Отиди на
Форум "Наука"

Отмират ли религиите?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Което няма как да стане, защото суеверна е човешката природа. В момента в който старите богове биват развенчани, хората си измислят нови такива и вярват със същия плам в тях.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 203
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Това е така, защото боговете са едно прекрасно оправдание за избиване на себеподобни. "Deus le volt!"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко така става Шпага.

Но за мен е абсурд когато някой ми каже, че харесва личноста на айнщайн и си е сложил формулата в рамка на стената, в подходяща разцветка. И този човек да твърди, че айнщайн всъщност е художник, а не е стигнал до фундаментални открития във физиката. Всеки има право да си тълкува каквото иска, както си иска...

За да тръгне да се тълкува айнщайн, човек трябва доста добре да е запознат с теорията му.

Същото, според мен става с христос. Отдавна. И сега. Какво означава "всеки има право да тълкува" -принизяване и изравняване на посланията, бих казал знанието. И в крайна сметка загубата им. Така след 2000г може да се окаже че айнщайн е велик древен художник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... За да тръгне да се тълкува айнщайн, човек трябва доста добре да е запознат с теорията му.

Същото, според мен става с христос. Отдавна. И сега. Какво означава "всеки има право да тълкува" -принизяване и изравняване на посланията, бих казал знанието. И в крайна сметка загубата им. Така след 2000г може да се окаже че айнщайн е велик древен художник.

А какъв е изходът от това положение? За теорията /а не за личността/ на Айнщайн - ясно. Който, вместо да снобее, проявява искрен интерес, има откъде да се запознае с нея, има възможност да се напрегне и доколкото му стигат силите, да я разбере.

Но за посланията на Христос - как да избегнем тяхното "принизяване и изравняване", за което говориш? И щом не си съгласен с това, че "всеки има право да ги тълкува", значи трябва да приемем, че само някои "богопомазани" имат такова право, а другите - низшите - са длъжни да вярват безропотно в тяхното тълкувание.

Всъщност ти какво предлагаш? Как да предотвратим загубата на тези послания? Или как сме могли да я предотвратим? Защото, доколкото те разбирам, ти считаш, че те са вече загубени...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, разбира се! Аз не съм от тези дето ще тръкнат със сопата. Имах пред вид чисто морално право. Иначе кой ще спре хората да мислят каквото си искат.

За посланията. По същия начин, както тези които познават теорията на Айнщайн ще дадат най-доброто и "предаване" нататък. Да не би те да са Айнщайнпомазани, просто го разбират. Кой бяха горили за това, че разбира и огласява, че всъщност земята се върти около слънцето. Просто ако другите не разбират нещата се омазват.

Какво предлагам. Каквото бихме направили да не се загуби знанието на Айнщайн - обясняване. Поне да има и този аспект, или виждане. Пък който може ще отбере.

За мен лично Христос е опитал да предаде знанията до които е стигнал. Знаел е нещо реално, съществуващо. Ванга е можела и правила неща, които аз не знам да е обяснявала. Той е обяснявал, но до нас е стигнало много изкривено нещо. И малцина могат да кажат кое как е било.

Да, считам че са загубени. Потопени в психологически образи, тук инкоректуса е прав.

Представи си следната ситуация. Айнщайн изнася пълна лекция с теорията си но... пред средношколски клуб по физика. Говори за нечувани досега неща. Извежда всичко с математика, но често изказва какво реално следва от всичко това, дава странни примери. Познай кое ще отберат учениците - примерите, те се възприемат по лесно, може да не се разбират, но се възприемат (спомнете си тинейжърските години). Повечето не са на нивото (дори близо) на Айнщайн, но един (или няколко) разбира, по-скоро прегръща нещата които говори чичкото. И са толкова интересни, нови (привлекателни). На него не му стига математиката за да разбере всичко, но вече е убеден, че това има смисъл. И е нещо голямо, разтърсващо цялата физика. И той е един от първите да го чуе, не е ли велико!?

