Отиди на
Форум "Наука"

А хляба беше 20 ст...


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Всеки от нас е разговарял с носталгично настроени хора. Един от най често използваните изрази е "Но хляба беше 20 стотинки, имаше работа, построихме си къщи, изучихме си децата, всяко лято бяхме на море, можеше в 1 през нощта да се разхождаш спокойно" ...

Поради тази причина реших отново да го ударя на фантастика и да предложа следната алтернативка. Нямаме никаква демокрация, в България си остава да съществува социализма. Обаче, нашата страна беше силно зависима от СССР и целия социалистически лагер. Това налага да оставим социализма и там, защото иначе алтернативката свършва веднага, гледаме Куба и КНДР и толкоз.

Все пак обаче в социалистическия лагер течаха редица процеси и просто да върнем времето назад (изкуствено да наложим 70 те и 80 те години върху 20 те години демокрация) вече си е чиста фантастика, само извънземните и липсват. Основния проблем беше икономически, всъщност кризата е започнала през 1982 и до 1989 се правят отчаяни усилия да се спаси положението с реформи и външни заеми. Горбачов поумня и започна да раздава сиренето с пари.

Каква според вас би била съдбата на България в едно такова развитие на ситуацията?

Лично аз го виждам като запазване на тоталния контрол. Влошена икономическа ситуация, но не чак толкова зле както сега, поне част от соц икономиката щеше да продължи да работи и да изнася за СИВ. Всички щяха да имат работа, защото през социализма няма такова нещо като безработица. В светлината на свитатата икономика щеше да има много изкуствени работни места на които работниците по цял ден щяха да пият кафета и да пушат цигари и да не правят нищо (подобно нещо имаше отчасти още през 80 те, а в КНДР си е точно тъй). Наченки на пазарна икономика поради указ 56.

Нещо по темата http://www.bm-businessmagazine.bg/bg/articles/%D0%A3%D0%BA%D0%B0%D0%B7-56:-%D0%9A%D1%80%D0%B0%D1%8F%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0/525/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 394
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Ами да. Шяхме да си живеем пенсионерската. Натурално стопанство на село, книги в града, кино, филми... От 50 нагоре щяхме да носим дочени дрехи и това е то, какво толкоз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки от нас е разговарял с носталгично настроени хора. Един от най често използваните изрази е "Но хляба беше 20 стотинки, имаше работа, построихме си къщи, изучихме си децата, всяко лято бяхме на море, можеше в 1 през нощта да се разхождаш спокойно" ...

Поради тази причина реших отново да го ударя на фантастика и да предложа следната алтернативка. Нямаме никаква демокрация, в България си остава да съществува социализма. Обаче, нашата страна беше силно зависима от СССР и целия социалистически лагер. Това налага да оставим социализма и там, защото иначе алтернативката свършва веднага, гледаме Куба и КНДР и толкоз.

Все пак обаче в социалистическия лагер течаха редица процеси и просто да върнем времето назад (изкуствено да наложим 70 те и 80 те години върху 20 те години демокрация) вече си е чиста фантастика, само извънземните и липсват. Основния проблем беше икономически, всъщност кризата е започнала през 1982 и до 1989 се правят отчаяни усилия да се спаси положението с реформи и външни заеми. Горбачов поумня и започна да раздава сиренето с пари.

Каква според вас би била съдбата на България в едно такова развитие на ситуацията?

Лично аз го виждам като запазване на тоталния контрол. Влошена икономическа ситуация, но не чак толкова зле както сега, поне част от соц икономиката щеше да продължи да работи и да изнася за СИВ. Всички щяха да имат работа, защото през социализма няма такова нещо като безработица. В светлината на свитатата икономика щеше да има много изкуствени работни места на които работниците по цял ден щяха да пият кафета и да пушат цигари и да не правят нищо (подобно нещо имаше отчасти още през 80 те, а в КНДР си е точно тъй). Наченки на пазарна икономика поради указ 56.

Нещо по темата http://www.bm-busine.../525/index.html

http://www.danheller.com/cuba-malecon.html

Отиди да видиш...Всички згради, но поне 90% от тях са рухнали от вътре и само челните стени стоят.....

