Отиди на
Форум "Наука"

Въртене на кучета / еакг забранен обичай/


Recommended Posts

  • Мнения 187
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОПУЛЯРНИ ДНИ

  • Потребител

За да избегна недоразумения какво съм искал да кажа или казал, ще съм пределно ясен. Кучетата по природа не са от шекер или локум, че да се разтопят или счупят. От 10 секунди въртене нищо няма да им стане, след час дори и надали ще си спомнят за "авантюрата". От шекер и кекави са пищяшите в тяхна защита псевдохуманисти, които сигурно не са подушвали природа и село никога или от детството си и представата им за реалния свят се свежда до това, което са прочели в социалните мрежи и интернет.

В древна Индия будистите са устройвали болници за животни. Похвално. В същата Индия обаче са екзекутирали военнопленниците и от тестисите им са правели луксозни кесийки за дамски бижута. Давам го като пример за това, че хуманността към животните не е гаранция за хуманност на обществото като цяло. Темата беше дискутирана настървено по медиите още ден след тричането на кучетата. Направи ми впечатление колко много от "кучелюбците" и "зоолюбците" иначе в други теми псуват опонента си на поразия с език нищо общо нямаш с призивите им за жалост към четириногите. Така че за мен тези кучезащитни стонове са до голяма степен лицемерие. Нямам предвид Лилавка, а основно мъжете. На жените им е в природата да са по-милостиви за много неща, както и им е в природата да са по-жестоки и настървени от мъжете за дреболии.

Днес май стана на мода да си по-католик и от папата, тоест да се смяташ за голям европеец, като отричаш родните традиции. Пищиш да кучетата, но иначе си хвърляш фасовете през вратата на колата или боклука през терасата. Е**л съм ги такива измислени "европейци" и "хуманисти".

Точно :good: , ама мислех че няма да е небходимо да се каже в прав текст , все пак тука хората трябва да са достатъчно интелигентни ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама не става дума за "любов към кучетата", бе хора. Не ми дреме, ако някой реши да си изтупа кучето, да го върти или да си го хапне. Негова си работа. Лошото е, когато една такава жалка и безмислена практика се определя като традиция, като нещо, с което трябва да се гордеем и да повдига националното ни самочувствие едва ли не. Смешно е направо. А на леещите сълзи за кучетата изобщо някой обръща ли внимание вече? Те пък са другата крайност.

То си е традиция? Как друго да го наречеш? На бай Иван и леля Пена не им е скимнало точно тази зима да го направят, защото им било скучно.

И всичко зависи от гледната точка. Милеем за животните, ама си купуваме месо. Хората от тези села още си живеят в някакво друго време и място, различно от нашето - не става въпрос дали е по-хубаво или по-лошо, още повече дали е примитивно или цивилизовано, просто е различно. Интересно, че винаги, когато се появи такава разлика се намесва и моралът. Как може да са толкова прости и жестоки? Ама ние сме къде по хора от тия! И след като се успокоим, че сме реагирали, отиваме не шопинг - ааа, луканката (дето по рецепта трябва да има и конско месо, освен другото) днес е на промоция! )))

Нормално. Няма да се учудя, ако (живи и здрави) след 10-на години има репортажи по телевизиите за Тодоровден с основно послание - диваци измъчват животните, като ги карат да тичат. Ако са останали животни, които могат да се движат дотогава по селата де...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То си е традиция? Как друго да го наречеш? На бай Иван и леля Пена не им е скимнало точно тази зима да го направят, защото им било скучно.

И всичко зависи от гледната точка. Милеем за животните, ама си купуваме месо. Хората от тези села още си живеят в някакво друго време и място, различно от нашето - не става въпрос дали е по-хубаво или по-лошо, още повече дали е примитивно или цивилизовано, просто е различно. Интересно, че винаги, когато се появи такава разлика се намесва и моралът. Как може да са толкова прости и жестоки? Ама ние сме къде по хора от тия! И след като се успокоим, че сме реагирали, отиваме не шопинг - ааа, луканката (дето по рецепта трябва да има и конско месо, освен другото) днес е на промоция! )))

Нормално. Няма да се учудя, ако (живи и здрави) след 10-на години има репортажи по телевизиите за Тодоровден с основно послание - диваци измъчват животните, като ги карат да тичат. Ако са останали животни, които могат да се движат дотогава по селата де...

