Отиди на
Форум "Наука"

Домашното насилие (18+)


Recommended Posts

  • Потребител

ISPCC Ирландска организация прави шокиращи видео филми против биенето на деца....

http://www.youtube.com/watch?v=cdHb6I0kSiM&feature=player_embedded

Детето разказва, че иска да порасне за да не го бият повече....

Кое е по-зло?

1-2 шамара ала минут или гюрултия, караница + наказание, или тих терор, пресия само с поглед, не говорене дни наред + наказание.....

Или....:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето някои алтернативни подходи...

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10988

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кое е по-зло?

1-2 шамара ала минут или гюрултия, караница + наказание, или тих терор, пресия само с поглед, не говорене дни наред + наказание.....

Или....:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Шамарите и тихия терор са лош вариант.

Без караници и наказания обаче просто не става.

Според мен, дори когато му се карат и го наказват детето трябва да е сигурно, че е обичано и че лошият период ще отмине бързо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе някой шамар понякога си е благотворен. Без изцепки, разбира се. Ей го, аз съм отнесъл някой и друг плесник, даже веднъж ме жулиха с коприва и не се чувствам особено потиснат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе някой шамар понякога си е благотворен. Без изцепки, разбира се. Ей го, аз съм отнесъл някой и друг плесник, даже веднъж ме жулиха с коприва и не се чувствам особено потиснат.

И сега иТи ли ще жулиш?

Или ако открадне нещо ръчичката върху котлона?

Ипи да стои на колене върху боб, царевични зърна....

Или.....

:lac: :lac: :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми да. Всъщност веднъж вече съм плескал племенника. Не забелязвам да има особено тежки последици върху него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби,

това което което казваш много прилича на гаврене. Винаги може да се намери щадящо самочуствието наказание. И то достатъчно "тежко". Като забрана за излизане навън за известно време, "принудително" четене на определено количество страници, намаляне/лишаване от джобни, забрана на телевизор и пр.

Въпроса е не да се показва физическото надмощие, а най-вече последствия от някои действия. И най-вече разбиране - на "грешката" и за какво се наказва. Това всичко е много общо и много зависи от възраст, пол, моментно състояние и пр.

Основното е родителя да не показва отричане от детето си. Родителите изключват този вариант, но много често наказанията се възприемат по този начин.

He! Не е гаврене. Само изпъквам, че много пъти повтаряме такива методи, практики от старите които може би и те не са ги практикували...

Нали самият голям учен Спок чиито книга и за сега е библия на много които се занимават с възпитание, на стари години призна, че и той самият не е практикувал всичко това което е писал в книгата си....

Значе сложна е работата....

Основно проблемът е разкъсването на семействата. Много пъти детето е залог на разведените родители или по-лошото мишена на флустрацията им...

По-рано баща, майка, дядо, баба, всички имали определена роля във въспитанието на децата....А сега интернет, СМС, телевизия до скъсване.

Повечето деца виждат един от родителите си само при добро утро и лека нощ целувка...Или не.

:hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тематиката е много опасна, защото като се подеме невнимателно, може да се смесят криминалните случаи на посегателство с неизбежните конфликти и разрешаването им в един възпитателен процес. Не един лов на вещици е започнал така.

Има драстични случаи, те са по-рядко от родители, често са от втори бащи или майки, а най-често - в маргинализираните среди. Те са си предмет на отговорност по наказателния кодекс.

Не бива да се забравя, че хората си обичат децата и че частни проблеми не бива да стават общи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тематиката е много опасна, защото като се подеме невнимателно, може да се смесят криминалните случаи на посегателство с неизбежните конфликти и разрешаването им в един възпитателен процес. Не един лов на вещици е започнал така.

Има драстични случаи, те са по-рядко от родители, често са от втори бащи или майки, а най-често - в маргинализираните среди. Те са си предмет на отговорност по наказателния кодекс.

Не бива да се забравя, че хората си обичат децата и че частни проблеми не бива да стават общи.

Даааааа! Точно това е интересното, че клипчетата са направени точно от ирландците където пък се знае, че е един вид национален спрот раждането. Голямо семейство при тях съвсем не е рядкост....Имам позната там, тя ми казва. На улицата повече бременни жени виждаш от която и да е европейска държава....

Тук не минава ден да няма по телевизията новина за убито, пребито, изтезавано сексуално, турмозено дете.

Има където дядо, баща, майка са се гаврили даже и гости викали.....

Тази сутрин намерили труп на новородено скрито в една кутия за обувки и хвърлено през оградата на една фабрика....

:hmmm: :hmmm: :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лошо.

Но наистина не бива заедно с мръсната вода да изхвърляме и бебето от коритцето. Има гигантска разлика между патологичното насилие и нормалния възпитателен шамар от време на време.

В България има много случаи на сексуален тормоз над деца от страна на бащи и осиновители. За това не се говори достатъчно, а най-ужасяващото е, че тези случаи са почти неразкриваеми в семейства на образовани хора, където никой и не подозира такава възможност. Майките понякога пък мълчат за такива случаи. Невероятно, но факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само не бива да се забравя, че се касае за отделни случаи, криминални и разбира се, социопатологични, но изолирани. А не за нещо масово. Не може във всеки родител априори да се презюмира някакъв изрод.

