Отиди на
Форум "Наука"

Кореспондентен шахмат


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

С колегата Б. Богданов започнахме да играем кореспондентен шахмат и мислим, че би било добре да си направим нов шахматен турнир по кореспондентен шахмат.

Играе ли ви се кореспондентен шах? :welcomeani:

За разлика от шаха на живо - с или без часовник и блица, в случая се играе без определено време и имате предостатъчно време да осмислите всеки свой ход. По този начин и допуснатите грешки в партиите ще са значително по-малко, а така и самите партии ще са по-съдържателни.

Миналата или даже по-миналата година си поиграхме, ама оттогава мина много време и имаме нови потребители и нови модератори. Някой от тях може да иска да се включи. Моля, по-смело! Участниците в миналия турнир на форума имат да си връщат на противниците си (хеле - на мен!)... Сега е моментът!

Ако искате, може да се разделим на някакви отбори:

- хуманитаристи срещу представители на точните науки

- мъже срещу жени

- администратори и модератори срещу потребителите

- учители и преподаватели срещу ученици и студенти

- по възраст: 10-20, 21-30, 31-40, 41-50 и така нататък

- религиозни срещу атеисти (Познайте на кого ще помагат боговете!)

- християни срещу сатанисти (и такива потребители си имаме!)

- автохтонци срещу представители на друга хипотеза за произхода на древните българи

- ...

Разбира се, ако паднете на шах, не обвинявайте компютъра си или нашия форум! :throw:

Без значение кой ще победи, важното е, че мускулът, наречен гальовно "мозък", ще заякне! :weights:

:w00t:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Просто на следващата форумна или екипна разпивка ще си донеса дъската и ще ви оставя да ме биете поред. Защото съм запален, но за съжаление неук играч, а без рутина човек не надобрява. Възхищавам се на майсторите, дето познават играта достатъчно, че да не бъркат поредността на полезните ходове и познават основните положения, в които реагират на място.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз откъде да знам кога ще се появя на среща?

А вие на срещата може да потренирате за онлайн схватките, да пробвате стратегическото и тактическото си мислене, да обмените идеи...

И да победите на шахматния "тепих" (татами - на японски) с ипон - като в джудото.

На живо може да пробвате да комбинирате игрите.

Примерно по 3 минути: 3 мин. шахмат + 3 минути бокс или друго бойно изкуство + 3 мин. кендо/фехтовка + 3 мин. стрелба с лък или с арбалет. Ще стане много интересно.

Това - последното - може да стане и по време на някоя историческа възстановка или по време на ЛАРП.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На възстановка е подходящо да се играят шах, табла, хнефатафл, гуидбуил и други такива. Последните две са много интересни игри, някой път на живо ще ви разправям, че ме мързи да пиша тема за тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На възстановка или по-скоро - на ЛАРП - може и петанк да се играе, ако има място, желаещи и най-вече - топки.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При кореспондентския шах може да се ползва "помощ от приятел" ;) . Има едни хубав сайт за игра онлайн playe4.com всеки мераклия може да се регне и да и играе и да гледа. Там съм със същия ник, ако се засечем с някой, да свирка :)

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, да... Може да занесеш партията си с твоя съперник, написана на лист, в градската градина и да попиташ пенсионерите за мнението им.

Както може да ти подскажат интересен ход, така могат и да те подведат, къде - от недоглеждане, къде - нарочно - за да не издават скритите си оръжия. Рискуваш...

Сега, ако можеш да се обадиш на Каспаров, Карпов, Ананд, Топалов или на някой друг известен шахматист - толкова по-добре за теб.

Ако си ползвал чужда помощ, тази възможност остава скрита, но на живо ще се види кой виси над дъската като кибик и ръси идеи за следващите ходове.:gathering2:

Аз имам предвид честна игра, като на живо, ама - с повече време за обмисляне... Без някой да ти дава зор или да иска да имате по 3 секунди или 3 минути на ход... Без да "изтървеш" натискането на часовника и да паднеш по време в по-силна фигурна позиция. Без игра "на сляпо" (блинд/блайнд) - със завързани очи или без да гледаш дъската. :frusty2: Без да играеш по интуиция, а - добре обмислено.

Можеш да вземеш пергел, линия и транспортир и да начертаеш на спокойствие стратегията си за превземането на царството на белите или това на черните. :haha:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-лесно е да се играе във Фейсбук, където има Chess приложение с Блиц и Кореспондентен шах.