Жалкият обичай на леля Пена не виждам с какво ни обогатява в културно отношение, че да заслужава чак такава защита, като някаква национална ценност. Това, че живеели във време и място, различни от нашето, не ги оправдава. Да заповядат в цивилизацията, вместо да ни дърпат назад. Традициите са хубаво нещо, когато отразяват някакви умения, съхранили се от древни времена, някакви ценности, нещо достойно за уважение въобще. Това не е от тях! Тричането на кучета заслужава само и едниствено подигравка, а не стъпване на пръсти от лицемерно уважение.

И не знам защо се намесват непрекъснато "правата на животните" и защитата им. Ще потретя - не, не става въпрос за това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дълго следях тази дискусия, основно по радиото. В началото и аз бях потресен. Това в 21-ви век??? Но после поразмислих! Основното обвинение е, че кучетата са безсловесни и няма начин да изразят своето "отношение". А от друга гледна точка са силно привързани към господаря си и дори да са "шокирани", не се "отказвт" от него (както би направила една котка например, според спецовете). Не стана ясно и дали това е наистина обичай (говореше се, че е от 19-ти, ама някои споменаха и 16-ти век), или просто желание да се привлекат някакви "дивиденти" (ама не виждам как, щом всички скочиха с/у тях)? Факт е обаче, че хората яростно защитават обичая си, както и че кучетата са повече ловни (според местните жители). Има и още един факт - и хора се "тричат" или въртят, по собствено желание Не мога да предценя, дали помага, но според "въртящия" имало голям интерес. след репортажите пък имало и от чужбина. Не зная дали е вярно, той така каза. Там обаче само желание не стига, има лекар измерване на кръвно (при високо е противопоказно).

Сега за "традициите" на другите народи Спомена се за коридата, както и за предизвестения край. Точно така е, борбата е много неравна. Да бика наистина тежи над половин тон, но с/у него излиза орда тореадори. Изморяват го, обезкръвяват го, гонят го, докато дойде Финалния удар със сабята. Абе малко се отличава от клането Хем бика си е в шок и го измъчват, а отстрани гледат и ръкопляскат (ако бика е бил докрай измъчен и не се е предал бързо) 50 000 зрители На едни от 20 до 140 евро (за сравнение, мачовете струват от 32 до 140 евро). И това в Барселона, дето това "зрелище" не е толкоз популярно.

Ами какво ще кажете за Байряма? Който е бил по арабските страни е виждал, как се появяват кочовете по зелените площи между блоковете (и при нас по Велигден се появяват агънца даже в София съм го виждал) и им теглят ножа в необходимия момент. Ами коледното клане на прасета у нас?. Учстал съм даже в едно (бях юноша бледен и ме прилъгаха) Няма да повторя разбира се. "Колача" бе ливада и се наложи да го убият с пушка, след 15 мин. гонене със нож в шията.

Хайде сега малко по-малко кръвожадно. Всички сме ходели на цирк нали? Да не смятате, че животните са питани дали желаят да правят това? И то повечето са диви. Вярно през 2013-та или 2015-та това ще е забранено в ЕС, но сега не е, нали. И да бъде забранено, труда на слоновете в Индия няма да бъде.

И сега на края, да видим домовете си. Гледаме кучета, котки и много други животни. Харесваме ги, обичаме ги, грижим се за тях. Ама не знаем дали са съгласни. Да оставим декоративните породи, да вземем големите кучета. Всички знаем, че не е добре да се гледат в апартамент (за животното най-сетне). Но го правим нали?

Това даже не е традиция!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

NoCoMMeNt

От тебе no comment, но от мен ще има.

Няма място за сравнение между тази касапница и едно безобидно въртене на куче и кратка баня след това. Още повече, че е поставена мрежа в локвата, за да не се нарани животното.

