Отиди на
Форум "Наука"

Виртуални образци на тракийското изкуство


Recommended Posts

  • Потребител

Тракийското изкуство разкрива богатство и блясък на формите - една недостижима земна хармония, присъствала в живота на тракийската аристокрация. Можете да разгледате виртуалните образци напосочения линк:

http://apollon.blog.bg/izkustvo/2011/02/08/virtualni-obrazci-na-trakiiskoto-izkustvo.682207

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тракийското изкуство разкрива богатство и блясък на формите - една недостижима земна хармония, присъствала в живота на тракийската аристокрация. Можете да разгледате виртуалните образци напосочения линк:

http://apollon.blog.bg/izkustvo/2011/02/08/virtualni-obrazci-na-trakiiskoto-izkustvo.682207

Опасявам се, че над 90% от показаните предмети не са дело на траките. Като примерно римските мозайки от Филипопол или гръцките червенофигурни съдове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

римляните са живели на земите на траките а не обратното - на римските мозайки е отразен Орфей и като тракиец е почетен да бъде изложен в поредицата от снимки - Качо 40 - 90 % е процент , който много точно те описва.

А на теб Дорис бих искал да ти кажа, че картинната галерия не е ресторантско меню,където можем да имаме претенции, нито пък посещение на музей

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много хубава сбирка. Дава интересни данни за бита и вярванията на траките. Ако имаш още снимки с релефите по съдовете ще е пубаво ако сложиш и тях. Макар някои съдове да са добре познати, то релефите на тях не се публикуват много. А е добре да се знае и какво се изобразява като сцени по съдовете, а не само да се пресмятат като килограми злато. Тракийския култ е бил твърде мистичен, за да бъде възприет в своята цялост от другите народи. Тъй че изображенията съдържат и много непознати от артефактите от другите страни особености.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ти Галахад за позитивната оценка - допълнително ще обогатявам същата галерия с детайли и още фотографии

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

римляните са живели на земите на траките а не обратното - на римските мозайки е отразен Орфей и като тракиец е почетен да бъде изложен в поредицата от снимки - Качо 40 - 90 % е процент , който много точно те описва.

А на теб Дорис бих искал да ти кажа, че картинната галерия не е ресторантско меню,където можем да имаме претенции, нито пък посещение на музей

В добрите галерии всеки експонат си има название и произход. Това не е претенция, а препоръка за да стане сбирката по-добра и по-популярна, а фотографиите и на мен ми харесват :)

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На табелката не винаги пише това което е, а което са мислели че е.

Така, че не е толкова сигурно от тях, но е добре д аима де, то поевчето си имат табелки.

Въпросната мозайка е от Пловдивския музей, с морското божество.

А другата е Тракийска само защото Грък не би направил мозайка на Тракиец, а предполагам че и друго има.

Ако някой е гледал табелките в Пергамон (Музея в Германия), там няма една на мястото си.

Така, че много не им вярвайте на табелките :)

Обаче качеството на снимките не е на ниво.

И аз съм за да има детайлни снимки да се виждат обектите добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
е Тракийска само защото Грък не би направил мозайка на Тракиец,
- това изречение е голяма тъпотия. Освен ,че просто не е вярно. `ма наистина е изумително!
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

- това изречение е голяма тъпотия. Освен ,че просто не е вярно. `ма наистина е изумително!

Ти би ли си сложил , някой който не харесваш на картина у вас?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Би ли си запазил определенията за себе си и спазваш добрия тон!

Първо ми отговори на въпроса, не го зададох случайно или да правя спам в темата.

Второ защо смяташ, че Гърците са обичали Траките изобщо?

Или визираш дали Орфей не е Грък?

А ти понеже си по вещ защо, (забележи какво знание донесе в тази тема) не каза, че е от Пловдивският музей мозайката? Или че в музеите има объркани табелки?

Защо не се включи да обогатиш темата с нещо , а да кастриш?

