Отиди на
Форум "Наука"

Старопланински кръстове


Recommended Posts

  • Потребител

Попаднах на снимки с интересни кръстове в Стара планина. Когато се преборя с техниката ще кача най-качествената снимка, за да каже някой какви са кръстовете.

Редактирано от Стоедин
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Месността "Меча поляна" в Стара планина. Кръстовете са много красиви и ми се струва, че са средновековни. Незнам кой ги е поставил и дали бележат нечии гробове или просто някой си е правил труда да ги закара насред пустушта. Ако някой знае нещо за кръстовете нека пише.

post-3684-041061500 1304010991_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами някои от кръстовете са били поставяни на гробове. Но при тези гледам, че е опушено от свещи в долната част, което ще рече, че продължават да се ползват. Ще рече, че в случая може би става дума за т.нар. оброчища (става дума за християнски, а не за езически оброчища, макар понякога първото да е направено на мястото на второто). Тъй или иначе не е било лошо да питаш местните какво представляват. Това което ще ти разкажат едва ли ще е ист. истина, но пък щеше да събереш някои интересни легенди за тази местност, които щяха да изглеждат чудесно възпроизведени в темата и илюстрирани със снимките.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чудесни са! А в историята на местните никак не е невъзможно да има някаква истина.

Интересно ми е откога биха били датирани?

Помагай, знаещи народе!!!

На големия в дясната му част (ляво на снимката) чета нещо като 1714? но явно е добвяно, а в горната част има изтрит надпис.

Тироглифе и останалите, помагайте! :):)

ПП

Поздрави и за снимката, много е добра.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Стоедин виж дали няма да откриеш някакви сходни кръстове в книгата на Иван Енчев-Видю БЪЛГАРСКИ НАРОДЕН КРЪСТ, която (за щастие) е качена в интернет тук http://www.omda.bg/bg_krast/web/kreuz.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Оброчни кръстове.

С местните ще е проблем. Меча поляна е заличено село. Няма постоянни жители. А има църква от 17 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съдейки по опушената основа и двата кръста са си още в активен оборот. Тъй че трябва да има хора в региона, дето да ги ползват. Туристите обикновено не си носят свещи в раниците. Някой все още ходи там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никога не съм стъпвал в този край. Снимките са правени от мои роднини на Великден. Възможно е да става дума за някакъв местен култ, но самите кръстове са твърде красиви и масивни. Възможно ли е да са пренесени от нечий гроб? Или да става дума за повторно погребение на някакви български първенци? Защо са два-малък и голям? Може ли да се предположи, че става дума за погребение на съпрузи? Може би ще вкарам в оборот ново понятие, но малкия не е ли "женски" кръст?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мда, в такъв случай едва ли ще знаят нещо... Това далече ли е? Някоя лятна експедиция дотам няма да се отрази зле ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Месността "Меча поляна" в Стара планина. Кръстовете са много красиви и ми се струва, че са средновековни. Незнам кой ги е поставил и дали бележат нечии гробове или просто някой си е правил труда да ги закара насред пустушта. Ако някой знае нещо за кръстовете нека пише.

До преди няколко години редовно посещавах местността Меча поляна в Стара планина в близост до село Искрец , което пък се намира на 10на километра от град Своге, а самата Меча поляна е на 13 километра от Искрец.

На Меча поляна няма кръстове. Там има трудно достъпно напълно изоставено каменно село. Има разположени кръстове в съседна местност на около 5-6 километра източно от спомената поляна.

. . .

Това не са гробове!

Месните ги наричат оброчища и изпълняват функциите на православен храм. Обикновено в основата на подобен кръст е поставен импровизиран заслон /от ламарина/, под който богомолецът може да запали свещ. Подобни кръстове могат да бъдат забелязани на доста места в тази част на Стара планина, най-често под/до голямо дърво. Кръстовете са групирани по три на едно място.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мда, в такъв случай едва ли ще знаят нещо... Това далече ли е? Някоя лятна експедиция дотам няма да се отрази зле ;)

Ако има желаещи - мога да изиграя ролята на планински водач в споменатия район. Имам самочувствието, че добре го познавам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лични наблюдения върху групи от каменни кръстове разположени в западните части на Стара планина.

