Отиди на
Форум "Наука"

Великденските пости


  

15 потребители са гласували

  1. 1. Ще постите ли през великденските пости?

    • Да, ще постя през целите пости.
      2
    • Да, но едва ли ще изкарам целия пост.
      1
    • Да, но ще постя частично/избирателно.
      2
    • Да, но ще консумирам мляко и млечни произведения.
      0
    • Да, но ще консумирам риба.
      0
    • Смятам да пробвам.
      0
    • Няма да постя, но - поради здравословни причини.
      1
    • Няма да постя, понеже не съм религиозен/религиозна.
      5
    • Аз съм вегетарианец и въобще не ям месо.
      0
    • Аз съм веган и не консумирам животински продукти, вкл. - и пчелен мед (в крайния вариант на веганството).
      1
    • Още не съм решил/а.
      1
    • Религиозен съм, но няма да постя.
      2


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

По молба на потребителя RIZAR пускам тази анкета.

Можете да дадете само един отговор.

Надявам се възможните отговори да са изчерпателни.

Ако вашият отговор не е въведен, просто кажете и ще бъде добавен.

Оставям темата отворена, за да коментирате, ако сметнете за необходимо.

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако може една забележчица : визуално мащаба с отговорите не е пропорционален на самите отговори :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нищо не може да се промени. Така изглеждат всички анкети тук.

Ние можем само да предлагаме въпросите и възможните отговори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Колега, можеш да промениш настройките, така че няколко отговора да са приемливи едновременно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Абсолютно невъзможно да дам отговор. Бих казал : "Няма да постя", обаче не бих казал, че не съм вярващ. Просто съм като детето на Марко от Под Игото, дето е протестантин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз си вярвам, пък не постя. Що? Ми от лакомия.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Добавих едно избирателно за тези, които са си вярващи, но не постят, като мен самия :)

Не бих казал, че е от лакомия... :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ние сме от неформалните неререформирани непрокопсани ортодоксални тупани (НННОТ), младежкото радикално крило на БПЦ-БП :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А какво означава да постиш избирателно или частично (вариантът е предложен от Rizar)?

Дали означава, че днес ще постя, щото ме кефи, а утре ще постя АКО все още ме кефи. Тоест - ще постя през ден или през два, за да не отслабна. Сакън!

Или означава, че днес ще карам на препечен хляб и вода, утре - на риба, а после - на плато от френски сирена със сладко от горски плодове, с орехи и круши или - с домати?

post-471-009468900 1300794623_thumb.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Означава, че спазваш частичен, а не строг пост. Въздържаш се от месо, но не от растителна мазнина, нито от млечни продукти. (Колега, махни снимките, Рицарят сигурно пости, не му прави скомина.)

Строгият или пълният пост наистина е сериозен. Не се ядат месо (включително морски дарове и риба), млечни продукти, яйца и зехтин (според някои - никаква мазнина). Не се пие вино (според някои - никакъв алкохол). През първите три дни от поста не се яде и пие нищо. В определени дни се яде само хляб и се пие само вода, при това - в оскъдни количества. В сряда и петък някои не хапват нищо. (Монасите, разбира се, обикновено са задължени да не ядат месо през цялата година.)

Ако си мирянин или обикновен свещеник - изрично въздържание и от сексуални контакти. За монасите това се подразбира.

Извън хранителното и сексуалното въздържание се препоръчва въздържание от спорове, спортове и празненства. Идеята на постите не е да гладуваш просто ей така, а да се смириш. Което, впрочем, никак не е лесно в България, където постоянно се чувстваш обкръжен от идиоти.

Разбира се, монасите така или иначе на теория са длъжни да спазват повечето от тези неща целогодишно. Друг е въпросът колко от тях спазват това.

Има миряни, които също спазват пълния или строгия пост. Признавам, че за мен това е прекалено. Строгият пост е монашеско изискване.

За миряните постът е силно препоръчителен, но не задължителен и в никакъв случай - в строга форма, каквото и да говорят някои зилоти.

Абсолютно безмислено е да се налага пост на болен, на дете или на бременна жена. Или пък на човек, който бъхти по осем-десет часа здрав физически труд.

Колкото до мен, бих могъл да спазвам частичен пост (без месо и от време на време - без алкохол и млечни продукти) и съм го правил, но, нали съм си млад и лаком, не чувствам никаква духовна промяна или смирение. Чувствам само глад. Признавам си, че ми е по-лесно да мисля по религиозни въпроси на сит стомах. Като постя, се разсейвам от молитвите си, защото из акъла ми плават пържоли ;) А все пак не съм давал обет да умъртвявам плътта. Тая работа не е за всеки. Включително и част от калугерите не стават за калугери.

Така че не постя, освен в последната седмица преди Великден и Коледа - от чувство за приличие. Би било светотатство да наръфам агнешка плешка точно на Разпети петък например. Някаква хищническа нечувствителност към Божиите рани. В крайна сметка, човек може и да е свиня, но поне да е възпитана свиня.