Ама носталгия и половина....... :w00t: :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично аз го виждам като запазване на тоталния контрол. Влошена икономическа ситуация, но не чак толкова зле както сега, поне част от соц икономиката щеше да продължи да работи и да изнася за СИВ. Всички щяха да имат работа, защото през социализма няма такова нещо като безработица. В светлината на свитатата икономика щеше да има много изкуствени работни места на които работниците по цял ден щяха да пият кафета и да пушат цигари и да не правят нищо (подобно нещо имаше отчасти още през 80 те, а в КНДР си е точно тъй). Наченки на пазарна икономика поради указ 56.

Нещо по темата http://www.bm-businessmagazine.bg/bg/articles/%D0%A3%D0%BA%D0%B0%D0%B7-56:-%D0%9A%D1%80%D0%B0%D1%8F%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0/525/index.html

Сериозно ли???? В КНДР изобщо има ли кафе???

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всеки от нас е разговарял с носталгично настроени хора. Един от най често използваните изрази е "Но цената на хляба беше 20 стотинки..."

Аз не си спомням каква е била цената на хляба, но си спомням, че 20 ст. беше цената на една баничка, на едно бурканче с детска храна и на детския билет за кино.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не си спомням каква е била цената на хляба, но си спомням, че 20 ст. беше цената на една баничка, на едно бурканче с детска храна и на детския билет за кино.

6 ст градският транспорт....

1л80 хеникен бира на терасата на хотел Черно море във Варна.

20 ст кисело мляко. баничката не си я спомням. 2л 100 грама уиски.

1л80 кутия мурати амбассадор цигари.

Sic transit gloria mundi

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много сложна алтернативка е таз :(. А Интернет ще има ли? Щото, ако има щеше да стане както в арбския свят сега. Не първо в БГ, но и тук. Ресурсите на СССР са големи, но не и неизчерпаеми, както и тяхното търпение (както се оказа в РИ). Трябва да се появи нов Сталин за да се удържа совйет соца, а с-мата тотално забоксувала не може да го роди, защото ще я съсипе ;). Пък и да се появи, старо правило е да се решават вътрешните проблеми с външна инвазия. Значи война! При което Варшавския договор ще се разпадне като къщичка от карти. Не виждам как ще тръгнем да се бием с Турция и Гърция (за какво? ако не ни нападат), озитата с бундесите, чехите и унгарците с Австрия. Това няма да бъде, като Анам с/у южен Виетнам. Най-вероятно "новия" Сталин щеше да бъде предсрочно пратен в някой мавзолей (ма за малко) от армията и/или даже от КГБ. Просто хората от края на 20-ти век са различни от тези в началото му. И интересите тоже! И на хората (най-вече) и на д-вите (правителствата). Другата алтернатива - бавното умиране, навличайки дочените панталони е близо до РИ. Но не съвсем. Т.е. няма да се случи. Може да сме яли хляб за 48 стотинки (за 20 нямам спомен), да сме се возили за 6ст. в градския транспорт, ама знаехме, че това се дотира. Не само от великата съветска стрна, а и от нас (бащите и майките ни де). А за вестниците - ще цитирам един колега и мой голям приятел: Що си купувам "Работночески дело" (2 ст.) всеки ден? Да видя още ли сме на власт ;)! (от 1986-та е фразата).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

6 ст градският транспорт....

1л80 хеникен бира на терасата на хотел Черно море във Варна.

20 ст кисело мляко. баничката не си я спомням. 2л 100 грама уиски.

1л80 кутия мурати амбассадор цигари.

Sic transit gloria mundi

Баничка = 26 ст., Хляб типов = 26 ст, Хляб "Добруджа" 32 ст., бира (обикновена 3 дни трайност) 32ст., Коняк "Сл.Бряг" 500 мл = 3.60. Може да има 1-2 стотинки разлика, но това ми е останало в главата за цените от средата на 80-те.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В средата на осемдесетте вече се чувстваше, че системата се разкапва отвсякъде и най-вече отгоре. Имаше и повишение на цените.

Благодарим ти, партийо любима

за повишението на бензина.

А за шоколада и яйцата

ти благодарят децата.

Проблемите с горивата не са от сега. :)

Изобщо, не виждам как би могъл да се закрепи социализъмът. Може би с военна диктатура...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Баничка = 26 ст., Хляб типов = 26 ст, Хляб "Добруджа" 32 ст., бира (обикновена 3 дни трайност) 32ст., Коняк "Сл.Бряг" 500 мл = 3.60. Може да има 1-2 стотинки разлика, но това ми е останало в главата за цените от средата на 80-те.