Или е по-добре да не казваме нищо, а някой като каже да го оглозгаме. Знам, че има и такива групи във форума.

Ще те помоля, да си по конкретен и по въздържан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спорът е излишен. Мозайките са дело на римски майстори и отразяват римскитее естетически потребности и култура. На едната мозайка - тази от Филипопол няма изображение на Орфей, на другата отдолу има табела Созопол, а в Созопол траките са влизали само в качеството си на роби.

Интересна е логиката на автохтонците (друг е въпростът, дали "логика" е най-добрият термин) - щом толкова много се набляга на образът на Орфей върху римски и гърцки предмети, то какво ли доказват образите на няколкото десетки негри върху Панагюрското съкровище? :w00t:

Между другото, откога Горгоната Медуза стана тракийкиска? Не съм чувал протототипът и е била някоя тракийска красавици :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Откъде пък реши, че гърците "не харесват" Орфей?

Че то ако не бяха гърците, въобще нямаше да знаем че е съществувал - всички сведения за Орфей и негови изображения са гръцки :!!!: Което поставя въпросът, дали въобще е имало култ към него в тракийска среда. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам защо реши, че съм автохтонец. Може би че не се съгласявам и имам различно мнение. Или се е превърнало в термин за обида.

Просто не искам да съм заблудена гугутка и изразявам собствено мнение, за разлика от много от участниците. И като собствено е възможно в много аспекти да не е правилно (защото зад него не седи отбор "юнаци" да съветват с написаното или да чета и цитирам съвременник).

А на тема Горгона , тази с цилиндъра на главата прилича на Кибела. Другата може да е Горгона, не знам защо е добавена.

Добре е да се покажат все пак, кои са не Тракийските 90% от снимките и да ги махнем, да не товарим темата.

Знам, че всичко написано е на Гърцки и ги превъзнасяме прекалено много , та все пак Дионис не е жена нали? виж снимката.

post-6570-074697100 1297347377_thumb.jpg

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На табелката не винаги пише това което е, а което са мислели че е.

Така, че не е толкова сигурно от тях, но е добре д аима де, то поевчето си имат табелки.

Въпросната мозайка е от Пловдивския музей, с морското божество.

А другата е Тракийска само защото Грък не би направил мозайка на Тракиец, а предполагам че и друго има.

Ако някой е гледал табелките в Пергамон (Музея в Германия), там няма една на мястото си.

Така, че много не им вярвайте на табелките :)

Обаче качеството на снимките не е на ниво.

И аз съм за да има детайлни снимки да се виждат обектите добре.

Абсолютно съм съгласен - който иска табелки да плати за вход в музей

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

- това изречение е голяма тъпотия. Освен ,че просто не е вярно. `ма наистина е изумително!

Тук се радвам, че има лингвистични полицаи - понякога да сбъркаш не значи, не значи, че си убил човек - изумително звучи, аз се хванах - убедително е

Редактирано от didukaimos
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Определянето на дадено произведение на изкуството като национална собственост или като гръцко, тракийско, римско и друго може само да се случи **************, че културните влияния са конвертируеми и не са ограничени от расови и етнически принадлежности.

Имам чувтвото, че в този форум присъстват хора, чиято единствена цел е да полемизират, дори и тогава, когато проблематика отсъства. Увайаеми Дами и Господа, това са просто снимки, на които можете единствено да се насладите -едно чисто естетическо удовлетвоение.

Явно човек трябва да страда от нелечими девиации, за да търси в тракийски артефакти, нетракийски елементи, които несъмнено съществуват поради политически и културни влияния.

************

Поздрави на този дето спомена сатиричните негърски главичките. Пълното оспамване на темата и превръщането й в безпредметна говорилня имаше нужда от нещо шегобийно.

Модератор: Защо ли не ми е весело, че трябва да трия толкова много?

Редактирано от Galahad
Заличаване на недопустим текст
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е поръчано от мен, за да имам претенции.

