Отиди на
Форум "Наука"

"Черният лебед" - Насим Талеб


Recommended Posts

  • Потребител

Сега чета тази книга.

Как човек предвижда и привижда. Много интересен поглед. Нужно е доста внимание при четене.

Черният лебед е рядко или случайно събитие, което е неочаквано и се отличава с три характеристики – то е непредсказуемо, има огромно въздействие и може да бъде обяснено със задна дата. Тъй като черните лебеди са непредвидими, ние трябва да се пригодим към тяхното съществуване (вместо наивно да се опитваме да ги предвидим). Невероятният успех на "Гугъл" е черен лебед, както и терористичните атаки от 11 септември 2001 г. За Насим Никълъс Талеб черните лебеди лежат в основата на почти всичко в нашия свят – от възникването на религиозни течения до събитията в личния ни живот. Години наред Талеб проучва природата ни да се заблуждаваме, че знаем повече, отколкото в действителност знаем. Защо не обръщаме внимание на феномена "черен лебед", докато той не се случи? Елегантен, поразителен и универсален в своите приложения, "Черният лебед" ще промени визията ви за света.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

книгата описва оценка на риска по начин доста непознат за западните общества, които с десетилетия наблягаха на позтивизма и на това да се подсигурят от всякакви непредвидимости ...

ей сега ще им се такова таковата ... и ще си платят с лихвите за високомерието си ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм. Странна концепция. Да не е нещо като модерен вариант на "иш аллах"? Т.е. на прочутия ислямски фатализъм?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

E на такъв въпрос не мога да отговоря.

Всеки си има неговото "да не е...".

Не знам кой е в състояние да опише какво има в една (ето за мен пък е философска) книга в един кратък пост. Затова цитирах и анотацията от една книжарница - аз не мога да направя по-добра. Мен лично ми я препоръча познат и реших да "проверя". Е, наистина ми хареса.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

авторът твърди нещо, което за средиземноморските народи се схваща интуитвно, а за западняците представлява огромна трудност като концепция - а именно, че рано или късно се случват непредвидими събитития, които могат да разкатаят фамилията на всяка една система ... навлиза и в други подроности, че колкото по-комплексна е системата толкова по-чуплива е ... и т.н. и т.н. ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

защото тук са идиоти и смятат, че контролират живота си и всички трудности са преодолими, така са научени последните няколко десетилетия ... затова и лудниците се препълниха и е пълно с грохнали хора, които не могат да продължат напред откакто се развихри финансовата криза ... като не си имал войни и сътресения с десетилетия и започваш да оценяваш неправилно риска ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъй. А на изток, понеже не са идиоти, не контролират живота си. И поради това им се налага да емигрират при тия, дето са се заблудили, че могат да го контролират??

Май трябва да я прочета тая книга, но пари за такова нещо не ми се дават. Нема ли я нейде онлайн?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

трябва да си прочел книгата и да си живял на запад за да я рабереш, дотогава можеш да си обсъждаш каквото искаш, но тук страшно много хора страдат от патологичен позитивизъм и това ще ги вкара в беля (ако вече не ги е вкарало) ...

по средиземноморието (няма значени дали южното ил северното) още от древногръцките времена (най-вероятно и от преди това) хората знаят, че не всичко в живота им е в техни ръце и нямат проблем с тази концепция ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

авторът твърди нещо, което за средиземноморските народи се схваща интуитвно, а за западняците представлява огромна трудност като концепция - а именно, че рано или късно се случват непредвидими събитития, които могат да разкатаят фамилията на всяка една система ... навлиза и в други подроности, че колкото по-комплексна е системата толкова по-чуплива е ... и т.н. и т.н. ...

Това твърдение е част теорията на хаоса. Така че не е нещо ново. Всяка система се прецаква с времето. Колкото тя е по-сложна и организирана, толкова вероятността да се прецака е по-голяма, а времето до настъпването й - по-кратко.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

трябва да си прочел книгата и да си живял на запад за да я рабереш, дотогава можеш да си обсъждаш каквото искаш, но тук страшно много хора страдат от патологичен позитивизъм и това ще ги вкара в беля (ако вече не ги е вкарало) ...

по средиземноморието (няма значени дали южното ил северното) още от древногръцките времена (най-вероятно и от преди това) хората знаят, че не всичко в живота им е в техни ръце и нямат проблем с тази концепция ...

А дали тези теории не са просто едно словоблудство във време на кризата и опит да се пропагандира ислямският фатализъм?

Патологичен позитивизъм какво ще рече пък??

Това състояние от 300, или дори от 500 години твори цивилизация, и да ви кажа, няма да спре. ;)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А дали тези теории не са просто едно словоблудство във време на кризата и опит да се пропагандира ислямският фатализъм?