Аре бре, ракийката "Академик Неделчев" беше 2 и нещо (или 3? старост нерадост - заабравил съм веч'). Най-евтиния алкохол беше нек'ъв БГ джин, аама не от борови иглики ;)

аз го знам кат:

Благодаря ти Партио любима

за топлата и светла зима

нататък е същото ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Баничка = 26 ст., Хляб типов = 26 ст, Хляб "Добруджа" 32 ст., бира (обикновена 3 дни трайност) 32ст., Коняк "Сл.Бряг" 500 мл = 3.60. Може да има 1-2 стотинки разлика, но това ми е останало в главата за цените от средата на 80-те.

Коняк Поморие (по квалитетния както се водеше) 500 мл - 5.40 лв. Имаше и плодова ракия 700 мл - 2.30 лв и въпреки че бе отвратителна на вкус, за бедния студент бе истинско благо като нямаше пари за друго. :biggrin:

ПП - студентски купони по 0.50 лева парчето. Вечер можеха да се вземат сравнително прилични неща от студентските столове, особено като съберем три-четери купона за мезе към алкохола. :biggrin:

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аре бре, ракийката "Академик Неделчев" беше 2 и нещо (или 3? старост нерадост - заабравил съм веч'). Най-евтиния алкохол беше нек'ъв БГ джин, аама не от борови иглики ;)

аз го знам кат:

Благодаря ти Партио любима

за топлата и светла зима

нататък е същото ;)

Митак,

имаше един джин, който го правеха в тогавашния град Толбухин (т.е Добрич). Той бе по-скъп, но с много приличен вкус и бая силен като последващ ефект. На Витошка имаше един полуденонощен магазин (май работеше до към 00.00 часа) и той ни бе студентското спасение като закъсаме по нощите за алкохол. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пък аз лятото по бригадите във ВиК като студент изкарвах по 450 лв. бай тошови пари.... По днешни мерки колко да е - около 3000 лв. може би. Бригадирът ни, с 30 годишен каналджийски стаж, изкарваше по 700. Смятайте...

Само че.... имаше опашки за книги. За алкохол, ОК, нямаше, но вечер човек трябваше да слезе до центъра до тоя прочут магазин.

Какъв интернет, то пишещите машини бяха с регистрация!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...Само че.... имаше опашки за книги. За алкохол, ОК, нямаше, но вечер човек трябваше да слезе до центъра до тоя прочут магазин.

Какъв интернет, то пишещите машини бяха с регистрация!

КГ,

имахме една колежка от групата с голяма самостоятелна квартира точно над магазина. Познай от един път, къде се провеждаха повечето купони. ;):biggrin:

Иначе си прав - нямаше много от днешните технически джунджурии, и свободна воля нямаше, а и свобода също. Говоря за политическа свобода и политическа свободна воля (а от тук за прагматичните хора и за икономическа такава). Защото днес ги има, но пък свободата също не е безкрайна по икономически причини, а те също са си механизъм за ограничаване.

За "пишущите" машини (както казваха старите адвокати от кариера) дори съм чувал, че всяка се е маркирала в някой от знаците (още фабрично), за да може да се проследи поне партидата. До колко е вярно това - не знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ,

имахме една колежка от групата с голяма самостоятелна квартира точно над магазина. Познай от един път, къде се провеждаха повечето купони. ;):biggrin:

Иначе си прав - нямаше много от днешните технически джунджурии, и свободна воля нямаше, а и свобода също. Говоря за политическа свобода и политическа свободна воля (а от тук за прагматичните хора и за икономическа такава). Защото днес ги има, но пък свободата също не е безкрайна по икономически причини, а те също са си механизъм за ограничаване.

За "пишущите" машини (както казваха старите адвокати от кариера) дори съм чувал, че всяка се е маркирала в някой от знаците (още фабрично), за да може да се проследи поне партидата. До колко е вярно това - не знам.

За последното....

На времето като млад инжинер с радост помагах на секретарките....Знаеш как е, те всичко знаят, всичко могат да ти уредят, па и кафенце коняче от шефският шкаф ще те поканят...

