Отиди на
Форум "Наука"

Най странните български имена


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Най-странните български имена

Класацията на най-странните български имена е апел от всички онеправдани малчугани към безотговорното отношение на кръщелниците им. Не наказвайте децата си! Покажете им, че ги обичате, и им дайте красиви имена, с които да се гордеят. Да представяш себе си пред другите, е едно от предизвикателствата на живота в обществото. Не превръщайте наследника си в обект на подигравки! Децата могат да бъдат особено жестоки понякога. Спестете униженията на вашия малчуган и му помогнете да общува по-лесно и да не се плаши от контакта с околните.

Топ 10 на най-странните мъжки имена:

1. АГАТОПОД

Нещо средно между Агата Кристи и осмокрако океанско мекотело. Доста вулгарно родителско решение. Интересно как ли са го наричали галено? Може би Аги. А защо не Подчо?

2. АЕРОЗОЛ

Да бяха го кръстили Дезодорант. Така вероятността някой да му лепне прякора Мухозол щеше да е далеч по-малка.

3. БАШИБОЗУК

Тези родители направо си просят синовната омраза. Да дадеш това име на детето си в България, е все едно да кръстиш еврейче Адолф Хитлер.

4. ВАГИНЯН

Доста неподправен избор. Без притеснения и задръжки! Хората отдавна са над тези неща. Особено децата. Да бъде Вагинян!

5. ВЕНТИЛАТОР

Това е истински шедьовър! Много усилия се изискват, за да погубиш самочувствието на отрочето си още от люлката. Трябва да си убийствено изобретателен и поне малко жесток. А защо не Хеликоптер? Вероятно малкият Вeнти ще нарече така сина си. Забележително! Вентилатор Хеликоптеров Вагинян. Защо не?!

6. ДЕРДИДАС

Можем само да гадаем как се е появило това причудливо буквосъчетание. Навярно фенове на прочутата спортна марка "Адидас" са искали деликатно да избегнат делата за авторско право. Така се родило гениалното Дердидас - последен модел дете от есенната биташка колекция на мама и татко.

7. ДЖИНТОНИК

Това вече е разбираемо. Баща му е бил мъртвопиян, когато горкият Джинтоник се е появил на бял свят. Можем само да се надяваме, че алкохолишкото име не е начертало алкохолишка съдба за малкия Джин. Или голям джин?

8. ДРУГОБЛИЗЕЦ

Тук някой определено е прекалил с интерпретациите. Всичко си има граници! Единственото смислено обяснение е, че чужда дойка е кърмила злощастния Другоблиз. Не дай си Боже това да е едно от онези така наречени "пожелателни имена".

9. ЗВЕЗДОЛЕТ

Родителите на този младеж определено са си падали по фантастичните филми. Може би малко са избързали във времето. Е, все пак могат да му викат Звезди.

10. ПЕТИКОНГРЕС

Класически пример за алено кръщене от Татово време. С такова цветущо име бъдещето на Конгресчо е било в кърпа вързано. Жалко че бутнаха строя. Сега сигурно щеше да е поне партиен секретар.

Топ 10 на най-странните женски имена:

1. БАЛЕТКА

Адски стилно! Девойката е родена за "Бродуей". Какво по-хубаво от това да се появиш на този свят с призвание. Без колебания и без житейски главоблъсканици, тя трябва да танцува!

2. БУКЕТКА

Малко грубовата асоциация с нещо толкова красиво като цветята. Семейството рискува дъщеря им да приема всеки букет от обожател като саркастичен намек. Подигравките в училище за 24 май са неизбежни. Поне ще празнува имен ден на Цветница.

3. ВАКСИНА

Ще трябва да черпи при всяка следваща имунизация. Здравната й книжка ще се превърне в именник, а сезонният грип - в пръв приятел. Поне не са я кръстили Тетанус. Макар че и Ваксина е достатъчно жестоко.

4. ГЪРБИЦА

Е, бива ли така!? Чак пък толкоз! Дори да е красива и стройна, сарказмът, който ще я атакува, докато расте, със сигурност ще я изгърби от комплекси и смут.

5. ДЕФЛОРИНА

С такова име горката Дефка ще си остане девица до края на дните си. Или по-лошо? Представяте ли си какъв пубертет я чака?! Момчешката арогантност, характерна за класическия подрастващ, ще подложи психиката й на нечувани изпитания.

6. ДЪРВОЛЕТА

Татко й е бил дърводелец и високо е ценял професията си. Нищо лошо. И детето той си го е дялал. Ще го кръсти, както си реши.

7. КАБРИОЛЕТА

И това минава за пожелателно име. Да си купиш, маме, кабриолет! Или някой пич да ти го купи!

8. КАСИЕРКА

Ай, стига, бе! Да беше поне Бизнесменка. Хем повече пари, хем по-модерно.

9. ПЕДОФИЛИЯ

Без коментар!!

10. ЧЕРНОБИЛКА

Да упражняваш черния си хумор върху детето си, е най-малкото проява на лош вкус. Чернобилка е един от най-красноречивите примери за безотговорното поведение, което издава кръщелническия произвол.