Както каза Митака, кучезащитниците да не се правят на ударени, ами да спират с луканката и пържолата. Щото и баба знай да призовава за смърт на жителите на село Бродилово (каквито призиви имаше в нета) и едновременно с това да набива пържола по Коледа и агнешко по Гергьовден. Като ще сме "европейци", да сме европейци докрай. Да вземат инициативата в духа на от едно стихче в стила на Трендафил Акациев: "знам, от утре ще започна да паса тревица сочна".

П.П. И да затворят зоопарковете. Ето това е истинско мъчение - да затвориш енергични и нервни животни като леопард и гепард, които изминават огромни разстояния на ден, в пространства 5 на 3 метра (както например беше в Ловешкия зоопарк когато бях дете) или в по-добрия случай в 20 на 15 метра. Кучебранителите сигурно не са виждали как леопард обикаля като изоглавен в клетката, за да изразходи енергията си - 4 крачки напред, кръгом, 4 крачки напред, кръгом, 4 крачки напред. И така по цял ден. А отвън някакви странни двукраки същества им се блещят в любопитство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Убиваме животни, за да се храним. Ако някой измисли как да ги похапваме докато са живи и периодично да ги възстановяваме, и това ще правим сигурно. Аз месо не ям (личен мой избор), а съм единствената тук, която НЕ говори за правата на животните. Странно, но факт:))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Жалкият обичай на леля Пена не виждам с какво ни обогатява в културно отношение, че да заслужава чак такава защита, като някаква национална ценност.

Лилавке, а с какво ни обогатява в културно отношение завършващата със смърт на бика корида? Или пък боевете до смърт между кучета или между петли?

Смешен тричавски плач....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

След като на животното не му се причинява болка и рани не виждам какъв е проблема. Прочее тоя проблем, както и редица други е вносен. Проблем който сами сме си внесли за да си чешем езиците и който лично мен въобще, ама изобщо не ме вълнува. То не бяха кучета, то не бяха права на педераси, роми, извънземни, то не беше тютюнопушене, правата на жените, то не беше чудо. Ай сиктир.

Вместо да се заемат с истинските проблеми, нашите властници ни занимават с глупости за да ни отклонят вниманието. Въобще не ми пука за че на пушещтия цигънин педераст, с куче му се нарушавали правата. Това което ме интересува е че бизнес картели ми дерат кожата с нереално високи цени, че няма работа, че ромски банди вилнеят из селата и заедно с мутрите тероризират обикновенните хора, пука ми затова че няма един читав политик и че целия народ го обърнаха на маймуни. Ей за това ми пука.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Убиваме животни, за да се храним. Ако някой измисли как да ги похапваме докато са живи и периодично да ги възстановяваме, и това ще правим сигурно. Аз месо не ям (личен мой избор), а съм единствената тук, която НЕ говори за правата на животните. Странно, но факт:))

Аз също не съм много по месото, но отвреме навреме ме обзема хищническият нагон и тогава да си по-далече от мен, че както те гледам, така ще си резна от рибицатата ти за една хубава скара. biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

След като на животното не му се причинява болка и рани не виждам какъв е проблема. Прочее тоя проблем, както и редица други е вносен. Проблем който сами сме си внесли за да си чешем езиците и който лично мен въобще, ама изобщо не ме вълнува. То не бяха кучета, то не бяха права на педераси, роми, извънземни, то не беше тютюнопушене, правата на жените, то не беше чудо. Ай сиктир.

Вместо да се заемат с истинските проблеми, нашите властници ни занимават с глупости за да ни отклонят вниманието. Въобще не ми пука за че на пушещтия цигънин педераст, с куче му се нарушавали правата. Това което ме интересува е че бизнес картели ми дерат кожата с нереално високи цени, че няма работа, че ромски банди вилнеят из селата и заедно с мутрите тероризират обикновенните хора, пука ми затова че няма един читав политик и че целия народ го обърнаха на маймуни. Ей за това ми пука.

Изцяло съгласен!!! good.gifgood.gifgood.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лилавке, а с какво ни обогатява в културно отношение завършващата със смърт на бика корида? Или пък боевете до смърт между кучета или между петли?

Смешен тричавски плач....

А кой е казал, че обогатяват?

Макар че специално за коридата Глишев е посочил някои неща, които няма как да отрека... Но пък и ти няма да ги откриеш при тричането или боевете с петли.

