Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси от един постинг по физика


Folko

Recommended Posts

  • Потребители

Кохоломогиите на Чех използват ли се във физиката? Честно казано, аз не знам какво са - 2-3 пъти съм почвал да изучавам алг. геометрия, ама не стигнах доста навътре (в бъдеще, обаче изглежда, че ще ми потръгне, но все още няма нищо сигурно).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

3gpaBeuTe! Аз съм поредния заблуден, който не може да се справи с елементарни задачи по физика. Имам 11 задачи за домашна работа. Последните 2 са ми особено интересни, но не съм на такова равнище, че да се справя с тях. Става въпроса за Физика (механика и оптика). Ето ги и задачките:

005674396.jpg

Няма да изпадам в много обяснения, но ако има кой да ми помогне с тях, поне да ми подскаже с нещо, ще съм му наистина благодарен! Яко ме тормозят и не ме оставят на мира тези 2 гадини. help

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз имам един въпрос.

Ако построиме голямо огледало на 100 светлинни години от тук, то няма ли хората от земята след 200 години като погледнат това огледало да виждат какво се е случвало тук преди 200 години?

И възможно ли е да се приложи това сега с отражението на някои космически обект?

И също така имам и друг въпрос.

Скоростта на светлината само на теория ли е максималната която може да се постигне или няма по-бързо движещо се тяло, защото в книжката "Нещо наречено Нищо" четох, че Айнщайн приема скоростта на светлината за максимална, вярвайки, че има и по-бързи тела. А и също така съм чувал, че са засечени по-бързо движещи се тела.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първия въпрос: да такова огледало ще показва какво се е случило преди 200 години на Земята.

Втория въпрос: не, няма по-бързи тела от светлината. "Тялото" има маса, а за ускоряването на масата е нужна енергия. Колкото по-бързо се движи едно тяло, толкова повече нараства импулсът му (момент, обща маса) и така трябва дори още повече енергия за ускоряването му. Стига се до там, че за да се развие скоростта на светлината е нужна безкрайно голяма енергия, която да ускорява и да поддържа скоростта на нашето тяло. От тук следва, че само безмасови тела могат да достигат скоростта на светлината. Такива са фотонът и гравитонът или с други думи светлината и гравитацията.

Но горното важи само за тела! Пространството не е тяло и може да се движи с по-висока от тази на светлината скорост. Това се случва около черните дупки. Там пространството пада в черната дупка със скорост по голяма от с и за това светлината не излиза от черната дупка. Примерно ако пространството пада в дупката със скорост 400 000 км/с, а светлината се опитва да излезе с 300 000 км/с, то очевидно няма да може да излезе, щото е по-бавна от пространството. Представи си една река, едно кану, кото плува срещу течението, но течението е много бързо и за това кануто пада във водопад. Тогава водопада е черната дупка, кануто е светлината, а водата е пространството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси за бързия и точен отговор.

Обаче аз имам още доста въпроси :happy:

Да започнем с този.

Какво точно представлява абсолютно черно тяло, и защо наричат слънцето така.

2. Има ли вероятност някога Юпитер да се превърне в слънце?

3. Нали когато се движим със скоростта на светлината времето тече много по-бавно.

Защо е така, и дали това ни влияе и в момента (в смисъл дали времето тече по-бавно на планетите които се въртят по-бързо около слънцата си и т.н.).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Виж http://bg.wikipedia.org/wiki/Абсолютно_черно_тяло

2. Не, трябва да е десетки пъти по-масивен

3. Да, влия ни. Ако няма забавяне на времето, тогава не можем да обясним:

а) защо скоростта на светлината е еднаква във всички инерционни рамки

б) защо космическите лъчи доживяват да стигнат до Земята

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте трябва ми помощ относно 1 задача по Техническа механика, става дума за греди, опорни реакции и все такива неща.... Моят вариант е 14

Мъчих се сам, но стигам до проверката и получавам грешен резултат.... този форум ми е последната надежда!

post-3406-1209664240_thumb.jpg

post-3406-1209664262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Вижте картинката. Разбира се става дума за идеални условия.

1. Възможно ли е да се отдалечават огледалата едно от друго?

2. Какво е необходимо за да е максимално ефективна системата?

3. С каква максимална скорост ще се отдалечават огледалата едно от друго?

4. (Най-трудното) Може ли някой да предположи при реални условия, какво ще се получи и за колко време, ако е изпълнено 2?

post-3446-1210460926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравйте!Нов съм и имам няколко въпроса, те естесвено са свързани с учебния ми материал по физика.

Може ли взрива на една планета да бъде чута на дръга планета ?

Защо звукът от летящ реактивен самолет се чува далеч зад самолета?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:):):) Това ми напомня едни добри времена....

1/ Няма да се чуе взрива от една планета на друга, защото между тях, т.е. в Космоса, няма въздух, който да пренесе звука. Може да се долови чрез радиосигнали, навярно.

2/ Свръхзвуковият самолет затова е такъв, защото се движи по-бързо от звука, т.е. изправарва звуковата вълна, която сам е създал. Така тя се движи зад него и първо го виждаш, после го чуваш. Това, естествено, когато върви със свръхзукова скорост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте отново.Този път имам и задачка, в смисал нещо не мога да я реша :lightbulb: а бих искала да вися как става.Едва ли е нещо мн трудно но не мога да се сетя :post-20645-1121105496:

Метална тръба с дилжина 931m е ударена с чук по дължината и.На дръгия краи са чули два звъка с разлика във времето t=2,5s. Обяснете накакво се дължи явлението.Определето скоростта на звука в метала, ако скоростта на звъка във въздуха е 340m/s.

