Отиди на
Форум "Наука"

ЕСТЕРИФИКАЦИЯ И ГЕНЕТИЧЕН ПРЕХОД .. ПОМОГНЕТЕ!!!


ballance

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте.. Значи първо искам да ви попитам, дали можете да ми напишете естерификация на Етилов алкохол и оцетна киселина..!! Аз знам, че започва така: C2H5OH + CH3COOH = и ето тук не знам какво се получава! Моля ви помогнете, ако знаете!

И второ искам да ви помоля за помощ. Значи трябва да науча този преход: ПЕНТИН -> ПЕНТЕН -> ПЕНТАН ! Тоест как от Пентин да получа Пентен, и от Пентен да получа Пентан! Съответно формулите са C5H8 -> C5H10 -> C5H12

Eто за тези неща ви моля! Ако знаете, помогнете.. а ако нещо не можете да ме разберете - питайте ме! :)

Редактирано от ballance
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Елементарно, Уотсън:

1. C2H5OH + CH3COOH = C2H5OOCCH3 /етилов естер на оцетната киселина или етилацетат/ + H2O;

2. C5H8 + H2 /кат. Pt, примерно/ => C5H10 + H2 /Pt/ => C5H12.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За първото вече се бях сетил... но иначе благодаря! А за прехода значи само добавям участието на водород, и това е?

Да, нали идеята е да наситиш тройната връзка до двойна, а двойната до единична.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...