Отиди на
Форум "Наука"

Командна зала АЕЦ Фукушима: 23.10.1998


Recommended Posts

  • Потребители

Съпругата ми, която преди години беше на творческа командировка в Япония, смътно си спомни, че май е била и на АЕЦ Фукушима. Днес успя да намери снимка оттогава. Действително е била на пострадалата централа.

Показвам какво са и дали оттам за посрещане и спомен. Групата „европейски” атомни енергетици е от българи и руснаци.

post-2642-098862800 1300010867_thumb.jpg

post-2642-074678700 1300010874_thumb.jpg

post-2642-039490000 1300010880_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 133
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Забележителни са снимките! Особено ме впечатлява първата, която е комбинирана с други снимки и надпис. Вижда се японската перфектност,стремеж за изпипване на нещата. Това, а и другите известни японски качества вдъхва оптимизъм, че бързо ще се справят с бедствието, въпреки, че вече има трети взрив в електроцентралата и силни вторични трусове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблема на японците с АЕЦ-ите не е земетресението (доколкото съдя от изнесената информация), а цунамите. Ама се чудя, че как като са толкоз наясно с това какъв магнитуд, къде, каква вълна ще вдигне не са го предвидили?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всички атомни централи в Япония (в 1997 г. бяха 20) са разположени по бреговете на страната. От морето и океана вземат вода за охлаждане, като нашата ТЕЦ Варна. За тия, които са към Южнокитайското море, опасност от цунами няма, но другите на брега на океана, са в опасност. Изглежда нещо е станало, защото не може да не е отчетено влиянието върху безопасността на централата от появата на цунами. Стават грешки при проектирането и строителството. Всъщност засега само медиите коментират разни неща, които стават на АЕЦ Фукушима.

Абсолютно сигурна атомна електроцентрала няма. То какво ще стане, ако почнат да се строят централи, защитени от всякакви хипотетични събития? Ще излязат златни. Японците нямат големи реки да строят ВЕЦ. Ако пък тяхната мощна икономика се захранва с енергия от ТЕЦ, ще се „опуши” явно цяла Япония. Така, че там атомната енергетика май няма алтернатива.

Сега европейците вместо хладнокръвно да приемат ставащото, се юрнаха да закриват атомните централи. Атомната енергетика трябва да се развива: бъдещите реактори ще се строят като се вземе поука от неуспехите. То като закрием АЕЦ, какво: ще обкичим Алпите с вятърни централи ли?

На практика последната защита на реакторите, ако започнат да изпускат радиация, е да ги захлупят, както в Чернобил. Важното е корпусът на реакторното отделение да издържи. Засега жертвите в Япония са повече от цунами, а не от радиация. На Хаити пък АЕЦ нямаше, ама разправят, че щели да строят страната на друго място.

Навремето имах колега, който по време на аварията в Чернобил разправяше: „по-добре на свещ, отколкото легнал със свещ (демек умрял)”. Ами ако искаме перспективата да е със свещи, да закрием всички АЕЦ. То с мантри от вида „трябва да се развива енергетиката от възобновяеми източници”, няма да стане. Всеки може да излезе и да се развика на площада, ама някой трябва да ги построи тези алтернативни енергоизточници.

Навремето японците много популяризираха атомната енергетика. На свои разноски канеха специалисти от Европа за по цял месец и им показваха своите централи, институти и заводи за атомно енергийно оборудване. Показваха и културните си паметници, естествено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички атомни централи в Япония (в 1997 г. бяха 20) са разположени по бреговете на страната. От морето и океана вземат вода за охлаждане, като нашата ТЕЦ Варна. За тия, които са към Южнокитайското море, опасност от цунами няма, но другите на брега на океана, са в опасност. Изглежда нещо е станало, защото не може да не е отчетено влиянието върху безопасността на централата от появата на цунами. Стават грешки при проектирането и строителството. Всъщност засега само медиите коментират разни неща, които стават на АЕЦ Фукушима.

Ами да бяха ги построили всички откъм китайско море. Всъщност СЕГА вземат вода от морето за директно охлаждане, нормалното положение е морската вода да охлажда "другата вода" , която охлажда реакторите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нема начин ;). Франция няма да подкрепи отказа от АЕЦ-ите ;). Аз не съм с/у АЕЦ-а, просто се чудя, защо не са недогледали, нещо което е било пред очите им? Земетресение 9-ка е екстраординерно даже в Япония, ама цунами с 10 м височин не е (освен в този регион де, и в това има логика).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нещо се е случило (още не се знае какво) и не са успяли да подадат захранване от мобилни генератори или да възстановят захранването на охладителните системи ... от там тръгва цялата работа ... това че са заляти и отнесени дизеловите резервни генератори не е достатъчна причина има резервен план и за това ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно, че и в двата реактора се развиват нещата приблизително по един и същи начин. Имало е три системи за охлаждане, и трите са се провалили.