Отговора е 3900m/s (ама как нз ??? )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте отново.Този път имам и задачка, в смисал нещо не мога да я реша :lightbulb: а бих искала да вися как става.Едва ли е нещо мн трудно но не мога да се сетя :post-20645-1121105496:

Метална тръба с дилжина 931m е ударена с чук по дължината и.На дръгия краи са чули два звъка с разлика във времето t=2,5s. Обяснете накакво се дължи явлението.Определето скоростта на звука в метала, ако скоростта на звъка във въздуха е 340m/s.

Отговора е 3900m/s (ама как нз ??? )

Хъх, ми чули са два звука, защото, както е написано в задачата, звукът се движи с различна скорост в различни среди. В нашия случай във въздух и в метал. Единия път са чули звука, минал по тръбата, а другия път, звука пътувал през въздуха.

1. Намираш колко време е пътувал звукът по въздух t=s/v t=931/340=2,74 секунди

2. Звукът от тръбата е пристигнал с 2,5 секунди по-рано, което значи, че е пътувал 2,74 - 2,5 секунди или 0,24 секунди. Скоростта на звука в метала тогава е v=s/t v=931/0,24 Това ти дава 3879 m/s.

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чували ли сте за теорията на "Анатолий Логунов" за "релятивистскую теорию гравитации", която била алтернатива на теорията на Айнщайн? Разбира се, всякакви шантави теории съществуват, но въпросът ми също е - възможно ли е да се появи такава, която е научно издържана и да е различна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И да, и не. Теорията на Айнщайн не обяснява напълно гравитацията. По-скоро очакваме теория, която да променя някои положения от тази на Айнщайн или да я надгражда, но не и да я отменя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лабораторна вана е разделена на две равни части с вертикална мембрана, пропускаща водни молекули и непропускаща молекули на етилов спирт.

В едната част на ваната е налят воден разтвор на етилов спирт, а в другата - чиста вода.

Осмотичното налягане е = ??

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! Първо искам да кажа, че съм горд да бъда българин и нека всички не забравяме всички революционери, поети, велики хора, благодарение на които днес сме обособени на световната карта под едно цяло, наречено България. Нека не забравяме датите като днешната, 2юни. Сега по същество.

ЗАДАЧА. В среда с показател на пречупване n1=1,5 монохроматична светлинна вълна има дължина на вълната л(ламбда)=600nm. Колко нанометра е дължината на вълната л2 на светлина със същата честота, когато се разпространява в среда с показател на пречупване n2=1,8.

a) 720nm б) 600nm в) 500nm г) 400nm д) 300nm

Успях да намеря някаква зависимост, например, че 5119e8e2b922e845a2128ec146fc0127.png. Изрових и за скоростта зависимост, но не ми върши никаква работа. Опитах се да направя връзка между амплитудата на вълната и дължината и, но не мога да открия формула, по която да се ръководя. Ако на някой му се занимава, ще се радвам да ми обясни, ако не му се занимава, поне за отговора да ми подскаже, че вече абсолютно изпуших!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами аз лично никаква :doh: за съжаление засега не влизат често спецове математици, нито пък се задържат за дълго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ЗАДАЧА. В среда с показател на пречупване n1=1,5 монохроматична светлинна вълна има дължина на вълната л(ламбда)=600nm. Колко нанометра е дължината на вълната л2 на светлина със същата честота, когато се разпространява в среда с показател на пречупване n2=1,8.

a) 720nm б) 600nm в) 500nm г) 400nm д) 300nm

Успях да намеря някаква зависимост, например, че 5119e8e2b922e845a2128ec146fc0127.png. Изрових и за скоростта зависимост, но не ми върши никаква работа. Опитах се да направя връзка между амплитудата на вълната и дължината и, но не мога да открия формула, по която да се ръководя. Ако на някой му се занимава, ще се радвам да ми обясни, ако не му се занимава, поне за отговора да ми подскаже, че вече абсолютно изпуших!

Толкова ли е трудно да се пресметне, че отговорът е в) 500nm ??

Даже от твоята формула веднага се вижда, че : Л(във вакуум) = Л1 . n1 = Л2 . n2 ; откъдето Л2= Л1 . n1 / n2

или Л2 = 600 . 1,5 / 1,8 ; тоест Л2 = 500nm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Метален куб с ръб а=10см се поддържа при температура 472градуса по С.Колко джаула е енергията, която кубът излъчва за 1мин.Приемете, че излъчва като абсолутно черно тяло. Отг:39кY

Оценете температурата на светеща нишка на електрическа лампа с мощност р=100W.Нишката има d=0,2mm и дължина l=7sm.Приемете, че излъчва като абсолютно черно тяло, а пренасянето на топлината се извършва само чрез излъчване.Отг:2500К

ако ми дадете и обяснение ще съм ви много благодарна.Мерси предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

И така темата не става въпрсо за огледалата които имате в банята, хола, коридора или тем подобни, имам предвид висококачествените огледала ползвани при лазерите. И понеже в България няма откаде да си закупиш такова огледало, а аз се сблъсках с точно същия проблем, реших да пиша та някой ако знае и има някаква информация за набавянето на такива огледала ще се радвам да е сподели.

Общо взето на мен ми трябва огледало от Цинковселенид (ZnSe), с коефициент на отражение 88% за 10,6um (10 600nm) дължина на вълната. Та някой ако знае някаква чуждестранна фирма или работи с такава и копува огледала за каквито и да е лазери от някакви фирми ника ако може да даде някой линк за останалите неинформирани (като мен) във форума.

И наистина ми трябва такова огледало, който може и иска да помогне ще сам благодарен ако пише. :post-20645-1121105496::117:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...