Това може да засегне обществото много повече, отколкото да го предпази.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искаш да кажеш, че всеки ден има такива новини при вас? А изследвано ли е в кои среди най-често става това?

Не. Репортажите не показват лица (и да е осъден има право да забрани да го показват) и не казват имена.

Така, че не може да се определи от каква среда са.

Практически ежедневно има нещо свързано с млади деца.

Вчера две деца са се скарали в училище, едното се обадило в къщи, пристига майка му и набива другото практически в училището така, че и учителите не могли да я спрат.

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

".... Бий с лопата където свариш! .... "

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че то такива истории е имало винаги и ще има. Аз мога да предположа в коя социална група се случват най-често, но хайде да не отклоня темата.

Мисълта ми е, че опасността е да се припишат на цели народи и общности неща, които се случват рядко и/или се случват в други общности и ситуацията от адекватна и дължима като грижа да се превърне в неадекватна и в лов на вещици.

В САЩ имаше в миналото доста дела, които са меко казано спорни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В Щатите обаче, макар и с мъка, се опитват да говорят за този проблем. Прав си, че темата е деликатна, но за съжаление има страшни факти. А първата стъпка от лечението е диагнозата: има проблем и то социален проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Въпреки че темата е за 18+ ще се изкажа, за да видите гледната точка на "дете":

Боят не е лошо нещо, зависи какъв родител (авторитарен или авторитетен) го прилага и с каква цел. Зависи и на какъв тип дете се прилага-при "палавника" ще работи, но при "бунтара" номера няма да мине. Наказанието с отнемане на нещо...и неговият ефект е спорен. Ефектът зависи не от вида на наказанието, а от родителя, който го прилага. Бъдете авторитет в очите на детето. Стимулирайте доброто му поведение. Избягвайте да наказвате, а коригирайте!

Духовният натиск е най-лошото, което може да причините на детето си. Страхопочитанието лично мен ме доведе до крайно отвращение и омраза към този родител. Той нищо не постигна така-очакваше подчинение и кротост, а получи злоба и омраза, но в по-късните ми години. А когато става въпрос за 8-12-годишно дете? Трайна психическа вреда. Не става въпрос за сълзи и сополи, а за ниско самочувствие и свитост, скромност, страх от неодобрение, комплекси.

Хората, които малтретират, са били малтретирани. До този извод достигнах, а и не само аз, от оскъдния си личен опит. Излиза, че и аз ще бъда авторитарен родител, който само с поглед снишава до земята... Надявам се да не е така, надявам се и вие да сте станали поне малко по-добри родители, след като се опитах да ви представя положението "от другата страна". В обобщение може само да кажа: Допустимо е да пляскате-с ръце по бузките, понякога с думи, но не и да наранявате...защото остават белези за цял живот.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпреки че темата е за 18+ ще се изкажа, за да видите гледната точка на "дете":

Боят не е лошо нещо, зависи какъв родител (авторитарен или авторитетен) го прилага и с каква цел. Зависи и на какъв тип дете се прилага-при "палавника" ще работи, но при "бунтара" номера няма да мине. Наказанието с отнемане на нещо...и неговият ефект е спорен. Ефектът зависи не от вида на наказанието, а от родителя, който го прилага. Бъдете авторитет в очите на детето. Стимулирайте доброто му поведение. Избягвайте да наказвате, а коригирайте!

Духовният натиск е най-лошото, което може да причините на детето си. Страхопочитанието лично мен ме доведе до крайно отвращение и омраза към този родител. Той нищо не постигна така-очакваше подчинение и кротост, а получи злоба и омраза, но в по-късните ми години. А когато става въпрос за 8-12-годишно дете? Трайна психическа вреда. Не става въпрос за сълзи и сополи, а за ниско самочувствие и свитост, скромност, страх от неодобрение, комплекси.

Хората, които малтретират, са били малтретирани. До този извод достигнах, а и не само аз, от оскъдния си личен опит. Излиза, че и аз ще бъда авторитарен родител, който само с поглед снишава до земята... Надявам се да не е така, надявам се и вие да сте станали поне малко по-добри родители, след като се опитах да ви представя положението "от другата страна". В обобщение може само да кажа: Допустимо е да пляскате-с ръце по бузките, понякога с думи, но не и да наранявате...защото остават белези за цял живот.

Надявай се. Щом като си стигнал(а) до положителен увод едно-две ще ти трябва. До интелигенцията, сила и търпение.

Сила, че след 10-12 часа труд да имаш сила да се удържиш и да не ползваш бързият метод на възпитание и търпение да обясняваш пак и пак и пак и пак на онзи 10-18 годишен(а) юнуша(когато върлуват хормоните)защо НЕ! И се надявай, че ще имаш успех.

:good: :good: :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има една глупост в съвременото ни общество наречена педагогика или детска психология... без значение.