Но не вярвам това да не е технически преодолим проблем за останалите АЕЦ.

Впечатляващото е, че радиацията е НИСКА на фона на това, което се случи.

Ядрените централи трябва да се развиват и да стават все по-добри, това ще доведе до технологията на бъдещето! Перките могат само да правят вятър в главите на еколозите.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ядрените централи трябва да се развиват и да стават все по-добри, това ще доведе до технологията на бъдещето! Перките могат само да правят вятър в главите на еколозите.

Атомната енергия е най-екологична засега. Перките са в главите на подли самозванци :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:good: Именно.

Да не говорим какъв е огромният вторичен ефект за технологиите и техническият прогрес от развиването на ядрените технологии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Впечатляващото е, че радиацията е НИСКА на фона на това, което се случи.

кво му е впечатляващото, като не се е стопило ядрото и разхвърачло из въздуха, напротив нормално е да е относително ниска ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами точно това е впечатляващото, че не се е стигнало до голямо заразяване. Че не се е стопило ядрото.

Това е само надежда....Или е свършило вече? Тогава ти знаеш повече от специалистите.

:bigwink: :bigwink: :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами точно това е впечатляващото, че не се е стигнало до голямо заразяване. Че не се е стопило ядрото.

то не се топи толкоз лесно, те централите се правят с един куп пинизи, да не мислиш, че чернобил лесно са го прецакали, много малоумие трябва за тая работа ...

в интерес на истина когато японците докладваха че инцидента е 4 по скалата за тежест, или подценяваха сериозността на проблема или лъжеха хората съзнателно да не всяват паника ... реално ще излезне че тежестта е 5 или 6, но аз мисля, че ще угасят реакторите ... няма никаква гаранция обаче че няма да избегнат частични разтопявания ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

то не се топи толкоз лесно, те централите се правят с един куп пинизи, да не мислиш, че чернобил лесно са го прецакали, много малоумие трябва за тая работа ...

Чернобил още тлее. Сега показа репортаж, че трябва да се построи нова сграда отгоре защото старата ще рухне. Ама нема пеняз. Молят от чужбина 1 000 000 000 долара....

:help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами точно това е впечатляващото, че не се е стигнало до голямо заразяване. Че не се е стопило ядрото.

Много бързаш, има време и за това. Горивото ВЕЧЕ е започнало да се стапя

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То за какво ядро говорите - не се е стопила обшивката на реактора (не говоря за бетонената обвивка около реактора). Но пък за сметка на това се предполага, че ядрените пръти са се стопили частично. Ако се стопят още малко, то е възможно вече възобновеното охлаждане да не може да контролира повижената ядрена реакция.

Като гледах схемите на реактора, то не ми стана ясно как изобщо се контролира ядрената реакция. Изглеждаше ми, че процесът не се регулира, а само се охлажда непрекъснато. Тези реактори нямат ли система за "поливане с" тежка вода около прътите, така че да намалят значително ядрения процес???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При нашите реактори съм чувал, че при 4-5 степен се пускало борова к-на, прътите падат, верижната реакция се прекратява и реактора става "студен като мъртвец", японските са стари, направени едноконтурни за икономия и т.н.т.

По "Нешънъл джеографик" съм гледал филми за защита на японски градчета срещу цунами. Значи издигната висока 10-15 м дига, в нея железна врата, която води към кея и лодките. Зад тях градчето, система за сигнализация и т.н.т.

На практика това, което видяхме нямаше нищо общо - много селища, разположени непосредствено зад плажовата ивица, най-близките хълмове отдалечени на 5-10 км, и да сработи системата за предупреждение, хората нямат време да избягат.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

То за какво ядро говорите - не се е стопила обшивката на реактора (не говоря за бетонената обвивка около реактора). Но пък за сметка на това се предполага, че ядрените пръти са се стопили частично. Ако се стопят още малко, то е възможно вече възобновеното охлаждане да не може да контролира повижената ядрена реакция.

Като гледах схемите на реактора, то не ми стана ясно как изобщо се контролира ядрената реакция. Изглеждаше ми, че процесът не се регулира, а само се охлажда непрекъснато. Тези реактори нямат ли система за "поливане с" тежка вода около прътите, така че да намалят значително ядрения процес???

