своето съществуване е поел неправилен път, че по време на дивачеството си просто е взел неправилен завой. Сега обаче виждам, че съм грешил. Човекът е в състояние да поеме само един път — пътя на лъка и стрелата.

...

Човешкото същество, както и да се опиташ да му попречиш, непременно ще изобрети лък и стрела.

Градът

Клифърд Саймък

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

"За твоята робия запомни добре не бих отстъпил моите страдания."

"Прикованият Прометей"

Прометей

Редактирано от Mr.Shades
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще напиша цитат, който ненавиждам.

Si c'est ici le meilleur des mondes possibles, que sont donc les autres?

Може би, преводът ми не е съвсем точен, но смисълът е:

Ако това е най-добрият от възможни светове, какви ли са и другите?

. . .

Ненавиждам този цитат, въпреки чувството за хумор, което той неоспоримо притежава.

Цитатът е насочен срещу една от идеите на Готфрид Лайбниц* , че Създателят е създал Света на най-правилното място и е най-добър за живот.

Аз лично - не намирам за особено коректно, един от най-известните мислители да се подиграва с идеите му в сатирична си новела - "Candide"

--------

Готфрид Лайбниц - Gottfried Wilhelm von Leibniz - теолог, философ, физик и математик - типичната комбинация от науки на учен от седемнадесети век. :-)

Създател е на математически анализ малко преди Нютон, но губи делото за правото на първооткривателство поради неправомерната намеса на Нютон в съдебния процес.

Лайбниц има доста нещастен живот, следствие на гадните действия на Нютон насочени срещу него. Дори когато Нютон научава за смъртта Лайбниц, отново подхвърля злобен коментар - ".... че се чувства доволен, че е съсипал живота на Лайбниц..." /но това може и да е само легенда - не знам!/

. . .

Един от малко известните факти за Готфрид Лайбниц е, че той е един от създателите на двоичната математика. В съвремието, тази част от математиката има силно приложен характер. На нея е базирана работата на съвременните компютри. Е, разбира се, знам, че някои историци ще кажат, че двоичната математика е дело на китайците пет века преди Лайбниц, Може и да е така, но той има огромен принос за развитието и.. . .

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

- Мисля - усмихна се странно прокураторът, - че има друг един човек на този свят, когото би трябвало да пожалиш повече от Юда от Кириот, и който ще си изпати много по-зле от Юда! И тъй, значи Марк Плъходава, хладнокръвният и непоколебим палач, и хората, които, явно - прокураторът посочи обезобразеното лице на Йешуа - са те били заради твоите проповеди; и разбойниците Дисмас и Хестас, убили със съучастниците си четирима войници, и накрая мръсният предател Юда - всички те са добри хора, така ли?

- Да - отговори арестуваният.

- И ще настане царството на истината?

- Ще настане, хегемоне - отговори убедено Йешуа.

- То никога няма да настане! - изведнъж закрещя Пилат с толкова страшен глас, че Йешуа се дръпна. Така преди много години в Долината на девите Пилат беше крещял на конниците си: "Сечете ги! Сечете ги! Великанът Плъходава е пленен!"

--------------------------------------------------------------------------------

- Много моля да ми бъде издадено удостоверение - заговори Николай Иванович, като се озърташе глупашки, но продължи много упорито, - удостоверение къде съм прекарал изтеклата нощ.

- Пред кого да послужи? - сурово запита котаракът.

- Да ми послужи пред милицията и пред съпругата ми - каза твърдо Николай Иванович.

- Удостоверения обикновено не издаваме - отговори намръщено котаракът, - ама хайде, за вас ще направим изключение.

Докато Николай Иванович се опомни, и голата Хела вече седеше пред пишеща машина, а котаракът й диктуваше.

- Дава се настоящето на Николай Иванович в уверение на това, че същият е прекарал споменатата нощ на бал у сатаната, бидейки привлечен в качеството на превозно средство... Хела, сложи скоба, а в скобата пиши "като шопар". Подпис - Бегемот.

М.Булгаков, "Майстора и Маргарита". Малко е странно, че двата цитата са от една и съща книга :)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

„Сякаш че слънцето залезе — дочух един на улицата да разправя — и няма да изгрее вече!“ За собствената си скръб нямам да пиша. " Робърт Грейвз , ,, Аз , Клавдий "за смъртта на Германик .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много интересно и според мен - истина:

“Религията, провъзгласена от него (Иисус – бел.авт) на всички нации, нито е нова, нито е странна… все пак нашият живот, с нашето поведение ,с нашите доктрини на религията, не са напоследък установени от нас, но още от създаването на човека са установени посредством естественото разбиране на божествено предпочитаните мъже на древността.”

Евсевий Кесариски, Църковна история, Глава 4, 1-4.

"Защото това, което сега наричаме християнство е съществувало и в старо време и никога не е отсъствало, от началото на човешката раса докато Христос дойде във плът. Тогава истинската религия, която вече съществуваше, започна да се нарича християнска.”

Св. Августин, Retractation, Of true religion, 3

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще го напиша на английски,защото иначе се губи смисъла.

Това са думите на Макбет,преди да убие Дънкан и след като е получил сигнала (звънче),че е чисто и може да го направи-

[A bell rings.]

I go, and it is done; the bell invites me.

Hear it not, Duncan, for it is a knell

That summons thee to heaven or to hell.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се, че думите са на император Тиберий, но биха могли да са на всеки един римски август.

Умирайки той шеговито подхвърля:"Усещам, че се превръщам в бог."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вероятно си прав, по му прилягат на Веспасиан. Тиберий май не беше от най-духовитите императори.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

„Не достигнах докъдето исках, но пристигнах там, където имах нужда да бъда.”

„Пътеводител на галактическия стопаджия”(Дъглас Адамс)

Има много вярно и мисля че не е важно само какво искаме, а икакво ни е предопределила съдбата.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

"При русите винаги трябва да се действа с принуда"

Петър І Велики

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ну, ну! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Вместо в мастило мечът се топеше в кръв." акад.Георги Марков за пропуснатите възможности за бързо приключване на Първата балк. война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Колкото повече неща можеш да правиш, толкова по-голям избор имаш. Колкото по-голям избор имаш, толкова по-малко те удря животът." (Робърт Паркър)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

всъщност те си бродят по планетата поне от 200 милиона години.

Това ме подсеща за един мой друг лаф, който напълно оправдава /от еволюционна гледна точка/ поголовното избиване на пилета за храна: 150 милиона години техните предци /динозаврите/ са яли нашите предци. Сега дойде времето за разплата:)))

Яж КФЦ, убий динозавърче!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

"Аз мисля че бог е садист, но най-вероятно не го знае."

Щайнер, "Cross of Iron"

--------------------------------------------------------------------------

"Нет, я французский не шпрехаю."

оперь Скрябин, "Ментовские войны"

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...