Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси от един постинг по физика


Folko

Recommended Posts

  • Потребител

Така.. точно на връх Коледа(да ви е честита) влизам в любимия ни форум и какво да видя - въпрос за теглото и реших:

поради огромният брой хора, които се регистрират в подобни форуми с цел да им бъде решена 1 задача за училище и си правят нова тема само за 3 поста и така направо се задръства форума, да се направи така, че всеки, който има прост въпрос(и сложни разбира се)нека пише в тази тема, където отряд от обучени физици ще помагаа :biggrin:

мисля, че админите ще се съгласят, че така ще е по-подредено и прилежно :bigwink:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Учени от Харвардския университет твърдят, че е възможно да бъде създадено летящо килимче, което да се рее във въздуха, съобщи сп. "Нейчър".

Прототипът на идеята е взаимстван от арабските приказки, но в своята съвременна интерпретация звучи реалистично. Екипът е изследвал аеродинамиката на гъвкав лист, който става на вълни във флуид. Според тях е възможно същите свойства да бъдат възпроизведени и във въздуха.

Летящият килим обаче няма да може да превозва хора. За да да се рее във въздуха лист с дължина 10 см и дебелина 0,1 мм трябва да вибрира с честота 10 херца и амплитуда около 0,25 мм. Възможно е и по-тежък килим да бъде накаран да полети по законите на физиката. Според харвардските учени обаче, "изчисленията показват, че на този етап той ще остане в сферата на магичното, мистичното и виртуалното", защото двигателят, предизвикващ необходимите вибрации, трябва да е много мощен.

За да полети килимът, той трябва да бъде вдигнат във въздуха. Това може да стане с вълни, които да го оттласнат. Ако килимът е върху хоризонтална повърхност, такива вълнообразни движения създават високо налягане в междинното пространство. Освен да го повдигнат, вълните могат и да го придвижат напред. За да се придвижва скоростно, обаче, килимът трябва да прави големи вълни, сравними по размер с неговия. Затова ще е трудно върху него да се задържи човек.

Усъвършенстването на новия летателин апарат е въпрос на време.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Моля ви ако някой може да ми помогне с решението на следната задача:

В аквариум на дълбочина 20 см. е поставен предмет с малки размери.Каква е видимата дълбочина h1 на предмета за наблюдател,намиращ се над водата ,ако коеф. на пречупване на светлината във водата е n=4/3?Окото на наблюдатела и предмета се намират на една и съща вертикална права.

Предварително благодаря на всеки, който може да помогне с решението.Задачата е за 11 клас. и ми трябва до вторник сутринта. 10x

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Къде е по голямо гравитационното ускорение, на повръхността на земята ,в гравитационното й поле или на повърхността на ядрата на атомите ,в техните гравитационни полета ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес цял ден се мъчих над тези два въпроса по физика

Променя ли се температурата на течност при кристализация :

А)Намалява защото....

б)Увеличава се защото....

в)Не се променя защото....

2.Променя ли се температурата на течност при кипене:

А) Намалява се защото....

Б) Увеличава се защото....

В) Не се променя защото....

Ще следя за отговорите Ви защото утре в 10:00 часа имам контролно и тезе въпроси ще ги има :|

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси че ми помогнахте има ли смисъл да чакам за отговор :biggrin:

Като дори не сте отговорили на човека със задачата от 20 Януари .

Надявам се следващия път да улуча човек който би ми помогнал с тази задачка която беше за 8 клас и над която до два и половина се мъчих да отгатна и успях :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мерси че ми помогнахте има ли смисъл да чакам за отговор :biggrin:

Като дори не сте отговорили на човека със задачата от 20 Януари .

Надявам се следващия път да улуча човек който би ми помогнал с тази задачка която беше за 8 клас и над която до два и половина се мъчих да отгатна и успях :)

Малко, че не спазваш правилата на форума, че и нахален. Като чели сме длъжни да ти отговорим?

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Мерси че ми помогнахте има ли смисъл да чакам за отговор :biggrin:

Като дори не сте отговорили на човека със задачата от 20 Януари .

Надявам се следващия път да улуча човек който би ми помогнал с тази задачка която беше за 8 клас и над която до два и половина се мъчих да отгатна и успях :)

Ако искаш следващия да има полза от това...дай и отговора, щом си успял...

Съжалявам, но форума е свободен и никой не е длъжен да прави каквото и да е...всеки ако знае и има желание би отговорил. Аз видях темата, но отдавна приключих с физиката и научно обяснение на проблема не бих могъл да дам...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Виж, кикенце, на подобни въпроси може да се отговори единствено в контекста на съответното учебно съдържание.

Аз не съм физик, но за мен е очевидно, че вторият въпрос е зададен некоректно, а имам съмнения и за първия - т.е. на тези въпроси може да отговори единствено човек, който е запознат със съответните учебници - тези въпроси, без съмнение, са правилни и логични, но единствено в контекста на образователния процес в средното училище.