Контролират се като при нас - с поглътител на неутрони (или отровител). Поглътител (или поглъщател) обикновено е бор и е във вид на пръти (допълнително се подава и борна киселина), които се пускат между топлоотделящите елементи и реакцията се забавя (в смисъл трови, спира (!), да не се бърка със забавител - водата дето се нагрявва). В повредените реактори във Фукушима вече е направено, но не е достаттъчно. Топлоотделящите елементи отделят много ненергия и имат нужда и от онлаждане. Е там вече е проблема - че я тяма тяхната главна циркулационна помпа или занранването за нея...

http://www.youtube.com/watch?v=sBzLIJsUMww

Малко от мен....

Аз лично съм против строежа на Белене, но нашите реактори ВВЕР 1000 са една (или повече) идея по-надеждни от тези на Фукушима. Първо - ние смe с реактор с вода под налягане - водата от активната зона която е забавител (т.нар първи контур), докато при японците (реяктор с кипяща вода) водата от активната зона се изпарява и върти турбините. Тоест - ние имаме един затворен кръг повече. Нашата третична защита (видимо поне) бетонени кожух е видимо по-голям, отнесен към големината на реактора...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми имат роботи,но им викат служители.Иначе винаги ми е било интересно откъде е тази вяра в супер технологичната мощ на Япония.Може би от телевизорите,плейстейшъна и нинтендо.Повечето от хората си представят справянето с аварията като филм от поредицата старгейт,демек седят японци в една зала цялата с компютри и натискат КОПЧЕТА и опаааа няма авария.Е да ама не реалноста е друга.Единственото за което трябва да им се възхищаме е дисциплината и все още живеещото в тях чувство за достойнство за което ние като нация мислим че е нещо за ядене.Та общо взето кризите се решават от хора а не от легенди за свръхтехнологии,и колкото тези хора са по организирани толкова по ефективно е и справянето с проблема.Сега и едно питане ако ние разполагаме със супер-дупер японско-корейско-американски технологии дали ще се справим с подобен проблем,надали.

А и сега се сещам дали някой знае дали над 30 годишните хамерикански реактори МАРК-1 са снабдени с противоземетръсна система.

Редактирано от solo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има техника за бързо охлаждане и изгасяне на огън.

Биг Винд се казва. Биг Винд

Но е ефикасно само на открито, при огън.

Тук е проблемът до колкото се вижда, че и да попадне вода, тя заради високата температура се разпада и гаста или гори или се взривява.

Не могат да поддържат постоянно охлаждане на блоковете....

:help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гледайте филма за Чернобил и там е имало роботи, но на площ 20000 кв/км , една пета от България не можеш да пуснеш роботи навсякъде...

Най-глупаво ми се стори , за качените на покрива - "био-роботи" - мужици с 30 кг олово по себе си , махат с лопатка графитените ускорители.

Нормата нарадиацията беше поне 100 000 хил над допустимата и работниците работеха около 45-50 секунди на това място. После ги сменят други "био-роботи:" Това поне можеха да го спестят.

А и после тези хора е трябвало да бъдат пратени, първо на лечение ,а после по-възможност , някъде на курорт, където да се хранят само с чист мед в ударни дози. Повечето хора са оцелели но сега макар, че са на 40-50 г. се чустват, като на 90.

Не видях и танкове , но сигурно е имало , а не са показани, танка , може да стане добър БАТ , а отделно на него можеш да накичиш колкото си олово искаш. Но, е трябвало да се действа страшно бързо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми да роботи управлявани от дистанция има от десетилетия,що ли не ги използват в случая,макар че възможностите им далеч не са като на тези от стартрек например.Защо ли си мисля че проблемът на японците е не толкова реакторът а хранилището за ядрени отпадъци което е в БЛИЗОСТ до реактора и на което температурата се повишава,демек на водата в него.Иначе много ми е интересно какво охлаждат като изливат вода от въздуха,може би корпусът на реактора.Филма за Чернобил определено е напълно достоверна информация,аз много му вярвам,да не вярваш но за учудване на всички и там нямаше суперроботи и никой не изпрати такива,изпращаха някакви модифицирани трактори но ползата беше доста неопределена.Та за Чернобил реакторът работеше май с уран,доколкото знам.А единят ог японските работи с плутонии,знаещите да кажат ако желаят каква е разликата,по точно последствията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имаше дистанционно управляеми трактори. Това е традиция в съветското машиностроене, още при танковете БТ има радиоуправляем танк.

При груби насипни работи е ефикасно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...