Който иска да играем това ми е страницата - Make Bulgar. :)

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А не, аз на фацбука съм отвял всички приложения, понеже ми бъркат в данните (и здравето). Но пратих френд заявка.

Тази програмка PlayE4 много добра ми се вижда. Не съм я проучвал, но отсега мисля че всички мераклии от форума можем да си правим седянка в някоя стая там. Дали може да записва партии?

ISTORIK, как смяташ да се провежда по-точно - със съобщения тук на лични, по пощата или скайп? Или пък SMS? И как ще става проследяване на партията от другите? Все пак шахматът не е толкова самотна игра. А и да познаваш противника и неговите предпочитания си е част от стратегията.

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С колегата Историк играем на Лични съобщения.. Е може да има по-добри варианти, но и така става.

Пък и обсъждаме партията. Аз поне се забавлявам.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Забавно е. Пък и не мислим по цял ден на ход. Поне не - и в дебюта. По-нататък, когато позицията се затегне - в мителшпила или в ендшпила - ще мислим значително по-дълго. Аз не съм играл шах от миналата Коледа - насам. (Дано да успея да го прикрия!)...

Обаждам за кибиците...

Разиграхме Руска партия, която се трансформира в Защита на четирите коня, вариант Рубинщайн

Б. Богданов - Н. Бояджиев (ISTORIK)

1. е4 е5

2. Nf3 Nf6

(Тук очаквах да продължим в Руска партия - 3. d4 или 3. Ne5, но Богданов избягва този дебют; вероятно не го познава в детайли.)

3. Nc3 Nc6

4. Bb5 Nd4!

5. N:e5 (Тук има и други варианти, но Богданов се спира на този.)

5... Qe7 (Аз вкарвам в боя най-тежката си фигура. Дамата е равна на 10 пешки или на два топа. Дано не съм избързал...)

6. ...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък някак не обичам само с цифри и букви да играя. Няма ли дъска и фигури някак не е интересно. А и така се играят малко партии.

В споменатото приложение от Фейсбук, което реално е сайт http://www.chess.com/ могат да се правят независими от Фейсбук акаунти. Може да се направи отбор и да се играят мачове. Има и други интересни опции като Tactics Trainer, Chess Mentor.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако сигнатурата ви затруднява...

Аз използвам английската сигнатура, понеже не ми се налага да сменям кирилица и латиница, докато пиша имената на фигурите и полетата.

На български:

- Ц - Цар

- Д - Дама

- Т - топ

- О - Офицер

- К - Кон

- п - пешка

На английски:

- K - King (Крал. Цар)

- Q - Queen (Царица/Дама)

- R - Rook (Топ)

- B - Bishop (Офицер, епископ?)

- N - Knight (Кон, рицар)

- p - pawn (пешка)

На френски:

- R - Roi (Крал, Цар)

- D - Dame (Дама, Царица))

- T - Tour (Топ, кула)

- F - Fou (Офицер, кралски шут)

- C - Cheval, Chevalier (Кон, конник, рицар)

- p - piéton (пешка, пехотинец)

На руски:

- Кр - Король (Крал, Цар)

- Ф - Ферзь (Дама, Царица, везир, съветник)

- Л - Ладья (Топ, лодка, кораб)

- С - Слон (Топ, боен слон)

- К - Конь (Кон)

- п - пешка (пешка)

---

1. е4 е5

Това означава, че са преместени пешките по вертикал е, не се пише п., а - само полето, заето от тях. 1. е2-е4 е7-е5.

2. Nf3 Nf6

Това означава, че са преместени конете - 2. Кg1-Kf4 Kg8-Kg6.

И така нататък.

Свиквайте с английската сигнатура, за да можете да си записвате партиите и да ги пуснете тук - за радост на кибиците и за евентуални анализи.

---

Съвсем между другото, това чели ли сте го?

Шахмат и история

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3984

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък някак не обичам само с цифри и букви да играя. Няма ли дъска и фигури някак не е интересно. А и така се играят малко партии.

Не играеш с букви и цифри.

Играе се с дъска на масата, на която е позицията. Чрез лични съобщения, чрез електронни писма (или с SMS), а ако ви е по-удобно - и чрез офлайн пощата можете да си кореспондирате и да си препращате ходовете. Това е идеята на кореспондентния шах.

