Отиди на
Форум "Наука"

Сенгоку джидай


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Още една рисунка изобразяваща битката при Нагашино и разгромът на клана Такеда.

post-28-039686300 1348991025_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Глобален Модератор

Карта на Япония в навечерието на битката при Секигахара:

post-28-0-49360200-1414500495_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Темата - допълнена и редактирана като за статия в новия празничен брой на Клуб военна история по случай 3-ия му РД.

http://historyofwars.net/2014/11/11/militaryhistoryissue12/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

Знамената и униформите на войниците от различните кланове през епохата Сенгоку джидай:

12313809_973908496006265_5201407480405037608_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

винаги са ми били забавни с тези индивидуални знаменца /барабар с китайците/ ;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вярно е, че са леко безмислени, но пък и по никакъв начин не пречат ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лорде, как го виждаш Джеймс Клавел, като познавач на далечният изток ? Смисъл - в романите си придържа ли се към историческа достоверност или ползва историята, като рамка (Дюма). Чета аз на хлапето " Шогун" и стигам до там, че Клавел дава населението на о-в Кюшу  3-4 милиона, а на останалата част над 20 милиона. Лондон в сравнение с Осака е като село, а Нагоя и Киото пък били доста по големи от самата Осака. А ти даваш : "През 1590 г. дори се провежда преброяване на населението, възлизащо на около 12 милиона души, като само Киото е бил с над 100 000 души"

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Достойнствата на Джеймс Клавел като писател и познавач на Изтока едва ли някой може да ги успори. Но не бива да забравяме, че пише романи. Т.е. действието се развива на фона на реални исторически събития, но е съчинено. Някои имена на личности и географски обекти са леко променени, но отговарят на реални такива. А героя - Анджин и историята му са си е художествена измислица, но не твърде в разрез с историческата реалност. Йеясу (Торанага) действително си е сътрудничел с еввропейците, докато повечето други даймьо са подхождали с недоверие към тях.

За населението - мисля, че въпросното преброяване тогава е било преброяване само на домакинствата (къщите), т.е. цифрата е леко екстраполирана. Може и до 20 милиона да са били към началото на 17 в. Но големия демографски бум идва чак през периода Едо - липса на войни и бурен икономически растеж.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Напоследък съм на вълна джидайгеки и изгледах няколко японски сериала, които се отнасят към първите години от управлението на Токугава. Прим. "Заговорът на клана Ягю" и пр., както и куп филми - май повечето са си баш чамбара;) 

А, впрочем и сериала "Шинген Такеда", макар че не съм сигурен дали бяха всички серии. 

Абе някой да знае откъде може да се намери 3-ия сезон на "Седемте битки на Джубей Ягю"?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Такеда Шинген е бил филмиран много пъти, най-епичната екранизация за мен е "Кагемуша" The shadow warrior
Джубей Ягю досега не го бях чувал, ще го потърся като имам време, в рутракера провери ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9.03.2016 г. at 10:45, Warlord said:

Джубей Ягю досега не го бях чувал, ще го потърся като имам време, в рутракера провери ли?

On 9.03.2016 г. at 11:11, Black Wolf said:

Там има само два сезона.

В какъв смисъл не си го чувал?!?... Сериалът или кой е Джубей?...

 
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако този за когото говориш е Ягиу Мицуйоши го знам, но не знам филми с него.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм и въобще много неща не съм гледал, в момента съм на "Таикоки" (пак от периода), но ще го догледам когато изпадна в подходящи състояния :)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител
On 10.12.2015 г. at 23:07, Warlord said:

Знамената и униформите на войниците от различните кланове през епохата Сенгоку джидай:

12313809_973908496006265_5201407480405037608_n.jpg

Реално самурайте са носели каквото имат в къщи, рисунката не е коректна. Единственно Такеда въвежда червеното и то само за един отряд, този на Обу Торамаса. После Ии Наомаса васал на Токугава, копира униформата( ама той Токугава явно е бил голям почитател на Шинген ) и създава прочутите "червени дяволи".Разнасяли са знаменца и то не всички. И те така.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.03.2016 г. at 17:59, Black Wolf said:

Напоследък съм на вълна джидайгеки и изгледах няколко японски сериала, които се отнасят към първите години от управлението на Токугава. Прим. "Заговорът на клана Ягю" и пр., както и куп филми - май повечето са си баш чамбара:animatedwink: 

А, впрочем и сериала "Шинген Такеда", макар че не съм сигурен дали бяха всички серии. 