Значи с това си направих кариера, че тогава вкараха на работното място масово електронни пишеште машини. И на мене от средното школо това ми беше професията. Явих се доброволно да ги разнасям, обучавам. А после се договорих с шефовете в работно време да им правя и сервиз....

Бижу беше. За едно работно време почти две зарплати....Нямаше много технически проблеми а аз си имах парички.

Но като почнаха да се издават самиздатите, на мен поне веднъж в годината трябваше да отида при всяка машина (механичните също) и да изчукам всички букви върху един празен лист, да напиша номерът на машината, месторазположението и кой работи на нея и подпис на секретартака и шефът и. Мой подпис, дата.

Всичките тези в един плик събрани с протокол към тях и на ръка на директорът....

:punk: :punk: :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нямаме никаква демокрация, в България си остава да съществува социализма.

Ама то това не е за ист. моделиране, а за съвремие - президент ни е агент Гоце, премиер ни охранител на Тато, парламента си гласува единодушно като по Татово време, БСП и сателитите й са си все на власт ... Пък то у нас няма никаква демокрация. Може ли един обикновен човек да си направи партия и да иде на избори без черни каси и палични помощи от "бившата" ДС. Като сме демокрация, защо има имотен ценз за "народните избранници" и изборна балиела, благодарение на която за която и некомпрометирала се партия да гласуваш, вота ти отива за БСП и ДПС.

Пък за цените няма какво да мечтаем. Ето списък на магазините на Метро в Европа - лесно можеш да сравниш нашите цени в тази верига с цените на демократичните държави в Европа и да видиш на какъв хал сме в условията на реален социализъм. Сега с мултинационалните компании лесно може да се види съвсем реално къде сме.

Така погледнато, моделиране щеше да е, в случай че заглавието беше "Ако червените бабички можеха да работят с интернет и да сравняват цените на мултинационалните компании в различните държави?" Те тогава вече, можеше и да сме демокрация и в България да не същуствува социализма. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ,

имахме една колежка от групата с голяма самостоятелна квартира точно над магазина. Познай от един път, къде се провеждаха повечето купони. ;):biggrin:

Иначе си прав - нямаше много от днешните технически джунджурии, и свободна воля нямаше, а и свобода също. Говоря за политическа свобода и политическа свободна воля (а от тук за прагматичните хора и за икономическа такава). Защото днес ги има, но пък свободата също не е безкрайна по икономически причини, а те също са си механизъм за ограничаване.

За "пишущите" машини (както казваха старите адвокати от кариера) дори съм чувал, че всяка се е маркирала в някой от знаците (още фабрично), за да може да се проследи поне партидата. До колко е вярно това - не знам.

Хехе, ама комбинация! :)

Вярно е за пишещите машини, спомни си проф.Цеков и курса по криминалистика ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хехе, ама комбинация! :)

Вярно е за пишещите машини, спомни си проф.Цеков и курса по криминалистика ;)

Вярно! Като каза и се сетих. Ама си признавам, че това не ми е материята и не претендирам за познания. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Приятелчета, множко сте скарани с понятията май? За "логиката" ви да не питам ;)

Социализъм има в цяла Европа..

Социлаизъм има в Скандинавиите, в най-богатите и най-уредени страни..

Социализъм има в Германия и Нидерландия, където нашите деца и племенници се учат (В САЩ обаче няма стипендии за бедни български студенти, и затова американските българчета са от богатите семейства)..

Социализъм има и в Китай, които Китай се развива с невероятни темпове, и в които Китай хората живеят "в пъти" по-добре от преди"[1]..

[1]

"в пъти по добре от преди" - е един израз на един Голям Брат, пишещ и сега тук, съдържащ се в "мъдростта", която той беше написал във форума, в друга тема, че хората от "неговото село" сега живеят "в пъти по-добре", отколкото, да кажем в средата на 80-те години на двадесети век..

/Не е ясно как сега хората от селата живеят по-добре, след като в болшинството от селата хората нямат свясен поминък, и по-голямат част от селата запустели от към млади хора, ама както и да е, ние трябва да вярваме на Големите Братя на Форума, иначе става кофти/

К'во е социализъмът като икономическа и социална ситема? За тези които не знаят или досега не са научили въпреки желанието ти (или поради нежелание разбира се): Силна намеса на държавата в преразпределението на парите, по-точно чрез пренасочването им към социалните сфери, и/или към реалната икономика (например - в инвестиране за създаване на индустрии, и в създаване на работни места и увеличване на заетостта)

Защо не вземете да се уточните - социализъм ли не искате, или само диктатурите от източноевропейски и източноазиатски тип, и това че при тях няма свободна пазарна икономика (с изключения - в Китай, и във Виетнам)?

