Отиди на
Форум "Наука"

Учебници


Recommended Posts

  • Потребител

Какво е мнението ви за учебника по философия на Сергей Герджиков.

Кой учебник е най-добър.

Ще изучавам философия догодина и тя ми е приоритет.

Проблема с учебниците в страната е голям,няма изключения.

Какво мислите изобщо за преподаването на философия в училище-качествено ли е.

Какво е мнението ви за разделението на философията на етика,психология,свят и личност и последователността им.

Относно учебника на Герджиков го смятам за хем непълен,хем прекалено пълен с излишни неща.

В този учебник има неясно и лошо обяснение.

На мен не ми харесва това,че не е периодизиран на философски школи през вековете,ами е хаотичен.

Не може човек да направи разликата,не му става ясно кое отличава единия философ от другия,не става ясно точно ярко философските идеи и предпочитания на дадения философ,така че да може да се направи връзката и разликата с останалите,да се проследи еволюцията на философското знание.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Какво е мнението ви за учебника по философия на Сергей Герджиков.

Кой учебник е най-добър.

Ще изучавам философия догодина и тя ми е приоритет.

Проблема с учебниците в страната е голям,няма изключения.

Какво мислите изобщо за преподаването на философия в училище-качествено ли е.

Какво е мнението ви за разделението на философията на етика,психология,свят и личност и последователността им.

Относно учебника на Герджиков го смятам за хем непълен,хем прекалено пълен с излишни неща.

В този учебник има неясно и лошо обяснение.

На мен не ми харесва това,че не е периодизиран на философски школи през вековете,ами е хаотичен.

Не може човек да направи разликата,не му става ясно кое отличава единия философ от другия,не става ясно точно ярко философските идеи и предпочитания на дадения философ,така че да може да се направи връзката и разликата с останалите,да се проследи еволюцията на философското знание.

Учебникът на Сергей Герджиков е един от най-добрите в момента(това обективно плюс моето лично пристрастие към автора). Не мисля, че систематиката, която ти е необходима ще я откриеш в другите учебници за средното училище. Във философията няма "излишни неща", а философиите могат да се сравняват в различни полета. Ако това е приоритетно за теб поле търси книги по история на философията - там ще откриеш нужната периодика...или просто си купи някакъв философски речник.

Иначе едва ли ще ти стане достатъчно ясно от един учебник за какво иде реч във философията на даден философ... Трябва да търсиш друга литература и най-добре да четеш книгите на самите философи.

По програма предметът философия няма за цел да проследи еволюцията на философското знание - няма го заложено и в учебниците ви. За това се сърди на МОН...авторите са се съобразили с тъпата програма и общо взето учебниците са бедни откъм историческа информация. Общо взето уж в програмата по всички предмети от философския цикъл е заложено да ви научат да мислите критично, да решавате проблеми, да изявявате личната си позиция, да откривате проблемни полета и казуси в различни текстове, да пишете есета и да се научите да правите проекти (това е по Свят и личност). Учебниците са съобразени с изискването вие да се научите да търсите информация сами или да изваждате проблеми и гледни точки от текст. Но не съм убедена, че колегите философи се справят с тази програма при наличната база в училище, тъй като за една хубава философска беседа им трябва най-малкото поне половин клас - а не цяла група от 26 тийна, които мислят само как да излязат и да изразходват хормони...

Изобщо не разчитай на училищната подготовка и си търси информация сам. Това е моят съвет. Ако ти трябва някаква насока пиши ще ти давам инфо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Иначе едва ли ще ти стане достатъчно ясно от един учебник за какво иде реч във философията на даден философ... Трябва да търсиш друга литература и най-добре да четеш книгите на самите философи.

