Отиди на
Форум "Наука"

Книга на Саид Хусайн Наср на български? Ае стига бе!


Recommended Posts

  • Потребител

Наистина, човек трябва редовно да обикаля малкото книжарници в София, където се намира литература, различна от масовата. bigwink.gif

За съжаление напоследък нещо не ми остава време за това...

Поредното минаване през в "Български книжици" ме сдоби с книгата на автор, за който не смятах, че може да се появи на български - поне не в близките години.

Става въпрос за книгата на проф. Саид Хусайн Наср "Сърцето на исляма". Въпреки, че това е едно от неговите научно-популярни съчинения, предназначени за широката публика, мисля, че името на автора не се нуждае от коментар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво представлява книгата?

Книгата сама по себе си е писана като за тъпи американци, съвсем популярна и не е интересна (за хора, които имат някакви познания за исляма). Авторът е интересен. book.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност след като прочетох вчера книгата мога да кажа, че е добре написана и тя има някои особености. Първо, авторът (който не го познава може да намери достатъчно материали за него из Мрежата), пише от мюсюлманска позиция но той първо е суфи (т.е. става въпрос за един друг ислям) и второ е традиционалист (в смисъл последовател на Рене Генон и Фритьоф Шуон), което вече прави нещата по-специални. Впрочем, проф. Наср, койето е духовен ученик и последовател на Фр. Шуон, в момента е председател на Фондацията за традиционалистки изследвания.

Тук може вече да се обсъжда, ама не знам дали някой в България въобще е запознат с философията на традиционалистката школа. Обикновено като заговоря за Генон, Шуон, Бургхардт, хората насреща мигат в ням въпрос "Кои па са тия?"...eek.gif

Впрочем, най-доброто съчинение, обясняващо на западния човек (за хора с все пак известна интелектуална култура) исляма, което съм виждал, е "Understanding Islam" на Шуон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако Буркхард е Якоб, то съм чел неговата "Културистория на Гърция" (в странния превод на Свинтила) и "Култура и изкуство на Ренесанса в Италия" (в старо издание). Друг автор с това име поне аз не знам. Наср, Генон и Шуон не са ми познати. Колко струва книгата на Наср?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако Буркхард е Якоб, то съм чел неговата "Културистория на Гърция" (в странния превод на Свинтила) и "Култура и изкуство на Ренесанса в Италия" (в старо издание). Друг автор с това име поне аз не знам. Наср, Генон и Шуон не са ми познати. Колко струва книгата на Наср?

Титус Бургхард е племенник на "онзи" Бургхард. bigwink.gif

http://en.wikipedia....itus_Burckhardt

http://www.worldwisd...Burckhardt.aspx

Между другото, ето какво пише Наср за Т. Бургхард book.gif

http://www.worldwisd...ds/pdfs/156.pdf

Честно казано, не съм чел превода на Свинтила. Бай Владо, лека му пръст, беше своеобразен човек. Но разговорите с него бяха твърде интересни, особено когато се водеха в дома на един негов познат, който е един от хората, допринесли за навлизане на езотериката (източна и западна) в България.117.gif

За съжаление Свнтила в последните си години се занимаваше (и пишеше) повече в политическата сфера. А беше човек с изключително широк интелектуален кръгозор и хуманитарна ерудиция и можеше да допринесе много за развитие на културологията, а не на антикомунистическата мемуаристика.hmmm.gif

Редактирано от Black Wolf
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мерси за инфото.

На мен Свинтила ми харесва и като антиком мемоарист (но може би послъгва в своя полза, както съм чувал от човек, лежал заедно с него), и като автор на "Писма от атинските музеи", и като преводач на сонетите на Шекспир (доста своеобразен, наистина). Отблъсква ме като преводач на "Залез и упадък на римската империя" от Гибън, там просто се е провалил. Но никой не е съвършен. Превел е добре Якоб Буркхард, тук-там със странности.

А този Наср явно си струва.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...