Патологичен позитивизъм какво ще рече пък??

Това състояние от 300, или дори от 500 години твори цивилизация, и да ви кажа, няма да спре. ;)

КГ125, недей така.

Патологичен позитивизъм е подобно на ислямски фундаментализъм. И двете са несъществуващи реално, но има филмирани хора, които са задвижвани от тях.

Това е толкова ислямска книга (споменати са религии вътре), колкото и математиката за 3-ти клас е зарзаватчийска (има споменати ябълки и круши).

В читанка.ком я няма, проверил съм. Поне автора го няма.

Сега "Гугалнах" и:

Възможно ли е Нобеловата награда за икономика да е задействала най-тежката финансова криза от Голямата депресия насам?

Насим Талеб, който се прочу по света с идеите си за рисковете, изложени в книгата "Черният лебед" (The Black Swan), смята, че теориите, които тази награда подкрепя, също са виновни.

"Иска ми се да премахнем вредните моменти в тези икономически модели и Нобеловата награда не ми помага. Хората, които я връчват, трябва също да понесат отговорността си - и тя може да се окаже дори водеща - за сегашната криза", споделя той в интервю за "Ройтерс".

Първата от Нобеловите награди за 2010 г. ще бъде обявена следващия понеделник, а носителят на тази за икономика ще бъде съобщен седмица по-късно - на 11 октомври.

Талеб обяснява, че има няколко погрешни идеи за прогнозирането и измерването на риска, които са довели до събития като глобалната криза, избухнала с пълната си сила през 2008 г. Нобеловата награда им дава печат за одобрение и им позволява да процъфтяват.

Публикуваната през 2007г. "Черният лебед" стана световен бестселър. Авторът й е бивш брокер, възползвал се от погрешните оценки на деривати, за да натрупа състояние преди избухването на кризата, припомня "Ройтерс".

Днес той изрежда своя списък от нобелисти, които карат кръвта му да кипи от ярост. В него са такива имена като Хари Марковиц, Уилям Шарп, Робърт Мертън, Майрън Скоулс, Робърт Енгъл, Франко Модиляни и Мертън Милър.

Мертън и Скоулс например получиха признание за работата си по оценка на дериватите. Модиляни и Милър са известни с теория, която според някои подкрепя финансирането чрез трупане на дълг.

Талеб критикува произведенията им заради начина, по който са конструирани, и това, към което в крайна сметка водят. "Не съществува свят, в който тези идеи да могат да сработят математически", твърди той.

Методите за прогнозиране, които Талеб дискутира в книгата си, създават измамно усещане за сигурност или още по-лошо - подкарват хората в грешна посока. Университетите влошават положението, като започват да преподават тези санкционирани с Нобелова награда идеи като нещо ортодоксално.

В интервюто за "Ройтерс" той непрекъснато използва метафори. "Ако ви дам карта на Спарта, докато сте в Йоханесбург, определено имате проблем", описва Талеб инструментите, използвани в модерните финанси.

Той допълва ,че се е срещал с краля на Швеция и го посъветвал да стори нещо с наградата за икономика. Тя е създадена през 60-те години като допълнение към наградите, връчвани от 1901 г. за постижения в науката, литературата и мира.

Ако не го чуят в Стокхолм, вярва ли Талеб, че влиянието му може да помогне да се промени политиката на лидерите, взимащи важните решения? Той е първият, който ще ви отговори, че прямотата и нежеланието му да прави компромиси правят това практически невъзможно.

Талеб споделя, че в знак на протест е напуснал среща с участието на финансовия министър Тимъти Гайтнър и други икономически светила и че не му е приятно да се ръкостиска с тях.

Той определя управителя на Федералния резерв Бен Бернанке като "истински шарлатанин" и твърди, че идеята му за "Голямото моделиране" е направила света по-опасно място, защото прикрива рисковете. "Той ни докара дотук. Той разби самолета. Казвам ви - той буквално не знае какво се случва."

Идеите на Талеб са по-популярни в Европа. Той се среща с британския премиер Дейвид Камерън и смята, че политиката му е видимо повлияна от "Черният лебед".

На въпроса дали би приел Нобелова награда, ако го изберат, Талеб категорично отказва да получи отличието. Хората ще си помислят, че съм се предал, казва той, но добавя: "Ако това помогне на обществото, все пак вероятно бих я приел."

Засега Талеб предпочита да пише книги и да разпространява идеите си. Спрял е да търгува, но има съвсем ясна представа какво да прави с натрупаното богатство: "Използвам парите, за да финансирам разрушаването на икономическите елити."

http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/09/28/967649_nasim_taleb_nobelut_za_ikonomika_e_vinoven_za_krizata/

=====================

Има и други статии за Талеб. Но са МНОГО повече свързани с икономиката, отколкото (всъщност съвсем нищо) с исляма и религиите като цяло.