И споделя с учителя си. Той го поглежда с разбиране, похвалва го и .. му казва, че такова нещо няма.

Все пак няколко ученика се събират, стъкмяват каквото могат и ... споделят с други. Да кажем клубове (разбирай хора които им е интересна физиката).

Разбираш ли, Айнщайн си е заминал, нивото на тогавашната наука е ниско и се пуска един развален телефон с нещо от теорията на айнщайн, но недобре пресъздадена. След 2-3 поколения някои решават да редактират записките и става още мазало. И така... надявам се схващаш идеята.

Все пак по времето на айнщайн нивото е било добро, той е публикувал нещата си, разбрали са го доста хора - знанията са предадени.

Според мен христос е нямал особен избор освен да опита да предаде каквото знае, на който обърне внимание - куцо и сакато - учениците му.

Мен ми е чудно защо е избрал този "сценарий" - ученици, криеница с властите и закачване на слънце!?!

Аз търся реално съществуващо знание оставено от христос. Религия основана на психологически и културно-исторически образи не ме интересува.

Точно както правим във физиката, като наблюдаваме странно явление се опитваме да намерим как, кога, колко и пр.

Или обратното, имаме идея, смятаме че ще работи, но се хващаме за молива и смятаме, или проучваме. Разбира се търсим нещо реално съществуващо, не психологически образ. Кюри е търсела нещо реално. Та аз изобщо не се интересувам от измислици. Но в тази, "божествената" област не е лесно, защото няма външна обратна връзка, някакъв уред който да ти показва нещо. Има такива като христос, буда, източни учения, индиански и не само митове и легенди. И тук-там такива като Монро, Ванга и пр. Които също не са с тежестта на обективните показания на кантара например. Аз трябва да отсявам зърното от плявата едва ли не на усет. Понеже първо ме интересуваше физиката. Наистина много ми бе интересна. И методите на изследване, наблюдаване, логика изобщо цялото критично мислене ползвано от учените. Но после попаднах на автори, които обясняваха други неща и изобщо не изглеждаха непоследователни и невежи. И интереса ми се пренасочи. Та така... вече повече от 20на години. И открих (за себе си) много интересни неща за устройството и възможностите на човека. И които пряко кореспондират с това което наричаме бог, но според мен имаме изключително изкривена представа за него и "пътя" до него. Убеден съм, че по времето на т.нар. езичество това знание е съществувало. Не случайно църквата е наложила със сила християнството. Първо се борили с християните, после приели християнството и тези християни затрили всичко езическо. Е, почти всичко. На чешмата на рилския манастир още стоят символи по-стари от християнството. Както и да е, стига толкоз, че много стана.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди време, във в-к "Стършел" (по памет):

... В миналото, маса институции, ни обясняваха теорията на относителността на другаря Айнщайн.

И от цялата теория разбрахме кво?.. Че Айнщайн много обичал да свири на цигулка!.. :grin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Религията е сложно нещо и както всичко на този свят и тя се развива. Още повече, че науката успешно се справя с доста неща, но има области, в които упорито не се справя. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

Нагледен пример за отмирането на религиите!

9390957U.jpg

Смартфоните и бързия интернет преобръщат нещата.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Причина за празните улици са драстичните мерки , свързани със страха от тероризъм. Смартфоните и интернета не са никакъв проблем за религиите. В тази сфера ги използват точно толкова добре, както и в други. От няколко години ме посещават едни Йеховисти  и с тях водим спор за Иисус Христос - Бог ли е или само Божи син. И от двете страни сме въоръжени с интернет , таблети и каквото още дал Господ. :)

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, че тоя набожник води спор със оня набожник или се опитва да мигуби времето е най-малкия проблем.

Лошото е, че действията на пного хора са мотивирани не от здрав разум, а от религия.

Най-видими са терористите, но ако управлението на държавите е религиозно мотивирано светът ще загине без всякакво съмнение.

