Отиди на
Форум "Наука"

Отгатни по описание или изображение


Recommended Posts

  • Потребител

Или Елена Българска за сръбския крал Стефан Душан? Състояла се е на Великден, а и е било сключено примирие между него и Иван Алексадър!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Или Елена Българска за сръбския крал Стефан Душан? Състояла се е на Великден, а и е било сключено примирие между него и Иван Алексадър!

Нацели го. Павле Йованович е художника, доста е добър наистина - живопис, динамика, атмосфера. Може в случая само да се поспори за автентичността, дали облеклото и доспехите при Душан са били вече западноевропейски и проторенесансови, вероятно частично са били такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Коя е битката от картината?

Една от флотилиите е плавала в непогрешим боен ред, но нещо се е случило! За какво става въпрос? :whistling:

post-10803-0-65540500-1399284943_thumb.j

Редактирано от zahar4e
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Британския флот срещу испанската армада при Гравелин. Британците развалят строя на армадата след атака на брандери - кораби натъпкани с кесплозиви.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Понеже Радото е на парад, да се включа и аз /след като темата беше успешно реанимирана с римска загадка/.

Та познайте какво влачат риимляните и откъде е барелефа.

post-917-0-49674500-1399366328_thumb.png

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не познавам добре световната история, пък и не искам да си измислям и аз някаква задача. (Доколкото си спомням позналият, трябва да представи новата загадка.) Не съм следил и какво е задавано. Но понеже засега няма познал верния резултат, пък аз мисля, че май открих какъв е той, предлагам два жокера.

Барелефът се намира тук.

post-2642-0-91596900-1399400462_thumb.jp

На барелефа е представено триумфално шествие с трофеите, взети от римската войска. Един от трофеите е много характерен и показва, по какъв повод е шествието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:happy: Благодаря за подсказката - Арката на Тит: Римски войски носещи в Рим богата плячка от храма на Соломон-златен свещник, сребърни тромпети, олтар...Изобразен е и императорът, както и процесия на еврейски роби.

п.п. Отговорът на предишната загадка е:

Испанската армада била практически непобедима, когато плавала във формация на полумесец. Въпреки това, ако тази формация се развалила уязвимостта на флотилията нараствала. Точно това се случило, когато испанската армада приближила първата си спирка - испанска Нидерландия - те осъзнали, че водата не била достатъчно дълбока и корабите се закотвили далеч от брега. Само че два галеона се отклонили от формацията, което било използвано от Англия и известния Сър Франсис Дрейк, за да пленят корабите. Оттук нататък нещата за Испанската армада се развили нещастно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

е, тя тука работата е ясна - картината представя капитулацията на Версенжeторикс /на коня/ пред Цезар /седналият/. През 53-52 г. галският благородник вдигнал въстание срещу римската окупация, но Цезар успял да разбие бунтовниците и ги принудил да се укрият в Алезия. След като опитът за деблокиране от обсадените и подкрепленията на съюзниците oтвън им не успял, Версенжеторикс се предал на милостта на победителя. Бил удушен през 45 г. пр. н. е. на триумфалното шествие на Цезар в Рим.

Две клипчета по случая:

https://www.youtube.com/watch?v=YxLqx8xF9Pw

https://www.youtube.com/watch?v=RGYI1UHK5jM

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

коя е капитулиращата армия и коя е победителката:

post-917-0-61748000-1399408144_thumb.jpg

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да не би да е битката при Бородино на 7 септември 1812 г.?

Наполеон споделя за това сражение следното:

«От всички мои сражения най-ужасното е това край Москва. Французите в него се показаха достойни да удържат победа, а руснаците си запазиха правото да бъдат непобедими... От петдесетте мои сражения, според мен, в битката край Москва французите показаха най-много доблест и постигнаха най-малък успех

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

мяза ми на р. Струмешница, където през 1014 г. ромеите разбиват войската на цар Самуил.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ми бил съм там, снимал съм, че и съм се впечатлил и аз ;)

531332_10150790981624952_609830239_n.jpg

Та да продължим по темата за историческите места:

10300036_10152123545724952_1553983055198

С коя известна личност е свързано това място и къде се намира?

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само се чудя с тези монетки има ли някаква символика, или е просто място където искаш да се върнеш отново?

Защото ако е така, моето предположение е крепостта в Шумен - по време на второто българско царство, при царуването на Цар Иван Александър тук е имало монетарница.

:bigwink: Иначе Цар Иван Шишман е посетил крепостта.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

неее, монетките ги хвърлят туристите, но всяка година на 15 март там поднасят и по някое друго цвете. :elvis:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...