Отиди на
Форум "Наука"

Кой стои зад псевдонима BENEDICTUS DE SPINOZA


Recommended Posts

  • Потребител

Днес окончателно намерих отговора на гатанката на Спиноза и неговата Етика. Зад това име се крие не кой да е самия Blaise Pascal (June 19, 1623 – August 19, 1662).

Смисъла на имената Спиноза и Етика от Йоан 6 бяха разкрити пак наскоро. Но етиката е очевидно дело на математик - съперник или колега на Декарт. Смисъла на етиката е да се противопоставят мнения и твърдения на тези правени от Декарт и доста популярни в Холандия, за това книгата е издадена именно там. Избора на псевдониим е начин да се прикрие авторство от известна личност и зад псевдонима Спиноза стои реалното име Блез Паскал, кодираното превръщане е на снимката.

My link

Pascal%25253Dspinoza.png

Между двамата има и досра прилики, например Паскал е роден 1623, Спиноза 1632. Паскал живее без малко 40 години, Спиноза 44, като със сигурност Паскал е приложил методда за борба със хороскопите въведен от Лутер, скривал е годианта на раждане, а в последствие е посочвал много по късна дата. За това изглежда че живее толкова малко а има портвети и като старец. Първото име Blaise е местния диалект за латинското Benedictus. Стила на етиката е очевидна имитация на стила на Декарт, той пресилва с геометрията във философията и в Етиката лъха на иронизиране на този метод.

Сигурно и други прилики могат да се открият, за сега толкова.

BENEDICTUS DE SPINOZA

BLAISE PASCAL

Ето и сравнение на портретите им, приликата в рисунките е наистина интересна;

Paskal%252520-%252520Spinoza.png

https://docs.google.com/leaf?id=0B8DLMmdMtyutMDA0N2VjYWItOTg4Ny00MjI3LWExZWYtNDcwMDU4OGRiZDE5&hl=en_GB

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

С огромна радост местя тази велемъдра тема в раздела за паранауки. Впрочем, пише се "евреин", а не "еврейн".

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прав сте млади човече, мързеше ме да отварям речника и търсачката показа, че може да се пише с "Й".

А за идентичността на рисунките и това ли смятате за пара-наука, на мене пикасата ми ги разпознава като една и съща личност.

Надявам се да не обявите и този софтуер за притежател на паранормални способности.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

търсачката също така може да показва: интелигенциЙ, комедиЙ, претенциЙ и др. видни 'римски имена' - резултат от ширещата се неграмотност сред населението. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пикасата е виден инструмент на човешкото познание. Тя сигурно ще разпознае и администраторите ни като един и същи човек, особено ако единият си махне цайсите biggrin.gif А ако аз продължавам да хапвам стабилно, ще почне да ме разпознава като един и същи човек с Уинстън Чърчил v.gif

А търсачката на Гугъл дава и неправилни форми, защото де що има възможност за грешка, някой вече я е допуснал в Интернет. Следващия път като имаш колебание по правописен въпрос, пускай и двете версии. Гледай да избереш по-правилната, щото "еврей" е форма от популярна песничка на Юз Алешковски, ама не е на български език tooth.gif

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приликите в портретите са не само във формите на лицето, изражението и настроението, но дори и в дрехи и прическа все едно са близнаци. Едва сега виждам колко "еврейски" е носа на Паскал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"В дрехи и прическа", Бога ми tooth.gif

Край, значи и нашите двама админи са едно и също лице.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"В дрехи и прическа", Бога ми tooth.gif

Край, значи и нашите двама админи са едно и също лице.

И понеже Ние сме Един в много лица, предлагам Ти, друго мое Аз да заключим темата до изясняване на многоличностното Ни еднообразие. :smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Каквото решиш, нека ме отмине поне това злодеяние :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето и значението на имената Спиноза и заглавието на книгата Етика, форума не приема форматирането, за това ето снимка.

spinoza.jpg

Редактирано от bogoizbrania
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...