Едни прителчета предполагам (почти убеден съм де) сега ще почнат да ме убеждават как рейгънимиката, "скъпия хляб" (т.е икономиката, при която за многото на брой бедняци в тази икономика - хляба е скъп) и други такива патологии, изживени в "белия свят", са много хубаво нещо..

Е, аз ще им благодаря и ще им пожелая "да им се връща", на тях, на децата им ;)

---

Galahad, Забелязах че в "Метрото" на братята китайци, малко или много са "всичко е по 1 лев" (като е в магазините за китайски стоки в България) ", ха-ха-ха, "5 юана на парче", ха-ха-ха../5 юана са точно едно левче../

http://www.metro.com.cn/metro/front.do?go=BIZTOOL_NODE_PG_NodeRetrieve_En&Node.nodeId=14458

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Така, я да се отпиша, че отива работата към Щърбов, пускам мухата и изчезвам.

Въпросът е, възможно ли беше този социален строй да продължи да съществува, и защо той се разпадна. Както съм чувал не от един човек с по червено мислене "Те излъгаха хората, казаха че ще има демокрация, не капитализъм. Ние си мислехме че просто ще има гластност, а не че ще разбият системата. Ако знаехме че ще стане капитализъм никога нямаше да допуснем това ." Фактът си остава факт, хората бленуват по онова време. Нещо повече, според тях тогава даже е било по демократично "Ако имаш проблеми обаждаш се на партийния секретар и той разрешава проблема". "Защо ми е тая демокрация и пълни магазини когато с пенсията нищо не мога да си купя, а тогава отивам в магазина и си вземам парче салам всеки ден." На такава логика нищо не може да се възрази мисля си аз ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така, я да се отпиша, че отива работата към Щърбов, пускам мухата и изчезвам.

Въпросът е, възможно ли беше този социален строй да продължи да съществува, и защо той се разпадна. Както съм чувал не от един човек с по червено мислене "Те излъгаха хората, казаха че ще има демокрация, не капитализъм. Ние си мислехме че просто ще има гластност, а не че ще разбият системата. Ако знаехме че ще стане капитализъм никога нямаше да допуснем това ." Фактът си остава факт, хората бленуват по онова време. Нещо повече, според тях тогава даже е било по демократично "Ако имаш проблеми обаждаш се на партийния секретар и той разрешава проблема". "Защо ми е тая демокрация и пълни магазини когато с пенсията нищо не мога да си купя, а тогава отивам в магазина и си вземам парче салам всеки ден." На такава логика нищо не може да се възрази мисля си аз ...

Това че мислим за "онова време за евтиния хляб" е един вид културна (национална) особеност [1]: Мисленето така, не се ограничава само до червените бабички, то е при мнозинството българи. Тази "носталгия" при нас е най-силна в цяла Източна Европа, т.е най-голям е процентът на българите, сравнен с другите източноевропейци, които имат носталгии по миналото.

Всъщност ние сме едно общество и култура с изявени егалитарно-икономически нагласи и култура (забелязани още от Иречек, и вероятно формирани през последните 500 години)...Българите сме една от културите в които нанай-много хора смятат "че бедните не са виновни за беднотата си и трябва държават да им се помага". "Нищо лошо" за нас - така мислят и мнозинството германци, англичани , скандинавци, и холандци; Става лошо и страшно, когато започат да се вкарват чужди модели на икономика и съответното социално функциониране, най-чуждия за нас е "Американския модел".. Корупция, демотивация - изобщо неработещ и патологичен модел: "рейгъномистът" в икономиаката и политиката Костов беше свален от този същия български народ, а не от "червените бабички"..Разбираш ли? ;)

[1] Източноевропейците - руси и украинци (и българи) си създадохме социализма, заради, и в съответствие с нашите си особености. Както неофициално казват сравнителните антрополози "ако не бяха руснаците, но ние българите щяхме да измислим социализма (от източноевропейски тип)"..