За сметка на това на чужди езици има написани доста добри книги и не се налага да се четът хиляди страници обемисто творчество на десетки и стотици философи - един писал и доказвал, а друг го опровергавал, а някои философи даже сами не са наясно с това какво са искали да кажат. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За сметка на това на чужди езици има написани доста добри книги и не се налага да се четът хиляди страници обемисто творчество на десетки и стотици философи - един писал и доказвал, а друг го опровергавал, а някои философи даже сами не са наясно с това какво са искали да кажат. :biggrin:

Нещо недоразбрах? Ти казваш на едно заинтересувано от философия момче, че не е редно да се четАт (подчертавам "а"-то в четат, пък ти си спрягай още глагола "Аз четъ")преводи на оригинални философски произведения!? И тъй го съветваш да си гепне някое чуждоезиково сборниче от неспоменат от теб автор и да навлезе в дебрите на философията???

Съгласна съм, че има философи, които "не са наясно с това какво са искали да кажат"... Но пък не смятам, че някой е казал нещо смислено за това, което са искали да кажат по-добре от самите тях... Разбра ми мисълта нали?

И тъй, горещо препоръчвам да се четАт книгите на философите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Обяснявам! :)

Какво е мнението ви за учебника по философия на Сергей Герджиков.

Кой учебник е най-добър.

Ще изучавам философия догодина и тя ми е приоритет.

Проблема с учебниците в страната е голям,няма изключения.

Какво мислите изобщо за преподаването на философия в училище-качествено ли е.

Какво е мнението ви за разделението на философията на етика,психология,свят и личност и последователността им.

Относно учебника на Герджиков го смятам за хем непълен,хем прекалено пълен с излишни неща.

В този учебник има неясно и лошо обяснение.

На мен не ми харесва това,че не е периодизиран на философски школи през вековете,ами е хаотичен.

Не може човек да направи разликата,не му става ясно кое отличава единия философ от другия,не става ясно точно ярко философските идеи и предпочитания на дадения философ,така че да може да се направи връзката и разликата с останалите,да се проследи еволюцията на философското знание.

От последното изречение е пределно ясно какво точно търси. Мисля, че все още не е на ниво да чете произведения на самите философи. Не може човек, който още не се научил да плува добре да бъде хвърлян в най-дълбокото. Четенето на философи в оригинал е задължително, но на едно друго ниво. Като за начало са необходими добри учебници, речници и енциклопедии, каквито на чужди езици има в огромно изобилие, но не и на български. Следва да се отчита и това, че част от философската литература издавана до 1989 г. е идеологизирана.

Едно прилично пособие за философите: Р. Радев, И. Стефанов, А. Личев. Философите. Кратък речник. С., Изд. Хр. Ботев, 1992.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Обяснявам! :)

От последното изречение е пределно ясно какво точно търси. Мисля, че все още не е на ниво да чете произведения на самите философи. Не може човек, който още не се научил да плува добре да бъде хвърлян в най-дълбокото. Четенето на философи в оригинал е задължително, но на едно друго ниво. Като за начало са необходими добри учебници, речници и енциклопедии, каквито на чужди езици има в огромно изобилие, но не и на български. Следва да се отчита и това, че част от философската литература издавана до 1989 г. е идеологизирана.

Едно прилично пособие за философите: Р. Радев, И. Стефанов, А. Личев. Философите. Кратък речник. С., Изд. Хр. Ботев, 1992.

Философията не е енциклопедично занимание :) А за плуването най-лесно се учат онези, които нямат дъно... Работата с философски текстове е много по-интересна от четенето на справочници, пък и така момчето ще разбере интересна ли му е изобщо философията. А защо да не е на ниво? Та той е завършил 10 ти клас, чели са Сократ, Платон, Аристотел, Декарт, Русо - нали са учили Етика и Право тази година??? Подготвен е в степен достатъчна, за да чете философски текст, дори са се учили (би трябвало) да откриват противоречия и основните тезиси в такива текстове (по принцип им е заложено в програмата).

Ако трябва да сме точни речникът е супер, аз го имам. Взел ми е половината изпити по История на философията. Но има слаби страни. Една от големите му слаби страни е че съдържа личната позиция на авторите и оценки, които създават после специфично отношение към автора... Аз препоръчвам винаги да се чете първо автора, после да се чете нещо ЗА автора...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...