Отиди на
Форум "Наука"

Намиране на средно ускорение от графика


hwatko

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, бих искал да помоля за малко помощ.

Имам следната задача:

имам инерционен сензор с който мога да измервам g ускорение.

Имам едно пинг-понг топче, което трябва да тупкам с един метален диск като сензора е залепен отдолу на диска. С него измервам g ускорението с което удрям топчето.

Как мога да разбера какво разстояние е изминало топчето при всеки удар. Ето я и графиката:

Интересува ме само зелената диаграма, която е движението по оста Z на сензора.

Другият вариант е да намерим средното ускорение, но не знам как. ?

Едно деление на времето отговаря(по Х) = 0.1 секунди

Едно деление на ускорението (по Y) = 0.2g

d6281fc16a42d364d9bb4b74c4b23a36_120x90.jpg

Някакви идеи :head_hurts_kr:

Редактирано от hwatko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо не разбирам до край какво точно се измерва.

Тази графика е от един удар ? Или от много удари по пинг-понгчето ?

И сензора е закрепен на диска с който удряш топчето, така ли ? И всъщност сензора мери с каква сила се удря топчето в диска. Т. е - силата, времето, и третото ? Това ли измерва сензора, или нещо друго ?

Редактирано от B0081
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сензора измерва g-ускорението на самия удар. Сензора е закрепен от долната страна на диска с който удрям топчето.

По абсцисата е времето през което датчика е работил, по ординатата е g-ускорението.

Това е графика за момент в който съм направил много различни удари на топчето, всяка триъгълно видна графика отговаря на един удар. Т.е. на тази графика са направени около 25 удара.

А на мен ми трябва да разбера как да сметна средното ускорение на всеки един удар чрез тази графика, за да може после да разбера какъв път е изминало топчето при всеки удар и да изчисля линейната скорост на топчето и т.н.

Редактирано от hwatko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма такова нещо, ускорение на удар. Има ускорение на тяло, което е промяната на скоростта му за единица време: a=dV/dt

За ускорението може да се съди от силата, която действа върху тялото, ако знаем неговата маса.

Предполагам, че зелената графика показва преместването на пластината, с която в определен момент се удря топчето ? Топчето пък нещо го връща, щом го удряш многократно и изминатият път зависи и от това нещо...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо нямаме разбираемост......

Зелената графика е g-ускорението за някакво време t. На мен ми трябва средното g- ускорение как да го намеря от графиката за всеки удар с металния диск.

Пример: максималното g ускорение при първия удар с диска е 2g ,т.е.

a[max]= 2х9,81 = 19,62m/s^2

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен едва ли ще може с абсолютна точност да се определи средното ускорение. Ако ти трябва приблизителна стойнст, бих казал, че зелената графика осцилира около 1.0 или съвсем малко по-ниска стойност.

Редактирано от hristo_serafimov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На око :)

Според мен едва ли ще може с абсолютна точност да се определи средното ускорение. Ако ти трябва приблизителна стойнст, бих казал, че зелената графика осцилира около 1.0 или съвсем малко по-ниска стойност.

Редактирано от hristo_serafimov
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

hwatko,

Вкарай графиката в Excell (със стойностите) и напиши в някоя свободна клетка под графиката "=AVERAGE(" и маркирай с курсора стойностите дето ти интересуват натисни enter (може да се наложи 2 пъти), си готов :)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...