Абе някой да знае откъде може да се намери 3-ия сезон на "Седемте битки на Джубей Ягю"?

Рутрекер го има всички серий. Гледай и "Знамената на самурайте" пак там

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.08.2011 г. at 11:30, Warlord said:

Приемникът на реалната власт след Ода Нобунага е Тойотоми Хидейоши

 

 

 

 

 

Хидейоши е бил носач на сандали, като измолва тази длъжност и постига нещо невиждано. Обикновен селянин, да носи сандалите на даймио.По принцип носачи са били самурай. Другото интересно е, че Нобунага никога не го е виждал, преди Хидейоши да го срещне случайно на пътя. Там младия селянин го удря на молби и развеселения Нобунага подигравателно му дава тази длъжност.Възхода му започва след като успява да построй дървени стени на замък за три дни и успява да спести и материали.А иначе е имал огромен апетит за титли, но пройзхода не му е позволявал да стане шогун.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 26.08.2011 г. at 11:11, Warlord said:

 

 

Колкото до конфликт между северен и южен императорски двор не се сещам. В предишния период Муромачи императорския двор както винаги си е един, по-скоро може да се каже за конфликт между отделни регенти и кандидат-шогуни, като например този между Такауджи и Йошисада по времето на Го-Дайго, но конфликтът е изток-запад, севера в Япония по това време не е представлявал нищо особено, дори е бил слабо познат на самите японци.

 

 

 

 

 

 

Реставрация Кемму

В края на периода Камакура Шогуната дойде, когато Камакура падна през 1333 г. и регентството на Hōjō е било унищожено. Две импературски семейства, Go-Saga старши и Go-Daigo младши са имали претенции към трона. Проблемът беше решен с застъпничеството на Камакура Шогуната, които имаха две алтернативи. Това продължило до 1331, когато семейството на Go-Daigo отказат да се редуват със семейството Go-Saga . В резултат Go-Daigo е бил заточен.Около 1334-1336 г. Ашикага Такауджи помогна на семейството Go-Daigo да си върне трона.

Борбата срещу Шогуната остави новия император с твърде много хора, които претендират за наличието на ограничени доставки в земите им . Ашикага Такауджи се обърна срещу императора, когато недоволството за разпределение на земята е нараснал достатъчно голям. През 1336 г. императорът е заточен отново, в полза на новия император.

По време на реставрацията на Кемму, след падението на Камакура Шогуната през на 1333 г., друг краткотраен шогунът стана. Принц Морийоши (също известен, като принц Моринага), син на император Go-Daigo, бе удостоен с титлата на Sei-Taishōgun. Въпреки това, принц Морийоши беше поставен под домашен арест, а през 1335 г., беше убит от Ашикага Тадайоши.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребители

Някой гледа ли и чете ли "Мълчание" на Скорсезе по Шусаку Ендо, с Лиъм Нийсън?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, но току що го намерих филма и сега го гледам:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 8/24/2012 at 0:41, Warlord said:

Аз на Мусаши първо искам да прочета "Go rin-no sho", пък след това може и художествени.

Ако още не си чел “Ръкопис на Петте пръстена” от Миямото Мусаши, ето ти линк към текста на български, преводът е добър, защото е правен от майстор на бойни изкуства:), въпреки, че някои неща бих ги превел по различно, след като прочетох романа на Ейджи Йошикава.

http://www.taiji-bg.com/articles/mixed/m12.htm

Йошикава също е потомствен самурай, романът му е написан с изключително познание отвътре на нещата, защото авторът направо е "влязъл в кожата" на Мусаши; страхотен е и образът на Коджиро, най-силният съперник на Мусаши, всъщност в основата на фабулата е конфликтът между двамата. Имало е такава личност, между двамата наистина се е състоял описания двубой, ако поровиш в мрежата ще откриеш и снимка на паметник, изобразяваш този двубой, островът, където се е състоял днес е туристическа атракция. Невероятен роман, както и другите романи на Йошикава, но на мен този лично ми хареса най-много, препрочитал съм го няколко пъти. Вторият линк е към него.

https://chitanka.info/text/14974-musashi

Много добре и интересно си развил отделните части на темата, според мен всичко е предадено във верни пропорции и увлекателно разказано, поздравления.

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...