Жалко за 21век, уж векът на научните постижения.    

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Doris said:

Причина за празните улици са драстичните мерки , свързани със страха от тероризъм. Смартфоните и интернета не са никакъв проблем за религиите. В тази сфера ги използват точно толкова добре, както и в други. От няколко години ме посещават едни Йеховисти  и с тях водим спор за Иисус Христос - Бог ли е или само Божи син. И от двете страни сме въоръжени с интернет , таблети и каквото още дал Господ. :)

Не е въпроса дали православни и сектанти спорят по темата Исус използвайки смартфони и интернет. Въпросът е, че много повече деца днес имат достъп до много информация и е по-трудно да ги заблудиш със стари приказки от свещени книги. От там нараства броя на атеистите. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, makebulgar said:

Нагледен пример за отмирането на религиите!

9390957U.jpg

Смартфоните и бързия интернет преобръщат нещата.

Това дали говори за отмирането на религиите или по-скоро за разликата в популярността между Йоан Павел II и сегашното човече е въпрос на малко по-задълбочен анализ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, makebulgar said:

Ако папата не е популярен значи религията отмира. 

А Исляма? Или когато фанатици с вик "Аллаху Акбар" се взривяват е без значение?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Frujin Assen said:

А Исляма? Или когато фанатици с вик "Аллаху Акбар" се взривяват е без значение? 

Има ги фанатиците и ще ги има и след като религиите бъдат забранени някой ден. Но въпросът е че технологиите намаляват религиозните. Дори и саудитските шейхове станаха по-меки, и съответно разрешиха на жените да карат коли. След време жените ще се преборят и ще свалят и бурките...    

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
1 hour ago, makebulgar said:

Има ги фанатиците и ще ги има и след като религиите бъдат забранени някой ден. Но въпросът е че технологиите намаляват религиозните. Дори и саудитските шейхове станаха по-меки, и съответно разрешиха на жените да карат коли. След време жените ще се преборят и ще свалят и бурките...    

През 1978 в напълно светския Иран избухна ислямска революция. Днес халифатците си използват технологиите без ни най малко да им се намаля фанатизма. Да напомня, че след разгрома на талибаните в Афганистан поискаха да възродят светската държава, но даже най светски настроените бяха против и сега в конституцията на Афганистан пише, че законите на страната произхождат от исляма. В Сирия руската полиция която служи като неутрален помирител е съставена почти изцяло от руски мюсюлмани, тъй като местните не приемат хора от други религии. Ако си забелязал ебавките (груби шеги) с религията са само с християнството. Когато от Шарли Ебдо се опитаха да се ебават с исляма им се случи случка.

Да, християнството е в упадък, благодарение на либералите, но в исляма съвсем не е така.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Frujin Assen said:

През 1978 в напълно светския Иран избухна ислямска революция. Днес халифатците си използват технологиите без ни най малко да им се намаля фанатизма. Да напомня, че след разгрома на талибаните в Афганистан поискаха да възродят светската държава, но даже най светски настроените бяха против и сега в конституцията на Афганистан пише, че законите на страната произхождат от исляма. В Сирия руската полиция която служи като неутрален помирител е съставена почти изцяло от руски мюсюлмани, тъй като местните не приемат хора от други религии. 

Да, християнството е в упадък, благодарение на либералите, но в исляма съвсем не е така. 


Примерите с държавите в които държавното управление е теокрация са напълно неподходящи и неадекватни дори. Теокрацията е вид диктатура, тъй че тези държави не са много нормални. Те са малцинство и не могат да се дават за пример. Изтъкването на изключенията е логическа заблуда наричана Подбиране на черешки (посочват се единични случаи и данни, които подкрепят дадена позиция, като се пропускат значително количество случаи и данни, които противоречат на позицията.) - Списък с логически грешки.