Ако разгледате внимателно снимката на Стоедин ще забележите, че гравюрите върху кръстовете са различни, което не е много характерно за района. В 90% от разположените в Стара планина кръстове, барелефите са еднотипни, като от тази група по-ниският е типичен представител на оброчен кръст за района - стилизирано цвете разклонено на три части, завършващо с кръгли цветове.

Използваните материали при различните групи кръстове е почти идентична.

На самите кръстове липсват дата на създаване и/или монтаж, както и на имена или инициали на каменоделеца. Може и да има на някои, но аз не съм виждал, а съм виждал няколко подобни групи. Питал съм местните хора знаят ли кога и от кой са създадени. Като отговор съм получавал не особено убедителни изявленията, че те са издялани в края на XIX век и в редки случаи началото на XX век.

* * *

Като идея мога да подхвърля, че можем да си организираме еднодневна или двудневна разходка до места, където има такава група кръстове.

Аз лично ще ви заведа.

. . .

За успокоение на колегите, които не обичат да ходят пеша мога да кажа, че най-близката група кръстове съвсем не е далече от с. Искрец /близо до Своге/. За съжаление, пътища преодолими с лек автомобил трудно могат да бъдат намерени. Преди десетина и повече години армията се занимаваше поддръжката им, но чувам, че вече това не е приоритет на БА. Ежегодните свличания на камъни и пръст следствие на пролетните дъждове затрупват пътя, а това налага ремонти и поддръжка, които от години са рядко явление. С джипове 4X4 става, но дори и при този клас машини, водачът трябва да има известен опит в шофиране през силно пресечена местност.. . .

:bigwink:

С пожелания за успешна нова седмица ... поздрави Б.Б.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И според мен е черковище ( оброчище ). Обикновено при тези черковища се извършва църковна служба при липса на храм. Но най-често там се прави молебен за дъжд и въобще за плодородие. В моят край ( Еленският Балкан ) също има оброчища. В бащиното ми село при наличието на църква има и черковище.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В моят край ( Еленският Балкан ) също има оброчища. В бащиното ми село при наличието на църква има и черковище.

Любопитно ми е да разбера някои детайли от изработката, както и подробности за изображенията върху кръстовете....

Например .....

В Еленския Балкан барелефите върху кръстовете приличат ли на тези от западните части на Стара планина?

Мисля че споменах за това, че почти няма разлика в изображенията върху кръстовете в Стара планина. Личи си, че не един майстор каменоделец е работил върху кръстове за оброчища, но мотивите издялани върху камъка са почти идентични.

Поздрави Б.Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Открих снимки на оброчни кръстове от моят край. Като ги сравних с тези на снимката във форума не намерих прилика между тях. Разликата е очевидна. При първа възможност ще сканирам снимките.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Открих снимки на оброчни кръстове от моят край. Като ги сравних с тези на снимката във форума не намерих прилика между тях. Разликата е очевидна. При първа възможност ще сканирам снимките.

Благодаря ти за съдействието.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

Това са кръстовете над село Добърчин,общ. Своге(селото е точно над санаториума в с.Искрец).

Там където е минавал един от пътищата ,от северна България за София.Използват се и до днес,както всички подобни кръстове.Не мога точно да си спомня,но мисля че преди време бяха три кръста?!

географска ширина; 42°59'50.92"С

географска дължина; 23°18'14.62"И

132873821516130418191321820823ouRrffpPuN4oH9oWjata.JPG

post-7832-018420800 1321821617_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • Потребител

Кръстовете се поставят в/около най-голямата и хубава нива. Позвали са се като храмове и на тях са се правили молебени за плодородие и дъжд както и избавление от разни неволи. В момента често месните крадат изоставени кръстове и ги поставят където им е угодно. Пример Царичина местноста червена ябълка.

Редактирано от alexmir
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...