Отиди на
Форум "Наука"

Хумор и физика ;-)


Doris

Recommended Posts

  • Потребител

Днешният виц ... ми хареса :grin:

Пациент при психолог:
- Струва ми се, че никой не ме разбира: гледат ме с празни очи, с безразличие на лицето и абсолютно нежелание да ме слушат.
- С какво се занимавате?
- Преподавам квантовата физика в университета.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Днешният виц ... ми хареса :grin:

Вица е супер, но действителността в СУ е друга...

Едни от най-интересните лекции са на тема КМ, а също така и преподавателите са много уважавани и лекциите им са посещавани. Поне бе така до преди година...

ББ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едни от най-интересните лекции са на тема КМ, а също така и преподавателите са много уважавани и лекциите им са посещавани. Поне бе така до преди година...

Искаш да кажеш години:-)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

искам да кожа - до преди една година. От тогава са ми последните наблюдения..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При мен, случаят е едно към едно:

1970г - упражнение по математика - интеграли. (ВМЕИ - София, Дървеница)

Асистентът прилежно изписва, решава и обяснява.. . с лице към дъската... На първата "банка" съм.

Обръща се, поглежда ме учудено, поглежда и останалите, и казва:

"Добре, бе, колеги, какво не ви е ясно?.."... и започна отначало.

(Представяте си каква ми е била физиономията ..., предполагам.. Умрях от срам!) :fool:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Знаеш Жоро, че всичко измислено от човек в точните науки може да бъде разбрано.. Въпрос на време и воля. Поне така аз мисля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По случай деня на космонавтиката, ето и една Космическа одисея:

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=261&WorkID=9365&Level=2

Одисеята

9.gifБитката за планетата LZ—64 свърши. След като половината елзетияни бяха изпържени в напалм, а останалите — полувидиотени от райски газ, те решиха, че все пак американският начин на живот е най-добър и приеха да дадат ракетни бази на пришелците. Тържествуващ от голямата победа, водачът на космичната армада — Одисеи Джонсън-младши, се готвеше за отлитане. И въпреки радостта от скорошното завръщане, въпреки предвкусването на триумфа и дивидентите, въпреки удобствата на офицерския публичен дом в централния град на планетата той не успя да заспи през тази последна нощ. Някаква настойчива мисъл като муха човъркаше мозъка му:

— Ами ако се случи нещо?

На сутринта той влезе махмурлия в капитанската каюта и седна намръщено до робота навигатор. Армадата излетя...

Едва когато изминаха стотина милиона километра от планетата, Одисеи изгуби радиовръзката с другите кораби и установи, че е сам в пространството. Ужасен, той провери механизмите и видя, че е повреден стереокомпасът, че не работи направляващото устройство и че някои от автоматичните апарати, от които и той самият хабер нямаше, си почиват спокойно, вместо да водят екипажа му към родната земя. Вражеска ръка беше пипала тук.

— Онази мръсна четирикрака блондинка, дето уж много се интересуваше от земна техника, тя е направила белята! — изръмжа злобно Одисеи и плюна в апарата за превръщане на плюнката в паста за зъби.

А сега? Накъде? Корабът летеше без пусула из пространството. Никой не можеше да определи пътя му. Одисеи събра екипажа, обясни им в каква беля са нагазили. Те се опитаха да се разбунтуват, но няколко добре пласирани десни крошета им показаха, че именно сега дисциплината е най-важното нещо. А по-късно, след десетата бутилка уиски, всички изпаднаха в оптимистично настроение.

— Ба — каза помощник-пилотът, — сефте! Толкова пъти съм печелил на Тото, та сега ли от няколко милиарда планети няма да случа Земята?

...

пп Няма политика-молитика, тука... Писано е през 1965, че и по-рано :grin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 2 месеца по късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Това е хубаво - не знам дали е пускано тук:

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8_1/%D0%92%D0%B8%D1%86-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8F-8-%D1%81%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8_20115.html

1441140064_1_559x*.jpg

След като завършил лекцията си за текущото състояние на квантовата механика, Пол Дирак попитал:

- Има ли някакви въпроси?

Един от присъстващите казал:

- Не разбирам как сте получили този израз.

Дирак отвърнал:

- Това е твърдение, а не въпрос. Има ли някакви въпроси?

... :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8_1/%D0%92%D0%B8%D1%86-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8F-13-%D1%81%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8_20312.html

1441357179_2.jpg

Как се хваща слон в Африка

Математикът: пътува до Африка, премахва всичко, което не е слон и остават само слоновете.

Опитният математик: първо ще се опита да докаже съществуването на един слон, преди да продължите към стъпка 1 от задачата.

Професорът по математика: доказва съществуването на един слон, а след това прехвърля задачата за улавянето на слона на група свои студенти.

Програмистът: разработва алгоритъм A:

  1. пътува до Африка
  2. започва от нос Добра Надежда
  3. пресича Африка от юг на север в посока запад-изток.
  4. при всяка среща с животно:
    1. хваща животно
    2. сравнява го с животно, подобно на слон
    3. запазва го в случай на съвпадение

Опитният програмист: Променя алгоритъм A като премества животното, подобно на слон в Кайро, така че програмата винаги да завършва добре.

Физикът: пътува до Африка, хваща всички сиви животни и приема за слон всяко, чието отклонението в масата е не повече от 15% от предварително заловен слон.

Икономистът: не лови слонове. Той смята, че ако на слоновете им се плати достатъчно, те сами ще дойдат.

Статистикът: хваща първото животно, което вижда n пъти и го нарича слон.

Мениджърът: не лови слонове. Той никога нищо не лови. Но от време на време дава полезни съвети.

Анализаторът: теоретично може да определи вероятността да се намери слон в Африка, стига някой да му каже какво е слон.

Създателят на компютърни вируси: изпраща мишка на нос Добра надежда и очаква в Кайро стадо уплашени слонове.

...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

http://megavselena.bg/termoyadren-sintez-samo-sled-10-godini/

"...

Термоядрената енергия, с нейното неизчерпаемо водородно гориво и огромни генерирани мощности, засега остава мечта и серия скъпи лабораторни опити. Физиците дори си имат шега: „Практическото приложение на термоядрения синтез ще започне след 30 години и този срок никога няма да се промени.“

...":117:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • 1 месец по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...