Отиди на
Форум "Наука"

Македония ще промени името си


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Македония се съгласи да промени името си. Според местни медии правителството се склонило на вариант Република Македония (Скопие), съобщи bTV.

Външният министър на страната Антонио Милошоски е изпратил писмо до генералния секретар на ООН с новото предложение.

По думите на Милошоски Македония е направила много компромиси и е показала добра воля, за да се реши спорът с Гърция.

Дали най- накрая ще се реши този спор?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 112
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Ето може би единствената отстъпка, която Македония не биваше да прави пред съседите си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Що за име е това? Република Македония (Скопие)? Що за "европейско" държание на Гърция.... Властниците в Македония и Марс ще я прекръстят, само и само да останат на власт. С това си съгласие те наистина се опозориха завинаги като държавници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето тук може би беше моментът, в който България да се прояви като майката пред цар Соломон и твърдо да застане зад името на Македония (което и без това отдавна сме признали). Ама на, късно е. Още един изтърван влак.

Пък и барем новото име да беше Вардарска Македания, а не РМ(с) - то даже и звучи смущаващо.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

България няма ресурс и хал за това. Да не говорим за политици. Ще е добре обаче да заяви, че нея името Македония я устройва напълно и че последната трябва с това име да влезе в ЕС.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То беше ясно че ше клекнат накрая, щото без съгласието на Гърция нема влизане в ЕС. Аз не намирам това за особено смущаващо, освен че е леко дебилно тва със скобите, но определено БЮРМ беше по-обидно като име на държавата.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето тук може би беше моментът, в който България да се прояви като майката пред цар Соломон и твърдо да застане зад името на Македония (което и без това отдавна сме признали). Ама на, късно е. Още един изтърван влак.

Мисля че не е изтърван влака. България е била по-скоро мащеха, защото ако се беше държала като майка, днес щяхме да живеем в една единна държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че не е изтърван влака. България е била по-скоро мащеха, защото ако се беше държала като майка, днес щяхме да живеем в една единна държава.

Я дай рецепта за майчинско държание, ако обичаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Новото име ми допада, тъй като с една крачка се доближава до названието, което използвам за този регион: нашата Скопска област.

Не искам да те разочаровам, но Скопие отдавна вече не е български град.

Школóто е "Никола Вапцаров", езикът е албански, а градът – Скопие

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Те ще ни псуват и ще ни викат бугари-татари, одете в африка, ние ще ги подкрепяме. Вярно, тия простотий ги правят сърбоманите, за да отдалечат македонците от българите, но все пак, не изглежда добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не искам да те разочаровам, но Скопие отдавна вече не е български град.

Школóто е "Никола Вапцаров", езикът е албански, а градът – Скопие

То и в другите ни области положението не е по-различно: Доган говори предизборно на турски в Добрич

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Със Скопска област ни делят не армии, а тайните служби наследени от соцепохата. Берлинската стена не рухна нито от занемареност, нито от барут, нито защото беше превзета от някоя армия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен пък всяко име различно от "Южна бановина" или такова в което има спомен за Велика Сърбия, съответно Югославия е по-добро от БЮРМ. Разбира се най-добре да върне оригиналното си име - Кутмичевица. А може и византийското име на областта "тема България". Но да не бързаме, всяко нещо с времето си. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На мен това с уточняването на столицата в скоби ми е странно. Република Македония - дотук е приемлива смяната. Ама защо се уточнява в скоби столицата? Прилича на партийна абревиатура.

В древен Китай многото държави (и династии) се обозначават с времето на възникването си спрямо даден момент - ранна, късна или пък - с географското си местоположение - северна, южна, източна, западна.

Ддавам само няколко примера: ранно царство Джао, ранно царство Цин, късно царство Лян, северно Йен, западно Цин и др.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е едно от гръцките предложения, защото и те си имат Македония (като област). Нямат нищо против македонците да извеждат съществуването си от Александър Македонски, но държат да отбележат, че по-голямата част от държавата/владенията му (преди да тръгне на походите си) е била в сегашна Гърция. Не зная какви са били другите, но Северна Македония или Вардарска ми изглеждат по-логични, по-добре звучащи и по-точни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен това с уточняването на столицата в скоби ми е странно. Република Македония - дотук е приемлива смяната. Ама защо се уточнява в скоби столицата? Прилича на партийна абревиатура.

Наистина, малко странно решение. Освен Скопие, ще трябва да се изписва и в албанската му форма - Шкупи. А ако случайно решат да си променят столицата, примерно преместят е в Охрид, ще трябва да си променят и името на държавата :w00t: Абе да се пишат "Република Югозападна България" и да си решат проблема веднъж за винаги. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е едно от гръцките предложения, защото и те си имат Македония (като област). Нямат нищо против македонците да извеждат съществуването си от Александър Македонски, но държат да отбележат, че по-голямата част от държавата/владенията му (преди да тръгне на походите си) е била в сегашна Гърция. Не зная какви са били другите, но Северна Македония или Вардарска ми изглеждат по-логични, по-добре звучащи и по-точни.

А не е така, гърците имат много, ама много против македонците да си извеждат съществуването от Сандо Големиот. И с право.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това което четох и слушах по радията във връзка с името излиза, че правителството поне така смята, историците ясно, че няма да се съгласят да приемат това ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това което четох и слушах по радията във връзка с името излиза, че правителството поне така смята, историците ясно, че няма да се съгласят да приемат това ;).

Едно е да имаш претенции към името на географска област, която населяваш, съвсем друго е да имаш претенции към чуждо историческо и културно наследство. Наистина ако македонците решат в името на държавата им да има "Македония" никой нищо неможе да им каже, защото част от държавата им е върху историческата област Македония.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина, малко странно решение. Освен Скопие, ще трябва да се изписва и в албанската му форма - Шкупи. А ако случайно решат да си променят столицата, примерно преместят е в Охрид, ще трябва да си променят и името на държавата :w00t: Абе да се пишат "Република Югозападна България" и да си решат проблема веднъж за винаги. :tooth:

Ка40,

това е хем правдиво, хем добро решение. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това според мен трябваше да се случи отдавна ( макар, че докато не е стане факт нищо не е сигурно), защото се видя, че това е основна пречка в бъдещото развитие на Македония. В конкретния случай някакви скоби какво променят? Не е ли важен просперитета на гражданите на тази държава или поне шанса, който могат да получат? Странно е, че се допуска само една думичка да обръща съдбата на един народ. Ако някога Македония влезе в ЕС това е и шанс за нас - промиването на мозъци ще намалее, контактите ще станат много по- лесни, надявам се и цензурата там да намалее. Просто това трябваше да стане преди години.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...