Отиди на
Форум "Наука"

По-друг руско-български речник...


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Откривам една тема за разговор, която в България малцина колеги-лингвисти третират като актуална. Тя е за връзката между съпоставителното изследване на два езика и електронната лексикография. Темата е широка, но отговора е един: такава връзка засега няма. Да оставим декларациите и добрите пожелания за после, а сега да се почешем въпросително: кой електронен руско-български речник (легален или пиратски) е предложил ново "електронно виждане" на читателя що се касае до семантичните паралели между двата езика. Компилацията на един "хартиен" речник и превръщането му в "нов електронен" е рутинна работа, макар и необходима. Ние все още размахваме елетронна тояга над "залежалите" томове и забравяме, че това след време ще изглежда толкова примитивно, колкото и използването на книга за възглавница.

Споделям идеите на А. Липовска и нейните колеги за необходимостта от друг тип електронен речник - нов интегрален руско-българки речник. Изготвих работещ прототип на такъв речник. Много са идеите, заложени в него. Ето и сайта на речника: www.sedword.com. Вижте схема на речникова статия:

diag_lgat_lazha.gif

Вижте тълкуването на думите в речника СЕД:

http://sedword.com/sed_out/klevetat_popup.gif

Споделям с вас фрагмента на речника. Бих искал вие да споделите с мен въпросите и идеите си за нов интерактивен руско-български речник.

poisk_lgat2.jpgosnovnoj_modul.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре дошъл във форума.

За мен изглужда любопитно. Струва ми се, че старият проект за интерактивен текст на "Беоулф" с коментар беше с донякъде подобен вид и идея, но не толкова разработени. Там семантичните връзки бяха проследени между старо- и новоанглийски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бихте ли ми дал препратки към този речник? Благодаря Ви много.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм сигурен дали е качен в интернет или е все още в процес на разработка. Ще проверя.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...