Специално за теб ще подесетя - не говоря за права на животните. Много си прав, жените са по-милозливи от мъжете, но аз съм обективна :bigwink:

Аз също не съм много по месото, но отвреме навреме ме обзема хищническият нагон и тогава да си по-далече от мен, че както те гледам, така ще си резна от рибицатата ти за една хубава скара

Какъв е тоя мазохизъм дето те е обзел? То по мен има толкоз рибица, колкото по тричано куче :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От тебе no comment, но от мен ще има.

Няма място за сравнение между тази касапница и едно безобидно въртене на куче и кратка баня след това. Още повече, че е поставена мрежа в локвата, за да не се нарани животното.

Както каза Митака, кучезащитниците да не се правят на ударени, ами да спират с луканката и пържолата. Щото и баба знай да призовава за смърт на жителите на село Бродилово (каквито призиви имаше в нета) и едновременно с това да набива пържола по Коледа и агнешко по Гергьовден. Като ще сме "европейци", да сме европейци докрай. Да вземат инициативата в духа на от едно стихче в стила на Трендафил Акациев: "знам, от утре ще започна да паса тревица сочна".

П.П. И да затворят зоопарковете. Ето това е истинско мъчение - да затвориш енергични и нервни животни като леопард и гепард, които изминават огромни разстояния на ден, в пространства 5 на 3 метра (както например беше в Ловешкия зоопарк когато бях дете) или в по-добрия случай в 20 на 15 метра. Кучебранителите сигурно не са виждали как леопард обикаля като изоглавен в клетката, за да изразходи енергията си - 4 крачки напред, кръгом, 4 крачки напред, кръгом, 4 крачки напред. И така по цял ден. А отвън някакви странни двукраки същества им се блещят в любопитство.

що за зоопарките 90% от животните са собсвено развъждане. Много малко са диви. Впрочем има. Тези хищници които порано се убиваха от селяните в индия например (защото убили човек) сега ги хващат и за добри пари ги продават. Но също е на мода вече сафари парковете.

Австрия

Може ритуално да се убива, коли животно, но то винаги си има своя религиозна, езотерична цел. Кръвната жертва винаги е нещо най.

Да въртиш куче. ОК. Ако е вековен обичай, дай му уважение. Накичи се, с хора, музика, прилично облечени в носии изкъпете кучето, за да тръгва на работа по балкана с овчаря и овцете....

Ако го денеш така цял панаир може да стане около него, защото е нещо уникално. После хвани си кучето, изсуши го, успокой го....А не като на клипчето бяга между краката мокро, уплашено....

Зазбираш ме нали, какво искам да кажа.

:read: :read: :read:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби, това все пак не са апартаментни изгъзици на кучета , че да ги забърсваш и подсушаваш

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да въртиш куче. ОК. Ако е вековен обичай, дай му уважение.

Как пък не! Преди мноого векове сме чоплили и изяждали въшките от близките си. Да дадем подобаващо уважение и на тази практика тогава? :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Убиваме животни, за да се храним. Ако някой измисли как да ги похапваме докато са живи и периодично да ги възстановяваме, и това ще правим сигурно. Аз месо не ям (личен мой избор), а съм единствената тук, която НЕ говори за правата на животните. Странно, но факт:))

Да така е, така е било и така ще бъде!

Аз ям месо, не се бъркам на другите какво да хапнат, но ще спомена, че в месото има едни амино-к-ни, дето ги няма никъде Е на таблетки могат да се взимат предполагам, но зная, че не е същото. За подрастващите ми е думата, по-нататък май могло и без тях ;).

Правата на животните не са най-важното в темата (според мен), а правото на традициите. Разбира се не бива да са кръвожадни (но такива има даже е ЕС, надявам се убедихте се). Вече на убиваме кучета за да гадаем по техните вътрешности и не удушваме с въжета най-личните от нас (а може би би трябвало, ако приемем, че избраните в една сграда на жълтите павета са такива (Майтапппп!!! ;))).

Не се бях сетил за зоопарковете ;). Но ако забраним и тях, какво да кажем за лова и риболова? Ами пчеларството? Но това пак са "права" на животните.

