Отиди на
Форум "Наука"

Раците в парка


Recommended Posts

  • Потребители

Първо ще видите няколко снимки, каквито най-често фигурират по страниците на вестниците в рубриките „Рибар на седмицата”. Само че, моите са във варианта: „Като няма риба, и ракът е риба!” Не съм хванал в кадъра рибаря - на неговия улов се радват разхождащи се в парка пенсионери.

post-2642-097135300 1310291449_thumb.jpg

post-2642-037269000 1310291457_thumb.jpg

post-2642-013147400 1310291470_thumb.jpg

post-2642-085753900 1310291478_thumb.jpg

Ракът е най-големият, който съм видял и заснел в Южния парк. Рибите очевидно вече са на свършване, но раците в езерата на парка изглежда са се развили добре, та често се улавят на въдиците. И те, като рибите, се хващат на примамката от червей или хляб. Аз връщам хванатите раци обратно, след като ги заснема. Виждам, че така правят и другите рибари. С един два-рака, каквито най-много се хващат след един риболов на езерата, не си струва човек да се занимава с тях.

Ето няколко рака, уловени от мен. На втората снимка се вижда влакното на въдицата: ракът е захапал здраво кукичката и за откачването й се иска известно търпение. На третата снимка ракът, пребивавал на сухо, все още се ориентира къде е. След което следва рязко дръпване назад (рачешката) и изчезване обратно в езерото.

post-2642-096569300 1310291486_thumb.jpg

post-2642-069717600 1310291494_thumb.jpg

post-2642-084133100 1310291501_thumb.jpg

Естествено, че се опитах да се осведомя, що за стока съм уловил, но съм разколебан относно крайния резултат. Двата европейски рака Astacus astacus и Astacus leptodactylus много си приличат. Първият обичал повече чистата речна вода и имал по-широки щипки. Вторият живеел в блата и езера и бил по-голям.

Понеже няма как точно да сравня раците със снимките, защото на последните не личат пропорциите, реших, че раците в Южния парк са Astacus astacus. Вярно, те живеят в езера, но в тях са дошли явно от реката, която тече на 5-10 м от езерата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нека си виреят, гадинките :) Падам си по Южния парк, там какво ли не се въди.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...