При шаха онлайн няма възможността за отлагане и доиграване, ако някой няма време да си изиграе партията и трябва да става от компютъра.

А да си записва ходовете и да почва после всеки път, когато се доиграва партията, отначало... Не знам дали е твърде удачно.

Нищо не пречи да играем и онлайн, но там пък условията са съвсем различни (писахме по-горе). Идеята беше за кореспондентен шах, понеже сме от различни градове (и държави) и няма как да сме винаги заедно - на живо или - онлайн. Това неудобство отпада при кореспондентската игра.

Ето малко полезни адреси, свързани с кореспондентния шахмат:

http://corrchessbg.com/Novini/

http://forum.chessbgnet.org/viewtopic.php?f=22&t=179

http://www.chessbgnet.org/korespondenten-shah.php

http://www.chess-bg.org/forum/index.php?topic=30.0

http://chess.logos-bg.net/?p=312

http://www.focus-sport.net/?action=news&id=1148764321893

http://bg-bg.facebook.com/pages/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%A4%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D0%BE-%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D1%88%D0%B0%D1%85%D0%BC%D0%B0%D1%82/103081253078125

http://www.chess.com/article/view/correspondence-chess---a-histo

http://en.wikipedia.org/wiki/Correspondence_chess

http://fr.wikipedia.org/wiki/Jeu_par_correspondance

http://fr.wikipedia.org/wiki/Championnat_du_monde_d%27%C3%A9checs_par_correspondance

http://fr.wikipedia.org/wiki/Association_des_joueurs_d%27%C3%A9checs_par_correspondance

http://www.schemingmind.com/default.aspx?ReturnUrl=%2f

http://www.chesspresso.net/w/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

(Тук очаквах да продължим в Руска партия - 3. d4 или 3. Ne5, но Богданов избягва този дебют; вероятно не го познава в детайли.)

***

Богданов не само, че не го познава в детайли, няма никаква идея какво е Руска партия. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като ви чета, се сещам за един стих от "Песен за Роланд":

... над шах мъдруват старци белобради...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колега Глишев, може да Ви стори смешно, но ходя с магнитен шах в джоба и куп листове с възможни ходове.

Трудно се играе срещу Историк ... след като съм подочул легенди за възможностите му, но вината е моя. Аз го предизвиках.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е смешно, радвам ви се. За съжаление моето ниво е кухненско.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази програмка PlayE4 много добра ми се вижда. Не съм я проучвал, но отсега мисля че всички мераклии от форума можем да си правим седянка в някоя стая там.

Да, лично аз не съм виждал по-читава програма за онлайн игра. Може да си избереш стая, където да играеш, могат да се организират турнири ,доста добри опции има. На тази платформа има още няколко игри play89.com - за билярд , play65.com -за табла , в таблата българите се събираме в 9 стая и там играем, като се уговорим за ден и час, влизаме в турнирите и си правим и турнирчета, но от скоро орязаха опциите на таблата- нямаш чат с играчите, нямаш рейтинг, не ти се таксуват точките / само ако си платиш ползваш пълните опции/ и българската група се поразпадна :dry:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, лично аз не съм виждал по-читава програма за онлайн игра. Може да си избереш стая, където да играеш, могат да се организират турнири ,доста добри опции има. На тази платформа има още няколко игри play89.com - за билярд , play65.com -за табла , в таблата българите се събираме в 9 стая и там играем, като се уговорим за ден и час, влизаме в турнирите и си правим и турнирчета, но от скоро орязаха опциите на таблата- нямаш чат с играчите, нямаш рейтинг, не ти се таксуват точките / само ако си платиш ползваш пълните опции/ и българската група се поразпадна :dry:

Колко предвидимо. Пуска се нещо читаво, след време става платено и потребителите напускат.

* * *

Предложете някой читав сайт за спортен бридж.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колко предвидимо. Пуска се нещо читаво, след време става платено и потребителите напускат.

Така е, но все пак доста дълго беше гратисния период, лично аз играя от 5 години, а аверчетата казват че най-малко от 10г играят. Но шаха и билярда са си още така, там наплива е по-малък. В таблата има 100 стаи с възможност за едновременна игра на 50 маси и имаше моменти когато всичко беше фул. Сега вече е широооооооко :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Написах твърде пространен постинг, но ми се рестартна браузера и се загуби епохалния ми труд.

Накратко...