Да оставим, храната наша насущна и правата. Да се върнем на традициите. Без тях какви българи сме? И още нещо за капак - бебенцето дето го кръщават в кутела когато няма и годинка (а даже да има), какъв ли шок преживява? Може ли да се изкаже по въпроса, въпреки че е човешко с-во? Аз го възприемам, именно като традиция, и не желая да се впускам в богословски спорове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да оставим, храната наша насущна и правата. Да се върнем на традициите. Без тях какви българи сме?

Опазил Бог такива "традиции" да изграждат националната ни идентичност!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби, това все пак не са апартаментни изгъзици на кучета , че да ги забърсваш и подсушаваш

Въпросът не е до извличане на влагата от козината чрез търкане с някакъв текстил. Тази работа и само може да си я свърши с две три разтръсквания....

При по-развитите бозайници контактуването, гушкането е един вид успокояващо нещо, което засилва връзката между участниците.

Знам, знам грубото държание е нещо мачо. Както пушенето, пиенето, псвуването.

:smokeing: :smokeing: :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами от традициите не мож' избяга, те затова са традиции де. Между другото теб лично нали никой не те кара? Нито да тричиш, нито да присъстваш? Нито някъде е казано/записано/повелено, че е задължително, нито пък насила ще те накарат да гледаш. Но предполагам, че и ти имаш някакви традиции и си ги спазваш. Дали са български или някакви твои не е важно, важно е, че би се бурно възпротивила, ако някой почне не само да ги коментира, а да ги определя примерно като "просташки". Малко по-меко е "ненужни" и "уронващи престижа', ама на кого? Нито, аз нито ти, нито няколко села са цяла България, ама България сме и ти и аз и всички, села, селяни и граждани

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как пък не! Преди мноого векове сме чоплили и изяждали въшките от близките си. Да дадем подобаващо уважение и на тази практика тогава? :laugh:

Чакай, чакай. Може пак да въшлясаме от беднотия и пак да почнем да ги ядем. Пълни са с кръв и протеин. като скакалците и другите буболечки които ни предлагат алтернативните кухнир сушени, пушени, солени, кандирани, панирани.....

:w00t: :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как пък не! Преди мноого векове сме чоплили и изяждали въшките от близките си. Да дадем подобаващо уважение и на тази практика тогава? :laugh:

Ми даваме я и до сега! Гушкането, галенето на косите, разглеждането им и играта с тях на какво се дължи? Това е удар в тъмното де, не зная дали на това се дължи наистина ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами от традициите не мож' избяга, те затова са традиции де. Между другото теб лично нали никой не те кара? Нито да тричиш, нито да присъстваш? Нито някъде е казано/записано/повелено, че е задължително, нито пък насила ще те накарат да гледаш. Но предполагам, че и ти имаш някакви традиции и си ги спазваш. Дали са български или някакви твои не е важно, важно е, че би се бурно възпротивила, ако някой почне не само да ги коментира, а да ги определя примерно като "просташки". Малко по-меко е "ненужни" и "уронващи престижа', ама на кого? Нито, аз нито ти, нито няколко села са цяла България, ама България сме и ти и аз и всички, села, селяни и граждани

Въпросът щеше да е личен, ако въпросните субекти си тричат собствените кучета без да го обявяват за древна традиция. Дори тогава те щяха да подлежат на наказателна отговорност, но това е друга тема.

Обявявайки тричането за българска традиция обаче, проблемът става обществен и засяга мен, и теб, както и всеки българин. Да не говорим, че това е именно евтин номер за избягване на наказателната отговорност :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Опазил Бог такива "традиции" да изграждат националната ни идентичност!

Какво и е на традицията? Наричаш тричането "простащина", а разбираш ли го? Знаеш ли какви вярвания стоят за обичая? Изобщо беше ли чувала за този обичай, преди да го гледаш по телевизията? Подозирам, че отговорът на тези въпроси е отрицателен, така, че ще задам и този: как тогава го анализира и стигна до заключението, че е простащина?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лилавке, пак се връщаме отначалото, кучетата са си техни - домашни, ловджийски. Кажи "евала" и да затварят темата :tooth:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...