Отиди на
Форум "Наука"

Въртене на кучета / еакг забранен обичай/


Recommended Posts

  • Мнения 187
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОПУЛЯРНИ ДНИ

  • Модератор Военно дело

Това лично аз не мога да се насиля да го определя като жестокост. Ок, не е хуманно да ги въртят, но в края на краищата не им причиняват нито болка, нито рани или физически увреждания. Вярно, животните изпадат в страх и може би ужас, но наранени животни няма. Доколкото знам използват се и домашни кучета които хората обичат и на които не биха навредили.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това лично аз не мога да се насиля да го определя като жестокост.

Значи би се съгласил да тричат по този начин детето ти примерно. Или теб. Щом не е жестоко и не причинява болка, а се прави "за здраве", нали така? :head_hurts_kr:

Всъщност аз съм за тричане на феновете на този обичай :biggrin:

Не че ми дреме особено за кучетата, но да се практикува, без да има някаква реална полза от това, подобна варварщина, а отгоре на всичко и да я използваме като повод за национална гордост и самоопределяне, е назадничаво.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичката ни друга наред, че опряхме до 5-6 кучета дето профилактично ги връткат да им изкарат бесовете и им опадат бълхите :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичката ни друга наред, че опряхме до 5-6 кучета дето профилактично ги връткат да им изкарат бесовете и им опадат бълхите :tooth:

Ако е до въшки и бълхи.....Има цели региони където от пеленаче до матроните би трябвало да ги въртят така....

:w00t: :w00t: :w00t:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всичката ни друга наред, че опряхме до 5-6 кучета дето профилактично ги връткат да им изкарат бесовете и им опадат бълхите :tooth:

Кое да ни е наред, като наричаме връткането на бъхливи кучета "традиция", че и с гордост при това??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе хора, вземете се в ръце, това е народен обичай в 1 село в България,и това са домашни кучета, мислите ли че стопаните им не се грижат за тях и не ги обичат,няма случай куче да е умряло или наранено от това, за разлига от случаите когато кучета разкъсаха ХОРА ,.... що се връзвате на ефекта на евтините журналистически "разкрития" , вижте колко ХОРА едвам свързват двата края, ровят по кофите да търсят нещо за ядене.....ще спрем ЗАКОНОВО /реално едва ли/ тричането и какво - ще потече мед и масло в хубавата ни татковина

Редактирано от JImBeam
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе хора, вземете се в ръце, това е народен обичай в 1 село в България,и това са домашни кучета, мислите ли че стопаните им не се грижат за тях и не ги обичат, що се връзвате на ефекта на евтините журналистически "разкрития" , вижте колко ХОРА едвам свързват двата края, ровят по кофите да търсят нещо за ядене.....ще спрем ЗАКОНОВО /реално едва ли/ тричането и какво - ще потече мед и масло в хубавата ни татковина

ХОРАТА и тях така ги въртят.....Дето не се вижда въжето. И.... и няма под тях (във водата) мрежа да ги извадят....Затова всеки гледа да си го извади от по-слабите, по-уязвимите, дано му олекне малко.

:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе хора, вземете се в ръце, това е народен обичай в 1 село в България,и това са домашни кучета, мислите ли че стопаните им не се грижат за тях и не ги обичат,няма случай куче да е умряло или наранено от това, за разлига от случаите когато кучета разкъсаха ХОРА ,.... що се връзвате на ефекта на евтините журналистически "разкрития" , вижте колко ХОРА едвам свързват двата края, ровят по кофите да търсят нещо за ядене.....ще спрем ЗАКОНОВО /реално едва ли/ тричането и какво - ще потече мед и масло в хубавата ни татковина

И след като е обичай на едно село (макар да не е), трябва да сме по-толерантни ли? В едно или в две села простотията си е простотия и не бива да се подминава, а да се сочи с пръст. То по тази логика никой с нищо не трябва да се занимава, освен с ровещите по кофите. Що за абсурд?! Те нали затуй там ровят. Защото промотирането на подобни малоумщини като национални обичаи и непрекъснатото им налагане, навиране в очите на хората от медиите е докарало народа в болшинството си до интелектуално успиване, каквото едва ли някога е съществувало. То „истински” лечителки ли не бяха, пророчици, вероучение, тричания... Не бива да се мълчи по отношение на това. Напротив! Нали именно това е причината да не достига качествена информация до хората.

