Отиди на
Форум "Наука"

монета от османската империя


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте имам една монета ,казаха ми че е от османската империя и е златна ,на нея пишело 1277 г,но не е по нашия календар,можли някой да ми каже каква е и колко струва?

post-10348-097989100 1304193420_thumb.jp

post-10348-007155600 1304193433_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е другото не можаха ли да ти го кажат? Дам..Османска Империя, Абдул Азис (1861-1876) Монетен двор на Константинопол, емисионна година първа, т.е 1861, тираж 2.5 Милиона, при 22 мм диамерър номиналът е 100 Куруш, пробата е 0.917(22 карата) и тегло 7.2 грама..

И като гледам май и халкичка е имала :)

Така или иначе на цената на златото, което в момента има висока цена :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ти за изчерпателната информация!

не е имала халка ,просто си е такава,аз си мислих че има нумизматична стойност.Цената на златото е висока,но на колко карата е тази висока цена? как да пресметна колко струва ако в момента цената на златото е примерно 100 лв.( то цената е за тройунция,нали?)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тука си е чист пазар. Няма нищо общо кое колко струва, а е само ориентир. Цената продава е различна от купува. Нищо че грама сигурно е 80лв. да речем.

Във всеки случай може да вземеш една идея повече за нумизматика от самият метал. Но ако няма интерес при златаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля че е възможно да се вземе "една идея повече за нумизматика от самият метал", тъй като тиражът е откровенно голям, и монетата не е в колекционерско качество. При сравнително съвременни монети и такива в този клас колекционерски биха били само качетвата около UNC и BU, т.е. все нециркулирали образци. Тогава ще се вземе нещо за нумизматиката, няма да е много но ще е над.

Тази според мен е F (файн) 5-6 качества под търсеното UNC.

Цените по нашите магазини са за грам. Грам 14 карата или 24 карата. В бижутерия грам обработено злато е значително по-скъпо, от обикновен материал. Само борсовата цена е към 1 тройунция 24 каратово злато :)

Редактирано от roca
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а къде да следя колко е грам за 14 и за 24 карата, ами моята като е 22 карата ,с каква формула да го пресметна? много съм невеж в тези неща

благодаря ВИ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хмм :) Раздела за математика е другаде , ама карай

Проба 1000 е 24 карата, демек абсолютно чисто. 1000/24=41.6667 за карат. Така 14 карата грубо са проба 0.585, 22 карата са проба 0.917, и т.н.

От тук пак с най-проста елка и математика:

7.20 грама * 0.917 са 6.60 грама чисто злато. 6.60/0.585=11.28 грама в 14 каратово злато.

В смисъл не са нужни някакви хипер познания, аз сигурно се закучах на най-дългият начин, баси :crazy_pilot:

За цените златарите и сарафите и обикновен фиксинг на БНБ има цена на тройунция, която изобщо не ти трябва, щото и никой няма да купи на нея :)

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

roca ами ако не знаеш колко на 1000 е 22 карата? друг начин, умножаваш наличните грамове по наличните карати и ги делиш на от 1 до 24 (който карат те интересува) така получаваш теглото в карати 7,2.22=158,4/14=11,31

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...