1. Дебютите в шахмата се делят на

- открити

- полуоткрити

- полузакрити

- закрити

- флангови

Испанска партия

1. е4 е5

2. Nf3 Nc6 (черният кон пази пешката на е5)

3. Bb5 a6 (или друг ход, различен от а6, примерно - 3. ...Nd4)

Руска партия

1. e4 e5

2. Nf3 Nf6 (Конят контраатакува!)

3. d4 или 3. Ne5 (по-съъвременния ход)

Защита на 4-те коня

1. е4 е5

2. Nf3 Nf6

3. Nc3 (Богданов се отклонява или поради непознаване на Руска партия или - за да ме вкара в Защита на 4-те коня, която пък аз малко -по-слабо владея)

3. ...Nc6

4. Bb5

Тук черните играят или 4... Bb4, или - по-съвременното 4... Nd4! (Този ход изглежда малко по-силен.)

4... Nd4!

Тук белите обикновено играят 5. Ba4, 5. Bc4, 5. Nd4 или 5. О-О (малка рокада, на царския фланг).

5. Ne5! (Още на петия си ход Бogdанов ме изважда от дебютната теория.)

5... Qe7

Богданов обещава да вземе дамата ми... А аз дали ще си я дам?

6. f4 Nb5

7. Nb5 d6

Приклъчи дебютът, навлизаме в мителшпила - средната фаза на шахматната партия.

8. Nf3 Qe4+

Първият шах е обявен от черните. Още на осмия ход!

Това е първият пробив в защитата на белите.

Освен това, това е и първият почти приятелски ритник по задника на белия цар. :king::elf:

Забележете, че белият цар е атакуван от най-силната противникова фигура - Дамата!:queen:

Какво ли ще последва?

Ще се предадат ли белите или - да? :mf_surrender:

Ще потъне ли тяхното царство като кораба Титаник :titanic: в джоба на черния цар?

Светът тръпне в очакване на развръзката...

И така...

9. Qe2 Q:e2+ (Отново шах!) Мителшпилът започва с гръм и трясък...

Според мен, вариантът с 9. Kf2 би бил по-интересен, но Богданов иска непременно да удържи обещанието си и да ме лиши от дамата ми. Той ще ми я вземе, ама първо аз ще взема неговата!

Този път не е приятелско сритване по задника, а - jodan mawashi geri - ритник в главата на царя! :duel::orc:

(Вижте снимката!)

http://www.google.bg...iw=1272&bih=628

Да видим какво ще пследва...

10. Ке2 (единствен ход!) ...Nd5

Е, направихме 10 хода. И не - за 30 дни!

Маноле, не е толкова трудно, бе...

След малко затишие, продължаваме с логичните ходове:

11. c4! Bd7!

12. cd5 Bb5+ (шах!)

А сега - накъде?!

13. d3 Be7?!

14. a4 Bd7

15. Re1 O-O

1,5 : 1,5 т.

Реми

Очаквайте продължението в този постинг...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Радвам ви се. За съжаление, моето ниво е кухненско.

Е, ама и аз съм започнал от нищото.

Падал съм и от баща ми (лека му пръст), и от треньора ми по джу джуцу в Смолян.

Когато напреднах в теорията, баща ми се отказа да играе с мен.

Е, за съжаление, не съм гросмайстор, самоук съм и съвсем не съм непобедим...

Посещавам отвреме-навреме една кръчма в Пловдив и играя шахмат с кръчмаря.

Редовно някой от нас двамата печели, но този някой не винаги съм аз. Ама така е по-интересно, иначе може и да ми омръзне все да го побеждавам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Редовно някой от нас двамата печели.

Да, предполагам, че постоянни патове и ремита биха били някаква статистическа аномалия, белег за сериозно повишаване на свръхневероятностния фон :tooth:

Но не ме успивай с тез приказки скромни, знам си, че а съм ти паднал на мерника, а си ме изял в пет хода :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колко предвидимо. Пуска се нещо читаво, след време става платено и потребителите напускат.

* * *

Предложете някой читав сайт за спортен бридж.

Те са много, ама всички станаха платени :(. Освен ББО (БриджБейзОнлайн) http://www.bridgebase.com/. Там нивото е сносно, а и има много турнири. Обаче пак повечето са платени, но със символична такса 1$. Има и доста българи и може да се играе "Прецизна трефа". Иначе о-ната с-ма е СайКи (SAYC), т.е. кратката версия на Стандарт Американ.

Аз съм със същия ник.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...