Отиди на
Форум "Наука"

Случайно тази писменост да ви е позната?


Warlord

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Предположения? :)

post-28-060928000 1315634995_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Предположения? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бинго :good:

Ама никакви коментари ли няма да има?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не те, глаголицата няма общо. Ама Климент Охридски (евентуално) ми се чини баш това да е направил.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Две неща ми правят по-особено впечатление. Тази писменост по принцип води началото си още от елинистичния период и търпи известна еволюция, но в този вид вече е оформена до към 4 в. сл.хр. и в нея има знак "Ъ", незнам на кой звук съответства при тях, но предполагам, че на същия като и при нас. И също така досега си мислех, че "Щ" се е появила впоследствие като бързо и слято изписване на "Ш" и "Т" (даже и на един семинар в СУ го казаха това) ама ето, че тука я има и нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, да... ама това Б прилича повече на Сигма. Например, това което за нас е Ш, прилича в Коптската повече на Омега... спекулирам обаче, изобщо не знам какви са съответните им звукове.

Warlord, семинара е стъпил на грешна основа

Коптската азбука, бсе пак, не е толкова стара. Те са един вид късни египтяни (гупти, египти, което пък на един по-стар език от гръцкия значи "таен, скрит", но това са езиковедски спекулации... мои и на други, хаха), повлияни силно от християнството и гърците в частност.

Аз също съм много любопитен относно звуковете, говорни фонеми, които са отговаряли на коптските букви. Дали изобщо има възможност това да се разбере някак си?! :unsure:

- ха, тука има произношенията (предполагаеми или не, не знам):

Коптска азбука - звуци по букви

- проблем имам с отварянето на тези .ram файлове (уж имам RealPlayer)

- някой да помогне?!

За мен от училище още (откакто се интересувам от езиците) е ясно, че Кирилицата стъпва на Коптската азбука, която пък има много общо с гръцката... заради църковните богослужения при ортодоксалните християни, каквито са коптите, гърците и ние.

Редактирано от adXok
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз също съм много любопитен относно звуковете, говорни фонеми, които са отговаряли на коптските букви. Дали изобщо има възможност това да се разбере някак си?!

Пише ги в Уикипедия. Обаче там пише също, че кирилицата е създадена на гръцка основа, следователно не може да им се вярва :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Айде започваме от 1-ви клас :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

^ да, сега видях препратката по-долу там...

и кво сега излече че това Б е Чеема, сиреч Ч... стига бе? :biggrin:

Кирил и Методий яко са омешали съответствията, но е напълно нормално. Трябвало е да създадат азбука за норматив. :biggrin:

Редактирано от adXok
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Коптска.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ТЪй, тъй. Но да прилича на някоя? ;) Той това пита Радо ;)

Прилича на една такава на която в момента пишеме. И к'во от това?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не просто прилича, направо си е същата. Явно Климент Охридкси е ползвал нея, за да създаде кирилицата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не просто прилича, направо си е същата. Явно Климент Охридкси е ползвал нея, за да създаде кирилицата.

Ex nihilo nihil fit, както е казано. Браво на Климент. Много добър избор е направил. Само за справка вижте как се изписват същите думи на чешки и полски, но на латиница. Мъчение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами нали Климент се смята , че е българин ?

Е, то и Джон Атанасов уж е българин, но това дава ли ни основание да твърдиме, че компютрите са българско творение? Освен това виждаш какво представлява 'кирилицата' /или по-добре да я наричаме 'коптица'/. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...