Копирано оттук

Това ме подсети за една мутреса, която за първо име на дъщеря си беше измислила невъзможното Даяндра Клелия Дезире и после примерно Иванова Василева :wierdo:

Срещал съм и други интересни имена, като най-якото беше Любов Френска

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Перфектна тема. Тук ономастичният гений може да се развихри.

Моите любимци са Вълчо Китайски и Ингеборг Братоева.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Уви, Ричард Груев почина, както и Амадеус Кръстев (лека им пръст). Всетъки, продължава да има невероятни хора с невероятни имена. Ако е за въпрос, познавам две млади дами, звънко наречени Регина-Октавия и Ливия-Мария. Не се познават помежду си, а имената са напълно истински. Всички помним Жан Виденов. Лично аз съм във възхита от звучното валкюрско име на кинокритичката Ингеборг Братоева.

Отделно от това съм любител на шопските имена като: Пене, Пара, Гюла (може би турцизъм), Коца, Даца, Куна, Тоца, особено в съчетание с фамилии като: Чупетловска, Парталина, Клисурска.

Да не говоря за умилителните имена в собственото ми семейство: Бора Глишин Зеленоградски и прапрадядо ми: Цека Зеленоградски.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако е за въпрос, познавам две млади дами, звънко наречени Регина-Октавия и Ливия-Мария

Aaaa, eто автентични матрони за римска възстановка! :punk:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А Тоца Парталина за печенежка възстановка :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А Тоца Парталина за печенежка възстановка :biggrin:

ааа, на италианско мяза:))))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Познавах една възрастна дама кръстена с благозвучното типично българско име - Безистена. Приятелките и я наричаха Биза.

* * *

Да не забравим любимия ни генерал Бриго Аспарухов. Кръстен е Бригадир, но се е прекръстил на Бриго.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бриго ще да произхожда от тракийското племе на бригите. :laugh:

Ако има автохтонци след 1000 години, то те несъмнено ще стигнат до този извод, а твоето твърдение ще бъде заклеймено като гнусна илюминатска пропаганда. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Наскоро една ромка се беше объркала и вместо да кръсти дъщеря си Ферхюнде (от известен турски сериал, я кръстила Верхунде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен лично най-странен винаги ми е бил фактът, че едно от най-популярните български имена е Васил, при положение, че такова е било името на византийския император, унищожил България, а също и ослепил 15 000 българи, просто не мога да си обясня тоя парадокс...

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами явно е било популярно още преди императора.

Що се отнася до България, тя явно подържа филосфската традиция. Ама то и аз да бях кръстен с такова име, и аз щях да стана философ, задължен бих бил. Човекът, доколкото знам, е увлекателен лектор и изтъкнат български философ. Да се осмелиш да критикуваш Тодор Павлов през 60-тте години на 20 век, това изисква привързаност към обективността и истината. Блажен СУ, в който се допускаше най-много либерализъм от всичики университети в България...

И все пак, философът си върви с името:

http://aristotelgavrilov.wordpress.com/2011/04/12/биография/

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен лично най-странен винаги ми е бил фактът, че едно от най-популярните български имена е Васил, при положение, че такова е било името на византийския император, унищожил България, а също и ослепил 15 000 българи, просто не мога да си обясня тоя парадокс...

Обяснението е, че сме православни, и сме в сферата на влияние на Източното православие.

Самоуправляемата Българска православна църква е неотделен член на Единната, Света, Съборна и Апостолска Църква - Вселенската патриаршия в Истамбул. Няма изход от ситуацията. Традицията трябва да се спазва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Есенция Лимонова Генова, д-ря на проф. Лимон Генов от ХТИ (доколкото си спомням е истина).

Чувал съм, че е имало дете кръстено Писуарка (ама не ми се вярва, чак пък толкоз), а в Именника (по времето на възродителния процес) фигурираха имена като Кучан, Песан и т.н. и дамски имаше доста странни, ама съм ги забравил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това за името Васил наистина е с религиозно обяснение. Св. Василий Велики е един от най-тачените църковни Отци, тъй че след като Цариградската патриаршия започва да обгрижва българите под турска власт, един от резултатите е разпространението и на неговото име в няколко варианта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за името Васил наистина е с религиозно обяснение. Св. Василий Велики е един от най-тачените църковни Отци, тъй че след като Цариградската патриаршия започва да обгрижва българите под турска власт, един от резултатите е разпространението и на неговото име в няколко варианта.

Излиза, че българите са били с по-силно християнско самосъзнание, отколкото с българско такова?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нима някой е задължавал българите да си кръщават децата Васил?!

Явно през тия мрачни времена на робството е била заличена всякаква историческа памет у българите, затова ще да са давали масово гречески имена - не случайно след векове Пайсий ще изкрещи онова легендарно "О, неразумни юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин?"

Докато през ВБЦ май преобладават славянофонските имена и по-малко греческите, наскоро, ако сте надниквали в темата за средновековните български пръстени, направих едно сензационно откритие - разчетох името на прикачения тук пръстен, севастът се е казвал Тиходраг - едно наистина смислено,звучно и красиво име, за съжаление тотално забравено, както и много други, изместени от десетки гречески имена.При такава странна ситуация, която имаме днес,а именно, че най-популярните имена са гречески,латински,че и еврейски, то какви българи сме все пак, само по географски признак ли?

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...