Грешка №1:

· децата са си деца, възрастните - възрастни

Аз помня неща от три годишен, помня и как донесоха сестра ми, когато са я изписали с майка ми от родилното. Помня и много други неща, които съм сигурен, че възрастните дори и не подозират защо съм ги запомнил.

Грешка №2:

· децата се интересуват от Мики Маус, Спящата красавица, Шрек и дъвки и бомбони

Нелепица и то огромна, пък после се чудят "учените" защо сем използвали само 1% от мозъка си (или 10% бяха), каквото и да означава това. Е как да е иначе братче, като тъпчете главите на децата с глупости!

На децата трябва да се дава пълна свобода на търсене, на интереси, на желание. За жалост обаче всичко се свежда до играчки в макдоналдс и биг-мак меню с подарък батман и робин.

Простотия до шия.

Забелязвали ли сте филмче детско от соца... как изглеждат децата. Свежи, жилави... а сега по улиците се движат кюфтета... буквално. И се напират да влизат в макдоналдс. и после защо имали проблеми с теглото, учението...

Толкова е сбъркана системата, че трябва да се изкорени из основи. А насилието над деца е комплексарщина пред собствената интелектуална немощ. И не, не са еднакви всички деца...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За пореден път ще се изкажа рязко.

Педагогиката и домашното възпитание могат да бъдат поставени и на много здрави основи, а възпитанието си има тънкости. Още не съм родител, но съм даскал и смея да кажа, че ме бива в работата ми. Не "науката" е проблем сама по себе си, а начините на разбирането и прилагането й.

Колкото до домашното насилие, понякога е трудно да се определи отвън къде свършва здравословният шамар и къде почва патологичният тормоз. Но понякога, а не винаги. Има и видове тормоз без шамари, който може също да бъде с трайни последствия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ефектът зависи не от вида на наказанието, а от родителя, който го прилага. Бъдете авторитет в очите на детето. Стимулирайте доброто му поведение. Избягвайте да наказвате, а коригирайте!

Да, така е, но това с авторитета, вида на наказанието и корекцията зависи от "психологията на индивида" (според Джийвс). :biggrin: При някои индивиди може да са необходими по-строги коригиращи мерки, при други не.

Според мен, възпитанието е отговорност както на родителите, така и на съответните институции. Не е лесно един родител да се гради като авторитет през 3-4 часа от денонощието, а през времето когато детето е под грижата на институциите (разбирай училището) средата да му подронва авторитета. Как да обясним на едно дете, че трябва да е възпитано и да учи, когато средата в която живее през голяма част от детството си му показва точно обратното? Знаете ли как биват третирани подобни деца от техните съученици? И не ме разбирайте погрешно - не обвинявам учителите - обвинявам системата. Не е правилно едни деца, чиито родители не си правят труда да ги научат как да се държат нормално и възпитано, да бъдат оставени да доминират над останалите. Точно в този момент е необходима корекция, но за съжаление тя липсва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Според мен, възпитанието е отговорност както на родителите, така и на съответните институции. Не е лесно един родител да се гради като авторитет през 3-4 часа от денонощието, а през времето когато детето е под грижата на институциите (разбирай училището) средата да му подронва авторитета. Как да обясним на едно дете, че трябва да е възпитано и да учи, когато средата в която живее през голяма част от детството си му показва точно обратното? Знаете ли как биват третирани подобни деца от техните съученици? И не ме разбирайте погрешно - не обвинявам учителите - обвинявам системата. Не е правилно едни деца, чиито родители не си правят труда да ги научат как да се държат нормално и възпитано, да бъдат оставени да доминират над останалите. Точно в този момент е необходима корекция, но за съжаление тя липсва.

Наистина е така. В прогимназията попаднах в клас като от американски филм - "загубеняци", "зубъри", "емо", "метъли" "кифли" и не знам си какви още:tooth: . Голям екшън беше. На вас може да ви е смешно, но на мен изобщо. Много ми е неприятно, че доста талантливи деца се запиляха по техникумите, тъй като доминирането над тях и психологическият натиск промениха начина им на мислене, ценностната им система. Постоянният стремеж към подражание ги направи пионки, които нямат собствено мнение.

Възпитаните деца са тези, които понасят най-много удари. И повечето се пречупиха. Те са третирани като загубеняци, постоянно им се подиграват и ги обиждат и прочие. Малцина се измъкнахме...

Изниква въпросът кой трябва да контролира нормалното поведение на децата. Учителят? В такава ситуация например той е безсилен. Казва например "не прави така", което, сами разбирате, от едното ухо влиза, от другото излиза. Въпреки това учителят играе ключова роля, когато се нагърби с моралната задача и да е възпитател. Психологът? Може би това е отговорът. Но само при условие, че си върши работата много съвестно, в което се съмнявам. Само една среща с проблемните деца не върши работа. Трябва да се събира целият клас, проблемът да се обсъжда и да се намира решение. Часовете на класа често са подценявани, а именно в тях класът може да се сплоти и да се възприеме като едно цяло. Не е нужно непременно всички да се харесват, а да свикнат да работят в екип, да решават задружно проблемите си и да са приятелски настроени един към друг.

Редактирано от Akademik_Ems
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...