Тоя тип, според мен има изключително философска мисъл (самостоятелно мислене), опитва се да стигне до същината на проблемите по неговия си начин. Като успешен играч на борсата си има понятие от икономика, а като човек и мислител - от човека и обществото. А това като се обедини дава един различен (да го нарека) поглед върху "икономиката - дело на човека и за човека". Рядко философ (аз си го кръстих така :)) се "намесва" в икономиката.

...

Аз си дръпнах книжките от пиратския залив. Има ги само на аудио.

"Черния лебед" е с много разбираем английски. Всяка дума, която знам веднага я разпознавам в текста/речта.

"Надхитрени от случайността вчера си я дръпнах, но английския ми звучи компютърно синтезиран и не е толкова разбираем, но все пак е разбираем. Просто някъде изстрелва няколко думи в ред и на мен ми коства време да ги отделя и да ги свържа смислово.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това твърдение е част теорията на хаоса. Така че не е нещо ново. Всяка система се прецаква с времето. Колкото тя е по-сложна и организирана, толкова вероятността да се прецака е по-голяма, а времето до настъпването й - по-кратко.

авторът няма претенции за нищо ново, напротив, както по-горе съм обяснил за населението на балканите и средиземноморието много от вижданията му същаствуват на подсъзнателно или интуитивно ниво ...

ей сега бях за 4 дни командировка с бившия ми шеф в Манчестър, човекът е от местния елит - частно училище (в момента струва 15 хиляди паунда на година) и той и брат му, елитен университет, елитна дисциплина, в някои отношения обаче е по-наивен и от прост БГ циганин от Столипиново ... три дни сме излизали на вечеря и сме си говорили за какво ли не ... човекът искренно вярва, че до няколко години пак ще има бум, и че западната култура (английската в частност) са по-добри от всичко друго по света ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние сме научили старото, та само за ново питаме.

Всяко "старо" поднесено по подходящ начин, го разпространява с нова сила. И това го прави "ново" за голяма част от популацията.

Самата идея не ме интересува от кога е. Автора сега ми "откри" идеята, тя за мен е нова.

Пък кой първи е формулирал идеята - други да се занимават с това. Въпроса за мен е (а и за автора), че идеята е разпространена. Вдига се шум, някои си казват "аааааа, аха" и "вдяват" за какво става дума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тази книга я бях чел преди някъде 4-5г. и ми направи много голямо впечатление ... 1-2 г. след като я бях чел точно тя ме спаси от десетки хиляди загуби, т.ч. съм благодарен на автора до гроб ...

пък КГшка нека го разглежда с пренебрежение ...

авторът може да поднася и добре забравени стари неща, но за масата хора, law of diminishing returns или основните концепции от теорията на хаоса не значат нищо ... напровти последните 30-40г. пресата и политиците на запад се опитват да убедят хората, че тези незибежни принципи не са валидни, а всеки който сподели несъгласие е оплюван като черноглед ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И как те спаси от загуби, Саше? :)

А как точно политиците от запада убеждават хората, че няма теория на хаоса??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

как, как, как?

казах ти тярбва да поживееш тук и тогава ще зацепиш ... особено в САЩ ако някой каже, че утре всичко ще се срине е persona non grata ... такива са традициите на англосферата ... как си ... винаги си добре ... как ще сме утре ... още по-добре ... ако някой излиза от това правило е аутсайдър ... политицте и журналистите не са по-различни ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ей го и тук с безкрайните си въпросчета, вместо да прочете книгата раздава квалификации на другите потребители ... кой бил пестелив а кой щедър ...

прочети я и после пак ще коментираме в темата, като не си я прочел и като не си живял на запад не ми обсъждай постингите ... а направи поне едното за начало ..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Странно, толкова те е впечатлила, а проявяваш агресивно нежелание за обсъждане. Заявяваш нещо, но не щеш да ни обясниш. Защо така?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Странно, толкова те е впечатлила, а проявяваш агресивно нежелание за обсъждане. Заявяваш нещо, но не щеш да ни обясниш. Защо така?

защо, защо, защо ...

ти защо не ми разкажеш в една тема какво ти е образованието и какво точно си учил и не ми разясниш предмет по предмет ... айде сопри се със спама ... ако щеш чети ако щеш не ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но тук става дума за 1 (една) книга. :post-20645-1121105496:

авторът има и други книги и дава референции към книги на други автори ... ако искаш ги прочети всичките и ще обсъдим на широко тематиката ...

ти почна като темите на пуберите 'кажете ми на кратко как се решава тази задача ...'

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...