Съжалявам, ако си се почувствал засегнат. Нямах лоши намерения, напротив. Много пъти ми се е случвало да участвам в организиране на изложби , със създаването на галерии от снимки в интернет имам опит и просто дадох един съвет. Можеш да не го приемаш, ако мислиш различно, можеш и да се замислиш, не очаквах да се сърдиш за такава дребна забележка. Похвалите са приятни за ухото, но от тях обикновено няма много полза.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Като намериш елинистическо или римско изкуство в Тракия, то не става автоматично тракийско. Както ако намериш мерцедес в Конго, то той не става конгоанско произведение. Някои от предметите са просто вносни, други са изготвени от чужденци.

********************

Модератор: Ако коментарите на потребители продължат, ще мина от звездички на минуси в таблото за предупреждения!

Редактирано от Galahad
Заличаване на недопустим текст
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може да има някакво гръцко или римско влияние, както и някакъв внос, но едва ли из цялата страна има еднотипни артефакти, каквито обаче не се онкриват с такава честота в Италия или Гърция.

Втори е въпросът, че намиращите се в търговската мрежа китайски чинии, гръцки домати и турски "Сейковци" са част от бита на днешните българи, макар да са внесени.

Тъй че не виждам някаква причина за драматично развитие на темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсолютно съм съгласен - който иска табелки да плати за вход в музей

Интересно, дали авторътна въпросния блог има разрешение от съответния музей да разпространява снимки на предмети, тяхна собственост? Щото ако няма такова, може да понесе известни (доста солени)глоби.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Втори е въпросът, че намиращите се в търговската мрежа китайски чинии, гръцки домати и турски "Сейковци" са част от бита на днешните българи, макар да са внесени.

Поставяйки въпросът по този начин, вече и аз съм съгласен. Въпреки всичко червенофигурните съдове от гръцките черноморски колонии са си гръцки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не разбирам какъв е проблема. Според мен ако някой желае на подобна база да създава спор, то той е безпредметен. Радвам се,че Орфей е предизвикал такъв спор. Значи когато гърците и римляните използват тракйския персонаж Орфей,те имат право, а когато трак използва римско снаряжение, това снаряжение не е тракийско. Противоречива логика.

В моменти в Турция се води голяма кампания да се изведе страната като исторически наследник на Одриското царство. Вероятно според наглостта на някои мирогледи изкуството на одрисите е част от турската култура. Уви няма как да се съгласим с това.

Редактирано от didukaimos
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре, да го кажем така.

Имаме куп снимки на антични предмети от днешните български земи - някога населявани от траки и част от класическия свят на гръко-римската цивилизация. Тези предмети са древни, красиви и интересни за нас днес. Носят следи и от тракийското население, и от гръцкото културно наслояване. Интересно е какви са мотивите, с които са украсявани, какви майстори са ги изработвали, каква е била употребата им, от кои периоди са, кои от тях са внос, кой ги е притежавал и кои са местно производство. Някакви означения под всяка снимка наистина биха били добре дошли. Оттам нататък възможните различни мнения са в реда на нещата, стига да са изразявани неутрално. Предполагам, че снимките са от Интернет, тоест са публично достъпни дори и извън тази тема, а не са резултат от някакво разбойническо снимане по музеите.

Бел. мод. Оттук нататък всяка забележка относно личността на някой юзър просто ще бъде скривана. Авторът на забележката ще получи десет дни отпуск от форума. Коментари по това предупреждение ще имат същия резултат. Галахад едва насмогва да прочиства иначе интересната тема от излишни неща. Придържайте се към нормален тон, изказвайте и приемайте несъгласията помежду си без излишни страсти.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Опасявам се, че над 90% от показаните предмети не са дело на траките. Като примерно римските мозайки от Филипопол или гръцките червенофигурни съдове.

Аз също съм на мнение,че не е сериозно да говорим за тракийско изкуство въз основа на т.нар. "тракийски съкровища", защото засега никой не е успял да докаже, доколкото знам, че са тракийско производство.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...