Когато се казва, че религиите отпадат и че съвременните технологии помагат за това говорим за целия свят, а не за изключенията. Говорим за Япония, за Европа, за Америка, за Китай, където процента на атеистите расте всяка година. Вероятно може да бъде направена статистика на този ръст и тя да бъде съпоставена с появата на телевизорите, с появата на компютрите, с появата на интернета и накрая с появата на смартфоните.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 5 минути, makebulgar said:


Примерите с държавите в които държавното управление е теокрация са напълно неподходящи и неадекватни дори. Теокрацията е вид диктатура, тъй че тези държави не са много нормални. Те са малцинство и не могат да се дават за пример. Изтъкването на изключенията е логическа заблуда наричана Подбиране на черешки (посочват се единични случаи и данни, които подкрепят дадена позиция, като се пропускат значително количество случаи и данни, които противоречат на позицията.) - Списък с логически грешки.

Когато се казва, че религиите отпадат и че съвременните технологии помагат за това говорим за целия свят, а не за изключенията. Говорим за Япония, за Европа, за Америка, за Китай, където процента на атеистите расте всяка година. Вероятно може да бъде направена статистика на този ръст и тя да бъде съпоставена с появата на телевизорите, с появата на компютрите, с появата на интернета и накрая с появата на смартфоните.

А защо в Европа и Япония, а не в Судан където си върнаха Шериата или Сомалия, или Пакистан или страните от персийския залив, където атеизма е углавно престъпление? Направи статистика за ислямския свят, дали отмира религията. Даже в светска доскоро Турция исляма се възражда. По скоро ти изпадаш в една отдавна известна грешка наричана европоцентризъм. Това е нормално де, тъй като сме европейци и по принцип ни е все тая какво става в ислямския свят. 

Много лесно е да си атеист в Лондон и да псуваш християнството, тъй като знаеш, че нищо лошо няма да ти се случи. Но нещо гледам атеистите не са се юрнали към Судан или Пакистан да обясняват на местните как няма Бог.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Арабите са изключение, а не добър пример. И не става на въпрос за евроцентризъм, а за глобален поглед. Мюсолманите са 1,5-2 милиарда, а цялото населениe на планетата е 4 пъти по-голямо, тъй че не могат да се дават за пример 3-4 ислямски теократични държави, или пък Турция. Просто са малцинство.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Религиите са остарели научни теории, нещо като теорията за флогистона. Но съществената им функция е психотерапевтична. Когато здравия разум подсказва, че желаното от теб няма да стане, то се обръщаш към ирационалното. Самозаблуждаваш се с кеф. И естествено третата функция - основа за неосноваващи се на рационалното социални норми.

 

Като обяснения за живота, вселената и т. н. са напълно безсмислени. Те са си система от вярвания вътре в човешкия мозък.

 

Мистични познания, сатори, озарявания и т. н. няма, това са си явления сходни с халюцинациите.

 

Хората, които искрено и осъзнато вярват, може да бъдат третирани като психически болни. Примерно както биха били третирани възрастни които искрено вярват в дядо Коледа.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

 

Науката не е в състояние да победи суеверието (религията). Доказват ей такива идиоти. Всеки от тях работи с компютър и има смартфон. Но вярва, че земята е плоска! В миналото, когато е нямало смартфони и интернет, през 20 век такива нямаха шанс. 

Напомням, че теорията за плоската земя се появи с най развитата технологично страна - САЩ през последните години и има значителен брой последователи.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как ще отмират бре?

Пълна гама има за всякакви душевни нужди...

От коптите, арменците

до най модерните

 

A kereszténység fÅbb szakadásai.png

И къде са още другите????

Либерализмът, атеизмът, комунизмът отмира......

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
1 hour ago, Thorn said:

Либерализмът и атеизмът отмирали? В някоя друга реалност. :)

Атеизма точно отмира. Доказателство за това са плоската земя, древните извънземни и прочее идиоти които въпреки науката и смартфоните вярват в тези неща.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...