Преди големия празник, приключващ поста е направо задължително да се изповядаш и причестиш. Е, това с изповедта е трудна и, направо казано, неприятна работа, но няма как. Инак самото причестяване е винаги хубаво, като си имам един-два коментара по начина, по който става, но не ми се влиза в тия детайли. За свещените неща не е хубаво до се дърдори прекалено много, а аз така и така като захапя клавиатурата, трудно я пускам.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На бъркайте поста с диетата!

Целта на поста е духовното пречистване, а не - подготовка за отрупаните с месища трапези. Ако имате намерение просто да изгорите малко калории, не наричайте това пост, а - диета! Постът не е цел, а - средство за смирение на плътта и очистване от грехове. Без молитва и покаяние постът се превръща в поредната диета.

Според религиозните схващания, постът е тест дали можеш да издържиш на съблазните и да преживяваш само с най-необходимото. Смята се, че чрез лишения за тялото се постига душевно смирение. Идеята е вярващите християни да се откажат не само от животинското в чинията си, но - и от своите грешни мисли и пороци.

При постите съществуват шест степени на строгост:

- яде се всичко, освен месо;

- разрешава се да се яде риба;

- разрешава се да се яде гореща храна с растително масло;

- яде се гореща храна, но - без мазнина, пият се топли напитки;

- яде се студена храна без мазнина и без топли напитки (т.нар. сухоежбина);

- пълно въздържане от храна (крайният вариант на аскезата).

Истинският пост е свързан с молитви, покаяние, въздържане от страсти и пороци, изкореняване на лошите дела, прощаване на обидите, въздържание от съпружески живот, изключване на увеселителни и зрелищни мероприятия, дори - от гледане на телевизия.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имам една братовчедка , която не пости , защото , според нея и е "слаба душичката" . Та затова, зарежда нематериалната си душичка с папу-па и нани-на. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Oт невежество би казал Сократ (от "Протагор") :bigwink:

Да, ако лакомията е невежество ("Нека да разгледаме какво е лакомията", би рекъл Сократ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, ако лакомията е невежество ("Нека да разгледаме какво е лакомията", би рекъл Сократ).

Лакомията е грях. Грехът е зло. Злото е недостиг или липса на добро... Под знание нямам предвид интелектуално разбиране, а по-скоро docta ignorantia (мъдрото незнание) на кардинал Кузански, което е повлияно от платонизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На какви неподозирани места се крие истината :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лакомията е грях. Грехът е зло. Злото е недостиг или липса на добро...

Ама ужасно звучи така, както си го формулирал:)) "Лакомията" най-често е симптом на диабет тип 2 или някакъв друг хормонален дисбаланс, което не прави човека нито грешен (каквото и да значи), нито зъл, а носител на кофти ген :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама ужасно звучи така, както си го формулирал:)) "Лакомията" най-често е симптом на диабет тип 2 или някакъв друг хормонален дисбаланс, което не прави човека нито грешен (каквото и да значи), нито зъл, а носител на кофти ген :post-20645-1121105496:

Mда. Пак опираме до това дали бог желае да сме лакоми или е безсилен да ни освободи от това като преподреди или каквото там трябва да направи нашите гени. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, понеже засега се радвам на прилично здраве, ще се наложи да приема налагащата се хипотеза, че съм страшен, кървав грешник, нагазил до колене в костите на жертвите си. Подайте ми сатърчето за месо, моля.

"Небесата създават безброй неща за препитание на човека. Човек не прави и една добрина, с която да се отблагодари на Небесата. Наказвай!"

"Наказанието ражда болка. Болката ражда страдание. Страданието ражда мъдрост. Мъдростта ражда добродетел. Следователно добродетелта се корени в наказанието."

Конфуцианството също си има чар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, понеже засега се радвам на прилично здраве, ще се наложи да приема налагащата се хипотеза, че съм страшен, кървав грешник, нагазил до колене в костите на жертвите си. Подайте ми сатърчето за месо, моля.

То пък човек да не се опита да ти направи комплимент :biggrin: Щом си здрав, значи и лаком не си, това исках да кажа.

А в конфуцианските верижки веднага мога да ти посоча грешните брънки :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Конфуцианството също има своя чар.

Да, така е.

По повод на тази красива мисъл и във връзка с новината за проекта "Красива наука" ми хрумна, че в нашия форум почти не сме говорили за конфуцианството и е хубаво да напиша нещо по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лилава, по религиозно-кулинарни въпроси заслужавам само бой по кофата :)

Давай, колега, пиши за конфуцианството. Ние ще ти ръкоплещим и от време ще се гладим мъдро по брадите.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Аз не съм вярваща, а постя целогодишно... Засрамете се! :biggrin:

Тревоопасна :biggrin:

Аз искам да ме светнат колко пости има годишно и сезонно оправдани ли са. С други думи има ли физиологични основания да се изпълняват по това време. За големите котки в зоопарковете ми е известно, че биват оставяне 1 ден седмично да гладуват, за да прочистват организма си и да се имитира естественото за природата им неритмично хапване, поради което малките деца особено обичат този ден на рев :happy:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...