Докато в България да наречеш варварско и просташко едно такова, приемано за обичай от някои, деяние продължава да се приема за признак на невъзпитаност и нетолерантност, и се налага като добродетел изкуственото им уважаване, въпреки очевидните (дори от законова гледна точка) нередности, няма как да се очаква нещо добро.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази традиция не е само в едно село. Правят го освен в Странджа и в шоплука. Нормално е на повечето места да е забравена.

И си мисля, че тази традиция не е от вчера. Т.е. гледайки сега, може да ни се струва варварско, но обичая си е от съвсем друго време, с други разбирания - а като гледах репортажите, хората си настояваха, че така е било, и така трябва да бъде. )))

Мисля си, че в Испания навярно също има гореща полемика заради коридата. А там животните направо си ги убиват пред публика. Ама не съм чул и да са ги спрели със закон, или с намеса на полицията тези убийства.

Редактирано от bratilov
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Испанците от това пари правят, тука даже туристите трябва да водят да гледат тричане, че даже да им предлагат да ги потричат и тях :tooth:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И след като е обичай на едно село (макар да не е), трябва да сме по-толерантни ли? В едно или в две села простотията си е простотия и не бива да се подминава, а да се сочи с пръст. То по тази логика никой с нищо не трябва да се занимава, освен с ровещите по кофите. Що за абсурд?! Те нали затуй там ровят. Защото промотирането на подобни малоумщини като национални обичаи и непрекъснатото им налагане, навиране в очите на хората от медиите е докарало народа в болшинството си до интелектуално успиване, каквото едва ли някога е съществувало. То „истински” лечителки ли не бяха, пророчици, вероучение, тричания... Не бива да се мълчи по отношение на това. Напротив! Нали именно това е причината да не достига качествена информация до хората.

Докато в България да наречеш варварско и просташко едно такова, приемано за обичай от някои, деяние продължава да се приема за признак на невъзпитаност и нетолерантност, и се налага като добродетел изкуственото им уважаване, въпреки очевидните (дори от законова гледна точка) нередности, няма как да се очаква нещо добро.

....и какво предлагаш? Да ги анатемосаме ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Испанците имат и корида без убийство, но на нея ходят само туристи. Не е лошо и нея да я има.

Като дете се ужасявах от този свиреп обичай, тавромахията, но сега го намирам за възхитителен. Какво да се прави, човек е кръвожадно животно - обича да убива, а обича и да си рискува кожата. Коридата е невероятно зрелище, нещо, което си струва да се види, па дори и само за да се отрече. Знаете, предполагам, за предполагаемия общ произход на испанската корида и на минойските фрески с прескачане на бик. В коридата има някакво страшно и диво великолепие, което не мога да изразя много добре. Тя е едновременно отблъскваща и привлекателна. Една от последните ни връзки със собственото ни варварско минало, с гладиаторските борби и с нещо от непрогледните векове преди тях. Трябва да се запази на всяка цена, каквото и да говорят някои.

И, да, в Испания има полемика около коридите.

Колкото до обичая с хвърляне на куче в река, намирам го за жалък. Тук няма предизвикателство и риск, няма възможност животното да те вдигне във въздуха. Няма борба. Безчестно е. Единственото оправдание на коридата за мен (и то е достатъчно) е фактът, че бикът има рога и е стъпил здраво на земята. Докато нещастното куче е напълно безпомощно. Това трябва да се спре.

В Долна Диканя имаше по-цивилизована форма на този обичай - селските момчетии скачаха в язовира заедно със собствените си кучета :) Беше много забавно и я нямаше тази безмислена и безнаказана жестокост към животното.

В крайна сметка да поплуваш и Мурджо да се плацика с теб не е зле. Не е зле дори да убиеш животно, ако и то има своите шансове да ти види сметката, щом си толкова нагъл. Зле е да мъчиш безпомощно животно. Хайде да видим как някой тарикат би се опитал да хвърли бик във водата :tooth:

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

....и какво предлагаш? Да ги анатемосаме ?

Глупости! От това няма да станат по-умни :biggrin:

Считам за нормално пъченето и биенето в гърдите в резултат на такива брутални прояви да бъде наричано с истинското му име - простотия. Това е.