Сега, по младите от българите, да кажем тези с т.н. "равновластни" нагласи (в друга тема мога да обясня повече за тяхното формиране), ненавиждат диктатурата.. Въпреки това , нямат против да отидат да живеят в социалистическата Европа, ами направо ги влече натам ;)

Не знам колко точно българи са се върнали от САЩ, но при тези които познавам, и с които съм разговарял - историята е една и съща: не успяват да се интегрират в американската култура или общество. Но не защото са глупави, или неработливи, а защото културата на американците в някои отношения е протовоположна на тази на европейците

Социалилизмът от източноевропейски тип беше обречен след колапса на съветката икономиката.. Поради подобни на по-горните причини, по-точно заради това че си имаме конктретни "национални" културни особености, различаващи се от тези източноазиатите, и тези от северолатиноамериканците - северокорейската система "чуче", и кубинския социализъм, не бяха алтернативи (не бяха възможни) за нас възможни..

"К'вото е станало, е трябвало да стане" .."Минало-заминало"

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ник1, изписал си куп неточности за студентите в Америка и др. подобни работи. Колкото е сложно за бедни американци да следват, толкова и за бедни българи. Но да оставя по-запознатите с материята да говорят за това.

И за чуждият модел в иначе социалистически настроеното българско общество си написал много невярно нещо.

Този модел не е чужд! Той си е наш, източноевропейски, посткомунистически, въведен от бившите комунисти, които приватизираха народната собственост, след като 40 г. преди това я национализираха. Така, че не прехвърляй от болната на здравата глава направеното.

Българинът има такава нагласа, че някой трябва да решава проблемите на бедните. Тя обаче е култивирана дълбоко и недотам трайно, след 1944 г., защото нямаше ден и час от тоя период, в който властта да не тръбеше, че това е нейна работа, че тя го прави и че го прави успешно.

Културологичните категории тук могат да помогнат, но ако се оценят адекватно.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

с горното си изказване напълно ме подкрепяш в това което съм написал, и което всички и хора, които са си подали носа извън София го знаят: че "бедните в САЩ - кучета ги яли"!

"Костов възприе модела на Рейгън в икономиката, Алтернативата е провеждането на активна и ангажирана правителствена подоходна политика"

Проф. Гарабед Минасян

икономически съветник на президента Петър Стоянов

Ако не знаеш кои е Гарабед Минасян, аз ще ти кажа, че е професор и учен..

Тази нагласа е засилена по време на т.н. "социализъм" , но тя е собствена, българска, и съществува при българите много преди изобретвяването на социализма, национализацията и комунистите..

Ти недей се притеснявай за моята културологина и или друга оценка..,

Аз не за твоята културологична оценка се притеснявам, ами за степента, в която културологичните методи се пробват да обясняват исторически явления.

Отде съдим, че преди социализма българинът е имал такава нагласа?

Като е учен проф. Минасян, това значи ли, че е прав (в този цитат)? Защото "ангажирана правителствена подходна политика" ще следва да се изясни какво значи.

ПП

Това е нормалната част от мнението ти. Останалото съм го скрил, мисля знаеш защо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз не за твоята културологична оценка се притеснявам, ами за степента, в която културологичните методи се пробват да обясняват исторически явления.

Не представяш коректно дилемата, ама както и да е, последното което очаквам е

коректност.

Отде съдим, че преди социализма българинът е имал такава нагласа?

От много и разни неща съдим..

Като е учен проф. Минасян, това значи ли, че е прав (в този цитат)?

А кое налага необходимостта от коментирането на това "значи ли това или не значи" че е прав проф. Минасян?

За мен нищо не налага необходимост от този коментар..

Останалото съм го скрил, мисля знаеш защо.

затова е скрито, за да не се чете явно ;)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз не за твоята културологична оценка се притеснявам, ами за степента, в която културологичните методи се пробват да обясняват исторически явления.

Не представяш коректно дилемата, ама както и да е, последното което очаквам е

коректност.

Е, хайде сега и ти. Посочи коректната дилема?

Отде съдим, че преди социализма българинът е имал такава нагласа?

От много и разни неща съдим..

А именно? Тук бих настоял за отговор, обаче, това е доста важно.

Като е учен проф. Минасян, това значи ли, че е прав (в този цитат)?

А кое налага необходимостта от коментирането на това "значи ли това или не значи" че е прав проф. Минасян?

За мен нищо не налага необходимост от този коментар..

Но ти го цитира?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...