Смисълът на обучението в средното училище по естествените науки е не толкова да дава конкретни знания, колкото да даде мирогледна основа и да предизвика любопитство и прочие нежни чувства към човешката знание. В този смисъл, съвсем нормално е в съответните учебници да има такива некоректно зададени въпрос - защото в контекста на съответния учебен материал - те са си съвсем на място и абсолютно коректни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам 1н въпрос.С един прятел сме се хванали на бас, дали човек може да хване тен през стъкло

Ходихме до 1но село скоро, и печеше доста а мен слунцето ме хваща много барзо.В колата печеше доста от моята страна и като се варнахме аз бях доста почервенял.Казах му че много съм се изпекал и ще ще почернея в лицето.Той обаче ми вика че било елементарна физика това и че не можело да се хване тен през стъкло защото не преминавали ултравиолетови лачи и такива простотии.Моля ви да ми отговорите за да му натрия носа...Имахме москвич навремето и кората на таблото отватре беше кожа и от жълта стана черно-кафява а тои ми говори че не можело да се хване тен през стукло само да се зачерви човек от топлината:)))))

Моля отговорете ми

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
дали човек може да хване тен през стъкло
Не, не може.
В колата печеше доста от моята страна и като се върнахме аз бях доста почервенял. Казах му че много съм се изпекал и ще ще почернея в лицето.
Почервенял си не от ултравиолетовите лъчи (не само от тях се почервенява).
за да му натрия носа
За това ще трябва да намериш друг повод, но не се отказвай.
Имахме москвич навремето и кората на таблото отвътре беше кожа и от жълта стана черно-кафява
Пералнята ни е на сянка, но пак й се промени цвета с годините.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Утре имам контролно по физика и успях да реша всички задачи за подготовка но една задача ми се опъва, колкото и да се мъча все не ми излиза нещо. Моля ви който може да ми я реши

Колко волта е напрежението което измерва волтметърът ?

post-3126-1203865134_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

in progress

от закона на ом за цялата верига намираш тока равен на електродвиж напрежение разделено на вътрешното съпротивчение +останалото

I=e/r +R

12/0.5+5.5=2A

I=U/R

U=RI=2.4=8V

Икажи ми не видя ли нНАЙ-ГОРЕ В РАЗДЕЛ ФИЗИКА КАВО ПИШЕ

а да и резисторите са последователно свързани и поради това токът е константа ако не си разбрала

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте!Значи доста се интересувам за елетромагниятния пулсатор..обаче немога да намеря много информация за него(или по точно за направата му)...Ако някой знае нещо, каквото и да е, нека пише плийс :):lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Въпросът ми е свързан с ъгълът който сключват водородните атоми с кислородния във водната молекула. Този ъгъл е около 108 градуса. Въпросът ми е - има ли физична теория, която да обяснява защо го има този ъгъл и освен това, разбира се да го изчислява с по-голяма точност?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Въпросът ми е свързан с ъгълът който сключват водородните атоми с кислородния във водната молекула. Този ъгъл е около 108 градуса. Въпросът ми е - има ли физична теория, която да обяснява защо го има този ъгъл и освен това, разбира се да го изчислява с по-голяма точност?

Предполагам, че е въпрос на векторна математика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте ...

Значи ... трябва да направя дупка (голяма колкото да мине човек през нея) в 12 сантиметрова бетонна стена.

Ако пробия няколко малки дупки в стената това ще намали носимоспособността й и ще мога по-лесно да я разбия, но тези дупки трябва да са на точно определени места.

Въпроса ми е как да определя как да са разположени тези дупки, има ли някакъв закон, принцип или нещо друго ???

Благодаря, дано да сте ме разбрали....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте ...

Значи ... трябва да направя дупка (голяма колкото да мине човек през нея) в 12 сантиметрова бетонна стена.

Ако пробия няколко малки дупки в стената това ще намали носимоспособността й и ще мога по-лесно да я разбия, но тези дупки трябва да са на точно определени места.

Въпроса ми е как да определя как да са разположени тези дупки, има ли някакъв закон, принцип или нещо друго ???

Благодаря, дано да сте ме разбрали....

По периферията на дупката възможно най-близо една до друга. Имай предвид, че ако стената е правена както трябва, освен с бетона ще си имаш работа и с металната рамка - т.е. с армировката.

Редактирано от Spirit
Правопис
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

1) Под ъгъл 45 градуса върху плоската стена на стъклена полуцилиндрична леща пада лъч. Намерете ъгъла на пречупване. (Използвайте тригонометрични таблици или подходящ калкулатор.)

2) Лъч,който сключва ъгъл 40 градуса с перпендикуляра на повърхността на стъклена плочка, частично се отразява и частично прониква в стъклото. Начертайте хода на лъчите и намерете ъгъла между отразения и пречупения лъч.

3) Чрез увеличаване на тока температурата на нагрятата жичка на лампа се повишава от 900 градуса по Целзий до 2073 градуса по Целзий. Колко пъти нараства излъчената електромагнитна енергия? (Приемете,че жичката отговаря на условията за абсолютно черно тяло).

4) По приведените данни за Слънцето: подобно на абсолютно черно тяло с температура около 6000 К, максимумът на излъчената от Слънцето енергия е за вълна с дължина λmax=470nm, пресметнете приблизителната стойност на константата в закона на Вин. (закон на Вин гласи: Тλmax=const).

Ако може някой да ми помогне,ще бъда много благодарна!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Искам да попитам, можете ли да обясните накратко какво са елиптичните функции - ако може да обясните накратко, заедно с някои техни основни свойства и приложения (във физиката и математиката).

Попадна ми една книга с точно това заглавие, докато търсех за елиптични криви, което е доста по-различно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз тези функции ги знам всъщност. Например диференцирането на p-функцията на Ваерщрас дава точно елиптичните криви. В тези криви всъщност има повече математика, отколкото физика??? Така ли е? Питам, защото само от мат. гледна точка съм ги срещал - често ли се появяват и във физиката (в посочените линкове има математически свойства).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...