Какво да се прави, човек е кръвожадно животно - обича да убива, а обича и да си рискува кожата

Да, за жалост - примитивизъм. Насърчаването му обаче е нецивилизовано и назадничаво. Многобройните кървави практики, останали в историята и достигащи до нас само от книгите, доказват това.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

вижте колко ХОРА едвам свързват двата края, ровят по кофите да търсят нещо за ядене.....

Ами ето, знаеш ли каква трапеза ще им спретнеш с тези кучета, вместо да им ръсиш бълхите :laugh::bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съгласен съм, Лилава, ама и мен натам ме тегли. Не към тричането, в никакъв случай, то е свинщина. Не дори и към лова. Но към коридата. Особености на вкуса. Впрочем, религията е против подобни кървави зрелища, но на, примитивизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съгласен съм, Лилава, ама и мен натам ме тегли. Не към тричането, в никакъв случай, то е свинщина. Не дори и към лова. Но към коридата. Особености на вкуса. Впрочем, религията е против подобни кървави зрелища, но на, примитивизъм.

Нелош заместител на това зрелище е танцът пасо добле :bigwink:

Това ми напомня кампанията, организирана преди няколко години он "Зелени Балкани", целяща да внуши на ловците, че не по-малко удоволствие ще им доставя да снимат животните, вместо да ги отстрелват...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук няма предизвикателство и риск, няма възможност животното да те вдигне във въздуха. Няма борба. Безчестно е. Единственото оправдание на коридата за мен (и то е достатъчно) е фактът, че бикът има рога и е стъпил здраво на земята.

Не си прав, Глишев :) Борбата с бика си е ритуална, тоест с предизвестен край - демек, губещата страна се знае предварително коя е...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глишев,от къде знаеш че на кучетата не им харесва да стават космонавти ;)

...а колкото до жестокост вижте прехвалените японци какви ги вършат ЦЪК

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ Не е за хора със слаби нерви

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато едно общество започва да го е грижа повече за кучетата, отколкото за хората, майка му жална на това общество.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Когато едно общество започва да го е грижа повече за кучетата, отколкото за хората, майка му жална на това общество.

Нали стана ясно вече, че не става въпрос за кучетата? :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За да избегна недоразумения какво съм искал да кажа или казал, ще съм пределно ясен. Кучетата по природа не са от шекер или локум, че да се разтопят или счупят. От 10 секунди въртене нищо няма да им стане, след час дори и надали ще си спомнят за "авантюрата". От шекер и кекави са пищяшите в тяхна защита псевдохуманисти, които сигурно не са подушвали природа и село никога или от детството си и представата им за реалния свят се свежда до това, което са прочели в социалните мрежи и интернет.

В древна Индия будистите са устройвали болници за животни. Похвално. В същата Индия обаче са екзекутирали военнопленниците и от тестисите им са правели луксозни кесийки за дамски бижута. Давам го като пример за това, че хуманността към животните не е гаранция за хуманност на обществото като цяло. Темата беше дискутирана настървено по медиите още ден след тричането на кучетата. Направи ми впечатление колко много от "кучелюбците" и "зоолюбците" иначе в други теми псуват опонента си на поразия с език нищо общо нямаш с призивите им за жалост към четириногите. Така че за мен тези кучезащитни стонове са до голяма степен лицемерие. Нямам предвид Лилавка, а основно мъжете. На жените им е в природата да са по-милостиви за много неща, както и им е в природата да са по-жестоки и настървени от мъжете за дреболии.

Днес май стана на мода да си по-католик и от папата, тоест да се смяташ за голям европеец, като отричаш родните традиции. Пищиш да кучетата, но иначе си хвърляш фасовете през вратата на колата или боклука през терасата. Е**л съм ги такива измислени "европейци" и "хуманисти".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аааа, и Лилавката е в кюпа, най-хуманно предложи да нахраним гладните с "тричавите" кучета :P

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ама не става дума за "любов към кучетата", бе хора. Не ми дреме, ако някой реши да си изтупа кучето, да го върти или да си го хапне. Негова си работа. Лошото е, когато една такава жалка и безмислена практика се определя като традиция, като нещо, с което трябва да се гордеем и да повдига националното ни самочувствие едва ли не. Смешно е направо. А на леещите сълзи за кучетата изобщо някой обръща ли внимание вече? Те пък са другата крайност.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...